Jump to content



Επιλογή Κινητού


DEADLAZARUS

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος Dem έγραψε:

το mi Μax

To mi max 2 ανέφερα εγώ που έχω κατά νου για να αγοράσω. Όχι σαν επιλογή για τον TS γιατί είναι τεράστιο. Έχει γίνει ένα downgrade στο mi max 2 με SD625, απλά από αυτονομία έχει μ.ό. 15 ώρες SOT.

Το P10 lite δεν είναι επιλογή για τον TS as well, μιλάμε για κινητό που κάνει παραπάνω από 200€ όταν αυστηρά κοιτάζει ~190€ και κάτι με αξιοπρεπή μπαταρία. Για την μπαταρία του P10 lite δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλιώς θα το είχα στο νου μου, απλά δε θέλω να πάω σε μικρότερη οθόνη από 5.5 γιατί συνήθισα...

Το G4 έχω κι εγώ και γι'αυτό το λόγο θα το κρατήσω, για την κάμερά του δηλαδή. 

 

Βρήκα κάτι σε oneplus 5 8GB/128GB στα 380€ , αλλά το μαρούλι θα υπάρχει μετά τις 15. 

Για mi max 2 με κόβω.

Ο TS κατά 99% θα πάει σε redmi note 4 snapdragon.

 

Link to comment
Share on other sites

Από θέμα ρομ καλύτερα να φλασαρεις την dev rom από την ελληνική κοινότητα. Την XTRV ARWMA. Καμία σχέση με την stable. Προσωπικά τη θεωρώ αν και dev ( κάθε εβδομάδα beta updates ) καλύτερη. Επίσης έχει καλύτερο ήχο από τη global stable.

 

Κάτοχος Xiaomi Mi5 3/64

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Στο mi max 2 θέλει απλά root , ενεργοποίηση api2 και φλασάρισμα Hdr+ για καλύτερη εκμετάλλευση του αισθητήρα. Custom kernels/rom θα περαστούν μόνο αν διαπιστώσω ότι έχουν ίδια ή και καλύτερη διαχείριση μπαταρίας!

 

Επειδή το θέμα όμως είναι του @DEADLAZARUS, όταν και αν επιλέξω το xiaomi θα συζητήσουμε σε 'άλλο θέμα περί rom κλπ.

Θα αφήσω ένα διάστημα την όποια global έχει και ύστερα συζητάμε για τα arwmaτα κλπ. :) 

Προς το παρόν ,εύχομαι καλές αγορές στον TS :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, tommybertsen said:

To mi max 2 ανέφερα εγώ που έχω κατά νου για να αγοράσω. Όχι σαν επιλογή για τον TS γιατί είναι τεράστιο. Έχει γίνει ένα downgrade στο mi max 2 με SD625, απλά από αυτονομία έχει μ.ό. 15 ώρες SOT.

Το P10 lite δεν είναι επιλογή για τον TS as well, μιλάμε για κινητό που κάνει παραπάνω από 200€ όταν αυστηρά κοιτάζει ~190€ και κάτι με αξιοπρεπή μπαταρία. Για την μπαταρία του P10 lite δεν έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλιώς θα το είχα στο νου μου, απλά δε θέλω να πάω σε μικρότερη οθόνη από 5.5 γιατί συνήθισα...

Το G4 έχω κι εγώ και γι'αυτό το λόγο θα το κρατήσω, για την κάμερά του δηλαδή. 

 

Βρήκα κάτι σε oneplus 5 8GB/128GB στα 380€ , αλλά το μαρούλι θα υπάρχει μετά τις 15. 

Για mi max 2 με κόβω.

Ο TS κατά 99% θα πάει σε redmi note 4 snapdragon.

 

Το ξέρω

Εντάξει κόψε κάτι από τις 15 sot... πάρε τις 6.44" έστω με τον 625 αν σε βολέψουν μετά κάτω από 6" δεν πέφτεις.

Το P10 lite και οποιοδήποτε άλλη συσκευή με τα mi max ή κάτι άλλο σε με >6" οθόνη είναι τελείως διαφορετικά πράγματα. 

 

 Ο @DEADLAZARUS πάει για redmi note με sd625 συμφωνώ αν θέλει μπαταρία και αυστηρά <190Ε

Το P10 lite dual είναι μια καλή εναλλακτική για τους λόγους που ανέφερα για κάποιον με πιο ελαστικό όριο. Δεν θα το πρότεινα, στην αρχική τιμή που είχε.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέω εγώ για τις 15 ώρες πάντως :p Το λέει άτομο που το'χει στην κατοχή του (mi max 2 εννοώ). :) Βέβαια αυτά εξαρτώνται και από την χρήση. Νομίζω ότι με την χρήση που κάνω, έχω σίγουρα το 10ωρο, για παραπάνω δεν ξέρω! 

