Jump to content


Θεμα στο χερι με Mouse


Recommended Posts

Εχω εδω και 2-3 χρονια ενα genesis gx78 με εχει βολεψει για αρκετο καιρο

 

Εδω και λιγο καιρο ειπα να αγορασω νεο ποντικι

 

Για αρχη πηρα το g502 στην αρχη το συνηθιζα και μετα απο 10 μερες περιπου αρχισα να εχω λιγο σαν πονους στο χερι

Μεχρι που εφτασε στο σημειο οταν επαιζα ενα βραδυ να μουδιασουν τα 2 μικρα δαχτυλα και γενικα να νοιωθω το χερι μου πολυ ερεθισμενο παλαμη κ λιγο καρπο 

Οταν το παρατησα και χρησιμοποιησα το παλιο μου ποντικι αρχισε να ηρεμει το χερι και βελτιωνοταν

 

Εκανα ανταλλαγη το g502 με ενα deathadder elite 

Αυτο το εχω 2-3 μερες και ποαρατηρω να μ ενοχλει το χερι λιγο(στην περιοχη της παλαμης) οχι σαν το g502 βεβαια αλλα κανει λιγο

 

Πραγματικα ενω ειναι τοσο ωραια και καλα ποντικια εχω ξενερωσει με αυτο που γινεται και αναγκαστικα μενω στο παλιο μου

 

Ξερει κανεις τι θεμα μπορει να παιζει?

 

Έγινε επεξεργασία από DCS Fenomeno
αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

Εμενα στον υπνο μου μουδιαζουν καποιες φορες ο δεικτης και ο παραμεσος. Απο τοτε που πηρα το g502 νομιζω δεν το παθαινω τοσο πολυ βεβαια. Νομιζω εχω fingertip grip

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

επίσης να ξεκουράζεις το χέρι σου όσο μπορείς και αν δεις ότι δεν έχει περάσει στο δεκαπενθήμερο να συμβουλευτείς γιατρό. Καλό  το διαδίκτυο αλλά δεν υποκαθιστά την ιατρική συμβουλή ούτε είναι όλες οι καταστάσεις ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως από τέτοιες καταστάσεις προκύπτουν τενοντίτιδες (μιλάω και ως παθών).
Ξεκούραση στο χέρι συνήθως αρκεί, και αν το πρόβλημα είναι πολύ έντονο τότε πάγο, αντιφλεγμονώδη φάρμακα ή. Και φυσιοθεραπείες (για τις πολύ σοβαρές καταστάσεις).
Είναι άτιμο πράγμα η τενοντίτιδα, και θέλει καιρό να περάσει, γι' αυτο να έχεις υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Worldwide έγραψε:

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία δεν ήξερα ότι έχει βγει ορισμός για το πώς πιάνεις το ποντίκι και τι ποντίκι χρειάζεται. Έχω ένα της Microsoft με το κόκκινο φωτάκι από πίσω :hehe:

Το κλασικό και καλύτερο για τις "κοινές" παλάμες :)  

 

Το θέμα είναι ότι όντως κάθε ποντίκι είναι διαφορετικό. Δεν αγοράζουμε ένα επειδή είναι logitech, razer κλπ επειδή θέλουμε ντε και καλά "gaming" περιφερειακά. Ψάχνουμε πριν αγοράσουμε. Στον TS αναφέρομαι. 

Προσοχή στις τενοντίτιδες και στον καρπιαίο σωλήνα. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποιος χρησιμοποιει τετοια mousepad?Αυτο ειναι μονο για πασιεντζα... Για καποιο λογο εχουμε ολοι οι gamers κατι mousepad που ειναι μισο μετρο πλατος... Αν μου βρειτε μεγαλο mousepad με τζελ τοτε το παιρνω :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Ρε παιδια ποιος χρησιμοποιει τετοια mousepad?Αυτο ειναι μονο για πασιεντζα... Για καποιο λογο εχουμε ολοι οι gamers κατι mousepad που ειναι μισο μετρο πλατος... Αν μου βρειτε μεγαλο mousepad με τζελ τοτε το παιρνω :p

Μαζί σου αλλα όταν προκύπτει θέμα υγείας κάνεις συμβιβασμό μέχρι να δεις τι θα κανεις.

Αυτά βοηθάνε κύριος στο πρόβλημα στον καρπιαίο σωλήνα

Έγινε επεξεργασία από stathisp
Link to comment
Share on other sites

DCS Fenomeno  και icy20  Πιστεύω πως αυτό μπορεί να βοηθήσει

wrist donut - The personal wrist rest for computer users

edit: sorry μόλις διαπίστωσα πως είναι σχεδόν απίθανο να βρεθεί διαθέσιμο.
το αφήνω ως μια ιδέα για οποιον θέλει να ψαχτεί

Έγινε επεξεργασία από stathisp
Link to comment
Share on other sites

Πάρτε 2-3 μεγάλα velcro ties (για χοντρά καλώδια), τυλίξτε τα το ένα με το άλλο και στο χέρι σας. There you have it :p (μπορείτε και περικάρπια να πάρετε, μια χαρά θα κάνουν δουλειά - προσωρινά έστω)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.