Jump to content



Μέγκενη ποιοτική


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Καταρχήν χαίρομαι που έρχομαι στην παρέα σας... Είστε όλοι άξιοι θαυμασμού, διαβάζω ώρες ατελείωτες όσα γράφετε και δεν τελειώνουν με τίποτα! Έχει πέσει πολύ μελέτη!

 

Σαν πρώτο μου post ήθελα μια γνώμη για μέγκενη. Φτιάχνω ενα καινούριο χώρο (μικρό εργαστήριο ερασιτεχνικό) και θέλω μια καλή μέγκενη για τον πάγκο.

 

Ως τώρα έχω βρει δυο υποψήφιες:

Την https://direkt.jacob.de/produkte/heuer-parallel-schraubstock-100120-artnr-2772253.html η οποία απο το συγκεκριμέν ο μαγαζί βγαίνει 153 ευρώ με μεταφορικά. Ξέρω οτι είναι απο τις κορυφαίες μάρκες. Οι απορίες μου όμως είναι οι εξής:

1.Θα με καλύψουν τα 120 mm?

2.Το εξόγκωμα που έχει για να πιάνεις σωλήνες μπορεί να μου δημιουργήσει προβλήματα σε διάφορα σφιξίματα, πχ σε ξύλα κτλ?

3. Δεν έχει πολύ μεγάλο βάθος, οπότε αυτό που σφίγγεις μπορεί να είναι εως 6,5 εκατοστά.

 

Η άλλη που έχω βρεί είναι η https://www.rubart.de/Ridge-Parallelschraubstock-Matador-Backen-B.-120mm-Spann-W.-150mm-geschm.-RIDGID---10804-p10134112?utm_medium=cpc&refID=105&utm_source=geizhals η οποία βγαίνει στα 173 γιατι έχει πολλά μεταφορικά.

Αυτή φαίνεται οτι έχει μεγαλύτερο βάθος (δεν έχω βρει πουθενά πόσο είναι. Και εδω βέβαια δεν ξέρω αν με καλύπτει το 120. 

 

Συγκριτικά ανάμεσα στις δύο προτείνετε κάποια? Ή προτείνετε κάποια άλλη. Να πω οτι βρήκα ενα συγκριτικό βίντεο για τις δυο μέγκενες, αλλα είναι στα ρώσικα και δεν καταλαβαίνω τίποτα! 

 

Για να πω την αλήθεια θα ήθελα μια μέγκενη που να περιστρέφεται κιόλας, αλλα σε τέτοιες ποιότητες μάλλον πάμε σε πολύ υψηλές τιμές. 

 

Να πω επίσης οτι οι τιμές που βρήκα στην Ελλάδα για τις συγκεκριμένες είναι +100 ευρώ τουλάχιστον, γιαυτο έψαξα απο εξωτερικό...

 

Να πω οτι ασχολούμαι με ξύλα (σκαρπέλα, κοψίματα κτλ) και με σίδερα (κόψιμο, τρόχισμα κτλ). Δηλαδή λίγο απ' όλα...

 

Αν προτείνετε κάποια άλλη σε περίπου αυτά τα οικονομικά πείτε μου...

 

Ευχαριστώ πολύ και καλώς σας βρήκα...

:)

 

 

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες κ ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σου λογια...:)

Σε ακομα ποιο οικονομικα ,αλλα αξιοπρεπη μοντελα κοιτα τις bulle k stanley....

Επισης υπαρχουν κ οι kanca που τις εχω δει απο κοντα κ μου αρεσαν...Αν μενεις Αθηνα  περνα μια βολτα απο το μαγαζι του κ Βραττη ,που εχει τις ΚΑΝCA , ΣΠ.ΠΑΤΣΗ 3, να τις δεις απο κοντα κ για πολυ καλυτερες τιμες, αν σε ικανοποιουν! 

Καποιοι αλλοι εδω ισως εχουν να σου προτεινουν κ αλλες λυσεις, οποτε λιιιγο υπομονη!!!!!!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Αν δένεις μικρά και ελαφρά αντικείμενα όποια και να πάρεις δεν έχει σημασία αφού και οι δύο είναι ποιοτικές. Αν δένεις βαριά αντικείμενα πάρε καλύτερα την MATADOR.

