Jump to content



Επιλογή Κινητού


DEADLAZARUS

Recommended Posts

πριν 12 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Απ' ότι βλέπω, ξεφεύγει η τιμή. Καλό θα ήταν να μείνω στα 180 ευρώ max.

 

http://www.e-shop.gr/kinito-lenovo-k6-note-32gb-3gb-dual-sim-grey-gr-p-TEL.090472

 

http://www.e-lenovo.gr/lenovo-moto-g5s-5-2-fhd-4g-lte-dualsim-fine-gold-377682864.html

 

http://www.e-shop.gr/kinito-tp-link-neffos-x1-max-32gb-3gb-dual-sim-grey-p-TEL.090774

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα παραπάνω έχουν κατώτερα specs στην ίδια τιμή. Και από προσωπική εμπειρία, μακρυά από lenovo. Ξεχνάει τα κινητά της όπως η γάτα τα παιδιά της μετά από λίγο καιρό :hehe: 

 

Το μοτορόλα είναι το μόνο με υποστήριξη, αλλά όπως το lenovo, έχει τον SD430 όταν το note 4x σε χαμηλότερη τιμή έχει τον 625 (και το note 3 pro είχε τον 650 αλλά έγινε συλλεκτικό κομμάτι πλέον). 

Και το λέω γιατί μακροπρόθεσμα, φαίνεται η διαφορά στην εμπειρία χρήσης. Παρότι έχει το "βαρύ" MIUI η xiaomi, το έχει προσαρμόσει απίστευτα. Το βλέπω καθημερινά στο κινητό της κοπέλας μου. Βλέπω ότι 9 μήνες μετά έχει ίδιο battery life. Ίδια smoothίλα και χωρίς να έχει κάνει factory reset μετά από 2 μεγάλα update (χρειάζεται όμως). Σε σημεία που από το G4 έχει αρχίσει να με εκνευρίζει :p 

Πραγματικό VFM. Για το lenovo δεν μπορώ να πω το ίδιο αν και για τη χρήση που θα κάνει θα είναι αρκετό... 

 

Το΄ άλλο ... :p Hellio P10, 3000Mah μπαταρία...Nuff Said... Αν και φαίνεται premium για τα λεφτά του. Για υποστήριξη, δεν το βλέπω καλά...

 

Εδώ δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει αυτό 

https://www.skroutz.gr/s/10864021/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-4GB-64GB.html

από το 4Χ... 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ίδιο cpu έχει. Snapdragon 625

 

Μέχρι πρότινος νόμιζα ότι το 4Χ είναι κυρίως το global. Αλλά δεν ξέρω πραγματικά,ετούτο εδώ έχει 4/64 GB Έκδοση... Τι να πω 

Ευτυχώς που το mi max 2 Που θα πάρω δεν έχει 150 Εκδόσεις :hehe:

Σε κάθε περίπτωση αυτό που δουλεύουμε είναι το note 4x global με εγγύηση από εδώ. 

Είναι εξαιρετικά vfm συσκευή. 

Προσοχή μόνο να μην πάρεις κατά λάθος αυτό με τον MediateK. Στα χαρτιά είναι δυνατότερος, στην πράξη κάνει χειρότερη κατανάλωση και έχει πολύ μικρότερη υποστήριξη.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα έψαχνα και γω για ένα φίλο, ιδού οι διαφορές του xiaomi note 4 με το 4Χ:

Παράθεση

1. Note 4 (MediaTek) has MediaTek Helio X20 (MT6797) CPU with Arm Mali-T880 780MHz GPU - Note 4X has Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 with Qualcomm Adreno 506 GPU
2. Note 4 offers 4 colors: Gold, Gray, Silver, Black - Note 4X offers 5 colors Black, Gold, Pink, Silver, Turquoise
3. Note 4 has all metal body - Note 4X has mix between metal and plastic (plastic are downside where micro USB is and upperside where 3.5mm connector and IR port are; i.e above and bellow antenna lines)
4. Note 4 has dual band Wi-Fi 802.11ac conectivity - Note 4X does NOT have dual band Wi-Fi 802.11ac conectivity
5. Note 4 has weight of 175 g - Note 4X has weight 165 g
6. Note 4 has screws on micro usb side and can easily be opened - Note 4X has no screws on micro USB side and I didn't find anywhere how to open it.

