Jump to content



Ώρα για NAS


Recommended Posts

πφφ, το πήγαν τόσο;;;; εχω lifetime συνδρομή και σιγουρα ηταν πιο χαμηλές οι τιμές... :(   Ωστόσο δεν ειναι υποχρεωτική η συνδρομή. Έχεις πιο λίγα features βέβαια, αλλα τα βασικά τα κάνεις και με free (εκει όμως πρεπει να αγορασεις εφαρμογή για κινητό πχ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Και για πείτε τώρα οι γνώστες. Πώς θα γίνει να κάνει streaming συνδυάζοντας και τον υπότιτλο που είναι σε ξεχωριστό αρχείο. Το streaming στο κινητό δούλεψε αλλά υπότιτλοι γιοκ. 

πώς το δοκίμασες να το ανοίξεις;

 

https://www.qnap.com/en/how-to/tutorial/article/how-to-manage-videos-with-qvideo

 

αν θυμάμαι καλά, εάν κάνεις browse στο nas με τον es explorer και το ανοίξεις με τον mx player, τότε παίζουν οι υπότιτλοι. εάν όμως το ανοίξεις με τον mx player έχοντας κάνει browse με το qfile δεν παίζουν.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

On 12/27/2017 at 2:48 PM, jax7480 said:

Πήρα RED τελικά και ο λόγος είναι καθαρά ο θόρυβος. 4 θα είναι σε Raid5 +  hot spare ή RAID6 οπότε δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Ακόμα και να υπάρξει είπαμε είναι το backup του backup.

 

Μεγειές! Αν και μάλλον θα έχεις κατασταλλάξει ήδη, αφού σκεφτόσουν και το RAID 6, είναι σημαντικά προτιμότερο το RAID 10.

Παίρνεις την ταχύτητα λειτουργίας του RAID 0 με τον μικρότερο δυνατό χρόνο rebuild του RAID1. Το μειονέκτημα είναι ότι χάνεις δύο δίσκους...

 

@YDinopoulos οι μαύροι είναι μια χαρά, αλλά ειδικά σε αυτό το NAS δεν θα τους προτιμούσα. Είναι σημαντικά πιο θορυβώδεις και πιο ζεστοί και ήδη με τους Reds δεν θα έχει πρόβλημα να τερματίσει το Gbit...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το Qvideo έπαιξε άψογα και με τους υπότιτλους στο κινητό. Οπότε δεν αγοράζουμε τίποτα για την ώρα. Τώρα θα ψαχρω να φτιάξω τα backup μου και τέλος. Ίσως αργότερα δω λίγο ένα private cloud για backup των κινητών.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Το λοιπόν. Με το Qvideo τελικά δεν έπαιξαν οι υπότιτλοι. Έπαιξαν όμως με το MXPlayer ή κάπως έτσι.

Στήθηκαν και τα backup με ένα καθημερινό schedule και όλα καλά.

Οι ταχύτητες δεν είναι καλές πάντως. Βλέπω περίπου 35-40ΜΒ/sec που μάλλον οφείλεται στο RAID5 με τους δίσκους αν και περίμενα παραπάνω (τουλάχιστον 70-80MB).

Θα το κοιτάξω όταν τελειώσουν και τα τελευταία synchronizations με τον υπολογιστή.

Επίσης, πόσο lag πχια μπορεί να έχει μία συσκευή, έλεος δηλαδή.

 

Θα ψαχτώ και λίγο τώρα για το backup των κινητών και είμαστε έτοιμοι.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το 35-40 ειναι τουλάχιστον τραγικό. Αν του έχωσες βέβαια άπειρα  giga αρχείων video κοίτα μήπως στην κάνει ο video station και η multimedia library που ακόμα φτιάχνει thumbnails και στήνει τη βάση. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Το λοιπόν. Με το Qvideo τελικά δεν έπαιξαν οι υπότιτλοι. Έπαιξαν όμως με το MXPlayer ή κάπως έτσι.

Με android TV εισαι?

και το kodi παιζει σωστα, 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ερώτηση αν κάποιος γνωρίζει με σιγουριά. Θέλω να κάνω το NAS τελείως ασύρματο. Είναι εφικτό;

Και αν ναι, πως. Έχω κάρτα PCIexpress για το WiFi. Αλλά αυτό που έχω καταλάβει είναι πως θα μπορώ να το κάνω μόνο Access point και όχι πλήρως ασύρματο.

 

Link to comment
Share on other sites

https://www.qnap.com/solution/wirelessap-station/en/

 

από όσο βλέπω δεν γίνεται. από περιέργεια, γιατί θες κάτι τέτοιο; δε βολεύει η θέση του nas σε σχέση με τη θέση του router;

 

EDIT :

 

Εδώ βέβαια λέει πως γίνεται με usb wifi dongle...

 

https://www.qnap.com/en/how-to/tutorial/article/how-to-use-and-set-up-your-network-virtual-switch

 

Αφού την έχεις την κάρτα γιατί δε το δοκιμάζεις;

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.