Jump to content



Ίσιωμα ξύλων απο πορτάκι ντουλαπιού


Recommended Posts

Έχω ένα πορτάκι που αποτελείται από 4 ξύλα (σανίδες) που 'περικυκλώνουν' ένα τετράγωνο ξύλο, κάπως έτσι:

portaki_ntoulapi.thumb.jpg.b13c34dfaf88b2cb8006cca91f81e5b9.jpg

 

Οι 2 από τις 4 σανίδες είναι στραβές, κυρτές, όπως στη φωτό:

wooddefects3.gif

 

Λέω να αποσυναρμολογήσω το πορτάκι και να ισιώσω τις σανίδες με σφικτήρες και να τις βάλω μέσα σε νερό για κάνα δυο μέρες;.

Λέτε να φουσκώσουν και να χαλάσουν οπότε να αποφύγω το νερό;

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

αυτό που λές στην φωτό φαίνεται όχι σαν να εχουν κυρτώσει η σανίδες αλλά σαν να έχει "πέσει" ... να έχουν ξεκολλήσει μεταξύ τους .... αποσυναρμολόγησε και κάντα μια πρόβα να δεις....

Άμα όταν έχεις κυρτές σανίδες τότε κανονικά τις ισιώνουν με ατμό....φαντάζομαι και με καυτό νερό για κάποια λεπτά και μετά να τις βάλεις να πατήσουν κάπου ίσια με βάρος απο πάνω για να είναι ισιες

Link to comment
Share on other sites

Για ατμό δεν έχω κάποιο μηχάνημα (εκτός αν το βάλω στο ατμοσίδερο :lol:) οπότε λες σε καυτό νερό για κάποια λεπτά (και όχι για μέρες όπως σκεφτόμουνα εγώ), ε;

(η δεύτερη φωτό δείχνει τη σανίδα όπως θα έπρεπε να είναι με ίσιες γραμμές (τις μπλε) και όπως είναι (στραβή) με μαύρες γραμμές και καφέ χρώμα του ξύλου. Δεν είναι δηλαδή δυο σανίδες που έχουν ξεκολλήσει μεταξύ τους αλλά μία)

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα...εγώ σε πολύ καυτό νερό θα την έβαζα και απο πάνω θα έβαζα κάτι μετα να την πατάει....με το ατμοσίδερο δεν ξέρω....μαρέσει εμένα σαν ιδεά αν είναι μικρά τα κομμάτια....

Περίμενε και απάντηση από τα μαστόρια για να δεις

Link to comment
Share on other sites

Η συναρμογή μεταξύ "κορνίζας" (4 ξύλα) και του ταμπλά (εσωτερικά ξύλα) συνήθως γίνεται με μια περιμετρική γκινισιά στην κορνίζα μέσα στην οποία εφαρμόζει η περίμετρος του ταμπλά και στις φτηνές κατασκευές απλά υπάρχει πατούρα στην κορνίζα και σε αυτήν πατάει "καθιστός" ο ταμπλάς.

Λές ότι έχουν στραβώσει δυο  περιμετρικά  σανίδια με διαφορετικές διαστάσεις, οπότε υποθέτω ότι η μια γωνιά της κορνίζας "σηκώνει".

Συνεπώς, είτε υπάρχει και άλλη ζημιά (έχει σχιστεί το πίσω τοίχωμα της γκινισάς) είτε έχει στραβώσει και ο ταμπλάς, εκτός και αν αυτός είναι "καθιστός", οπότε κοιτώντας την ακμή συναρμογής κορνίζας ταμπλά αυτός θα "φεγγίζει" εκεί που έχουν στραβώσει τα σανίδια της κορνίζας.

 

Κάτι σημαντικό:   Έχεις βρεί το λόγο που στράβωσαν τα σανίδα αυτά?

Γιατί αν δεν ξέρεις πως έγινε αυτό, μπορεί να τα ισιώσεις και αυτά να ξαναστραβώσουν !