Εάν ανοίξεις την HEUER και τοποθετήσεις βαρύ αντικείμενο, αυτό ακουμπάει στον άξονα περιστροφής με συνέπεια να ταξιδεύει δεξιά όσο σφίγγεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Η άλλη που έχω βρεί είναι η https://www.rubart.de/Ridge-Parallelschraubstock-Matador-Backen-B.-120mm-Spann-W.-150mm-geschm.-RIDGID---10804-p10134112?utm_medium=cpc&refID=105&utm_source=geizhals η οποία βγαίνει στα 173 γιατι έχει πολλά μεταφορικά.

Αυτή φαίνεται οτι έχει μεγαλύτερο βάθος (δεν έχω βρει πουθενά πόσο είναι. Και εδω βέβαια δεν ξέρω αν με καλύπτει το 120. 

Βάθος εννοείς το άνοιγμα; Την έχω οπότε αν θες να τη μετρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Στην ώρα πάνω που ψάχνω και εγώ για μέγκενη,αλλά όχι για βαριά χρήση. :)

Βασικά έχω καταλήξει σε αυτή τη Proxxon, αλλά αν υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο αλλάζω γνώμη. :lol:

Επίσης η συγκεκριμένη πιστεύετε θα αντέχει για λύγισμα σε συνδυασμό με αυτά αλουμίνιο μέχρι 5mm και μέταλλα μέχρι 3mm;

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Στην ώρα πάνω που ψάχνω και εγώ για μέγκενη,αλλά όχι για βαριά χρήση. :)

Βασικά έχω καταλήξει σε αυτή τη Proxxon, αλλά αν υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο αλλάζω γνώμη. :lol:

Επίσης η συγκεκριμένη πιστεύετε θα αντέχει για λύγισμα σε συνδυασμό με αυτά αλουμίνιο μέχρι 5mm και μέταλλα μέχρι 3mm;

 

Χωρίς να έχω δει από κοντά την Proxxon μάλλον απίθανο το βλέπω στα πάχη που ζητάς.

Θέλεις κάτι μεγαλύτερο και βαρύτερο από αυτήν την από κράμα ψευδαργύρου μέγγενη.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στη παρέα! :)

Και οι δύο μέγγενες είναι καλές με την Heuer να είναι καλύτερη λόγω της ρύθμισης της ανοχής της, μεγαλύτερα σαγόνια και πιο μεγάλο άνοιγμα (15cm έναντι 11 της Matador) και έχει πολύ πιο ομαλή κίνηση , χωρίς νεκρά σημεία κατά την αναστροφή της.

Από την άλλη μεριά αυτό που είπε ο Γιάγκος είναι πραγματικά ένα πρόβλημα, όχι μόνο γιατί ένα βαρύ αντικείμενο θα πατάει σε μια περιστρεφόμενη επιφάνεια, αλλά και γιατί δεν θα μπορείς να ακουμπήσεις τίποτε πρόχειρα στον άξονά της.

Αντίθετα η επίπεδη επιφάνεια του καλύμματος της βίδας της Matador, όχι μόνο προστατεύει απόλυτα την βίδα από ρινίσματα κλπ, αλλά και σου δίνει μια επίπεδη επιφάνεια να στηρίξεις πρόχειρα το αντικείμενό σου μέχρι να το σφίξεις ακριβώς εκεί που πρέπει !

 

Μια μέγγενη που συνδυάζει και τα δύο παραπάνω χαρακτηριστικά είναι αυτή :

https://www.amazon.com/dp/B00DMDO9AE/ref=sspa_dk_detail_2?pd_rd_i=B00E8IWTHC&pd_rd_wg=Chh88&pd_rd_r=6EZ6DW1KRNJVJ60RQJK0&pd_rd_w=GrTzR&th=1

Αλλά δεν ξέρω το που  και πόσο θα τη βρείς γιατί ήδη είναι κομμάτι ψηλότερα από ότι θέλεις!