Link to comment
Share on other sites

Ενημερώνω ότι ακόμα δεν έχει αποφασίσει η γυναίκα μου για το επόμενο κινητό της.

Κατά 99%, θα είναι ένα εκ των note 4x/note 4. Δεν λέω 100%, γιατί με τις γυναίκες δεν βγάζεις άκρη:p και γιατί ο κουνιάδος μου ψιλοανέστησε το lg (θα χαλάσει, το ξέρω, εντός λίγων ημερών και πάλι), οπότε κάνει τη δουλειά της προς το παρόν. Εννοείται ότι της έχω πάρει τ' αυτιά για την αναγκαιότητα άμεσης παραγγελίας νέου κινητού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κατέληξα (η γυναίκα δηλαδή) στο note 4. Μπαίνω να το παραγγείλω.

Και σκέφτομαι "έλεος". Τι εννοώ: επιλέγω ένα κατάστημα, το οποίο δίνει και 1 έτος εγγύηση έξτρα, αλλά δεν δίνει τιμολόγιο. Μόνο απόδειξη. WHAT; Γιατί, ρε παιδιά, μόνο απόδειξη; Τηλεφωνικά ενημερώθηκα ότι δίνουν μόνο απόδειξη. Άκυρο, λοιπόν, στο εν λόγω μαγαζί.

Ok, σκέφτομαι, πάμε παρακάτω. Μπαίνω σε έτερο site μαγαζιού. Κατόπιν παραγγελίας διαθέσιμο το κινητό. Παίρνω τηλέφωνο να ρωτήσω τον μέσο χρόνο αναμονής (Χριστούγεννα, γιορτές, κακοκαιρία, τα γνωστά). Η ευγενέστατη ηχογραφημένη φωνούλα με ενημέρωσε ότι ο μέσος χρόνος αναμονής για να μιλήσω με κάποιον εκπρόσωπο του μαγαζιού είναι 12 (ναι, 12) λεπτά. Τι γίνεται ρε παιδιά; Πού πήρα; Λεφτά θέλω να σας δώσω και εσείς δεν τα θέλετε;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Προσπάθησε να δεις αν υπάρχει στο μαγαζί "8 cores "

Από εκεί πήρα το δικό μου. Πάρε και ρώτησε :)

 

Αυτό, να σου πω την αλήθεια, δεν το εμπιστεύομαι, γιατί είδα λίγες κριτικές. Το 4x σε μαύρο χρώμα το έχει κατόπιν παραγγελίας. Στα υπόλοιπα χρώματα, που δεν αρέσουν στη γυναίκα μου, βγάζει παραδοτέο σε 1-3 ημέρες. Το απλό 4, το έχει στο e-deal αλλά μόνο σε γκρι χρώμα. Bob Ross έχω καταντήσει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αυτό, να σου πω την αλήθεια, δεν το εμπιστεύομαι, γιατί είδα λίγες κριτικές. Το 4x σε μαύρο χρώμα το έχει κατόπιν παραγγελίας. Στα υπόλοιπα χρώματα, που δεν αρέσουν στη γυναίκα μου, βγάζει παραδοτέο σε 1-3 ημέρες. Το απλό 4, το έχει στο e-deal αλλά μόνο σε γκρι χρώμα. Bob Ross έχω καταντήσει.

<_<:whip:

 

Έχει 25 θετικές κριτικές, μαζί και την δική μου, τι δεν εμπιστεύεσαι;  Ήταν άψογοι. Δεν βλέπω ούτε μία αρνητική κριτική ρε συ. :) 

Αν δεν το έχει ετοιμοπαράδοτο τι να σου πω, δύσκολα τα πράγματα. Δεν ξέρω πόσο θα κάνει να το φέρει. Το χρυσό (αν το έχει σε τέτοιο), είναι περισσότερο λευκό, παρά χρυσό. Μόνο η πλάτη έχει απαλό χρυσό χρώμα. Δεν είναι κιτς χρυσό του ταμτάκου :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

<_<:whip:

Έχει 25 θετικές κριτικές, μαζί και την δική μου, τι δεν εμπιστεύεσαι;  Ήταν άψογοι. Δεν βλέπω ούτε μία αρνητική κριτική ρε συ. :) 

Αν δεν το έχει ετοιμοπαράδοτο τι να σου πω, δύσκολα τα πράγματα. Δεν ξέρω πόσο θα κάνει να το φέρει. Το χρυσό (αν το έχει σε τέτοιο), είναι περισσότερο λευκό, παρά χρυσό. Μόνο η πλάτη έχει απαλό χρυσό χρώμα. Δεν είναι κιτς χρυσό του ταμτάκου :hehe: 

Το 4, που προτείνω στη γυναίκα, το έχουν διαθέσιμο ένα σωρό αξιοπρεπέστατα μαγαζιά. Απλά, τώρα θέλει το 4x, γιατί έχει λίγο καλύτερη κάμερα. Το 4x, όμως, δύσκολα το βρίσκεις.