ΑΝ το ξύλο ήταν καλό αρχικά, ένας από τους λόγους που μπορεί να στραβώσεις είναι είτα να υγρανθεί μονόπαντα, είτε να υγρανθεί ομοιόμορφα, αλλά να στεγνώσει μονόπαντα.

Οπότε καταλήγει η μιά πλευρά του να περιέχει ΄περισσότερη υγρασία από την άλλη, αυτή η πλευρά λοιπόν κάνει "καμπούρα" (κυρτώνει) και η άλλη κάνει "κοιλιά".

 

Για να ισιώσουν θα χρειαστείς δυο ίσια μάγουλα (καδρόνια 10χ10) και μερικά ίσια "σφηνάκια" και λίγο νάιλον για καλύψεις τα μάγουλα για μην τραβήξουν υγρασία, και μερικά νταβίδια.

Μουσκεύεις το ξύλο καλά, και ένας καλός τρόπος είναι να το κλείσεις σε μια σακούλα στην οποία θα υπάρχει ένα καλά βρεγμένο πατσαβούρι.

Προσοχή, το πατσαβούρι δεν πρέπει να ακουμπάει στα σανίδια.

Σφραγίζεις στεγανά τη σακούλα και την άλλη μέρα ελέγχεις αν το ξύλο έχει απορροφήσει αρκετή υγρασία.

 

Προσοχή, για να μπορεί το ξύλο να απορροφήσει την υγρασία, δεν θα πρέπει να είναι καλυμμένο  με βερνίκι ή άλλο προστατευτικό, διαφορετικά η προστατευμένη πλευρά θα απορροφήσει λιγότερη υγρασία.

(Αυτός, δηλαδή η ανομοιόμορφη προστασία του ξύλου από την υγρασία, είναι ένας ακόμα λόγος για σαν στραβώσει αρχικά το ξύλο και ίσως αυτό να είναι και το πρόβλημά σου.

Αν δεις ότι πράγματι, η μιά πλευρά δεν έχει καλή προστασία -αφού θα το λύσεις που θα το λύσεις, πέρνα το και ένα γυαλόχαρτισμα και άστο να στεγνώσει αργά και ομοιόμορφα.

Μπορεί να ισιώσει από μόνο του! )

 

Για το πρεσάρισμα καλό θα ήταν να έχεις δυο ίσια καδρόνια, αλλά δεν είναι απαραίτητο!

Αρκεί να χρησιμοποιήσεις πηχάκια λεπτά τα οποία θα παρεμβάλλονται μεταξύ των καδρονιών και της σανίδας,

Κανονίζεις το πάχος και τη θέση των παρεμβυσμάτων αυτών, και μετά  σφίγγοντας τα νταβίδια φροντίζεις να σταματήσεις όταν το ξύλο είναι ίσιο.

Το αφήνεις να στεγνώσει σιγά σιγά (εδώ μπορεί να χρειαστείς κάποιο κάλυμμα (από νάιλον) που θα εμποδίσει την απότομη εξάτμιση του νερού.

 

Προσοχή:  Στην αρχή είπα ότι αν το ξύλο είναι καλό τότε μπορεί να στραβώσει αν συντρέχουν κάποιοι παράγοντες, δυστυχώςς υπάρχει και άλλο ενδεχόμενο -ευτυχώς σπάνιο- που συνίσταται στην κατασκευή του ντουλαπιού από ξύλα που είχαν ανόμοια υγρασία και ήταν ήδη κάπως στραβά, τα πέρασαν στη πλάνη , ίσιωσαν μεν, αλλά έμειναν ίσια μόνο μέχρι να στεγνώσουν καλά ! :(

 

Υπάρχει ενδεχόμενο, μετά το ίσιωμα το ξύλο να εξακολουθεί να είναι ελαφρά κυρτό, στη περίπτωση αυτή, του ξανακάνεις την ύγρανση, και το ξαναϊσιώνεις, φροντίζοντας αυτή τη φορά να ξεπεράσεις λίγο την απόλυτη ευθεία και έτσι το ξύλο να γίνει ελαφρά κυρτό , αλλά από την αντίθετη πλευρά σε σχέση με τώρα.