7. Note 4 has IR port in the middle of upper side - Note 4X has IR port on side of the upper side (this means Note 4 cover will not match with Note 4X

8. Note 4 has Samsung S5K3L8 camera sensor - Note 4X has Sony IMX258 camera sensor

 

Tl;dr

To 4Χ με τον snapdragon έχει περισσότερη αυτονομία και δεν ζεσταίνεται τόσο. Η μπαταρία του είναι πιο optimized.

To 4 με τον Helios έχει λίγο καλύτερες επιδόσεις σε benchmark, αλλά μικρότερη αυτονομία.

Το 4Χ έχει κάπως καλύτερη κάμερα.

Επειδή το είδα από κοντά, μην περιμένετε θαύματα σε χαμηλό φωτισμό, νυχτερινή λήψη κλπ. Σε μέρα τα πάει αξιοπρεπώς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το βλέπω κάθε μέρα.

Ποτέ δεν είπε κανείς νομίζω ότι παίρνεις ένα κινητό σε αυτό το price range για την κάμερά του. :) Είναι μέτρια Overall, ικανοποιητικές την ημέρα, όπως στα περισσότερα mid-range smartphones, μέτριες έως κακές σε δύσκολες συνθήκες φωτισμού. Το βίντεο επίσης είναι average με κακό ήχο, να σημειώσω.

 

Η ερώτηση μας είναι το redmi note 4 (Snapdragon) που έχει και αυτό τον 625, τι διαφορές έχει από το 4Χ. Η κάμερα είναι η διαφορά; 

Τι εστί 4 με τα 4/64GB (Snapdragon) και τι 4Χ (που έχει 3/32 GB και τον ίδιο επεξεργαστή) ;

Link to comment
Share on other sites

Εμ, τα έχει κάνει τάνα η xiaomi με όλες αυτές τις εκδόσεις, και λογικό είναι να μπερδεύεται ο οποιοσδήποτε.

Τουλάχιστον έχει καλή τιμολόγηση σε αυτά τα μοντέλα... προς το παρών.

 

Σε αυτό που ρώτησες, ναι η κύρια διαφορά είναι ο αισθητήρας της κάμερας.

Επίσης, ισχύουν και όλες οι υπόλοιπες μικροδιαφορές που αναφέρονται στο quote.

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

Όπως έγραψα και πιο πάνω, καταλήγω στο note 4x. Η κάμερα δεν με απασχολεί, καθώς η γυναίκα μου ούτε θα καταλάβει τη διαφορά ούτε περιμένει θαύματα σε αυτό το price range. Εφόσον είναι αξιοπρεπείς οι φωτογραφίες, αρκεί.

Γενικά, σ' αυτές τις τιμές κυριαρχούν μοντέλα της xiaomi. Σετάρισμα μπορεί να κάνει και ο κουνιάδος μου (έχει σετάρει το δικό του huawei), αλλά εννοείται ότι δεν είναι πρόβλημα να πάμε κατευθείαν στη global edition.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Εμ, τα έχει κάνει τάνα η xiaomi με όλες αυτές τις εκδόσεις, και λογικό είναι να μπερδεύεται ο οποιοσδήποτε.

Τουλάχιστον έχει καλή τιμολόγηση σε αυτά τα μοντέλα... προς το παρών.

 

Σε αυτό που ρώτησες, ναι η κύρια διαφορά είναι ο αισθητήρας της κάμερας.

Επίσης, ισχύουν και όλες οι υπόλοιπες μικροδιαφορές που αναφέρονται στο quote.

 

Πως προκύπτει διαφορά στην κάμερα του Redmi note 4 SNAPDRAGON με το Redmi note 4x ? Ξέχνα το Mediatek, βγάλτο από την εξίσωση.

