Jump to content



Σιχαμενα windows 10. Προβληματα συμπεριφορας. Plz help.


Recommended Posts

Ειμαι πολυ νευριασμενος με το λειτουργικο αυτο..Οπου σταματαει η λογικη, ερχεται ο στρατος η τα windows 10.
Ναι ναι ξερω.. υπαρχει κοσμος που του δουλευουν ολα τελεια, δεν εχει κανενα προβλημα και εμεις ειμαστε οι ασχετοι απο windows.
Και οχι windows 7 δε μπορω να βαλω γιατι διαβασα καπου για ασυμβατοτητα με τον επεξεργαστη μου.

Για να μη μπουμε λοιπον σε τετοια συζητηση, μπαινω στο ψητο.
Τελευταια εκδοση αγορασμενη με ΚΑΘΑΡΗ εγκατασταση σε ολοκαινουργιο δισκο 850 evo 500gb. Ολα αυτα εγιναν χθες, καινουργια drivers σε ΟΛΑ.

Ερωτησεις:


1) Γιατι οταν κλεινω το γ@μημενο virus protection στο off, μετα μου το ανοιγει μονο του;;;;;;  Μετα απο restart πχ.  Γιατι στο δι@ολο εχεις την επιλογη τοτε; 
Αναγκαζομαι και μπαινω στα group policy για να το κλεισω force απο εκει.
Γιατι ομως; Αν δε γνωριζα τα group policies, πως θα το εκλεινα;  
2) Γιατι βρε ατιμη MS, οταν παω να αλλαξω ονομα στους δισκους μου, μου λες οτι θελεις αδεια απο admin? Ενας χρηστης ειμαι και σαν admin επισης.. Γιατι;;; 
3) Γιατι σε καθε paste που κανω σε δισκο μεσα, πρεπει να μου ζηταει παλι αδεια admin ;; Δε θελω μονο τον λογο, θελω και τις λυσεις τους εννοειται!!!!
4) Πως διορθωνω καθε φορα που κανω restart και μπαινει windows, να ΜΗΝ μου φορτωνει τα προγραμματα που ειχα ανοιχτα. Δλδ, αν κανω ρεσταρτ με chrome + task manager ανοιχτο, μετα το ρεσταρτ, θα τα φορτωσει αυτοματα
5) Γιατι στον chrome δε φορτωνει το news feed του φβ;; 
6) Γιατι οταν κλεινω τον chrome μου βγαινει notification (κατω δεξια στη τασκμπαρ) οτι το GREE vob has crashed? ΚΑΘΕ φορα.

7) Το βασικοτερο προβλημα. ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ δικτυο με τπτ.
Εχω βαλει καρφωτες ip (ολα τα χρονια ετσι δουλευω) , ανηκει στο ΙΔΙΟ workgroup name, ειτε σε puplic ειτε σε private ΔΕΝ βρισκει δικτυο.
Εχω ανοιχτα το turn on sharing options, εχω προσπαθησει να κλεισω και το firewall και παλι τπτ. Σε cmd το net view βγαζει error 6118. (Εψαξα και οι περισσοτεροι αναφερουν για firewall και για rules στο firewall τα οποια τα εχω κανει ολα) Αρνειται να βρει τις συσκευες (laptop, NAS , htpc)

Ολα τα χρονια με τον ιδιο τροπο δουλευω. Ειναι κατι το οποιο δεν αντιμετωπιζα ΠΟΤΕ προβλημα. Μονο με τα windows 10 δυσκολευομαι τοσο.

8) Προβλημα που ΕΙΧΑ (δε ξερω με αυτη την εκδοση γιατι πρεπει να λυσω το προβλημα 7 για να το δω)
Κανω map τον NAS για να τον εχω στο my computer. Εννοειται με κανονικο login και οχι σαν guest. Οταν παω να κανω paste ενα αρχειο μεσα σε C:\program files\adobe\photoshop μπλα μπλα.. μου λεει παλι για admin, παταω οκ αλλα μετα μου πεταει μηνυμα οτι δε μπορει να κανει paste γιατι δεν βρισκει το source path.  LOL ?
Γιατι ομως κυρια microsoft, στο desktop μπορεις και το κανεις paste μια χαρα;;; Εκει βρισκεις το source path?? 

Κυριως με ενδιαφερει το 7..

 

Για να κλεισω..τετοια ΠΑΡΑΛΟΓΑ θεματα δεν ειχα με τα windows 7.  Δε λεω οτι δεν υπαρχει λυση στα παραπανω, αλλα δεν ηξερα οτι πρεπει να ειμαστε ολοι IT supports για να κανουμε τα ΒΑΣΙΚΑ σε ενα λειτουργικο. 