Οπότε λύνοντάς το από τη "πρέσα", αυτό θα είναι λίγο στραβό και σιγά σιγά θα ισιώσει.

 

Πολλά σου είπα, βάλει κι εσύ καμιά φωτογραφία και τα λέμε! :)

  • Like 1
  • Agree 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε παιδιά δεν ειναι για φωτό τέτοιο ντουλάπι, ντρέπομαι.

Άσε που μπορεί να μου καεί και η φωτογραφική μηχανή...:D

Τελικά δεν το αποσυναρμολόγησα αλλά του πρόσθεσα (βίδωσα) ένα ξύλο κι έβαλα μια σφήνα με αποτέλεσμα να ισιώσει.

Κάπως.

Θα το αφήσω έτσι 'στο γύψο' κανένα μήνα και μετά θα το αφαιρέσω να δω αν ίσιωσε.

Τώρα από τι στράβωσε δεν ξέρω μιας και δεν ρώτησα την πρώην ιδιοκτήτρια που μου το χάρισε.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις να 'στε καλά.

(κάτι άσχετο που έχω παρατηρήσει: όταν κάνω επεξεργασία σε κάποιο ποστ μου και προσπαθώ να το αποθηκεύσω με τον firefox δεν αποθηκεύεται, ενώ με τον chrome αποθηκεύεται)

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
On 3/25/2018 at 9:10 PM, Seafalco said:

Η συναρμογή μεταξύ "κορνίζας" (4 ξύλα) και του ταμπλά (εσωτερικά ξύλα) συνήθως γίνεται με μια περιμετρική γκινισιά στην κορνίζα μέσα στην οποία εφαρμόζει η περίμετρος του ταμπλά και στις φτηνές κατασκευές απλά υπάρχει πατούρα στην κορνίζα και σε αυτήν πατάει "καθιστός" ο ταμπλάς.

Λές ότι έχουν στραβώσει δυο  περιμετρικά  σανίδια με διαφορετικές διαστάσεις, οπότε υποθέτω ότι η μια γωνιά της κορνίζας "σηκώνει".

Συνεπώς, είτε υπάρχει και άλλη ζημιά (έχει σχιστεί το πίσω τοίχωμα της γκινισάς) είτε έχει στραβώσει και ο ταμπλάς, εκτός και αν αυτός είναι "καθιστός", οπότε κοιτώντας την ακμή συναρμογής κορνίζας ταμπλά αυτός θα "φεγγίζει" εκεί που έχουν στραβώσει τα σανίδια της κορνίζας.

 

Κάτι σημαντικό:   Έχεις βρεί το λόγο που στράβωσαν τα σανίδα αυτά?

Γιατί αν δεν ξέρεις πως έγινε αυτό, μπορεί να τα ισιώσεις και αυτά να ξαναστραβώσουν !

ΑΝ το ξύλο ήταν καλό αρχικά, ένας από τους λόγους που μπορεί να στραβώσεις είναι είτα να υγρανθεί μονόπαντα, είτε να υγρανθεί ομοιόμορφα, αλλά να στεγνώσει μονόπαντα.

Οπότε καταλήγει η μιά πλευρά του να περιέχει ΄περισσότερη υγρασία από την άλλη, αυτή η πλευρά λοιπόν κάνει "καμπούρα" (κυρτώνει) και η άλλη κάνει "κοιλιά".

 

Για να ισιώσουν θα χρειαστείς δυο ίσια μάγουλα (καδρόνια 10χ10) και μερικά ίσια "σφηνάκια" και λίγο νάιλον για καλύψεις τα μάγουλα για μην τραβήξουν υγρασία, και μερικά νταβίδια.

Μουσκεύεις το ξύλο καλά, και ένας καλός τρόπος είναι να το κλείσεις σε μια σακούλα στην οποία θα υπάρχει ένα καλά βρεγμένο πατσαβούρι.

Προσοχή, το πατσαβούρι δεν πρέπει να ακουμπάει στα σανίδια.