 

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8531&idPhone2=8580#global,snapdragon,*

 

Δε βλέπω καμία διαφορά. Έχω την αίσθηση ότι μιλάμε για το ίδιο ακριβώς κινητό και οι διαφορές που προκύπτουν είναι στην υποστήριξη των LTE Bands και η έκδοση Bluetooth (4.1 vs 4.2 στο 4Χ).

Γιώργο, μου φαίνεται ότι πρέπει να πας για το redmi note 4 snapdragon που υποστηρίζει την 800ρα μπάντα όπως βλέπω. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω την πραγματική διαφορά των 2. Το redmi note 4 64/4 κοστίζει όσο το redmi note 4X 32/3 στην Ελλάδα. 

Anyway, εσύ αποφασίζεις. Τα έχει κάνει μπάχαλο η xiaomi με τις εκδόσεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γιώργο, μου φαίνεται ότι πρέπει να πας για το redmi note 4 snapdragon που υποστηρίζει την 800ρα μπάντα όπως βλέπω. 

https://www.skroutz.gr/products/show/31520636

Αυτό εδώ λες; Ε, εντάξει, για 5-10 ευρώ παραπάνω δεν χάλασε ο κόσμος. Απλά, θέλω να είμαι σίγουρος ότι είναι καλύτερο από το 4x. Αν είναι αμελητέες οι διαφορές, ας αποφασίσει η γυναίκα μου.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται το ίδιο κινητό, στα ίδια λεφτά , αλλά με παραπάνω storage και παραπάνω ram. Το θέμα εγγύηση δεν ξέρω πως είναι, αλλά είναι global version άρα δε θέλει επέμβαση για αλλαγές ρομ και τα συναφή. 

Καλά στο μεταξύ όποιο και αν πάρεις, θα της φανεί τουρμπίνα μετά το L90 το οποίο ήταν low end ακόμη και στην εποχή του :p 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Καλά στο μεταξύ όποιο και αν πάρεις, θα της φανεί τουρμπίνα μετά το L90 το οποίο ήταν low end ακόμη και στην εποχή του :p 

Με πλήγωσες τώρα. Το είχε πάρει αυτό κατόπιν δικής μου προτροπής. Αφού για απλή χρήση το ήθελε, της πρότεινα κάτι απλό.

Τίμιο κινητό πάντως. Έβγαλε 2,5 χρόνια (αν και με κάποια κολλήματα το τελευταίο εξάμηνο).

 

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Η αλήθεια είναι. Είναι low end σχετικά, αυτό δε σημαίνει ότι δε λειτουργούσαν απροβλημάτιστα, αλλά το θέμα με την πλακέτα που λες, μου μυρίζει bootloop ή κάτι αντίστοιχο. Κλασική LG.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



Πως προκύπτει διαφορά στην κάμερα του Redmi note 4 SNAPDRAGON με το Redmi note 4x ? Ξέχνα το Mediatek, βγάλτο από την εξίσωση.


Λοιπόν, έχεις δίκιο. Όλα με τον snapdragon φοράνε τον sony αισθητήρα.
Είχα λάθος εντύπωση.

Για το Bluetooth αν κατάλαβα καλά, είναι ο Helios με το 4.2 και ο snapdragon με το 4.1, γιατί δεν υποστηρίζει 4.2 by default.
Με κάθε επιφύλαξη, έτσι; :hehe:
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι μικρές οι διαφορές. Αλλά για 5-10 ευρώ παραπάνω αξίζει, νομίζω, ο μεγαλύτερος αποθηκευτικός χώρος και τα 4 gb ram έναντι των 3 του 4x.

Άσε που το note 4, το βρίσκεις και σε πιο ανθρώπινα χρώματα (σε μαύρο δηλαδή) ενώ το 4x σε κάτι ροζ, χρυσαφί, παστέλ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Για το Bluetooth αν κατάλαβα καλά, είναι ο Helios με το 4.2 και ο snapdragon με το 4.1, γιατί δεν υποστηρίζει 4.2 by default.

