Jump to content



"Επαναφορά" ξύλινης πόρτας


Recommended Posts

Καλησπέρα Κύριοι και Κυρία........

Σας βάζω κάτι φωτός από την πόρτα του σπιτιού στο χωριό η οποία έχει γίνει έτσι από τις εξωτερικές συνθήκες...τις συστολές διαστολές ...την χρήση κτλπ κτλπ...

Δεν υπάρχει ίχνος βερνικιού απέξω ειδικά...

Η πόρτα έχει "πέσει" από την μία πλευρά με αποτέλεσμα να κάνει κενα και να μήν ανοίγει και τέρμα...

Ο λόγος από οτι έχω δει είναι οτι έχουν ξεκολλήσει μεταξύ τους τα κομμάτια... :S

Τι κάνουμε για να την επαναφέρουμε?

 

Τρίψιμο φουλ και αποσύναρμολόγηση και κόλλλες? χωρίς αποσύναρμολογηση γιατί δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει κατα την διάρκεια αυτής...μπορούμε να κάνουμε τίποτα? 

IMG_20180120_145112.jpg

IMG_20180120_145105.jpg

IMG_20180120_143428.jpg

IMG_20180120_143402.jpg

IMG_20180120_143351.jpg

IMG_20180120_143344.jpg

IMG_20180120_143336.jpg

IMG_20180120_143327.jpg

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να την αποσυναρμολογήσεις θα πρέπει (κατά την γνώμη μου πάντα) να προμηθευτείς 4 μεγάλες γωνίες μεταλλικές και όπως θα είναι κλειστή την σηκώνεις με μια σφήνα από κάτω στην μεριά που είναι η κλειδαριά και βιδώνεις τις γωνίες στις τέσσερες αρθρώσεις εκεί δηλαδή που έχει ξεκολλήσει.Εννοείται από την μέσα πλευρά της πόρτας.

Αν θέλεις ακόμα πιο μερακλίδικα ... σκαρπέλο και σκαψιματάκι να έλθουν πρόσωπο οι γωνίες.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης (εφόσον δεν θέλεις να την αποσυναρμολογήσεις), μπορείς να την ξεκρεμάσεις και να την χτυπήσεις γύρω-γύρω με ματσόλα για να φύγουν τα μπόσικα.  Μπορείς να το συνδυάσεις και με σφιγκτήρες και προαιρετικά βάζοντας κόλλα στις ρωγμές πριν το χτύπημα.

Εκτός από τις γωνίες, μπορείς να βάλεις και βίδες εγκάρσια στα σημεία που αλληλοκαλύπτονται κομμάτια για να τα ακινητοποιήσεις μεταξύ τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Ξεκρέμασμα θα γίνει εννοείται....αλλά δεν θέλω να φαίνεται κάτι μέσα η έξω...όπως μεταλλικές γωνιές :(

Κόλλα λές εκεί που φεύγει με το μάτι και μετά σφιγκήρες για να γίνει έρθει εκεί που πρέπει και να μείνει να κολλήσει.

"Ενέσεις¨ δηλαδή κόλλας?

Μου φαίνεται ότι για να κρατήσει ή θα πρέπει να την κάνω όπως λέτε αλλά δεν θέλω να φαίνεται κάτι ή να την κάνω LEGO.... :o

Αυτά τα κομμάτια μεταξύ του λογικά πρέπει να θυληκώνουν το ένα μέσα στο άλλο ε? 

Φοβάμαι άμα πάω να την αποσυναρμολογήσω τελείως ότι κάτι θα σπάσει....

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα η πόρτα θέλει σίγουρα πολύ καλό τρίψιμο και βερνίκι. Μία λύση για τα κενά είναι να τα στοκάρεις με μείγμα κόλλας+πριονίδι.

Με αυτούς τους μεντεσέδες έχω και εγώ θέμα στο σπίτι γιατί μου έχουν κρεμάσει μερικές πόρτες. Ίσως αν χτυπούσες την πόρτα με ένα ξύλινο τάκο και σφυρί να την φέρεις, και βίδωνες στο επάνω μέρος έναν νέο μεντεσέ να την κρατάει. Εκεί πέφτει και το περισσότερο βάρος.

