Jump to content



Μέγκενη ποιοτική


Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος kavouras5 έγραψε:

Πόσο σου κόστισε η μέγκενη φίλε μου; Απο που την αγόρασες;

Την έχω κάποια χρόνια και την αγόρασα από ένα τοπικό σιδηροπωλείο στην περιοχή μου. Αυτός την είχε καιρό και δεν πουλιόταν, εγώ τη ζαχάρωνα συνέχεια, οπότε μια μέρα μου λέει πόσα έχεις πάνω σου να στη δώσω να μη με πρήζεις.:p Αν θυμάμαι 85 την είχα πάρει. (μάλλον "κλέψει")

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, karmen1983 said:

Φιλόδοξο  μου ακουγεται rory...

 

Σκεφτόμουν και το να τροχιζω το μέταλλο λίγο παραπάνω στο σημείο που θα κάμπτεται και θα έχει λιγότερη αντίσταση. Θα δείξει στην πράξη. ?

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Seafalco said:

Η  Superior φαίνεται να έχει καλύτερη δουλειά πάνω της!

Τα κολλήματα είναι πολύ πιο σωστά και η βάση της λίγο πιο μεγάλη σε σύγκριση με την υπερκατασκευή της.

Καλό είναι που έχει ενσωματωμένη τη σωληνομέγγενη, όσο για πρόσθετες special σιαγόνες αυτές μπαίνουν πιο εύκολα στις κανονικές σιαγόνες.

Όταν πας να τη δείς από κοντά να την ελέγξεις για τζόγους σε όλη της διαδρομή.

Μπορεί να μην είναι μηχανουργική μέγγενη για να έχει μηδέν τζόγο, αλλά αυτός θα πρέπει  να είναι μικρός!

Να δεις και αν παίρνει εξάρτημα για να γίνει περιστροφική, δε ξέρεις, αργότερα μπορεί να παχύνουν οι αγελάδες ! :p

Επίσης ρώτα αν υπάρχουν αλουμινένιες πρόσθετες σιαγόνες.

Τον Ρέπα  τον ξεχνάς -είναι συνήθως αρκετά ακριβότερος από τους άλλους-, Γκίοκας -Μπεθάνης είναι πολύ παλιό μαγαζί και κάνουν και κάποιο παζάρι!

Ο Κουνέλης έχει καλό όνομα, αλλά δεν έχω ψωνίσει από αυτόν.

 

 

Μίλησα σήμερα με Παγονίδη και Κουνελη. Όντως οι matador και superior έχουν ακριβώς ίδια τιμή, άρα δεδομένου οτι οι superior έχουν εξτρά τη στήριξη σωληνών και δείχνει πιο βαριά κατασκευή (και λέγεται και superior! :) ) πάω για τη superior. 

Ο Παγωνίδης έχει την 120άρα 192 ευρώ, ο Κουνέλης 180 ευρώ. Την 140άρα 268 και 240 αντίστοιχα. Όλα αυτά με ΦΠΑ. Άρα είναι πιο φθηνός ο Κουνέλης. 

Αύριο θα πάρω και τους υπόλοιπους, μου έκλεισαν και δεν τους πρόλαβα σήμερα.

17 hours ago, karmen1983 said:

Παρακολουθώ με μεγαλο ενδιαφερον τη συζήτηση αλλα θα ηθελα να ξερω τι ακριβως δουλειες θα κανεις για να σχηματισω μια καλύτερη εικονα :)

Η αρχικη σου περιγραφη ξυλα και σιδερα μου προκαλει ανατριχίλα να πιασεις ξυλο σε μια matador :p δε ξερω γιατι :hehe:

 

Καλα παρατηρησες οτι η matador εχει γαζι στα σαγονια της ενω η αλλη ειναι μονοκοματη αλλα ποιες ειναι οι απαιτησεις σου ακριβως;

Μηπως αντι να δωσεις τοσα, να εδινες τα ιδια μια για ξυλα και μια για μεταλλα; Κανω το δικηγορο του διαβολου τωρα :)

 

 

Γενικά ασχολούμαι με διάφορες κατασκευές, ερασιτεχνικά πάντα. Πχ φτιάχνω μουσικά όργανα, ξυλόγλυπτα, έπιπλα κτλ...Επίσης δουλεύω πολύ μέταλλα, κόψιμο με τροχό κτλ... 

Όταν λέω θα πιάνω ξύλα με τη matador, εννοείται βάζω πχ άλλα κομμάτια ξύλου, αλλιώς το κλαίω το ξύλο μετα το σφίξιμο... ;)

 

Έχει πολύ ενδιαφέρον που μου λες μέγκενη ειδικά για ξύλα και μέγκενη ειδικά για μέταλλα. Μπορείς να μου δώσεις κάποια παραδείγματα να καταλάβω ποιες εννοείς?