Της εξηγώ ότι "βρε αγάπή μου, δεν έχουν διαφορές στην κάμερα και αν έχουν, είναι απειροελάχιστες, άσε που το 4 το βρίσκω διαθέσιμο και μπορούμε να το πάρουμε άμεσα".

Θέλει το 4x:wall:. Ελπίζω να της αλλάξω γνώμη:amen:.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει διαφορές στην κάμερα, το είπαμε πιο πίσω.

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8531&idPhone2=8580#global,snapdragon,* Βάλε στη γυναίκα να δει εδώ, ίδια κάμερα έχουν.

Δεν λέω ότι δεν το έχουν , αλλά πιο πριν γκρίνιαξες για το ένα και για το άλλο, οπότε σου πρότεινα ένα αξιοπρεπές και δοκιμασμένο κατάστημα. 

Από εκεί και πέρα, εσύ επιλέγεις :) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μισοξεθάβω (δεν πέρασε δα και τόσος καιρός) το νήμα.

Το κινητό ήρθε, σεταρίστηκε και λειτουργεί άψογα.

Θετικά: καλοσχεδιασμένο μενού (ίσως, βέβαια, έχει πολλές επιλογές, οι οποίες φαντάζουν βουνό αρχικά, αλλά βρίσκεις άκρη, με πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης. Από το πώς θα ξεκλειδώνει η οθόνη, μέχρι τη χρήση της μπαταρίας και την οργάνωση των επαφών). Με ξάφνιασε η επιλογή ξεκλειδώματος με χρήση δακτυλικού αποτυπώματος (μάλλον σε σπηλιά θα ζούσα και έχει προχωρήσει ο κόσμος:tomato:). Οι λειτουργίες είναι συγκεντρωμένες και δεν τις ψάχνεις σε 2-3 εικονίδια ξεχωριστά.

Ανάλυση πιθανών προβλημάτων για τη μπαταρία και επίλυση αυτών (προστίθενται λεπτά στη ζωή της μπαταρίας).

Ελαφρύ και εύκολο στη χρήση του, με στιβαρή κατασκευή. Πιο πολύ μ' ένοιαζε αν θα το βολευόταν η γυναίκα, καθώς στη δική μου παλάμη χωράει άνετα. Το βολεύτηκε όμως, οπότε όλα καλά.

Με καθημερίνη χρήση η οποία περιλαμβάνει 2 ώρες τηλέφωνα+1 ώρα internet+φωτογραφίες+ενεργοποίηση wifi ακόμα και αν δεν το χρειάζεται, η μπαταρία διαρκεί 3 ημέρες περίπου. Να σημειώσω ότι δεν το αφήνει να ξεφορτίσει εντελώς. Το φορτίζει με τη μπαταρία στο 10-12%.

Εξαιρετικές φωτογραφίες, τουλάχιστον εν συγκρίσει με το προηγούμενο lg.

Αρνητικά: Υποχρεωτική η χρήση gmail για το σετάρισμα, ασχέτως του αν το χρησιμοποιεί κανείς.

Με ξένισε (αλλά αυτό αφορά δική μου παραξενιά) το ότι οι επαφές και οι κλήσεις είναι στο ίδιο εικονίδιο. Στο samsung είναι χώρια και με βολεύει περισσότερο.

Επίσης, δεν υπάρχει επιλογή (ή δεν την έχω βρει), όταν επιλέγεις μια επαφή, να στείλεις απευθείας μήνυμα. Πρέπει να πας στα μηνύματα και από εκεί να βρεις τη σχετική επαφή και να στείλεις sms. Στο samsung υπάρχουν οι επιλογές της κλήσης και του μηνύματος με τα σχετικά εικονίδια. Στο xiaomi, βέβαια, υπάρχει και η επιλογή της κλήσης μέσω viber, αλλά θα βόλευε να έστελνες και sms κατευθείαν, χωρίς να μπαίνεις σε άλλη καρτέλα.