 

Δεν ξέρω τι δουλειές θα κάνεις, αλλά αν δεν το έχεις ήδη ψάξει και απορρίψει για κοίτα και αυτές που μπορεί να μην κάμουν για εξαιρετικά βαριές δουλείες, αλλά είναι εξαιρετικά βολικές !

https://www.amazon.com/Yost-Heavy-Duty-Multi-Jaw-Combination-360-Degree/dp/B00CBL62HQ

Όσο για το βάθος από τη κορυφή των σαγονιών μέχρι το κάλυμμα της βίδας, υπάρχουν και εκεί λύσεις αλλά κοστίζουν (Wilton vises), και δεν είναι κακή ιδέα να κερδίσεις το βάθος πηγαίνοντας σε μεγαλύτερη μέγγενη άλλης μάρκας. :) 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά είστε φανταστικοί! Άμεσα όλες οι πληροφρίες που ψάχνω μέρες τώρα...

Είμαι εκτός και γράφω απο κινητό, το βράδυ που θα επιστρέψω θα διαβάσω αναλυτικά και θα επανέλθω...

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Seafalco said:

Καλώς ήρθες στη παρέα! :)

Και οι δύο μέγγενες είναι καλές με την Heuer να είναι καλύτερη λόγω της ρύθμισης της ανοχής της, μεγαλύτερα σαγόνια και πιο μεγάλο άνοιγμα (15cm έναντι 11 της Matador) και έχει πολύ πιο ομαλή κίνηση , χωρίς νεκρά σημεία κατά την αναστροφή της.

Από την άλλη μεριά αυτό που είπε ο Γιάγκος είναι πραγματικά ένα πρόβλημα, όχι μόνο γιατί ένα βαρύ αντικείμενο θα πατάει σε μια περιστρεφόμενη επιφάνεια, αλλά και γιατί δεν θα μπορείς να ακουμπήσεις τίποτε πρόχειρα στον άξονά της.

Αντίθετα η επίπεδη επιφάνεια του καλύμματος της βίδας της Matador, όχι μόνο προστατεύει απόλυτα την βίδα από ρινίσματα κλπ, αλλά και σου δίνει μια επίπεδη επιφάνεια να στηρίξεις πρόχειρα το αντικείμενό σου μέχρι να το σφίξεις ακριβώς εκεί που πρέπει !

 

Μια μέγγενη που συνδυάζει και τα δύο παραπάνω χαρακτηριστικά είναι αυτή :

https://www.amazon.com/dp/B00DMDO9AE/ref=sspa_dk_detail_2?pd_rd_i=B00E8IWTHC&pd_rd_wg=Chh88&pd_rd_r=6EZ6DW1KRNJVJ60RQJK0&pd_rd_w=GrTzR&th=1

Αλλά δεν ξέρω το που  και πόσο θα τη βρείς γιατί ήδη είναι κομμάτι ψηλότερα από ότι θέλεις!

 

Δεν ξέρω τι δουλειές θα κάνεις, αλλά αν δεν το έχεις ήδη ψάξει και απορρίψει για κοίτα και αυτές που μπορεί να μην κάμουν για εξαιρετικά βαριές δουλείες, αλλά είναι εξαιρετικά βολικές !

https://www.amazon.com/Yost-Heavy-Duty-Multi-Jaw-Combination-360-Degree/dp/B00CBL62HQ

Όσο για το βάθος από τη κορυφή των σαγονιών μέχρι το κάλυμμα της βίδας, υπάρχουν και εκεί λύσεις αλλά κοστίζουν (Wilton vises), και δεν είναι κακή ιδέα να κερδίσεις το βάθος πηγαίνοντας σε μεγαλύτερη μέγγενη άλλης μάρκας. :) 

 

 

Έψαξα τις yost, αλλα δεν βλέπω να τις πολυφέρνουν Ευρώπη. Δεν βρήκα πουθενά να στέλνουν Ελλάδα...

 

Όντως μάλλον πάω προς matador, γιατι είναι σημαντικό για εμένα να ακουμπάω στον άξονά της βαριά αντικείμενα. Και επειδή είναι ridgid, φαντάζομαι είναι εγγύηση. Έχω δυο κάβουρες της ridgid και απλά δεν καταλαβαίνουν τίποτα...