Σας ευχαριστω πολυ

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Νευράκια-τσαταλάκια :p 

 

Θα επικεντρωθώ στο 7ο. Το δίκτυο δεν λειτουργούσε από την αρχή της εγκατάστασης ή το έχασες στο ενδιάμεσο? Έχεις περάσει driver για την onboard κάρτα δικτύου? Αν ναι, ξήλωσέ τον, αν όχι πέρασέ τον και πες μας.

 

Όσο για τα θέματα με τα δικαιώματα, το 2ο είναι στάνταρ απλά πατάς "οκ", στο 8ο για την επικόλληση/επεξεργασία μέσα στο "program files" πάντα ζητά εξουσιοδότηση για την ασφάλειά σου, καθότι είναι προστατευμένο περιβάλλον(καλό είναι αυτό!). Τώρα γιατί χάνει το path... μήπως από κάποιο timeout? και πως το κάνεις όμως αφού δεν παίζει το δίκτυο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μισο..
Η καρτα δικτυου μια χαρα παιζει. Εχει και IP και απολα.
Αν πατησω στον browser την ip του NAS, θα μπει στο interface. Αν κανω ping apo cmd, παλι θα παρει reply.
Εχω περασει τα παντα απο drivers (τελευταιους απο το σιτε της μητρικης μου)
Οποτε δεν ειναι οτι εχασα στο ενδιαμεσο, γιατι το προβλημα ξεκινησε οταν ηρθε η ωρα να φτιαξω το δικτυο που εχω στο σπιτι.
Πιστευεις οτι υπαρχει λογος να κανω unistall τους drivers? Αν ναι, το κανω εννοειται.

Οσο για το 2ο, ναι οκ στανταρ. Διορθωνεται; 
Οσο για το 8, χανει το παθ μονο σε συγκεκριμενους φακελους; Στην επιφανεια εργασιας γιατι δε το χανει;
Για να δω τι ακριβως λεει το μηνυμα, θα πρεπει να φτιαξω το 7 πρωτα.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πιστευεις οτι υπαρχει λογος να κανω unistall τους drivers? Αν ναι, το κανω εννοειται.

Οσο για το 2ο, ναι οκ στανταρ. Διορθωνεται; 
Οσο για το 8, χανει το παθ μονο σε συγκεκριμενους φακελους; Στην επιφανεια εργασιας γιατι δε το χανει;

Λοιπόν για να καταλάβω, το "δεν βρίσκει δίκτυο" αναφέρεται στο ότι δεν βλέπει τις άλλες συσκευές του δικτύου? Άρα βλέπει δίκτυο, μόνο που μάλλον έχεις θέμα DNS για να τακτοποιήσεις τις υπόλοιπες συσκευές. Δες το router σου σε πρώτη φάση τι παίζει. Restart κτλ.. και κανά switch/access point αν παίζει που μπορεί να χρειάζεται να κάνουν refresh το table τους.

 

Για το 2ο όχι. Για το 8ο κάποιο timeout γίνεται και όταν πάρει το οκ για την ενέργεια, το έχει "χάσει"

 

Αφού τώρα το έστησες, εγώ θα έπαιρνα ένα image του δίσκου, και θα τα έκανα όλα από την αρχή :p 

Έγινε επεξεργασία από jumaru99
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ...Δεν βρισκει τις αλλες συσκευες.. Η καρτα δικτυου δουλευει μια χαρα. Τα DNS / subnet mask / workgroup ειναι ολα σωστα..Αυτα που βαζω χρονια δλδ.Απλα δε βλεπει συσκευες.
Οσο για το 8.
Δηλαδη το χανει το παθ μονο για συγκεκριμενους φακελους;  
Αν ειναι οκ το ενα οκ το αλλο, ετσι βγαινει το συμπερασμα οτι τα windows 10 τρεχουν αψογα :hehe:


Οχι δε παιζει να τα ξανα περασω ολα αυτα απο την αρχη. .

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, GoMaR said:

4) Πως διορθωνω καθε φορα που κανω restart και μπαινει windows, να ΜΗΝ μου φορτωνει τα προγραμματα που ειχα ανοιχτα. Δλδ, αν κανω ρεσταρτ με chrome + task manager ανοιχτο, μετα το ρεσταρτ, θα τα φορτωσει αυτοματα

Αυτό μου έκανε τόσο εντύπωση που το έψαξα και είδα πως είναι feature του fall update. Εμένα δεν το κάνει για κάποιον λογο..
Ως προς την λύση βρήκα δύο αποτελέσματα. 

