Jump to content



Assetto Corsa Competizione


liakjim

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πωω τωρα που εχω και 2 μονιτορ 27αρα 1440p σκεφτομαι να ξανα στησω την τιμονιερα..
Πως γινεται να κανουμε μια αναλυση ενιαια ;

Υπήρχε μια πατέντα στο AC όπου το έβαζες για triple monitor και έκανες offset την συνολική εικόνα. Ρένταρε 3 οθόνες, έβλεπες 2. Αλλά δεν έλεγε γιατί έχανες πολύ σε αποδοση/frames.

Πάντως με την ταπεινή μου 770 και 3-4 στο med και άλλα στο epic (βέβαια κάποια είναι πλασματικά για την ώρα) Μια χαρά smooth είναι και έχει και καλύτερη ροή σαν εικόνα από το AC.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωσοπικα παιζω μα μια Trustmaster T150 τιμονιερα των 180 ευρω και πεταλια T3PA PRO

δεν ενιωσα κανα σοβαρο FFB και υστερα απο καμποση ωρα τεσταρισματος ηθελα να παω σε Automobilista και RF2 για να νιωσω 

επιτελους FFB, και οντως αυτο εκανα.

Ειναι ομως νωρις να κρινουμε το game οποτε θα περιμενουμε πιο σταθερες και εμπιστες versions.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με βαζει σε σκεψεις αυτο που γραφει ο τυπας παραπανω στο ποστ του Δημητρη(ο οποιος εχει εμπειρια απο αγωνιστικα)

 

Μηπως εμεις που δεν εχουμε την αναλογη εμπειρια(ενταξει εγω οσες φορες ετρεξα σε πιστα ηταν με το δικο μου αυτοκινητο, γρηγορο μεν δρομου δε), γκρινιαζουμε για τα ffb κ λοιπα κοκοψοψαρα χωρις να ξερουμε στην ουσια τι ζηταμε;

 

Και μην ξεκινησετε να με φατε, διερωτώμαι, δεν κατακρινω καποιον :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο ρεαλισμός σχετικά με το ffb δεν περιέχει την υπερπληροφορηση (να το πω?) Που ζητάμε?
Μήπως αυτό το θαυμαστό ffb του rf2 κτλ που τόσο μας αρέσει, είναι μεν ωραίο, αλλά απέχει από τη πραγματικότητα?
Δεν ξέρω, δεν έχω οδηγήσει πότε αγωνιστικό...
Ποια η γνώμη σας?

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Lazy DogΤο τρομακτικο δεν ειναι οτι μπορει να μην ξερουμε τι ζηταμε, το τρομακτικο ειναι πως μαλλον ποτε δε θα μαθουμε, οποτε αναγκαστικα για το κομματι του ρεαλισμου εξαρτωμαστε απο υποκειμενικες αποψεις πιο εμπειρων. Για αυτο και κυριως σε κομματια αισθησης μου ειναι πολυ δυσκολο να εμπιστευτω sim racer χωρις πραγματικες ωρες πισω απο αγωνιστικο, οσα παιχνιδια-προσομοιωτες και να χει παιξει

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση η δικη μου παντως δεν διαχωριζει rf/ac/acc/pc/pc2/ams ή οποιο αλλο sim υπαρχει εκει εξω κ ουτε ειναι η προθεση μου να ξεκινησει καποια διαμαχη

 

Μου κινησε το ενδιαφερον η φραση του(κ παραφραζω) "μαλλον πολλοι θα χρειαστει να ξεμαθουν οτι ξερουν μεχρι τωρα για το ffb"

 

Και αυτο απο ενα ανθρωπο(που οπως τουλαχιστον υποστηριζει) εχει εμπειρια δεκαετιων σε αγωνιστικα

 

:)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα ελπιζω να μην υπαρξει παλι συγκριση προσομοιωτων, επειδη στην προκειμενη περιπτωση ειναι ανουσιο. Ιδιως οταν βλεπεις τοσα ατομα να μενουν απογοητευμενα απο την αισθηση του acc, και αντιθετα τοσους οδηγους στο misano η στο spa να δινουν πολυ θετικα σχολια κυριως για το ffb και το handling, αναρωτιεσαι μηπως το χεις παρει τελειως λαθως το θεμα. Τωρα δεν εχω προσωπικη εμπειρια, μιας και λεω να το παρω στο επομενο update που θα εχει μπει και ενα δευτερο αμαξι και πιστα, οποτε απλα σχολιαζω ως παρατηρητης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου στο τιμονι το μονο που βλεπεις ειναι οτι εχει να κανει με το grip του ελαστικου η το χασιμο αυτου και οι δυναμεις επαναφορας του. 

Ολα τα αλλα ειναι τεχνιτα για να ικανοποιηθουν οι απανταχου ασχετοι με φωνη.

Αν στο τιμονι καταλαβαινεις οτιδηποτε αλλο περαν αυτων εχεις προβλημα στη γεωμετρια της αναρτησης.

 

Μαθετε μπαλιτσα. ?

Link to comment
Share on other sites

Για το ffb θα πω γενικά, πως έχουμε δει κατά καιρούς σχόλια οδηγών μετά που οδήγησαν ένα actual αυτοκίνητο(racing or not), να παραπονιούνται για την πληροφόρηση και την γενικότερη αίσθηση που δίνει αυτό στον δρόμο/πίστα. Κι έρχομαι και λέω. Αν αυτό το εκάστοτε αμάξι μας το έδινε μία εταιρία ή ένας modder σε κάποιον εξομοιωτή, τα σχόλιά εμάς των "simracers" θα ήταν, "απαράδεκτο το ffb", "πολύ κακό mod", "εξομοιωτής της πλάκας" κτλ... Το ότι συμβαίνουν πράγματα εκείνη την ώρα δεν σημαίνει ότι "πρέπει" να τα νοιώσουμε σε κάποιο τιμόνι απαραίτητα. Καλή η παρατήρηση του Γιώργου ;) Τώρα αν το ACC τα κάνει αυτά σωστά/σωστότερα από πριν και σε σχέση με τους άλλους... θα το δούμε. Πάντως τα σχόλια από τους οδηγούς, είναι ενθαρρυντικά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξανά συζητήσει το θέμα.
Από τη μια θέλω simulation άρα μόνο τις δυνάμεις που περνάει το πραγματικό.
Από την άλλη θέλω και το immersion οπότε μήπως να μου έρθει και ένα fake effect ?
Υποκειμενικό.

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.