Jump to content


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για το πως μπορώ να κλείσω ενα αλουμινένιο παράθυρο με ανάκληση που απο λάθος μετακινήθηκε στο κλείσιμο του,δηλαδή δεν κλείνει γιατί το χερούλι έχει λίγο λασκάρει με αποτέλεσμα να μην κλείνει το παράθυρο.το γυρνω προς τα πάνω και βάζω το χέρι μου στο πάνω μέρος του παραθύρου,μεχρι εδώ καλά ασφαλίζει το παράθυρο αλλά μετά δεν γυρνάει το χερούλι η  μάλλον με πίεση στο κουμπί που έχει το χερούλι γυρνάει αλλά το παράθυρο δεν κλείνει.χρησιμοποίησα αλεν για να σφίξω τη βίδα στο κάτω μέρος απο το χερούλι έσφιξε λίγο αλλά και πάλι δεν κλείνει.μήπως μπορείτε να μου δώσετε κάποια ιδέα τι κάνω λάθος ?ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Αν και από τη περιγραφή που δίνεις δεν καταλαβαίνω και πολλά, αν μιλάμε για αλουμινένιο παράθυρο με ανάκληση μήπως πιέζοντας σε αυτό το σημείο που σου δείχνω και παίζοντας με το χερούλι καταφέρεις και το κουμπώσεις; 

 

20171218_184006.jpg20171218_184008.jpg

 

Ανέβασε και καμια φωτογραφία για να έχουμε καλύτερη επαφή με το πρόβλημα.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλησπέρα

Αν και από τη περιγραφή που δίνεις δεν καταλαβαίνω και πολλά, αν μιλάμε για αλουμινένιο παράθυρο με ανάκληση μήπως πιέζοντας σε αυτό το σημείο που σου δείχνω και παίζοντας με το χερούλι καταφέρεις και το κουμπώσεις; 

 

20171218_184006.jpg20171218_184008.jpg

 

Ανέβασε και καμια φωτογραφία για να έχουμε καλύτερη επαφή με το πρόβλημα.

 

 

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση.

 

5a37f48752282_IMG_12761.thumb.JPG.3ebd0741345e0026aa354c2e3d0005bd.JPG5a37f49903e00_IMG_12771.thumb.JPG.6163128ecfe2db58926e293e5443a55c.JPG

IMG_1279[1].JPG

Link to comment
Share on other sites

1. Οπως είναι τώρα το πόμολο κράτα το παράθυρο από εκεί με το δεξί  σου χέρι. Ανοικτό το φύλλο.

2. Με το αριστερό χέρι σπρώξε το παράθυρο στην πάνω αριστερή γωνία όπως το βλέπω μέχρι να νιώσεις ότι κούμπωσε. 

3. Μόλις το νιώσεις να "κουμπώνει", πάτησε το κουμπί που σου δείχνω πιο πάνω και γύρισε το πόμολο να είναι σε οριζόντια θέση.

Λογικά πλέον δεν θα κάνει ανάκληση.

4. Πήγαινε να κλείσεις το παράθυρο και δες αν μετά ανοίγει κανονικά.

 

Αν δεν κλείνει και νιώθεις να βρίσκει, αφήνεις ανοικτό το φύλλο και όπως το πόμολο είναι σε θέση "ανοικτού" πατάς το κουμπί και βάζεις το πόμολο σε θέση κλειδωμένου. Αμέσως μετά το ξανα ανοίγεις.

Δοκιμάζεις και πάλι.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά σου έχει μείνει και ανοιχτό και στην ανάκληση; 

Βαλε το χερούλι στη θέση ανάκλησης παίξε λίγο με το παράθυρο και όταν πάει ο μεντεσές στη σωστή θέση γύρνα το χερουλι σε οριζόντια θέση.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

1. Οπως είναι τώρα το πόμολο κράτα το παράθυρο από εκεί με το δεξί  σου χέρι. Ανοικτό το φύλλο.

2. Με το αριστερό χέρι σπρώξε το παράθυρο στην πάνω αριστερή γωνία όπως το βλέπω μέχρι να νιώσεις ότι κούμπωσε. 

3. Μόλις το νιώσεις να "κουμπώνει", πάτησε το κουμπί που σου δείχνω πιο πάνω και γύρισε το πόμολο να είναι σε οριζόντια θέση.

Λογικά πλέον δεν θα κάνει ανάκληση.

4. Πήγαινε να κλείσεις το παράθυρο και δες αν μετά ανοίγει κανονικά.

 

Αν δεν κλείνει και νιώθεις να βρίσκει, αφήνεις ανοικτό το φύλλο και όπως το πόμολο είναι σε θέση "ανοικτού" πατάς το κουμπί και βάζεις το πόμολο σε θέση κλειδωμένου. Αμέσως μετά το ξανα ανοίγεις.

Δοκιμάζεις και πάλι.