Το ένα είναι να πας Settings > Accounts > Sign-In Options και να απενεργοποιήσεις την επιλογή που φαίνεται στην εικόνα. Στα σχόλια φαίνεται πως δεν είναι 100% αποτελεσματικό αυτό.

GHjOq.jpg

 

Η δεύτερη λύση είναι να κάνεις shortcut με αυτή την εντολή shutdown.exe /r /t 0

Είναι για κλάματα 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

7) Το βασικοτερο προβλημα. ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ δικτυο με τπτ.

 

Έσω έτοιμος ( ; )

 

Έκανα προχτές και εγώ την αναβάθμιση.

Το main pc μου, έβλεπε το 2ο PC. Το 2ο όμως δεν έβλεπε το main μου. (πριν την αναβάθμιση αλληλοβλεπόντουσαν) Δε με ένοιαζε όμως.

Ξαφνικά και μετά από ένα restart, το main μου δεν έβλεπε το 2ο, αλλά το 2ο έβλεπε το main. Μετά από restart του 2ου, κανένα από τα 2 δεν έβλεπε το άλλο ή τον...εαυτό του.

 

Άλλαξα όνομα στο 2ο PC (του έβαλα ένα όνομα με κεφαλαία και χωρίς παύλες), και χωρίς να κάνω τίποτα, παρά μόνο ένα refresh, το main Pc ΞΑΦΝΙΚΑ είδε το 2ο. 

 

Ποιος βγάζει άκρη από όλα αυτά; Βγάζεις εσύ; Βγάζει κάποιος; Βγάζει η ms; Μπορεί μετά από ένα restart να εξαφανιστεί το 2ο pc και πάλι. Θα το ξέρω το απόγευμα, βαρέθηκα να το ανοιγοκλείνω :p 

Link to comment
Share on other sites

Για τα 7 και 8 μήπως δεν είναι πρόβλημα δικτύου αλλά SMB shares?

 

Τα nas, htpc, laptop είναι στο 1.0 SMB protocol?

Από κάποιο update και μετά έχουν απενεργοποιήσει by default στα win10 το SMB 1.0/CIFS File Sharing Support (θα το βρεις στο "Turn Windows features on or off", αν υπάρχει ακόμα).

 

  • Like 4
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, MasterCommander said:

Για τα 7 και 8 μήπως δεν είναι πρόβλημα δικτύου αλλά SMB shares?

 

Τα nas, htpc, laptop είναι στο 1.0 SMB protocol?

Από κάποιο update και μετά έχουν απενεργοποιήσει by default στα win10 το SMB 1.0/CIFS File Sharing Support (θα το βρεις στο "Turn Windows features on or off", αν υπάρχει ακόμα).

 


Εισαι θεος.......

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ήλιος καλοκαιρινός. :p

 

Πάντως να θυμήσω ότι υπάρχει λόγος που το έχει στο off η Microsoft.

Πέρυσι είχαμε το wannacry και το petya.

https://en.wikipedia.org/wiki/EternalBlue

Έγινε επεξεργασία από MasterCommander
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, GoMaR said:

Ειμαι πολυ νευριασμενος με το λειτουργικο αυτο..Οπου σταματαει η λογικη, ερχεται ο στρατος η τα windows 10.
Ναι ναι ξερω.. υπαρχει κοσμος που του δουλευουν ολα τελεια, δεν εχει κανενα προβλημα και εμεις ειμαστε οι ασχετοι απο windows.
Και οχι windows 7 δε μπορω να βαλω γιατι διαβασα καπου για ασυμβατοτητα με τον επεξεργαστη μου.

Για να μη μπουμε λοιπον σε τετοια συζητηση, μπαινω στο ψητο.
Τελευταια εκδοση αγορασμενη με ΚΑΘΑΡΗ εγκατασταση σε ολοκαινουργιο δισκο 850 evo 500gb. Ολα αυτα εγιναν χθες, καινουργια drivers σε ΟΛΑ.

