Jump to content



Επιλογή Κινητού


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Το lg της γυναίκας μου χάλασε μετά από 2,5 περίπου χρόνια. Ο τεχνικός μου είπε πως έχει πρόβλημα η πλακέτα και δεν αξίζει να το επιδιορθώσω.

Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω, οπότε ψάχνω ένα καινούργιο κινητό για εκείνη (και στο μεταξύ, μπορεί να την πείσω να το δώσει σε μένα:p).

Χρήση: α) το χρησιμοποιεί στη δουλειά, για να μιλάει με πελάτες, οπότε μια αξιοπρεπής μπαταρία θα ήταν επιθυμητή.

β) στο τσακίρ κέφι, μπαίνει facebook/internet γενικότερα.

γ) χρησιμοποιεί viber/messenger και φωτογραφίζει το μωρό (χαζομαμά γαρ), κρατώντας τις φωτογραφίες αυτές, οπότε ας έχει και ικανοποιητικό αποθηκευτικό χώρο.

Αυτά.

Από άποψη μεγέθους, καλό θα ήταν να μην ξεφύγουμε. Με διαβεβαιώνει πως και ένα κινητό 5 ιντσών και άνω δεν θα την προβλημάτιζε, αλλά ο καλός σύζυγος είναι εδώ, για να τη σώσει από τέτοια λάθη. Ας πούμε max 5".

Budget: μέχρι 180 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό θα έγραφα κι εγώ. Ξεφεύγει μόνο στο οτι είναι 5,5 ιντσες αλλά αν δεν αποτελεί τεράστιο πρόβλημα, σε αυτά τα λεφτά είναι διαμάντι. 4Gb ram, 64 GB αποθήκη, 4100 mah μπαταρία, Snapdragon επεξεργαστής. Τι άλλο να θέλει ένα flags... εεεεεεε.... ένα μεσαίο κινητακι θέλω να πω.

 

Edit: Ώπα! Το σκέτο 4 λέω εγώ! Όχι το 4Χ! Να, αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/10864021/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-4GB-64GB.html

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έβλεπα και εγώ, αλλά το μέγεθος είναι ανασταλτικός παράγοντας (αν μπορούσα να την πείσω να το δώσει σε μένα και να πάρει το δικό μου s3, κάτι θα γινόταν).

Αν πάμε σε κάτι πιο μαζεμένο, δηλαδή μεταξύ 4-4.5-άντε max 5", τι επιλογές έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θεωρώ το Redmi κορυφαία επιλογή σε αυτά τα χρήματα.

 

Βέβαια, αν θα σου άρεσε να ρίξεις περίπου 50€ το budget (ναι... να ρίξεις - με ότι συνεπάγεται αυτό) θα μπορούσες να κοιτάξεις το Meizu 5S. Οκταπύρηνο, 3GB RAM, 32GB, 13MP και 5.2''. Κόστος; Πέριπου στα 130€. Τίμια επιλογή θα έλεγε κανείς. Το μόνο που θα ήθελα να κοιτάξω είναι το γενικότερο flow της συσκευής. Η mediamarkt το έχει απ'ότι βλέπω (πιο ακριβό) αλλά θα μπορούσες να το ελέγξεις αφού λογικά θα το έχουν σε display.

 

Από εκεί και πέρα και το P9 Lite που πρότεινε ο Γιώργος, αξίζει. Το μόνο αρνητικό σε εμένα είναι η οθόνη που δεν είναι αρκετά λαμπερή/φωτεινή/έντονη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλες επιλογές που έβλεπα:https://www.skroutz.gr/s/11425408/Xiaomi-Redmi-4x-32GB.html

https://www.skroutz.gr/s/10036784/Huawei-Honor-7-Lite-Fingerprint-16GB.html

https://www.skroutz.gr/s/8864711/Samsung-Galaxy-J5-Duos-2016-16GB.html

πριν 1 λεπτό, το μέλος trib έγραψε:

Από εκεί και πέρα και το P9 Lite που πρότεινε ο Γιώργος, αξίζει. Το μόνο αρνητικό σε εμένα είναι η οθόνη που δεν είναι αρκετά λαμπερή/φωτεινή/έντονη.

Δεν πρόκειται ν' ασχοληθεί με τέτοια πράγματα η γυναίκα μου;).