16 hours ago, Lakisss said:

100_4748.jpg  100_4749.jpg

 

Στα 11cm άνοιγμα είναι μια χαρά, μετά παίζει λίγο.

100_4752.jpg  100_4753.jpg

 

Βλέπω οτι το βάθος ενός αντικειμένου που μπορείς να σφίξεις είναι περίπου 8 cm. Είναι σημαντικό για εμένα και καλύτερο απο της heuer που είναι 6,5 cm.

Το μόνο που βλέπω υπέρ της heuer είναι το άνοιγμα που παίρνει ως 15cm ενω η matador ως 12,5cm. Στην περίπτωσή μου όμως είναι πιο σημαντικό το βάθος.

 

Πόσο σου κόστισε η μέγκενη φίλε μου; Απο που την αγόρασες;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και μια τελευταία ερώτηση: Στη matador βλέπω οτι είναι σε δύο κομμάτια η σιαγόνα της. Νομίζω οτι αυτό είναι αρνητικό; Δεν είναι forge steel που λένε οτι είναι οι πιο στιβαρές μέγγενες;

Link to comment
Share on other sites

Είδα οτι η ridgid βγάζει εκτός απο τη matador και τη superior, η οποία δείχνει πιο βαρέως τύπου, και η σιαγόνα της είναι ένα κομμάτι (αν βλέπω καλά) https://www.ridgid.eu/gr/en/superior-vises

 

Για ενα περίεργο λόγο έχουν την ίδια τιμή η superior και η matador.

Την έχει δει κανένας απο κοντά;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, rory said:

Βασικά πρέπει να είναι ίδιες με την διαφορά ότι η Superior έχει τις σιαγόνες για σωλήνες κτλ.

 

5a9c08c8ee7a2_ScreenShot2018-03-04at14_53_05.thumb.png.6dfbcdc3e0a841a53a1626de0233986d.png

 

Στη φωτογραφία η superior μου μοιάζει οτι η σιαγόνα έχει ενα κομμάτι και επίσης οτι είναι πιο χοντρή. Αλλα δεν είμαι σίγουρος γιατι δε φαίνεται καλά. Ίσως πάω να τις δω απο κοντά. Στο site της ridgid δείχνει πολλούς σαν αντιπροσώπους, να πάω σε κάπποιον συγκεκριμένο?

Screen Shot 2018-03-04 at 20.34.04.png

Screen Shot 2018-03-04 at 20.33.57.png

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν ξέρω κάποιο συγκεκριμένο,οπότε θα σου προτείνει κάποιος άλλος.

Μην σε προβληματίζουν τα πάχη. Σκέψου ότι σε βάρος είναι ανά μοντέλο το ίδιο και οι δυο,δες την φωτο.

Πάντως η 160 που έχεις στο λινκ είναι κτήνος! Σίγουρα χρειάζεσαι τόσο μεγάλη; 25 κιλά είναι!

Εγώ θα πήγαινα στην 140.

 

Επίσης εγγύηση εφόρου ζωής έχουν. Δέκα κομμάτια να ήταν εμενα προσωπικά δεν θα με πείραζε.

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, rory said:

Προσωπικά δεν ξέρω κάποιο συγκεκριμένο,οπότε θα σου προτείνει κάποιος άλλος.

Μην σε προβληματίζουν τα πάχη. Σκέψου ότι σε βάρος είναι ανά μοντέλο το ίδιο και οι δυο,δες την φωτο.

Πάντως η 160 που έχεις στο λινκ είναι κτήνος! Σίγουρα χρειάζεσαι τόσο μεγάλη; 25 κιλά είναι!

Εγώ θα πήγαινα στην 140.

 

Επίσης εγγύηση εφόρου ζωής έχουν. Δέκα κομμάτια να ήταν εμενα προσωπικά δεν θα με πείραζε.

 

Έχεις δίκιο φίλε μου, αφου έχει εφόρου ζωής εγγύηση δεν θα πάθει κάτι (και αν πάθει δε μας νοιάζει..). 

Αλλα αν είναι ίδια τιμή, δεν είναι καλύτερα να πάρω της superior? Αφου έχει και το εξτρά εξάρτημαγια σωλήνες. 