Και πάλι δε βλέπω να προκύπτει κάτι τέτοιο από το συγκριτικό :p 

 

Screenshot_3.png

 

@DEADLAZARUS το Gold είναι κομπλέ να ξέρεις. Αλλά σίγουρα πιο όμορφο το black.

Link to comment
Share on other sites

Στο xda το διάβασα, αλλά και στην qualcomm για υποστήριξη 4.1 μιλάνε.

www.qualcomm.com/products/snapdragon/processors/625

Ψιλολαθάκια (αν είναι έτσι) δεν είναι η πρώτη φορά που βλέπω στο gsmarena στα specs του.

Παραπάνω δε μπορώ να το ψάξω, γιατί είμαι στο δρόμο και από μπαταρία δεν τα πηγαίνω και πολύ καλά.

 

Πάντως ναι, και εγώ στο 4 θα πήγαινα μεταξύ των 2 χωρίς πολλή πολλή σκέψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν για μένα, θα επέλεγα μαύρο. Το χρυσαφί με προβλημάτισε, γιατί στις φωτογραφίες φαίνεται ok, αλλά από κοντά μπορεί να είναι πολύ έντονο. Αλλά αφού λες ότι είναι κομπλέ, θα σε εμπιστευτώ:p.

Link to comment
Share on other sites

Το χρυσαφί έχει η Όλγα. Δεν είναι έντονο. Λευκό μπροστά χρυσαφί πλάτη έχει ουσιαστικά. 

Το μαύρο το βλέπω πολύ πιο όμορφο πάντως, αλλά μια χαρά και το χρυσαφί. Δεν είναι το καρακιτσαριό που ίσως έχεις στο νου σου ;)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση από G2 της πήρα τελικά το P10 lite, ενώ βρέθηκα πολύ κοντά στο γνωστό και πολύ  καλό redmi note 4X. 

 

Οι λόγοι

Ήθελα να δω το EMUI/και κάτι από Huawei : P

και κάμερα, που στα xiaomi είναι πολύ μέτρια. 

Δεν λέμε να βγάζει φωτογραφίες τύπου G4, το έχω ακόμα αυτό, αλλά αν θέλεις κάμερα  πχ για δουλειά θα σου σπάσει τα νεύρα.

Μέρα για αναμνηστικές... μέχρι εκεί.

 

επειδή αναφέρθηκε, το mi Μax από μπαταρία σε σχέση με το G4  έχει παραπάνω από τον διπλάσιο χρόνο (στο G4 έχω 2 μπαταρίες με φορτιστή)

Εντάξει το MIUI πολύ καλό, με 2 updates ο sd650 πάει μπάλα όπως την πρώτη μέρα.

Το G4 λαγκάρει μπροστά του, γίνεται πιο φρέσκο με καθαρό install αλλά και πάλι μένει πίσω 

Θυμίζει iOS σε αυτό το πράγμα και για μένα μέχρι τώρα το δυνατό χαρτί της xiaomi.

 

Πρώτες εντυπώσεις από EMUI/P10 lite

καλή ποιότητα, αξιοπρεπή κάμερα, πολύ ανώτερη από redmi note 4x mi Max κτλ. 

και πολύ καλή οθόνη, ανώτερη από τα αντίστοιχα xiaomi ή τουλάχιστον πιο ζωντανή καλύτερη στην μέρα.  

σε αυτονομία το περιμένω χειρότερο αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει συμπέρασμα. (τώρα 5 : 53 sot στο 25% , καθόλου άσχημα)

Όπως και τι θα γίνει όταν φορτώσει και γράψει μέρες.

 

 

Δεν κατάλαβα τι έκανε με το mi Max 2 η xiaomi ( αλλά δεν είχα το mi Max θα το έπαιρνα άνετα) περιμένουμε το 3 

miui / 6.44 / τρελή αυτονομία, ελπίζω να μην κατέβει ούτε μισή ίντσα το επόμενο.  

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.