17 hours ago, karmen1983 said:

 

Καλως ορισες κιολας!

 

Καλώς σας βρήκα!!

17 hours ago, Lakisss said:

Την έχω κάποια χρόνια και την αγόρασα από ένα τοπικό σιδηροπωλείο στην περιοχή μου. Αυτός την είχε καιρό και δεν πουλιόταν, εγώ τη ζαχάρωνα συνέχεια, οπότε μια μέρα μου λέει πόσα έχεις πάνω σου να στη δώσω να μη με πρήζεις.:p Αν θυμάμαι 85 την είχα πάρει. (μάλλον "κλέψει")

Πραγματικά τον έκλεψες το Χριστιανό! χεχε

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dirving69 said:

Ρίξε μια ματιά και σε αυτή που έχω και με έχει βολέψει πολύ. Είναι 5kg και έχει και περιστροφή.

 

Stanley Fatmax

 

 

fatmax.jpg

Πολύ οικονομική και καλή φαίνεται...Αν και μάλλον θέλω κάτι πιο βαρέως τύπου, γιατι καμιά φορά τρώνε κάτι γερές σφυριές οι μέγγενές μου... :)

2 minutes ago, f117 said:

https://www.car.gr/parts/view/6761595/

 

ρίξε μια ματιά εδώ... η μάρκα είναι κορυφή ..... BROCKHAUS HEUER .... δεν παθαίνουν τίποτα...ΤΙΠΟΤΑ.... 

 

Όντως είναι πολύ καλή ευκαιρία. Την είχα δει και εγώ στο car. Αλλα θεώρησα οτι επειδή είναι 100άρα θα μου είναι μικρή. Φαντάσου με το ζόρι κρατιέμαι να μην πάρω την 140άρα και λόγω των οικονομικών να καταλήξω στην 120άρα.

Link to comment
Share on other sites

i dont know... είδα και στο είπα επειδή θα φτάσεις ψηλά στα χρήματα και αυτή είναι καλή τιμή για την μάρκα κτλπ 

Όντως έχεις δει 100αρα και σου είναι μικρή? δεν ξέρω αυτές στην δουλειά πόσο μεγάλες είναι...έχω δει να πιάνουν ολόκληρη βάνα .... Σίγουρα δεν σε καλύπτει? το λέω γιατι θεωρώ οτι είναι αρκετά τα ευρώ έστω για συστηματική/ερασιτεχνική χρήση

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rory said:

@kavouras5

 

215€ με τα μεταφορικά θα σου βγει η 140 Superior από το Γερμανικό Amazon.

Θεωρώ ότι είναι καλή η τιμή.

Όντως είναι πολύ καλή τιμή! Και η 120 βγαίνει τελική τιμή με μεταφορικά 155 ευρώ! Και έψαχνα και νόμιζα οτι δε φέρνει το amazon τόσο βαριά δέματα Ελλάδα...Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή! Θα δω αύριο και τις τιμές των υπολοίπων μαγαζιών και θα ενημερώσω με συνολική λίστα τιμών....

1 hour ago, f117 said:

i dont know... είδα και στο είπα επειδή θα φτάσεις ψηλά στα χρήματα και αυτή είναι καλή τιμή για την μάρκα κτλπ 

Όντως έχεις δει 100αρα και σου είναι μικρή? δεν ξέρω αυτές στην δουλειά πόσο μεγάλες είναι...έχω δει να πιάνουν ολόκληρη βάνα .... Σίγουρα δεν σε καλύπτει? το λέω γιατι θεωρώ οτι είναι αρκετά τα ευρώ έστω για συστηματική/ερασιτεχνική χρήση

Καλά έκανες και ενημέρωσες φίλε μου... Φαντάσου οτι μέχρι τώρα δούλευα σε 150άρα μέγγενη και ήμουν οκ. Πιστεύω η 100άρα θα είναι οριακή και ίσως κάποιες εργασίες να μη με βολεύουν να τις κάνω...Πάντως όντως είναι πολύ καλή τιμή τα 120 ευρώ για την 100άρα της heuer. Αν όμως μπορώ να πάρω με 155 ευρώ την superior 120άρα της ridgid, θα προτιμήσω τη δεύτερη. Θα αποφασίσω αύριο που θα ξέρω τιμές και απο άλλα μαγαζιά και θα ενημερώσω.... 

 

Ευχαριστώ πάντως όλους για τη βοήθεια! Ανεκτίμητη... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πεις ότι βρίσκεις την 140 και την 120 σε αυτές τις τιμές αυτές μπορεί να σου κάνουν και την ίδια τιμή και Ελλάδα.

Δεν χάνεις τίποτα να το αναφέρεις.