Ερωτησεις:


1) Γιατι οταν κλεινω το γ@μημενο virus protection στο off, μετα μου το ανοιγει μονο του;;;;;;  Μετα απο restart πχ.  Γιατι στο δι@ολο εχεις την επιλογη τοτε; 
Αναγκαζομαι και μπαινω στα group policy για να το κλεισω force απο εκει.
Γιατι ομως; Αν δε γνωριζα τα group policies, πως θα το εκλεινα;  
2) Γιατι βρε ατιμη MS, οταν παω να αλλαξω ονομα στους δισκους μου, μου λες οτι θελεις αδεια απο admin? Ενας χρηστης ειμαι και σαν admin επισης.. Γιατι;;; 
3) Γιατι σε καθε paste που κανω σε δισκο μεσα, πρεπει να μου ζηταει παλι αδεια admin ;; Δε θελω μονο τον λογο, θελω και τις λυσεις τους εννοειται!!!!
5) Γιατι στον chrome δε φορτωνει το news feed του φβ;; 
6) Γιατι οταν κλεινω τον chrome μου βγαινει notification (κατω δεξια στη τασκμπαρ) οτι το GREE vob has crashed? ΚΑΘΕ φορα.

8) Προβλημα που ΕΙΧΑ (δε ξερω με αυτη την εκδοση γιατι πρεπει να λυσω το προβλημα 7 για να το δω)
Κανω map τον NAS για να τον εχω στο my computer. Εννοειται με κανονικο login και οχι σαν guest. Οταν παω να κανω paste ενα αρχειο μεσα σε C:\program files\adobe\photoshop μπλα μπλα.. μου λεει παλι για admin, παταω οκ αλλα μετα μου πεταει μηνυμα οτι δε μπορει να κανει paste γιατι δεν βρισκει το source path.  LOL ?
Γιατι ομως κυρια microsoft, στο desktop μπορεις και το κανεις paste μια χαρα;;; Εκει βρισκεις το source path?? 

Σας ευχαριστω πολυ

 

1-2-3-5-6-8 παραμενουν αλυτα ομως :p

Το 8 μολις το δοκιμασα(εφοσον φτιαχτηκε το 7). Τα ιδια παλι..μεσα στο program files πχ μου λεει 
Location is not available. Z:\ is unavailable.If the location is on this Pc, make sure the device or drive is connected or the disc is inserted, and then try again. If the location is on a network, make sure you are connected to the network or internet and then try again. If the location still cant be found, it might have been moved or deleted.

Αν παω να το κανω στο desktop ομως, το κανει μια χαρα paste :hehe:


 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

1) Γιατι οταν κλεινω το γ@μημενο virus protection στο off, μετα μου το ανοιγει μονο του;;;;;;  Μετα απο restart πχ.  Γιατι στο δι@ολο εχεις την επιλογη τοτε; 

Εμένα πάλι μένει κλειστό και λέει ότι το threat service has stopped και έχει κουμπάκι για "restart". Μετά από λίγη ώρα ξαφνικά ενεργοποιείται. Άρα είναι λες και σε κάνει με το ζόρι να το έχεις.

Έτσι και αλλιώς εγώ το χρησιμοποιώ, εμένα άλλο θέμα μου βγάζει (κάτι με driver issue  - usbDevice -VID1f3a_PID_efe8 has a driver problem) , αλλά απλά το κάνεις troubleshoot και δεν λύνει τίποτα. Το κάνεις dismiss, και "πρασινίζει" το εικονίδιο, μέχρι να του ξαναέρθει

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

2) Γιατι βρε ατιμη MS, οταν παω να αλλαξω ονομα στους δισκους μου, μου λες οτι θελεις αδεια απο admin? Ενας χρηστης ειμαι και σαν admin επισης.. Γιατι;;; 

Spoiler

gtexeigata.jpg 

:hehe: 

 

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

3) Γιατι σε καθε paste που κανω σε δισκο μεσα, πρεπει να μου ζηταει παλι αδεια admin ;; Δε θελω μονο τον λογο, θελω και τις λυσεις τους εννοειται!!!!

Για αυτό αλλά και για το 8) κυρίως:

 

Νομίζω πως πρέπει να δώσεις τα permissions for everyone. Από security-advanced κλπ κλπ και να εμφανίσεις το everyone εδω

Screenshot_21.jpg

και μετά να βάλεις full control. Ίσως χρειαστεί να πατήσεις και το change που λέει.

Δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνει κάτι αυτό. Τι να πω. Εγώ το χρησιμοποίησα για να μπορέσω να πάρω access σε κάτι κρυφούς φακέλους από το user profile. Ότι να'ναι. 

