Jump to content



Κάρτα Γραφικών και Οθόνη


Recommended Posts

Ψάχνω να αγοράσω κάρτα γτι άρχισα να έχω θεματακιαε κάποια παιχνίδια..Σκέφτηκα με το φτωχό μυαλό μου μήπως θα ήταν μια καλή λύση η αγορά 2 κάρτες AMD νέας γενιάς από το να πάρω μια πάρω μια 1070 η 1070ti..

Budget 500€

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.

1: Όταν λες θεματάκια, τι εννοείς; Έχεις, δηλαδή, αρχίσει να κάνεις σημαντικές παραχωρήσεις στα γραφικά ή τα φτύνει η κάρτα; 

2: Τι είδους παιχνίδια παίζεις; Επειδή γράφω από κινητό, ποια οθόνη έχεις;

3: Εκτός και αν παρανόησα, σκέφτεσαι να κάνεις crossfire;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να μπλέξεις με διπλές κάρτες γραφικών πλέον, ούτε οι game devs ασχολούνται ούτε οι κατασκευαστές γραφικών στο να βγάλουν drivers για αυτόν το σκοπό.

Πάρε μια κάρτα και δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.
1: Όταν λες θεματάκια, τι εννοείς; Έχεις, δηλαδή, αρχίσει να κάνεις σημαντικές παραχωρήσεις στα γραφικά ή τα φτύνει η κάρτα; 
2: Τι είδους παιχνίδια παίζεις; Επειδή γράφω από κινητό, ποια οθόνη έχεις;
3: Εκτός και αν παρανόησα, σκέφτεσαι να κάνεις crossfire;
Σε κάποια παιχνίδια μου χαλάει τα γραφικά.. Μου κρασαρει το game η την ώρα που παίζω μου βγάζει κάτι μαύρα περίεργα... Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι κάρτα να πάρω..να παραμείνω σε AMD μιας και έχω freesync monitor η να πάω σε Nvidia?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι,μιλάμε για τον υπολογιστή της υπογραφής,σωστά;
Το πρόβλημα που αναφέρεις στο κάνει σε ένα παιχνίδι και μόνο ή γενικότερα; Επίσης για ποιο παιχνίδι αναφέρεσαι;

Drivers κτλ μιλάμε για τους latest?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι,μιλάμε για τον υπολογιστή της υπογραφής,σωστά;
Το πρόβλημα που αναφέρεις στο κάνει σε ένα παιχνίδι και μόνο ή γενικότερα; Επίσης για ποιο παιχνίδι αναφέρεσαι;
Drivers κτλ μιλάμε για τους latest?
Ναι μιλάμε για το pc της υπογραφής
. Στο Rainbow six siege μου το κάνει αρκετά συχνά και στο pes 18 απλά στο pes δεν μ βγάζει αυτά τα μαύρα..μονό ψιλό κρασαρει..


Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Darap21 έγραψε:

Ναι μιλάμε για το pc της υπογραφής
. Στο Rainbow six siege μου το κάνει αρκετά συχνά και στο pes 18 απλά στο pes δεν μ βγάζει αυτά τα μαύρα..μονό ψιλό κρασαρει..Αν μπορέσω απο το Rainbow θα κανω screenshot...Επίσης εχω τους τελευταίους drivers 


Στάλθηκε από το Redmi Note 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Link to comment
Share on other sites

χοντρικά η rx 580 είναι μια 480 που είναι λίγο καλύτερη απο r9 290 (ειδικά αν μιλάμε για custom 290)

σίγουρα καίει λιγότερο ρεύμα και απο θόρυβο θα είσαι κατά πάσα πιθανότητα καλύτερα και

διαφορά μπορεί να υπάρχει στα νούμερα αλλά δεν ξέρω στην πράξη αν θα την δεις

γενικά για να δεις αναβάθμιση σε amd, πας σε vega (αλλά ξεκινάνε απο 600)

αλλιώς nvidia 1070(ti)

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου θα ήταν ιδανική μια vega 56. Καλή τύχη αν τη βρεις και αν τη βρεις να έχει νορμάλ τιμή.

Αν σκέφτεσαι και αλλαγή οθόνης, τα πράγματα διαφοροποιούνται. Θα πας σε 2k; Σε ultrawide; Αν πας σε ultrawide, θα είναι στα 1080p ή στα 1440p;

Πες μας αν θ' αλλάξεις οθόνη και θα τα βρούμε για την κάρτα.

Υ.Γ. Αν βρήκες ti στα 530 (αλήθεια, ποια;), την αγοράζεις και λες ευχαριστώ. Αν πας σε ti, εννοείται πως αλλάζεις οθόνη. Επιλέγεις μεταξύ 2k@144hz/1440p@100hz/4k.

Είδα την απάντησή σου. 1070ti νομίζω ότι ταιριάζει μ' ένα καλό 2k@60hz monitor.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Στην περίπτωσή σου θα ήταν ιδανική μια vega 56. Καλή τύχη αν τη βρεις και αν τη βρεις να έχει νορμάλ τιμή.