Αρκεί να φαίνονται οι ενδείξεις.

Γενικά, βλέπω ότι στα χρήματα που προτίθεμαι να διαθέσω η xiaomi κυριαρχεί, με ολίγον από huawei+samsung.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο. Αφήστε κατά μέρος το μέγεθος. Τις ίδιες χαζομάρες έλεγε και η Όλγα και το G2 της φαινόταν μικρό μετά από καιρό. Το redmi note 4X είναι ιδανικό και αυτό έχει τώρα. Κοπέλα είναι, το κινητό δε το βάζει τσέπη, το βάζει τσάντα/τσέπη μπουφάν το χειμώνα. Είναι εξαιρετικό στα ~180€, δεν κοιτάς πουθενά αλλού. .-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γιώργο. Αφήστε κατά μέρος το μέγεθος. Τις ίδιες χαζομάρες έλεγε και η Όλγα και το G2 της φαινόταν μικρό μετά από καιρό. Το redmi note 4X είναι ιδανικό και αυτό έχει τώρα. Κοπέλα είναι, το κινητό δε το βάζει τσέπη, το βάζει τσάντα/τσέπη μπουφάν το χειμώνα. Είναι εξαιρετικό στα ~180€, δεν κοιτάς πουθενά αλλού. .-

Ρε συ, να έχει πιο μεγάλο (κινητό) από εμένα; Τα ύστερα του κόσμου:hehe:.

Μετά απ' αυτήν την πολύ χρήσιμη προσθήκη στην αναζήτησή μας, πάμε στα σοβαρά:

Η Όλγα είναι ευχαριστημένη από μπαταρία, menu και σετάρισμα;

Αν πάμε στην απλή έκδοση, δηλαδή στο 4x, ποιες οι διαφορές με το note 4x;

Α, και δεν μιλάω για το πού βάζει το κινητό, αλλά κατά πόσον θα τη βολέψει το μέγεθος αυτό, όταν το κρατάει στα χέρια και θέλει να βρίσκει επαφές/παίρνει τηλέφωνα/μπαίνει internet.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Γιατί το 4Χ και όχι το σκέτο 4 με τον Snapdragon ώρες παίδες;;;

Εδώ το 4X

https://www.skroutz.gr/s/12181819/Xiaomi-Redmi-Note-4X-MediaTek-32GB.html

 

Εδώ το σκέτο 4 

https://www.skroutz.gr/s/10864021/Xiaomi-Redmi-Note-4-Snapdragon-4GB-64GB.html

 

Γιατί μου φαίνεται πιο καλό με πιο πολλά φιτσουρς εμένα το "σκέτο"; Μήπως δεν αξίζει το 1,30 ευρώ που κάνει παραπάνω; Η εγώ χάνω κάτι;;; Κατά τ'αλλα εγώ μαζί σας είμαι για τις 5,5 ιντσες...

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
Link to comment
Share on other sites

Είχα το LG Optimus G (4.7) , και η κοπέλα μου το G2 (5.2). Και; 

 

Η μπαταρία είναι από τα δυνατά του σημεία και κανένα από όσα παραθέτεις δεν είναι even close... Το note 4x έχει λίγο χειρότερο επεξεργαστή και πολύ πιθανό κινέζικη rom. 

Το note 4X έχει snapdragon 625 , μπαταρία που βγάζει περίπου 7-9 ώρες οθόνη (ανάλογα τη χρήση). Στο χέρι κανένα κινητό σε 5-5.5 ίντσες δεν έχει διαφορά γιατί πολύ απλά σχεδόν κανένα δεν θα μπορεί να το λειτουργήσει με το ΕΝΑ χέρι. Οπότε αυτά περί ιντσών είναι να'χαμε να λέγαμε :) 

 

Εμπειρία χρήσης, ακόμα και 9 μήνες μετά, άψογη... Θέλει μία επαναφορά γιατί πέρασε αρκετά update το ένα πάνω από το άλλο, αλλά ρολάρει άψογα. ΥΓ: Έχει miui 9.0 που πατά σε android 7.1.2. Το LG G4 που έχω εγώ έχει μείνει στην 6.0 με security patch 08/2016... Γενικά είναι άριστη λύση. Και οι 5.5 ίντσες πρακτική διαφορά δεν θα κάνουν από ένα με 5 ή 5.2. Το STB ratio έχει σημασία. Είναι αρκετά ικανοποιητικό και σ αυτό τον τομέα.