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να φαίνονται γωνίες και βίδες από μέσα υπάρχει και άλλος τρόπος.

Το θέμα είναι πόσο μέσα χώνονται τα μόρσα των οριζοντίων ξύλων στα κάθετα... αν δηλαδή μπορεί να γίνει η ενίσχυση της σταθερότητας με χωνευτές καβίλιες.

Αφού την τακάρεις και ορθογωνιάσει  τρυπάς και βάζεις σφηνωτά και με κόλλα από δύο καβίλιες σε κάθε ένωση.

Για να βάλεις σκέτη κόλλα στις ενώσεις δεν θα κάνεις τίποτα αν δεν ξεμονταριστεί τελείως η ένωση.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Lakisss δεν ειναι θεμα μεντεσε...εχουν ξεκολλησει οι ενωσεις της πορτας...γιαυτο εχει κρεμασει...

 

@osa εννοεις καβιλιες καθετα εκει που "παντρευονται" τα δυο κομματια της ενωσης?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα έλεγα να κάτσεις και να ασχοληθείς σοβαρά με τη πόρτα και να αφήσεις τα ημίμετρα.

επίσης αν δεν κάνω λάθος τα τετράγωνα και οριζόντια κομμάτια δε παίρνουν κόλλα στο σημείο της ένωσης ούτε πρέπει να φρακάρουν.

Ειναι κάτι ανάλογο αυτού εδώ απλά σε επανάληψη

 

Πιάσε κατέβασε την, πάρε αρκετές φωτογραφίες από τα κομμάτια, λύσε την, τρίψε την και ξαναδέσε την.

Αν οι πορταδέλες (αν βλέπω καλά) φαίνεται να έχουν λασκάρει οι βίδες τους, τότε τρύπα το σημείο που έχει τη βίδα και χώσε μέσα καβίλια για να βιδώσεις πλέον την πορταδέλα επάνω στην καβίλια. Αλλιώς θα πας σε άλλο σημείο θα σκάψεις με ένα σκαρπέλο να κάνεις την πατούρα για να πας εκεί την πορταδέλα.

 

Ολα τα άλλα προσωπικά τα θεωρώ ημίμετρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με φοβιζει ειναι μην σπασει κατι οπως προσπαθω να αποσυναρμολογησω την πορτα καθως μπορει να μην βγανει...

Φωτος εννοεις να βγαλω ωστε να συναρμολογησω το puzzle σωστα παλι?

Τωρα οσο αναφορα το δεσιμο παλι τις πορτας...θα πρεπει να παρω τεραστιους σφιχτηρες και για καθετα και οριζοντια!?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπω καλά από τη φώτο σου πίεση θέλει μόνο οριζόντια. Αν δεν έχεις σφικτήρες μπορείς να  κάνεις και πιο οικονομικά τη δουλειά σου με ιμάντες πχ. Υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι.

Για να σπάσει κάτι δε το νομίζω απλά η κόλλα έχει ξεραθεί και εξαφανιστεί κατά τη γνώμη μου από κάποια σημεία. Ίσως να είναι και πιο παλιά από εμένα η πόρτα που δείχνεις :p και έχει και αρκετό στόκο(?) σε κάποια σημεία.

Οπότε προσεκτικά με μια ματσόλα θα κάνεις δουλειά κατά τη γνώμη μου.

Αν δεις και κομμάτια δεν ξεκολλάνε μη το ζορίσεις. Βγάλε όσα περισσότερα μπορείς και για να σε διευκολύνει στο τρίψιμο αλλά και για να επανατοποθετήσεις κόλλα εκεί που πρέπει.

 

Για τις φωτογραφίες που σου είπα ναι. Στο είπα για να δεις τις φορές στα νερά της πόρτας στα διάφορα κομμάτια και να τα δέσεις ανάλογα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια σκέψη. Επειδή είναι κεντρική πόρτα αν δεν ξέρεις τι κάνεις, και σου πάρει μέρες και δεν έχεις και εργαλεία πως θα κλείνει το σπίτι;

Μήπως να την έδινες σε έναν ξυλουργό να στην τελείωνε σύντομα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το εχω στο νου μου και αυτο...

Το χωριο ειναι απομακρυσμενο σχετικα...