Επίσης τα UAC μπορεί να παίζουν ρόλο. Εγώ τα έχω στο off.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

5) Γιατι στον chrome δε φορτωνει το news feed του φβ;; 
6) Γιατι οταν κλεινω τον chrome μου βγαινει notification (κατω δεξια στη τασκμπαρ) οτι το GREE vob has crashed? ΚΑΘΕ φορα.

Το 5 μου μοιάζει θέμα του Fb. Ακόμη στο κάνει; Δοκίμασες re-install τον chrome; 

Το 6 ίσως να μπορούσε να φύγει με το re-install ή μέσω του settings-system-notifications and actions. Αν υπήρχε εκεί σαν επιλογή να έχεις notifications από chrome.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι φάκελοι "Program Files" ξέρω ότι είναι πλέον προστατευόμενοι με δρακόντεια μέτρα. Είναι θέμα permissions πιστεύω.

Δοκίμασα και εγώ να κάνω paste από network share και μου βγάζει το ίδιο μήνυμα (δεν έχω περάσει το april update ακόμα).

 

Η ιδανική λύση είναι, αν σου δίνει επιλογή το photoshop, να ορίσεις ένα διαφορετικό path (για τα asset που θες να μεταφέρεις) σε κάποιο καινούριο φάκελο ο οποίος να μην είναι κάτω από τον "Program Files" ή γενικά από τέτοια security settings.

Έγινε επεξεργασία από MasterCommander
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το 6, δες το παρακάτω link
https://support.microsoft.com/en-us/help/2019185/copying-files-from-a-mapped-drive-to-a-local-directory-fails-with-erro

πριν 1 λεπτό, το μέλος MasterCommander έγραψε:

Η ιδανική λύση είναι, αν σου δίνει επιλογή το photoshop, να ορίσεις ένα διαφορετικό path (για τα asset που θες να μεταφέρεις) σε κάποιο καινούριο φάκελο ο οποίος να μην είναι κάτω από τον "Program Files" ή γενικά από τέτοια security settings.

ή αν δεν μπορεί να τον κάνει map αλλού μπορεί πάντα να κάνει ένα hard link/junction στον φάκελο αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη εννοεις το 8 :)
Το παραδειγμα με το φωτοσοπ ειναι τυχαιο.Συμβαινει σε ολο το program files και τα subs του.
Αυτο που ειναι παραλογο (τι πρωτοτυπο :hehe: )ειναι πως αν παω να κανω copy paste απο το network μεσα (και οχι απο μαπ) το κανει μια χαρα paste στα program files

 

20 minutes ago, tommybertsen said:

Εμένα πάλι μένει κλειστό και λέει ότι το threat service has stopped και έχει κουμπάκι για "restart". Μετά από λίγη ώρα ξαφνικά ενεργοποιείται. Άρα είναι λες και σε κάνει με το ζόρι να το έχεις.

Έτσι και αλλιώς εγώ το χρησιμοποιώ, εμένα άλλο θέμα μου βγάζει (κάτι με driver issue  - usbDevice -VID1f3a_PID_efe8 has a driver problem) , αλλά απλά το κάνεις troubleshoot και δεν λύνει τίποτα. Το κάνεις dismiss, και "πρασινίζει" το εικονίδιο, μέχρι να του ξαναέρθει

  Reveal hidden contents

 

Για αυτό αλλά και για το 8) κυρίως:

 

Νομίζω πως πρέπει να δώσεις τα permissions for everyone. Από security-advanced κλπ κλπ και να εμφανίσεις το everyone εδω

Screenshot_21.jpg

και μετά να βάλεις full control. Ίσως χρειαστεί να πατήσεις και το change που λέει.

Δεν είμαι σίγουρος αν θα κάνει κάτι αυτό. Τι να πω. Εγώ το χρησιμοποίησα για να μπορέσω να πάρω access σε κάτι κρυφούς φακέλους από το user profile. Ότι να'ναι. 

Επίσης τα UAC μπορεί να παίζουν ρόλο. Εγώ τα έχω στο off.

 

Το 5 μου μοιάζει θέμα του Fb. Ακόμη στο κάνει; Δοκίμασες re-install τον chrome; 

Το 6 ίσως να μπορούσε να φύγει με το re-install ή μέσω του settings-system-notifications and actions. Αν υπήρχε εκεί σαν επιλογή να έχεις notifications από chrome.

 

 

Δοκιμασα και με UAC κλειστο..Για τα permissions δε το εχω κανει ακομα.
Οσον αφορα για το 5+6, με ξερεις..δεν ειμαι για πολλα πολλα. Εφαγε ενα ωραιο unistall και εβαλα αλλον :hehe:

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.