 

ΥΓ: Για μπαταρία καθαρά θα πάω στο mi max 2 (6.44 ίντσες). Οκ αυτό ξεφεύγει σε μέγεθος, αλλά μετά το G4 που είναι μετριότατο σε αυτονομία (έως κακό εξ'αρχής - τραγικό πλέον μετά από 20 μήνες), νομίζω θα έχω τέρας μπαταρία.

 

@giorgos2187 , ποτέ δεν κατάλαβα αν έχουν διαφορά όπως τα λένε στο σκρουτζ. Νομίζω πως είναι το ίδιο κινητό...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Είχα το LG Optimus G (4.7) , και η κοπέλα μου το G2 (5.2). Και;

image.png.fbbca71efadeacfecc61ff8ca4d43a69.png:p

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Η μπαταρία είναι από τα δυνατά του σημεία και κανένα από όσα παραθέτεις δεν είναι even close... Το note 4x έχει λίγο χειρότερο επεξεργαστή και πολύ πιθανό κινέζικη rom. 

Το note 4X έχει snapdragon 625 , μπαταρία που βγάζει περίπου 7-9 ώρες οθόνη (ανάλογα τη χρήση). Στο χέρι κανένα κινητό σε 5-5.5 ίντσες δεν έχει διαφορά γιατί πολύ απλά σχεδόν κανένα δεν θα μπορεί να το λειτουργήσει με το ΕΝΑ χέρι. Οπότε αυτά περί ιντσών είναι να'χαμε να λέγαμε :) 

Ωραία, ας αφήσουμε τις ίντσες κατά μέρος. Πάμε σε xiaomi note 4x και τέλος ή υπάρχει και άλλη επιλογή;

Για να θυμηθώ και μια ψυχή: ΠΙΟ ΕΙΝΙ ΚΑΛΙΤΕΡΟ, ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ, ΝΑ ΠΑΡΟ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΗΠΑΝ ΓΙ' ΑΥΤΟ:hehe:.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

image.png.fbbca71efadeacfecc61ff8ca4d43a69.png:p

πριν 12 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

tumblr_inline_olfcszyBIB1s858rn_500.gif:p 

 

Εγώ ψηφίζω δαγκωτό 4Χ. Από κει και πέρα έχει και άλλες αξιόλογες επιλογές, απλά δεν ξέρω που στέκουν από θέμα μπαταρία! 

Αν αποφασίσεις αυτό, να πάρεις global version και να ρωτήσεις και το χρώμα που επιθυμεί αν θες να είσαι ο καλός σύζυγος :hehe: 

 

ΥΓ: Από φώτο είναι ok σε ημερίσιες, σε δύσκολες συνθήκες όμως, όπως τα περισσότερα, δυσκολεύεται ,οπότε σε αυτά τα λεφτά μην περιμένεις θαύματα :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι, στις φωτογραφίες δεν περιμένω θαύματα. Αρκεί να γίνεται η δουλειά. Συνοψίζοντας: πάω στο note 4x, προσέχω να πάρω τη global version και διαλέγω απαλά παστέλ χρώματα :hehe:, ώστε να το χρησιμοποιώ και εγώ. Η αγορά θα γίνει αύριο-μεθαύριο. Εάν υπάρχουν άλλες επιλογές, ευχαρίστως να τις ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Δες και το Xiaomi M1 A1. 5.5' ιντσες βέβαια αλλά λόγω καθαρού pure android που φοράει από μένα go for it

 

Από banggood ( priority direct )

ή eglobalcentral όπου το βρεις πιο φθηνά

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Δε συγκρίνεται από θέμα μπαταρίας To A1. Επίσης αν ήταν θα προτείναμε και κάνα άλλο πάνω από 200€, αλλά δε θέλει να ξεφύγει. Το πιο φτηνό a1 κοστίζει 207€ και γενικώς το λίγο φτηνότερο (~200) είναι από Κίνα. Αν το θέλει άμεσα, δεν είναι λύση αυτή. Γενικά δεν αξίζει η διαφορά τιμής Ελλάδας και εξωτερικού. 

Από περιέργεια Γιώργο ποιο LG είχε η γυναίκα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.