Jump to content



Σιχαμενα windows 10. Προβληματα συμπεριφορας. Plz help.


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

Σωτηρη εννοεις το 8 :)
Το παραδειγμα με το φωτοσοπ ειναι τυχαιο.Συμβαινει σε ολο το program files και τα subs του.
Αυτο που ειναι παραλογο (τι πρωτοτυπο :hehe: )ειναι πως αν παω να κανω copy paste απο το network μεσα (και οχι απο μαπ) το κανει μια χαρα paste στα program files

Ναι, γιατί η εντολή με την οποία έχει γίνει map το share είναι με απλά δικαιώματα(όχι elavated), ενώ όταν θέλεις να κάνεις paste σε φάκελο με υψηλά δικαιώματα όπως τα program files και γενικά όλα τα system folders, τότε πρέπει να το κάνεις όπως αναφέρετε στο παραπάνω. Όταν από την άλλη κάνεις browse το share ως χρήστης, τότε οι ενέργειες σου αναφέρονται στα δικαιώματα το χρήστη σου. Για σένα πχ ως admin, γι αυτό και τότε μπορείς.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Βάλτο χωρίς κενό, γιατί μπορεί να σου ζητήσει το λόγο που έχεις κενό , παρότι τσακ νόρρις :hehe: 

Έχεις ένα point γιατί είναι και το όνομα του υπολογιστή... θα αισθάνεται κάπως που τον "χρησιμοποιεί"... Μήπως να το έβαζε ως Username? Και πρόσεξε να είναι στο Group των Gods!

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ, νέα εγκατάσταση είναι! Αυτό θα φταίει. Εγώ προτείνω βάλ' το, και έλα την Κυριακή να τρέξουμε το combo! Να δεις που θα δουλεύουν όλα μετά ρολόι! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

για το copy στο program files klp...
προσωπικά οτι θέλω να πειράζω μετά και να γραφω και να σβήνω τα βάζω σε δικους μου φακέλους
για παράδειγμα τα παιχνίδια σε C:\Game File\xxxxx και προγράμματα σε C:\MyProgram Files\  ή C:\MyProgram Files (χ86)\

έτσι δεν ελέγχονται με τον ίδιο τρόπο από το UAC και καλό είναι γενικότερα οι εφαρμογές να μην αλλάζουν στοιχεία στους φακέλους αυτούς αλλα σε user data φακέλους.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει κατεβάσει κανείς οποιαδήποτε εφαρμογή τελευταία (από έκδοση 1803) από το Microsoft Store;

 

Εμένα δεν κατεβάζει τίποτα. Πατάω στο Get, κάνε ένα flashing και επανέρχεται στην ίδια σελίδα της εφαρμογής. Έχω κάνει το wsreset που λένε ότι αδειάζει την cache του Store και Reset από τα Features των ίδιων των Windows στο Control Panel.

 

Ξέρει κάποιος κάτι;

 

Update

Λοιπόν, έβγαλα άκρη τελικά. Μετά το Reset του Store, πρέπει να κάνεις sign-out και ξανά sign-in (επάνω δεξιά στην εικόνα του προφίλ). Πλέον κατεβάζει εφαρμογές. Εντελώς στην τύχη το sign-out. Well done Microsoft.

 

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Έχει κατεβάσει κανείς οποιαδήποτε εφαρμογή τελευταία (από έκδοση 1803) από το Microsoft Store;

 

Εμένα δεν κατεβάζει τίποτα. Πατάω στο Get, κάνε ένα flashing και επανέρχεται στην ίδια σελίδα της εφαρμογής. Έχω κάνει το wsreset που λένε ότι αδειάζει την cache του Store και Reset από τα Features των ίδιων των Windows στο Control Panel.

 

Ξέρει κάποιος κάτι;

 

 

Εμένα δε μου έκανε update τις εφαρμογές αλλά είχα δύο προφίλ.Έσβησα το ένα και τώρα μου κατεβάζει κανονικά.Έβαλα το Asphalt 8 airborne.

Link to comment
Share on other sites

Just now, edward said:

 

Εμένα δε μου έκανε update τις εφαρμογές αλλά είχα δύο προφίλ.Έσβησα το ένα και τώρα μου κατεβάζει κανονικά.Έβαλα το Asphalt 8 airborne.