 

Θέλω να πάρω την 120, όχι την 160. Μακάρι να μπορούσα να πάρω την 140, βλέπω οτι η τιμή ανεβαίμει πολύ. Θα ρωτήσω για τιμές και θα ενημερώσω...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα από κοντά σε μαγαζί θα σου κάνουν καλύτερη τιμή πιστεύω. ;)

Η Matador εχει όμως υποδοχές για να βάζεις δικές σου σιαγόνες από κάτω από ότι υλικό θες. Πχ. μπορεί να χρειάζεσαι μαλακές σιαγόνες για πλαστικά κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Η  Superior φαίνεται να έχει καλύτερη δουλειά πάνω της!

Τα κολλήματα είναι πολύ πιο σωστά και η βάση της λίγο πιο μεγάλη σε σύγκριση με την υπερκατασκευή της.

Καλό είναι που έχει ενσωματωμένη τη σωληνομέγγενη, όσο για πρόσθετες special σιαγόνες αυτές μπαίνουν πιο εύκολα στις κανονικές σιαγόνες.

Όταν πας να τη δείς από κοντά να την ελέγξεις για τζόγους σε όλη της διαδρομή.

Μπορεί να μην είναι μηχανουργική μέγγενη για να έχει μηδέν τζόγο, αλλά αυτός θα πρέπει  να είναι μικρός!

Να δεις και αν παίρνει εξάρτημα για να γίνει περιστροφική, δε ξέρεις, αργότερα μπορεί να παχύνουν οι αγελάδες ! :p

Επίσης ρώτα αν υπάρχουν αλουμινένιες πρόσθετες σιαγόνες.

Τον Ρέπα  τον ξεχνάς -είναι συνήθως αρκετά ακριβότερος από τους άλλους-, Γκίοκας -Μπεθάνης είναι πολύ παλιό μαγαζί και κάνουν και κάποιο παζάρι!

Ο Κουνέλης έχει καλό όνομα, αλλά δεν έχω ψωνίσει από αυτόν.

Κοίτα και στον Πικούνη. 

Είναι κοντά στη Σπύρου Πάτση (και στον Βράττη που σου είπε ο συνονόματος).

Έχει τις Kanca  που αν και Τούρκικες, δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητες!

Δεν τις έχω δουλέψει, αλλά έχουν ότι ζητάς από μια μέγγενη, ίσως κάποιο από τα άλλα παιδιά να τις ξέρει καλύτερα!

http://eshop.pikounistools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=119&Itemid=0&ref=bestprice.gr

http://eshop.pikounistools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=120&Itemid=0&ref=bestprice.gr

http://eshop.pikounistools.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=25&Itemid=0&ref=bestprice.gr

 

Καλή συνέχεια ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ με μεγαλο ενδιαφερον τη συζήτηση αλλα θα ηθελα να ξερω τι ακριβως δουλειες θα κανεις για να σχηματισω μια καλύτερη εικονα :)

Η αρχικη σου περιγραφη ξυλα και σιδερα μου προκαλει ανατριχίλα να πιασεις ξυλο σε μια matador :p δε ξερω γιατι :hehe:

 

Καλα παρατηρησες οτι η matador εχει γαζι στα σαγονια της ενω η αλλη ειναι μονοκοματη αλλα ποιες ειναι οι απαιτησεις σου ακριβως;

Μηπως αντι να δωσεις τοσα, να εδινες τα ιδια μια για ξυλα και μια για μεταλλα; Κανω το δικηγορο του διαβολου τωρα :)

 

 

Καλως ορισες κιολας!

On 03/03/2018 at 9:26 ΜΜ, το μέλος rory έγραψε:

Στην ώρα πάνω που ψάχνω και εγώ για μέγκενη,αλλά όχι για βαριά χρήση. :)

Βασικά έχω καταλήξει σε αυτή τη Proxxon, αλλά αν υπάρχει κάτι άλλο αξιόλογο αλλάζω γνώμη. :lol:

Επίσης η συγκεκριμένη πιστεύετε θα αντέχει για λύγισμα σε συνδυασμό με αυτά αλουμίνιο μέχρι 5mm και μέταλλα μέχρι 3mm;

Φιλόδοξο  μου ακουγεται rory...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.