 

 

στην αρχή κούμπωσε το παράθυρο αλλά πιέζοντας το κουμπί το πόμολο γύρισε σε οριζόντια θέση μόνο που δεν μπορούσε να κλείσει γιατί εβρισκε στο τοιχο δεξιά.μήπως φταίει το γεγονός οτι το πόμολο εχει μετακινηθεί απο τη θέση του?αυτή τη στιγμή το παράθυρο ,με το πόμολο προς τα πάνω ,δεν μπορεί να κλείσει στην αριστερή γωνία.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γύρισες το πόμολο δεξιά και το χάλασες εσωτερικά και έτσι δεν γίνονται σωστά οι λειτουργίες. Πίσω από το πόμολο έχει 2 άλλεν βίδες τις βγάζεις και τραβάς το πόμολο έξω. Μετά έχοντας το πόμολο στο χέρι θα δεις ότι έχει ένα πλαστικό μαύρο καπάκι με 2 βίδες αν το βγάλεις φαίνεται ε΄να περιστροφικό γρανάζι που έιναι ενσωματωμένο στην κίνηση του πόμολου και έναν οδοντωτό άξονα που κινείται καθώς περιστρέφεται το πόμολο. Όταν το πας πάνω στην ανάκληση ο άξονας πάει κάτω και αντίστοιχα στο κλείδωμα πάει πάνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Μάλλον γύρισες το πόμολο δεξιά και το χάλασες εσωτερικά και έτσι δεν γίνονται σωστά οι λειτουργίες. Πίσω από το πόμολο έχει 2 άλλεν βίδες τις βγάζεις και τραβάς το πόμολο έξω. Μετά έχοντας το πόμολο στο χέρι θα δεις ότι έχει ένα πλαστικό μαύρο καπάκι με 2 βίδες αν το βγάλεις φαίνεται ε΄να περιστροφικό γρανάζι που έιναι ενσωματωμένο στην κίνηση του πόμολου και έναν οδοντωτό άξονα που κινείται καθώς περιστρέφεται το πόμολο. Όταν το πας πάνω στην ανάκληση ο άξονας πάει κάτω και αντίστοιχα στο κλείδωμα πάει πάνω

 

 

ναι ετσι εγινε το γυρισα δεξια.τωρα εχω βγαλει το πομολο εβγαλα και το μαυρο πλαστικό καπάκι αλλά δεν μπορω να το τοποθετήσω στο παράθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Τα τοποθέτησες σωστά στην θέση τους; Πρέπει όταν έχεις το πόμολο στο χέρι πατώντας το κουμπί και περιστρέφοντας να κινείται στις ακραίες θέσεις. Μετά για να το βάλεις στην θέση του θα πρέπει να το ευθυγραμμίσεις με τις τρύπες στις ντίζες που κινούνται για την λειτουργιά των μηχανισμών. Δεν μπορώ να στο εξηγήσω και πολύ εύκολα γραπτός.... 

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι εγινε το γυρισα δεξια.τωρα εχω βγαλει το πομολο εβγαλα και το μαυρο πλαστικό καπάκι αλλά δεν μπορω να το τοποθετήσω στο παράθυρο.

θα προσπαθήσω πάλι αύριο.δεν ξέρω νομίζω πως λειπουν τα αλλεν βιδώματα.αυριο θα το δω καλύτερα.ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας θα επανέλθω να σας πω τι έκανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πάντος 5-6 φορές που το επανέφερα  δεν χρειάστηκε να ξεβιδώσω τίποτα... 

Απλά είναι δύσκολο να εξηγηθεί γραπτώς όπως είπε ο @l3ft3ris

 

Ασφάλεια - χερούλι - πάνω γωνια χέρι 

 

Δες αυτό χωρίς τη διαφήμιση :p

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά την επίσκεψη στο πεδιο βολής ήρθε έμπνευση για ντοκιμαντέρ :p

Σορρυ για το νέο ποστ αλλά το edit ζει πιο λίγο κι από μύγα χαχαχα

 

σε ανοιχτή θέση πάτησα ασφάλεια - χερούλι πάνω    βουαλα...

Screenshot_1.thumb.jpg.8b433aa2e60641138eba89f1137ee923.jpg

 

 

το βάζεις σε 4 απλά βήματα !

Το ποιο tricky είναι στο βήμα 4 με το μικρο δαχτυλάκι και τον αντίχειρα να πατάς ασφάλεια για να γυρίσεις το χερούλι αν φοράς γάντι Νο.7 και κάτω... :p

Screenshot_2.thumb.jpg.e0763c6c01c8a6d0955a09fbd1601442.jpg

 

Έτοιμο...

Screenshot_3.thumb.jpg.ac188130c4f19269a1b71c06611c44b9.jpg

 

Αμέσως μετά το  δοκιμασα και σε άλλο κούφωμα και πάλι μια χαρά!

 καλή επιτυχία 

 

 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παρουσιάζω το ίδιο  πρόβλημα. Είδα το βιντεάκι αλλά το πόμολο σε εμένα δεν ανεβαίνει τελείως προς τα πάνω. Φοβάμαι μην κάνω καμια ζημιά αν το πιέσω πολυ. Υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει ολόκληρος ο μηχανισμός και να έχω μεγαλύτερα προβλήματα;

 

Έγινε επεξεργασία από blackpistol7
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
Spoiler

 

Παιδια, εγω εχω αλλο προβλημα. Εβαλα το παραθυρο σε θεση ανακλησης αλλα το παραθυρο ανοιγει πλαγια. Το πομολο δεν παει πλαγια μενει μονο στην ανακληση. Σασ παρακαλω βοηθηστε με. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.