 

Μόλις πριν 2 λεπτά το έλυσα στην τύχη. Έχω ένα προφίλ.

 

Μετά το Reset του Store, πρέπει να κάνεις sign-out και ξανά sign-in (επάνω δεξιά στην εικόνα του προφίλ). Πλέον κατεβάζει εφαρμογές. Εντελώς στην τύχη το sign-out.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό το έμπα ψυχή έβγα ψυχή για το αν θα ξαναλειτουργήσει το installation μετά από κάθε αναβάθμιση build πρέπει κάπως να κοπεί. Έχω ένα installation το οποίο ξεκίνησε από xp64, πήγε σε vista64, μετά σε 7, μετά σε 10 και έχει επιβιώσει μέχρι και τη 1709. Εν τω μεταξύ από τότε που ξεκίνησε έχει αλλάξει άπειρα hardware parts μεταξύ των οποίων και 6 μητρικές/socket ξεκινώντας από s754 και τώρα είναι σε am3. Την γα@μημένη τη 1803 δεν την παίρνει με τίποτα όμως. Ολοκληρώνεται, φτάνω στην οθόνη που επιλέγεις user, βάζεις κωδικό και μετά έχεις μαύρη οθόνη μόνο με δείκτη ποντικιού, το alt+ctrl+del λειτουργεί μεν αλλά ο task manager ανοίγει μετά από κανά 2ωρο και ότι εντολή κι αν του δώσεις σε γράφει. Τα ίδια και από safe mode οπότε αναγκαστικά return to previous build όπου ευτυχώς όλα (εξακολουθούν να) λειτουργούν κανονικά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Γιάννης_84 said:

Πάντως αυτό το έμπα ψυχή έβγα ψυχή για το αν θα ξαναλειτουργήσει το installation μετά από κάθε αναβάθμιση build πρέπει κάπως να κοπεί. Έχω ένα installation το οποίο ξεκίνησε από xp64, πήγε σε vista64, μετά σε 7, μετά σε 10 και έχει επιβιώσει μέχρι και τη 1709. Εν τω μεταξύ από τότε που ξεκίνησε έχει αλλάξει άπειρα hardware parts μεταξύ των οποίων και 6 μητρικές/socket ξεκινώντας από s754 και τώρα είναι σε am3. Την γα@μημένη τη 1803 δεν την παίρνει με τίποτα όμως. Ολοκληρώνεται, φτάνω στην οθόνη που επιλέγεις user, βάζεις κωδικό και μετά έχεις μαύρη οθόνη μόνο με δείκτη ποντικιού, το alt+ctrl+del λειτουργεί μεν αλλά ο task manager ανοίγει μετά από κανά 2ωρο και ότι εντολή κι αν του δώσεις σε γράφει. Τα ίδια και από safe mode οπότε αναγκαστικά return to previous build όπου ευτυχώς όλα (εξακολουθούν να) λειτουργούν κανονικά.

 

 


Κατσε ρε φιλος, για τι ψυχη μιλας οταν εχεις κανει 15χιλιαδες αναβαθμισεις και απο διαφορετικα λειτουργικα και με 200 αλλαγες μητρικης; :p
Δλδ ενταξει, ειπαμε..Δε μας φταιει η MS στη περιπτωση σου που δε μπαινει η τελευταια εκδοση...

 

Link to comment
Share on other sites

Το να ξαναστήσω όλα αυτά που έχω εγκατεστημένα, (4 διαφορετικά προφίλ χρήστη+άπειρα προγράμματα και παιχνίδια) απλά είναι εφιάλτης και δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ όσο χρειάζεται στην περίπτωση που θελήσω να το ξαναστήσω. Συν το ότι δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που έχουν καταφέρει να κρατήσουν το ίδιο installation για 10ετία+ με τόσες αναβαθμίσεις κτλ και να λειτουργεί ακόμα σαν κυρίως σύστημα, οπότε είναι και αυτός ένας λόγος που θέλω να το κρατήσω. Το επόμενο project είναι η μετατροπή σε efi όταν θα μπει βέβαια και η ανάλογη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα στο τοσο απειρο hardware που εχεις αλλαξει, SSD δισκο δεν αγορασες; Η το εχεις ακομα στο μηχανικο; Αν ναι, πως την παλευεις; :p