Γενικά, η γυναίκα μου είναι υπερευχαριστημένη και το κινητό, για τη χρήση που το θέλει, εξαιρετικό.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αρνητικά: Υποχρεωτική η χρήση gmail για το σετάρισμα, ασχέτως του αν το χρησιμοποιεί κανείς.

 

Κλαίω Γιώργο :p

... Το android είναι συνυφασμένο με το Gmail γιατί είναι της GOOGLE, τι υποχρεωτική χρήση μου λες :hehe: :hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe: 

Χωρίς αυτό δεν υφίσταται η ορθή χρήση του κινητού ως smartphone και η πρόσβαση στο play store δεν είναι εφικτή.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Με ξένισε (αλλά αυτό αφορά δική μου παραξενιά) το ότι οι επαφές και οι κλήσεις είναι στο ίδιο εικονίδιο

confused-black-guy-with-question-mark.jp

Γιώργο όσο πάει και τρελαίνουμι :hehe: ΠΧ:

Screenshot_2018-01-08-20-25-39-934_com.miui.home.png

Στο χέρι σου είναι αν θα είναι στο ίδιο εικονίδιο :p Έχει εικονίδιο κλήσεων αλλά και επαφών. Αν κατάλαβα καλά, αυτό εννοείς.

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Επίσης, δεν υπάρχει επιλογή (ή δεν την έχω βρει), όταν επιλέγεις μια επαφή, να στείλεις απευθείας μήνυμα. Πρέπει να πας στα μηνύματα και από εκεί να βρεις τη σχετική επαφή και να στείλεις sms. Στο samsung υπάρχουν οι επιλογές της κλήσης και του μηνύματος με τα σχετικά εικονίδια. Στο xiaomi, βέβαια, υπάρχει και η επιλογή της κλήσης μέσω viber, αλλά θα βόλευε να έστελνες και sms κατευθείαν, χωρίς να μπαίνεις σε άλλη καρτέλα.

 

Screenshot_2018-01-08-20-22-28-789_com.android.contacts.png

Seriously, είναι μπροστά στα μάτια σου :hehe: 

 

Καλοδούλευτο. ΣΤο είπα ότι για τη χρήση της γυναίκας είναι παραπάνω από άριστο. Επίσης, καλά κάνει και το φορτίζει πριν κλείσει. Εκεί στο 15-20% είναι κομπλέ ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κλαίω Γιώργο :p

... Το android είναι συνυφασμένο με το Gmail γιατί είναι της GOOGLE, τι υποχρεωτική χρήση μου λες :hehe: :hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe: 

Χωρίς αυτό δεν υφίσταται η ορθή χρήση του κινητού ως smartphone και η πρόσβαση στο play store δεν είναι εφικτή.

 

confused-black-guy-with-question-mark.jp

Γιώργο όσο πάει και τρελαίνουμι :hehe: ΠΧ:

Screenshot_2018-01-08-20-25-39-934_com.miui.home.png

Στο χέρι σου είναι αν θα είναι στο ίδιο εικονίδιο :p Έχει εικονίδιο κλήσεων αλλά και επαφών. Αν κατάλαβα καλά, αυτό εννοείς.

 

 

Screenshot_2018-01-08-20-22-28-789_com.android.contacts.png

Seriously, είναι μπροστά στα μάτια σου :hehe: 

 

Καλοδούλευτο. ΣΤο είπα ότι για τη χρήση της γυναίκας είναι παραπάνω από άριστο. Επίσης, καλά κάνει και το φορτίζει πριν κλείσει. Εκεί στο 15-20% είναι κομπλέ ;) 

Δημόσιο ρεζίλεμα ρε; Σε μένα, τον Γιώργακα. Στείλε pm ρε να το διορθώσω:p:hehe::hehe::hehe::hehe:.

Ε, αυτό δεν το ήξερα. Για το gmail λέω. Σταματώ εδώ, γιατί το κάνω ολοένα και χειρότερο. Τουλάχιστον, έμαθα και κάτι μετά το ευγενικό, δημόσιο ρεζιλίκι από τον Χρυσόστομο. Ευχαριστώ φίλε:amen:.

Το εικονίδιο των κλήσεων έχει και τις επαφές. Δηλαδή όταν το πατήσεις, έχει δύο καρτέλες, η μία εκ των οποίων είναι για τις επαφές. Στο samsung είναι ξεχωριστά. Μπορώ να τα βάλω μαζί;

Το τρίτο, δεν το είχα δει. Θα ενημερώσω τη γυναίκα.

Υ.Γ. Εκεί που λες Φωτουλιης, να σου στείλω μια φώτο μου να το αλλάξεις σε Θεούλης;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.