Jump to content



Οδοντίατρος


edward

Recommended Posts

Ανοίγω το θέμα για ανταλλαγή απόψεων για τις τιμές και την αξιοπιστία στα ελληνικά οδοντιατρεία.Πρόσφατα είχα τη φαεινή  ιδέα να σπάσω ένα αμύγδαλο με το δόντι και κατέληξα με σπασμένο δόντι και μια θήκη 350 ευρώ.Μου στοίχισε ακριβά το αμυγδαλάκι.Μήπως είναι ακριβές οι τιμές?Δλδ κάποιος που δεν έχει χρήματα τι κάνει?Κάπου διάβασα οτι κλείνεις ραντεβού και μπορεί να στα φτιάξουν φοιτητές της οδοντιατρικής δωρέαν αλλά χωρίς να απαξιώνω τα παιδιά μου φαίνεται κάπως.Απόψεις στο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Συγγενείς μου στον Καναδά πάντως κάνουν τα οδοντιατρικά τους στην Ελλάδα διότι είναι πολύ πιο φτηνά. Επίσης με την υγεία τον δοντιών δεν παίζεις και γι'αυτό κοστίζουν περιουσίες.:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι τιμές διαφέρουν και όπου είναι φτηνά δεν σημαίνει είναι και χειρότερα.Πχ οι Βούλγαροι κάνουν καλή δουλειά σε τιμές εξευτελιστικές σε σχέση με τα ελληνικά δεδομένα αλλά αν κρίνουμε απ'τους μισθούς της χώρας και πάλι καλά αμοίβονται.Πάντως είναι και θέμα υγείας συμφωνώ είναι αναπόφευκτο.Απλά ψάχνω και καμιά εναλλακτική γιαυτό έγραψα για την οδοντιατρική σχολή.

Έγινε επεξεργασία από edward
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν θα εμπιστευθούν ιατρική δουλειά χωρίς εμπειρία, πχ οι φοιτητές θα στο κάνουν σαν πρακτική εξάσκηση, αν κάτι πάει στραβά τι γίνεται. Νομίζω ότι είναι σοβαρό θεμα, δεν είναι αυτοκίνητο που το πας για σέρβις. Σίγουρα για κάτι απλό ίσως αλλά γενικότερα αν σου μείνει κανένα απόστημα θα τρέχεις και δεν θα φτάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τα λεφτά, εκείνο που ξέρω είναι ότι η θήκη δεν είναι η καλύτερη λύση. Το περισσότερο τμήμα να έφυγε υπάρχουν υλικά με τα οποία στο χτίζει ξανά.

Έσπασε δικό μου και το έχτισε με 60€…θα έδινα και 500 για να αποφύγω την θήκη

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται την περιπτωση, εσυ μπορει να θες να το αποφυγεις αλλα αν δεν γινεται αλλιως τι θα κανεις θα μεινεις χωρις το δοντι?

Οι τιμες στην ελλαδα ειναι χαμηλες σε σχεση με αλλες ευρωπαικες χωρες αλλα και παλι αν θες 1200αρι για εμφυτευμα το σκεφτεσαι λιγο αυτη την εποχη.

Το δοντι ειναι ακριβη δουλεια γιαυτο βουρτσισμα νηματακι 2-3 φορες την εβδομαδα και διαλυμα χωρις οινοπνευμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε είναι στεφάνη απο ζιρκόνιο.Είχε τρείς ποιότητες αυτή ήταν η καλύτερη.Να πω  την αλήθεια δε φαίνεται καμία διαφορά στο αποτέλεσμα λες και είναι δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική και εκτενή εμπειρία (όχι ως ασθενής) μην αγχώνεστε καθόλου με την οδοντιατρική Αθηνών, μπορεί τη δουλειά να την κάνουν φοιτητές αλλά έχουν καθηγητές από πάνω τους και θέλουν να κάνουν καλή δουλειά για την εμπειρία και το πτυχίο τους. Αν κάτι δε σας αρέσει περνάει ο υπεύθυνος και βοηθάει είτε επιστημονικά είτε πρακτικά.

Καλύτερα να αγχώνεστε που θα δυσκολευτείτε τρομερά να σας πάρουν, έχει ουρές από εποχή παχιών αγελάδων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Δυστυχώς ήρθε η ώρα κ στιγμή να βάλω εμφυτεύματα αντί 2 ταλαιπωρημένων δοντιών. Ο οδοντίατρος μου είπε πως, μαζί με τον δικό του γναθοχειρούργο, θα χρειαστεί μόσχευμα, φάνηκε στην αξονική, και το κόστος, πιθανόν, θα ξεπεράσει τα 1100€ με 1200€ που ήταν η αρχική εκτίμηση για το ένα δόντι και άλλα 1200€ για το άλλο. Αφού πήγα να δω και έναν άλλο οδοντίατρο/χειρούργο κοντά εκεί που μένω με κούφανε λέγοντας μου πως η ίδια διαδικασία θα κοστίσει 1200€, μπορεί κ λίγο παραπάνω, αλλά και για τα 2 δόντια. Αφού το είπα στον άλλο μου λέει σκέψου από μόνος σου τι μπορεί να συμβαίνει. 

