Jump to content



Ώρα για NAS


Recommended Posts

53 minutes ago, jax7480 said:

Για κάνε το φραγκοδιφραγκα γιατί βαριέμαι να ψάχνω.

βασικα ειμαι νουμπας ( απλα θελω να σου εφιστήσω την προσοχή μιας και εισαι enthusiast/pro και οχι απλος user και οχι να σου δωσω "την" λυση οποτε http://louwrentius.com/the-hidden-cost-of-using-zfs-for-your-home-nas.html

Αλλα ειπες οτι δεν θελεις customιες ( πχ hp microserver gen8 Πχ με freenas /unraid με ECC ram οσο τα TB σου)

 

Στα πολυ γενικα ομως ,τα caveats του raid 5 -περα οτι ειναι ξεπερασμενο- (γιαυτο να χρησημοποιησεις Raid 6 τουλ. αλλα αν εχεις πολλους δισκους και το raid 10 ειναι λυση) ειναι οτι οταν θα σου σκασει ενας δισκος σε τοσο μεγαλο (GB /per disk) array τοτε οι πιθανοτητες να σου σκάσει και αλλος 1 (και να χασεις τα παντα εκτος αν εχεις Raid 6 οποτε εχεις την ανεση να χασεις 2 συνολικα) ειναι πολυ μεγαλες (εχω διαβασει πολλα συμβαινει συχνα) γιατι το rebuild (που θα παρει μπορει και 20+ ωρες  για raid 6 στο 5 ειναι ακομη παραπανω) τους καταπονεί αρκετα.

Ενα καλο τιπ ειναι οταν τους αγορασεις , να παρεις τους ιδιους αλλα απο διαφορετικες παρτιδες (και πανω σε UPS)

 

Πήγαινε σε synology (τα + τους: εχουν κανει διαφορα software κολπα για το λεγομενο bit rot) /qnap με καλο cpu +ram  αποκλειστικά αν δεν θελεις custom.

και το ποιο βασικο:

 

RAID IS NOT BACKUP  (μονο ταχυτητα και uptime παίρνεις)

 

Μια καλη στρατηγικη backup ειναι το 3-2-1

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλα τα παραπάνω είναι υπερβολή και θα εξηγηθώ. Το NAS θα παίζει συνολικά διπλό ρόλο. 

 

1) Backup του storage μέσα στον υπολογιστή. Άρα τα δεδομένα από το NAS και να χαθούν όλα δεν με ενδιαφέρει αφού μπορώ να τα επαναφέρω με ένα copy από τον υπολογιστή.

2) Να σερβίρει ταινίες και σειρές κυρίως στα κινητά. Θέλω να χαζεύω κάτι όταν πέφτω για ύπνο για κάνα 10λεπτο- 15λεπτο.

 

Αυτά. Τίποτα παραπάνω. Τώρα αν έχει και άλλες δυνατότητες που θα μου φανούν χρήσιμες θα τις χρησιμοποιήσω αλλά τα βασικά είναι τα παραπάνω. Δεν θέλω να μπλέξω με τίποτα. Ψάχνω κάτι να στηθεί γρήγορα, να φτιάξω τις αυτόματες backup ρουτίνες μου και να μην ασχοληθώ άλλο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, jax7480 said:

Βασικά όλα τα παραπάνω είναι υπερβολή και θα εξηγηθώ. Το NAS θα παίζει συνολικά διπλό ρόλο. 

 

1) Backup του storage μέσα στον υπολογιστή. Άρα τα δεδομένα από το NAS και να χαθούν όλα δεν με ενδιαφέρει αφού μπορώ να τα επαναφέρω με ένα copy από τον υπολογιστή.

2) Να σερβίρει ταινίες και σειρές κυρίως στα κινητά. Θέλω να χαζεύω κάτι όταν πέφτω για ύπνο για κάνα 10λεπτο- 15λεπτο.

 

Αυτά. Τίποτα παραπάνω. Τώρα αν έχει και άλλες δυνατότητες που θα μου φανούν χρήσιμες θα τις χρησιμοποιήσω αλλά τα βασικά είναι τα παραπάνω. Δεν θέλω να μπλέξω με τίποτα. Ψάχνω κάτι να στηθεί γρήγορα, να φτιάξω τις αυτόματες backup ρουτίνες μου και να μην ασχοληθώ άλλο.

 

Αφου δεν θες να μπλεξεις πας σε ετοιμη λυση...

 

Εγω ρωτησα απο την αποψη του τι θα χρειαστεις μελλοντικα μπας κ εστεινες κανενα PC με Unraid και zfs...(γιατι αν το ξεκινησεις σωστα τωρα,θα γλιτωσεις χρονο στο μελλον..)

 

Μπορεις και το ιδιο (φανταζομαι τουμπανο) pc που εχεις να το κανεις NAS..αν δεν σε νοιαζει να πιταρει απο δισκους...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα τα παραπάνω αλλά υπάρχουν και προυποθέσεις. Άντε και το στήνεις το 10Gbit NAS. Πρέπει να βρεις και router ή switch 10Gbit. Επίσης πρέπει να μπει και στον υπολογιστή 10Gbit κάρτα. Πολλά πράγματα, αρκετός μπελάς για κάτι που στην παρούσα φάση δεν θα χρησιμοποιήσω. Όταν και αν χρειαστεί, λύσεις υπάρχουν. Ακόμα και το 453B που παρήγγειλα, έχει PCIexpress port για να μπει κάρτα 10Gbit.

 

Link to comment
Share on other sites

Η Synology έχει μείνει λίγο πίσω σε θέμα υλοποίησης λύσεων λογισμικού απο τη πλευρά του απλού χρήστη. Η QNap έχει καλύτερο interface, λίγο πιο σπασαρχίδικο file manager από την Synology, αλλά έχει και δυνατότητα απευθείας σύνδεσης του NAS με την τηλεόραση μέσω HDMI. Συνολικά πιστεύω ότι η QNap είναι καλύτερη επιλογή από την Synology. 

Σε θέμα δίσκων, έχω 2 red οι οποίοι δουλεύουν ασταμάτητα για 5 χρόνια και πρόσφατα ο πρώτος μου έσκασε bad sector. Ρίσκο είναι η επιλογή δίσκων, αλλά κάποια πράγματα είναι στανταρ. Πχ το γεγονός ότι δίσκο Hitachi δε θα έπαιρνα που να με δέρνανε.

Η Seagay δεν είναι που έβγαζε τους Deathstar;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως αξιζει να δωσεις κατιτις παραπανω και να αρεις Black.  

Εχω 5 τεμαχια  των 2ΤΒ στο Thecus μου, και εδω κ 5 χρονια και δεν εχουν ουτε ενα προβλημα. Κανουν ενα μικροθορυβο, αλλα δεν ξερω οι καινουργιες σειρες αν ειναι πιο ησυχοι...

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα RED τελικά και ο λόγος είναι καθαρά ο θόρυβος. 4 θα είναι σε Raid5 +  hot spare ή RAID6 οπότε δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Ακόμα και να υπάρξει είπαμε είναι το backup του backup.

Link to comment
Share on other sites

Και για πείτε τώρα οι γνώστες. Πώς θα γίνει να κάνει streaming συνδυάζοντας και τον υπότιτλο που είναι σε ξεχωριστό αρχείο. Το streaming στο κινητό δούλεψε αλλά υπότιτλοι γιοκ. 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.