Σφραγίζεις στεγανά τη σακούλα και την άλλη μέρα ελέγχεις αν το ξύλο έχει απορροφήσει αρκετή υγρασία.

 

Προσοχή, για να μπορεί το ξύλο να απορροφήσει την υγρασία, δεν θα πρέπει να είναι καλυμμένο  με βερνίκι ή άλλο προστατευτικό, διαφορετικά η προστατευμένη πλευρά θα απορροφήσει λιγότερη υγρασία.

(Αυτός, δηλαδή η ανομοιόμορφη προστασία του ξύλου από την υγρασία, είναι ένας ακόμα λόγος για σαν στραβώσει αρχικά το ξύλο και ίσως αυτό να είναι και το πρόβλημά σου.

Αν δεις ότι πράγματι, η μιά πλευρά δεν έχει καλή προστασία -αφού θα το λύσεις που θα το λύσεις, πέρνα το και ένα γυαλόχαρτισμα και άστο να στεγνώσει αργά και ομοιόμορφα.

Μπορεί να ισιώσει από μόνο του! )

 

Για το πρεσάρισμα καλό θα ήταν να έχεις δυο ίσια καδρόνια, αλλά δεν είναι απαραίτητο!

Αρκεί να χρησιμοποιήσεις πηχάκια λεπτά τα οποία θα παρεμβάλλονται μεταξύ των καδρονιών και της σανίδας,

Κανονίζεις το πάχος και τη θέση των παρεμβυσμάτων αυτών, και μετά  σφίγγοντας τα νταβίδια φροντίζεις να σταματήσεις όταν το ξύλο είναι ίσιο.

Το αφήνεις να στεγνώσει σιγά σιγά (εδώ μπορεί να χρειαστείς κάποιο κάλυμμα (από νάιλον) που θα εμποδίσει την απότομη εξάτμιση του νερού.

 

Προσοχή:  Στην αρχή είπα ότι αν το ξύλο είναι καλό τότε μπορεί να στραβώσει αν συντρέχουν κάποιοι παράγοντες, δυστυχώςς υπάρχει και άλλο ενδεχόμενο -ευτυχώς σπάνιο- που συνίσταται στην κατασκευή του ντουλαπιού από ξύλα που είχαν ανόμοια υγρασία και ήταν ήδη κάπως στραβά, τα πέρασαν στη πλάνη , ίσιωσαν μεν, αλλά έμειναν ίσια μόνο μέχρι να στεγνώσουν καλά ! :(

 

Υπάρχει ενδεχόμενο, μετά το ίσιωμα το ξύλο να εξακολουθεί να είναι ελαφρά κυρτό, στη περίπτωση αυτή, του ξανακάνεις την ύγρανση, και το ξαναϊσιώνεις, φροντίζοντας αυτή τη φορά να ξεπεράσεις λίγο την απόλυτη ευθεία και έτσι το ξύλο να γίνει ελαφρά κυρτό , αλλά από την αντίθετη πλευρά σε σχέση με τώρα.

Οπότε λύνοντάς το από τη "πρέσα", αυτό θα είναι λίγο στραβό και σιγά σιγά θα ισιώσει.

 

Πολλά σου είπα, βάλει κι εσύ καμιά φωτογραφία και τα λέμε! :)

 

Ανακαινίζω το σαλόνι και 2 από τα σοβατεπί έχουν υγρασίες, τόσες ώστε να στραβώσουν και να πεταχτούν (είναι τα πολύ παλιά ξύλινα ασορτί με το παρκέ).

Έχω ήδη τρίψει το μικρό το έχω βρέξει και είναι στη βεράντα πατημένο από ένα τραπέζι και μια καρέκλα να ισιώσει (γρήγορα ελπίζω γιατί θέλω να βερνικώσω και να "δέσω" σήμερα για να επιστρέψει ο καναπές στη θέση του). Όσο στεγνώνει το ξύλο και τρώω το παγωτάκι με στέβια, γκουγκλάρω να δω τι παίζει με ίσιωμα ξύλου και πέφτω thelab.gr και seafalco.

 

Respect απλά!

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.