 

Δυστυχώς επειδή το κόστος, ούτως η άλλως, είναι ακριβό και παίζει καθοριστικό ρόλο στην τελική απόφαση ξέρει κανείς γιατί υπάρχει τέτοια μεγάλη διαφορά? Ο 1ος μου είπα πως το εμφύτευμα που θα βάλει κοστίζει 250€ και πως υπάρχουν και άλλα με 80€. Ακόμα και έτσι δεν εξηγείται η μεγάλη διαφορά στην τιμή. Να το ρισκάρω? Κυριολεκτικά δεν ξέρω τι να κάνω. Και απ' ότι φαίνεται έχει καλές κριτικές (έστω και λίγες) ο 2ος αλλά ποιος ξέρει αν το εμφύτευμα που θα μπει να δημιουργήσει πρόβλημα στο μέλλον. Οπότε υποπτεύομαι μήπως χτυπάνε τις τιμές μιας και είναι τεχνικό το θέμα και δεν μπορείς να πεις κάτι για αυτό και επειδή η μέση τιμή είναι 1000€ με 1200€ στην αγορά το εκμεταλλέυονται οι περισσότεροι. Απ΄ την άλλη αν ο άλλος βάλει κανένα εμφύτευμα της πλάκας και μετά από μερικά χρονάκια αρχίσει πάλι η ταλαιπωρία?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου πρότεινε ο 1ος είναι γνωστής εταιρίας (Iti Straumann--μοντέλο δεν ξέρω αλλά μπορώ να μάθω) ενώ ο φθηνός δεν μου είπε μάρκα. Επίσης μιλάμε για 8χιλ. εμφύτευμα. Αλλά ακόμα και την διαφορά 200€ ανά δόντι να υπολογίσεις πάλι υπάρχει μεγάλη διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

για σοβαρο εμφυτευμα θες 700 συνολο οποτε για διπλο πες 1500,δεν παιζουμε με αυτα.

Η διαδικασια ειναι αρκετα απλη,εξαγωγη 30-40 μερες μετα πας για το "ουπα" -τη βιδα στο κοκκαλο (5 λεπτα υποθεση,με το που κατσεις σηκωνεσαι και ρωτας : καλα ποτε προλαβες?),τρεις μηνες μετα αφου το δεχτει ο οργανισμος πας να σου παρει μετρα ωστε να χτισει το δοντι ο τεχνιτης και μια βδομαδα μετα εχεις δοντι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, steve_m said:

για σοβαρο εμφυτευμα θες 700 συνολο οποτε για διπλο πες 1500,δεν παιζουμε με αυτα.

Η διαδικασια ειναι αρκετα απλη,εξαγωγη 30-40 μερες μετα πας για το "ουπα" -τη βιδα στο κοκκαλο (5 λεπτα υποθεση,με το που κατσεις σηκωνεσαι και ρωτας : καλα ποτε προλαβες?),τρεις μηνες μετα αφου το δεχτει ο οργανισμος πας να σου παρει μετρα ωστε να χτισει το δοντι ο τεχνιτης και μια βδομαδα μετα εχεις δοντι

 

Οπότε τα 600€ ανα δόντι που μου είπε ο 2ος ακούγονται ΟΚ? Και τότε γιατί στην πλειοψηφία τους όλοι οι οδοντίατροι που έχω ρωτήσει μου έχουν πει 1000€ με 1200€ μ.ο. ? Ρε τον μπελά μου μέσα....

Link to comment
Share on other sites

Η οδοντιατρικη ειναι μαστορικη και μερακλιδικη δουλεια και ας μην φαινεται ετσι, οποιος κανει καλυτερη δουλεια θελει να πληρωνεται. Για καθαρισμο να πας θα δεις καποιους να σε ξεπετανε και να σου περνουν 20-30 ευρω και αλλους που θα βαλουν γυαλιστικα θα βαλουν βερνικι κλπ εκει θα σου παρουν 50-60 ευρω.

 

Το θεμα στο εμφυτευμα ειναι να μην εχει τζογο στο κουμπωμα γτ με τον καιρο θα σε πονεσει.

Αν αρχισει το προβλημα μπορουν να φταινε διαφορα, απο το εμφυτευμα, τον οδοντιατρο η τον γναθοχειρουργο ακομα και το αν η γναθος σου ειναι αρκετα ''σκληρη'' η οχι. 

 

Να ξερεις παντως οι τιμες ειναι γυρο στο 1000ρικο ανα δοντι.

Τωρα ο αλλος που σου ειπε 1200 και τα δυο δεν ειναι απαραιτητα κακος οδοντιατρος, μπορει απλα ο χειρουργος να ειναι πολυ φθηνος να μαζευει και λιγο ο οδοντιατρος τα δικα του και να δινει αυτη την τιμη.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν την κριση οι τιμες ηταν 1200-1500 ανα δοντι

τωρα βρισκεις 600-1200 ,αρκει να μην πας σε κανεναν με 100 ανα δοντι....

πιστευω οτι θα εισαι μια χαρα

Στα οδοντιατρια βλεπεις τι κινειται και σε τι ειδικευεται ο ιατρος,παρακολουθα τι λενε οι αλλοι αθενεις και θα καταλαβεις πολλα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα έχω να σου πω, ότι πληρώνεις παίρνεις. Κρίνε βάσει της τσέπης σου, οι εταιρείες ξέρουν γιατί χρεώνουν τόσο που χρεώνουν. Υπάρχει τίμιο Passat, υπάρχει και Bentley.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρωτοντας φιλο οδοντιατρο (Θεωρειται απο τους καλους της περιοχης), εαν τα 1100-1200 ειναι λογικο ποσο για εμφυτευμα, πηρα την ακολουθη απαντηση

 

+

Εαν ειναι μαζι με την πορσελανη (η θηκη που θα μπει μετα πανω απο τα εμφυτευματα), ειναι απολυτα φυσιολογικη.

+

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.