Επισης μια μερα δουλεια ειναι το περασμα των προγραμματων + παιχνιδιων. Μια μερα απο τις 3650 μερες :p

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:


Κατσε ρε φιλος, για τι ψυχη μιλας οταν εχεις κανει 15χιλιαδες αναβαθμισεις και απο διαφορετικα λειτουργικα και με 200 αλλαγες μητρικης; :p
Δλδ ενταξει, ειπαμε..Δε μας φταιει η MS στη περιπτωση σου που δε μπαινει η τελευταια εκδοση...

 

Για το δικό μου ιδιαίτερο installation έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά ξέρεις πόσα κανονικότατα installation τον έχουν πιει απλά επειδή δεν πέτυχε η αναβάθμιση build? Μιλάω για pc πελατών σε εταιρείες κτλ. Παραδείγματα ουκ ολίγα. Σε φρέσκια πεντακάθαρη εγκατάσταση 10 64 (1511) η οποία έχει επιτυχώς αναβαθμιστεί από μόνη της στη 160χ μετά στην 1607  μετά 1703 και να έχει αποτύχει στη 1709 π.χ. και κάθε λίγο και λιγάκι να το ξαναπροσπαθεί και να ξαναποτυγχάνει και στο return to previous build να μη λειτουργεί ο εκτυπωτής γιατί έτσι. Και να του απενεργοποιείς ενημερώσεις από registry, services κτλ και αυτό με κάποιο μαγικό τρόπο να ξαναπροσπαθεί μετά από λίγες μέρες να πάει σε 1709, να γυρνάει πίσω και πάλι να μην τυπώνει π.χ.

 

 

edit: Εννοείται ότι πλέον έχω ssd αλλά και αυτό το βήμα ήθελε δουλίτσα διότι η εγκατάσταση είχε φτάσει το 1,5ΤΒ στον 2ρη δίσκο και χρειάστηκε κοπιαστική δίαιτα ώστε να πέσει γύρω στα 800GB ώστε να γίνει κλώνος σε έναν 840 evo 1ΤΒ ο οποίος είναι τώρα ο os δίσκος με τον 2TB να παίζει το ρόλο της αποθήκης πλέον. Δεν είναι μόνο μια μέρα δουλειά, πίστεψέ με.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ για τα user profile έχει ένα σωρό προγράμματα για import/export του user profile. Συνήθως στέφεται με επιτυχία και απλά δεν θυμάμαι ποιο πρόγραμμα έχω χρησιμοποιήσει για να το κάνω (ένα είναι το syncbackfree αλλά αποτυγχάνει ορισμένες φορές). Δεν είναι δικαιολογία όσο ιδιαίτερο και αν είναι το installation, και στην δική σου περίπτωση δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε τα windows που σκαλωνουν. 

Στην θέση σου ούτε καν θα έκανα export profile ,διότι μπορεί να είναι και η ρίζα του κακού.

ΥΓ: Φίλη έχει update από τα 7 στα 10 και μέχρι την 1803 χωρίς θέματα. Ήδη έχει πολλά περασμένα και αν φάει σκάλωμα δεν νομίζω ότι θα ευθύνονται τα παραθυρια

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η δική μου περίπτωση λέμε. Μιλάμε για υπολογιστές χωρίς βεβαρυμμένο παρελθόν πατεντών και ασυνήθιστων καταστάσεων, οι οποίοι ενώ έχουν αναβαθμίσει 2-3 build επιτυχώς, έρχεται το επόμενο και έχουμε πανωλεθρία. Στις περισσότερες περιπτώσεις βέβαια, η επιστροφή στο προηγούμενο build είναι ΟΚ, αλλά σε αρκετές, είτε δεν καταφέρνουν καν να επιστρέψουν στο προηγούμενο build (οπότε ξαναστήνεις απ' την αρχή), είτε επιστρέφουν έχοντας αποκτήσει softwareικά κουσούρια που μόλις πριν δεν είχαν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.