Jump to content



A-GPS support (είναι ανεξάρτητο GPS ή όχι?)


tzitzikas2

Recommended Posts

καλησπέρα. Ψάχνω για smartphone. θα ήθελα να έχει gps που να είναι ανεξάρτητο από την σύνδεση της κινητής. Δηλαδή να έχει ανεξάρτητο GPS το οποίο να δουλεύει κανονικά χωρίς χρήση 
δεδομένων κινητής τηλεφωνίας (να μην χρεώνομαι δηλαδή). Συχνά βλέπω στα χαρακτηριστικά κάποιου κινητού στις ιστοσελίδες την σήμανση << Δέκτης GPS: with A-GPS support >> . Τελικά ένα 
τέτοιο κινητό για το gps κάνει χρήση δεδομένων κινητής για να λειτουργήσει το gps του ή όχι? Δηλαδή για να το πω απλά, σε μια περιοχή χωρίς σήμα κινητής θα δούλευε το gps? Παρακαλώ να 
απαντήσουν όσοι γνωρίζουν σίγουρα, για να μην κάνω κάνα λάθος στην αγορά. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Το A-GPS ειναι βοηθητικο στοιχειο ενος GPS.

Θα δουλευει το κινητο με το απλο GPS, απλα δεν θα εχει την ακριβεια ενος κινητου με A-GPS ενεργοποιημενο.

Δηλαδή αν ας πούμε αφαιρούσα την sim ώστε να μην έχω σύνδεση κινητής, άλλα και δεν έχω κάπου κοντά wi-fi για ιντερνετ, ας πούμε δηλαδή οτι είμαι στη μέση του πουθενά, θα έχω κανονική λειτουργία gps? Αν κατάλαβα δηλαδή καλά ένα τέτοιο κινητό έχει κανονικά δέκτη gps και επιπρόσθετα έχει ας το πούμε μια λειτουργία (που αν θες την χρησιμοποιείς μέσω ιντερνετ) για καλύτερη λειτουργία. Εμένα με ενδιαφέρει να είναι τελείως ανεξάρτητο απο ιντερνετ και κινητή ώστε να μην χρεώνομαι. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε θα έχεις πρόβλημα, και τo ταμπλετ μου που δεν παίρνει κάρτα σιμ λειτουργεί κανονικά ως χαρτης/gps. Εκτός του google maps που έρχεται με το android και μπορείς να έχεις αποθηκευμένους offline χαρτες, υπάρχουν και άλλες εφαρμογές offline maps, εγώ έχω το OSMand. Δε θα έχεις πρόβλημα. Το μόνο κακό με το google maps είναι οτι οι offline περιοχές που αποθηκεύεις χρειάζονται ανανέωση κάθε μήνα, ενώ με τα καθαρά offline προγράμματα αυτό δε χρειάζεται.

Έγινε επεξεργασία από konnos
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ όλους. Πάντως ενα ταμπλετ lenovo ( https://www.e-shop.gr/lenovo-ideatab-a3500-59-410282-7-ips-quad-core-13ghz-8gb-wifi-gps-android-42-black-p-PER.910276 ) που εχω που έγγραφε οτι έχει A-gps, όταν το βάζω να κάνει εντοπισμό θέσης, δείχνει Ηράκλειο Κρήτης ενω είμαι Θεσσαλονίκη

Link to comment
Share on other sites

ή έχει κολλήσει, μου συμβαίνει πού και πού με το viber στο κινητό. Ένα βγες και μπες και συνήθως στρώνει.

Ένα καλό με το Agps είναι ότι κατεβάζει η συσκευή πληροφορίες για τους δορυφόρους που οδηγεί συνήθως σε ταχύτερο κλείδωμα, αλλά αυτό δε χρειάζεται να γίνεται συνέχεια, μία φορά αρκεί. Οπότε το κάνεις και με wifi.

Το gps είναι αυτό που δίνει τη μεγάλη ακρίβεια στίγματος, όχι το Agps, αλλά το agps είναι συχνά πιο γρήγορο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.