Πάντως είναι κάτι που πολύ δύσκολα θα χρειαστεί να αλλάξεις και θα είναι κρίμα να συμβιβαστείς και να πάρεις την 120 και μετά από ένα χρονικό διάστημα να το μετανιώσεις που δεν πήρες την μεγαλύτερη.

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ολοκλήρωσα την έρευνα αγοράς. Παραθέτω ενα πινακάκι με σύγκριση τιμών, έπειτα απο τηλεφωνική επικοινωνία. Φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα που συγκρίνω μαγαζιά?

 

Screen Shot 2018-03-06 at 16.59.42.png

 

Όλες οι τιμές είναι ΦΠΑ. Οι τιμές του amazon είναι με μεταφορικά.

 

Έχω καταλήξει οτι πάω στην superior, αφου έχει ίδια τιμή με την απλή. Θα δω αν μπορέσω να πάω στην 140, αλλα μάλλον δε με παίρνει...

 

Περιμένω και @karmen1983 να μου πει για τις μέγγενες μόνο για ξύλα, γιατι μου φάνηκε η πρόταση ενδιαφέρουσα. Μια μέγκενη για ξύλα και μια για σίδερα. Μήπως εννοείς τη μέγγενη του μάστορα εδώ? 

 

Όντως έχει μια μέγγενη πολύ βολική, αλλα δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι και πως λειτουργεί...

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, rory said:

 

 

Μέγκενη μαραγκου είναι. Μπορείς να την φτιάξεις και ο ίδιος αγοράζοντας ετοιμο το μηχανισμό ή μπορείς να φτιάξεις και το μηχανισμό άμα θες.

 

Είναι σαν αυτή εδώ? 

 

 

Γιατι στο προηγούμενο video ο μάστορας άνοιγε και έκλεινε την μέγγενη χωρίς να γυρνάει τη ροδέλα. Γιαυτό μου έκανε εντύπωση. Μου μοιάζει σαν να ανοίγει-κλείνει ελεύθερα και όταν φτάνει στο σημείο που θέλει, τότε σφίγγει. Μάλλον δεν κατάλαβα κάτι καλά?

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μηχανισμό ταχείας απελευθέρωσης.

Υπάρχουν σε διάφορους τύπους

Είτε με μικρά μεταλικά μάγουλα στα οποία προσθέτεις ξύλινα

http://www.leevalley.com/en/wood/page.aspx?p=67755

ζείτε με πιο βαρειά μεταλική κατασκευή

http://www.leevalley.com/US/wood/page.aspx?cat=1,41659&p=65572

 

https://www.google.gr/search?q=Quick+release+front+vise&client=firefox-b&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwj8tK-qkNjZAhWELewKHTGPDsEQ_AUICigB&biw=1417&bih=713

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είστε φοβεροί!

 

Έψαξα και βρήκα οτι η μέγγενη του Paul Sellers είναι εδω https://paulsellers.com/2016/06/on-vises-part-i/ και συγκεκριμένα είναι η https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0043YHD4A/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A3P5ROKL5A1OLE&psc=1

 

Με έχει ενθουσιάσει το quick release, είναι πολύυυ βολικό για εργασίες σε ξύλα...

Έτσι μου έρχεται να πάρω και την ridgid superior 120 και την spear & jackson eclipse 9"!! Και οι δυο μαζί απο Αγγλικό amazon μου βγαίνουν περίπου 260 ευρώ....Ψήνομαι να πατήσω το κουμπάκι, με το ζόρι κρατιέμαι!!! χεχεχε....

Link to comment
Share on other sites

Άργησα αλλά με κάλυψαν οι προλαλησαντες :) 

 

Βρε πάτα το, το κουμπί λέμε :hehe: 

Οι μέγγενες και μάλιστα οι καλές εφόσον ασχολήσε είναι επένδυση ζωής. Θα περάσουν σχεδόν τα πάντα από αυτές. Μη το σκέφτεσαι :) 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα το σκεφτώ μέχρι αύριο και νομίζω θα παραγγείλω. Όταν έρθουν θα ενημερώσω με φωτογραφίες...

Ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια....

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stelios13 said:

Σημερα εβγαλα κ φωτο ,αυτες που ειχα δει κ προτεινα να τους ριξεις μια ματια...

Αξιοπρεπεστατες φαινονται!

IMG_2456.thumb.JPG.e57dda10654d1d911f7e42d0789b5089.JPGIMG_2457.thumb.JPG.2d8fcaa608e0316dcbaff0e2ebc066f4.JPGIMG_2458.thumb.JPG.a1a9e3e15f6d6f4b058a00bf5a90a10f.JPGIMG_2459.thumb.JPG.1f1fbe9ac2e775b369d3ad6bbc99f493.JPG

 

Όντως φαίνονται γερές, θα τις κοιτάξω....

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.