Αν σκέφτεσαι και αλλαγή οθόνης, τα πράγματα διαφοροποιούνται. Θα πας σε 2k; Σε ultrawide; Αν πας σε ultrawide, θα είναι στα 1080p ή στα 1440p;

Πες μας αν θ' αλλάξεις οθόνη και θα τα βρούμε για την κάρτα.

Υ.Γ. Αν βρήκες ti στα 530 (αλήθεια, ποια;), την αγοράζεις και λες ευχαριστώ. Αν πας σε ti, εννοείται πως αλλάζεις οθόνη. Επιλέγεις μεταξύ 2k@144hz/1440p@100hz/4k.

Κάρτα γραφικών και οθόνη θα αλλαχτούν..Το μονιτορ θα το αλλάξω ακόμα κ αν μείνω με αυτη την κάρτα(που δεν παίζει)

Σκέφτομαι για ultrawide LG..Περιμένω να δω και τα καινούργια μοντελα π θα βγουν..Επίσης θέλω να ειναι πανω απο 29" το λιγότερο 27...

Έγινε επεξεργασία από Darap21
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Darap21 έγραψε:

Κάρτα γραφικών και οθόνη θα αλλαχτούν..Το μονιτορ θα το αλλάξω ακόμα κ αν μείνω με αυτη την κάρτα(που δεν παίζει)

Σκέφτομαι για ultrawide LG..Περιμένω να δω και τα καινούργια μοντελα π θα βγουν..Επίσης θέλω να ειναι πανω απο 29" το λιγότερο 27...

Τι παιχνίδια παίζεις;

Το έχω πει πολλές φορές, οι Ultrawide δεν είναι για όλους. Αν πας σε τέτοια οθόνη ξεκινάς από τις 29" και ανεβαίνεις στις 34 ή 35".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατα βάση τα παιχνίδια π παίζω ειναι Rainbow six,FIFA,PRO,ASSASINS, γενικά παίζω αρκετά games..Μπορει μια χρονια να κολλήσω και να παιζω μονο fifa η μονο Rainbow..

Το θέμα ειναι οτι στην Καβάλα δεν εχει κανένα μαγαζι που να εχει ντεμο οθόνες να δω πως ειναι η ultrawide...

Τωρα εκανα ενα τσεκ στο σκρουτζ ειδα αυτο το μονιτορ της DELL 

https://www.skroutz.gr/s/8714167/Dell-U2717D.html#reviews

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα αλλαχτεί η οθόνη δεν υπάρχει θέμα διλήμματος.

 

Θες να δώσεις 600€ (είναι απίστευτο-τόσο έχουν ακόμα) για να πάρεις μια κάρτα που είναι ~12% χειρότερη από την gtx 1080; Πάρε vega 56.

Θες να στον πιάσουν με 700++€ για να πάρεις μια κάρτα που είναι 2-3% χειρότερη από μια gtx 1080, και καίει τα διπλάσια; Πάρε Vega 64.

Θες να είσαι θύμα του marketing και να πάρεις την (oh wow, ναι είναι) Ti, παρόλο που η gtx 1080 είναι καλύτερη; Πάρε την 1070 Τi.

 

Θες να το παίξεις έξυπνα και να πάρεις την καλύτερη κάρτα για τα χρήματα που δίνεις; Πάρε gtx 1080.-

 

 

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Darap21 έγραψε:

Κατα βάση τα παιχνίδια π παίζω ειναι Rainbow six,FIFA,PRO,ASSASINS, γενικά παίζω αρκετά games..Μπορει μια χρονια να κολλήσω και να παιζω μονο fifa η μονο Rainbow..

Το θέμα ειναι οτι στην Καβάλα δεν εχει κανένα μαγαζι που να εχει ντεμο οθόνες να δω πως ειναι η ultrawide...

Τωρα εκανα ενα τσεκ στο σκρουτζ ειδα αυτο το μονιτορ της DELL 

https://www.skroutz.gr/s/8714167/Dell-U2717D.html#reviews

Τότε άσε την ultrawide. Απ' ότι καταλαβαίνω παίζεις fps/sports games κυρίως. Κατ' εμέ οι επιλογές είναι τρεις: 1080p@144hz, 2560x1440@60hz, 2560x1440@144hz.

Την 1440p@60hz τη βάζω γιατί παίζεις και κανένα triple Α game.

Ανάλογα την προτίμησή σου θα επιλέξεις και κάρτα. Πρώτα, όμως, επιλέγεις οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τότε άσε την ultrawide. Απ' ότι καταλαβαίνω παίζεις fps/sports games κυρίως. Κατ' εμέ οι επιλογές είναι τρεις: 1080p@144hz, 2560x1440@60hz, 2560x1440@144hz.

Την 1440p@60hz τη βάζω γιατί παίζεις και κανένα triple Α game.

Ανάλογα την προτίμησή σου θα επιλέξεις και κάρτα. Πρώτα, όμως, επιλέγεις οθόνη.

Να τα πάρω και τα 2 μαζί ομως δεν γίνεται..Δεν εχω την άνεση...Αν πάρω τωρα ενα μονιτορ 2560x1440@144hz θα μπορέσει η κάρτα μ να ανταποκριθεί σε τέτοια ανάλυση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.