Για την μεταφορα της πορτας πρεπει να το φορτωσω σε κανεναν συχωριανο για να φτασει στον προορισμο της...και απο εκει να εχω βρει το μαστορα και να νου την τελειωσει ασαπ....

Μερικοι λενε μην μπλεκεις με μαστορες....

Περα απο την χαρα αμα την φτιαξω θα ειναι και το κοστος πιο μικρο...

Θα βαλουμε κουρελουυ :p

Link to comment
Share on other sites

1) Μην ποντάρεις στο ότι έχει ξεραθεί η κόλλα. Αν και από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται να έχουν ανοίξει τόσο τα μόρσα ώστε να πάρει τέτοιο κενό ο ταμπλάς.

2) Δεν βάζουμε, επ' ουδενί, κόλλα στους ταμπλάδες.

3) Δεν υπάρχουν άπειρες λύσεις. Αφού την φέρεις πάλι στην «γωνιά» της είτε θα χρησιμοποιήσεις καβίλιες όπως είπε ο φίλος πιο πάνω είτε βίδες. Υπολόγιζε ότι τα γωνιακά μόρσα έχουν ένα σχήμα σαν Γ έξω από το συμπαγές ξύλο, όπου το όρθιο μέρος έχει αρκετό πλάτος με το τέλος να είναι προς την εξωτερική άνω και κάτω παρειά της πόρτας. Τα εσωτερικά μόρσα είναι ομοιόμορφα.

4) Μπορείς να χρησιμοποιήσεις σφικτήρες απλούς αν και οι συνιστώμενοι είναι οι βαρέως τύπου.

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Κατ' ελάχιστον θα έβαζα αυτές που σημειώνω στη φωτογραφία. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις βίδες 4 ή 5Χ35 και μετά να τις στοκάρεις ή να τις καλύψεις με διακοσμητικό καρφί σαν αυτά: https://www.oikolisi.gr/pcategories/show/diakosmhtika-karfia-portas-291

 

IMG_20180120_143327.jpg.b7f7870e6f65610c4581971142696f09.jpg

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Και...καλό κουράγιο πάνω απ' όλα (been there, done that αλλά η αφαίρεση του βερνικιού δεν είναι τόσο εύκολη ούτε με τα διαβρωτικά :P). Φρόντισε να φοράς καλή μάσκα όταν εφαρμόζεις το διαβρωτικό αλλά και στο τρίψιμο...
Επίσης, ΛΑΘΟΣ ΣΕΙΡΑ! Αφαίρεση βερνικιού, ΟΡΘΟΓΩΝΙΑΣΜΑ, τρίψιμο, νέα βερνίκια. Το ορθογώνιασμα μπορεί να αφήσει σημάδια που θα χρειαστούν κάλυψη με στόκο ή αφαίρεση με τρίψιμο.
*Υποσημείωση ότι άμα έχεις μόρσα ανοικτά θα πρέπει να βάλεις κόλλα (η ατλακολ είναι μια χαρά) και μετά να γωνιάσεις την πόρτα.

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Οι καβίλιες ή οι βίδες δεν θα είναι μία σε κάθε σημείο αλλά δύο σε απόσταση η μία από την άλλη, για να κρατήσουν τα ξεκολλημένα μόρσα. 

 

Το ορθογώνιασμα προϋποθέτει να είναι και το κάσωμα ορθογωνιασμένο. Για εμένα καλύτερη μέθοδος είναι το "σήκωμα" με σφήνα από κάτω με την πόρτα κλειστή και βίδωμα σε αυτή την θέση. 

Έγινε επεξεργασία από osa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

O Steve Ramsey παντως λεει οτι χρησιμοποιησε μια φορα διαβρωτικο χρωματος και δεν προκειται να το ξανακανει ποτε, ουτε και το προτεινει. Τριψιμο και θερμοπιστολο μονο λεει. Επισης, αυτο γινεται μονο αν ειναι το βερνικι σου μια στρωση πανω απο το ξυλο. Αν εχει εμποτιστει μεσα δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Απλα το γραφω γιατι τον θεωρω απο τους καλυτερους του χωρου του και εμπιστευομαι τη γνωμη του

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.