Jump to content



Recommended Posts

Ταραγμένη καλημέρα, πάει να μας ανάψει φωτιές το Πολίτ Μπυρό νυχτιάτικα
 

8 hours ago, Rusty_Cookie said:

Κατέβασε ubuntu 20* και θα τα κάνει όλα αυτόματα χωρίς να το καταλάβεις.

*Οποιοδήποτε flavour με το γραφικό που σε ελκύει πιο πολύ.


Υπάρχει ιεραρχία σύντροφε Κούκις. Το Επιτελείο έχει ήδη επιλέξει ποια διανομή θα χρησιμοποιηθεί στο στράτευμα. Απαγορεύεται δια ροπάλου ο Πρώσος αξιωματικός να μην ακολουθήσει την επιλογή, αφήνοντας τον κάθε Κούκις να αποφασίσει.
 

Spoiler

Το είχαμε σχεδιάσει για το 2020, με αναβάθμιση συστήματος, μας το ρύθμισε καλά ο Σάρσκοβ κι οι εν οίκω λακέδες του  το σχέδιο, ευελπιστούμε να συμβεί εντός 2021. Είχαμε προλάβει να έχουμε αποφασίσει, η απόφαση δεν έχει αλλάξει μέχρι στιγμής, ο αξιωματικός θα ακολουθήσει την απόφαση του Επιτελείου, Manjaro. Είχαμε αναλογιστεί και το Deepin αλλά το απορρίψαμε για ρατσιστικούς λόγους.

Σε μεγάλη κρίση μεγαθυμίας, θα επιτρέψουμε στον αξιωματικό να προηγηθεί της Ηγεσίας, εφόσον έχει το SSντάκι του έτοιμο (πιθανότατα με κάνα mint εντός του), μπορεί άμεσα να προχωρήσει στην εγκατάσταση Manjaro (ανακοινώνοντας στο Σύμπαν αν θέλει live εγκατάσταση ή κάτι μονιμότερο). 


Θα χρειαστεί ΗΡΕΜΙΑ το παιδί, να χει και λίγο χρόνο διαθέσιμο ώστε να παίξει με την ησυχία του, θα ξεχάσουμε (δίπλα σε τόσα μα τόσα άλλα ατυχώς) τις ακροτελεύτιες δηλώσεις του, συνιστούν όνειδος για Πρώσο αξιωματικό-παλαιό μέλος του ΔεΛαμπ κιόλας (δεν ξέρω να συνδεθώ, φοβάμαι μη με δαγκώσει, αχ τι να κάνω δεν ξέρω).

Για συνιστώμενο DE, σας επιτρέπουμε να καθοδηγήσετε τον Αξιωματικό Μου (το Επιτελείο επίσης θα αναζητήσει consulting αν χρειαστεί, προηγείται το hardware) ώστε να γίνει άμεση δοκιμή με το διαθέσιμο σισιντάκι του.

Αυτά τα ολίγα. Πέτα, αρχίζεις διάβασμα. Manjaro. Aν χρειαστείς, υπάρχει κατηγορία Linux στο φόρουμ, ανοίγεις θέμα εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασε τις ημί και πες καλημέρες :p 

 

Η πλακα είναι ότι χθες ξεκίνησε η πρώτη μέρα άδειας. Λέω θα σηκωθώ με την ησυχία μου, θα ταίσω τα γατόνια μου και θα βγω έξω στον κήπο με τα ημιδεσποζόμενα γατόνια να απολαύσω ήλιο :p να ξεκουραστώ κ να πιω τον 2ο (πλεον) καφέ με την ησυχία μου... (εδώ να σημειώσω ότι την Τριτη είχε έρθει ο κηπουρός για συντήρηση)

 

Βγαίνω που λέτε έξω και...

03.jpg

02.jpg01.jpg

 

Είχε ρίξει ο @@ς σίδηρο αλλά δεν φρόντισε να πλύνει τη βεράντα και τα μάρμαρα. Το αποτέλεσμα χθες μετά που πόσταρα εδώ και μέχρι τις 2 περίπου το μεσημέρι να τρίβω μάρμαρα και πλακάκια......

 

Αυτό λέγεται ημι-καλημέρα φίλος :p  

 

  • Like 2
  • Sad 5
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, karmen1983 said:

Ασε τις ημί και πες καλημέρες :p 

 

Η πλακα είναι ότι χθες ξεκίνησε η πρώτη μέρα άδειας. Λέω θα σηκωθώ με την ησυχία μου, θα ταίσω τα γατόνια μου και θα βγω έξω στον κήπο με τα ημιδεσποζόμενα γατόνια να απολαύσω ήλιο :p να ξεκουραστώ κ να πιω τον 2ο (πλεον) καφέ με την ησυχία μου... (εδώ να σημειώσω ότι την Τριτη είχε έρθει ο κηπουρός για συντήρηση)

 

Βγαίνω που λέτε έξω και...

03.jpg

02.jpg01.jpg

 

Είχε ρίξει ο @@ς σίδηρο αλλά δεν φρόντισε να πλύνει τη βεράντα και τα μάρμαρα. Το αποτέλεσμα χθες μετά που πόσταρα εδώ και μέχρι τις 2 περίπου το μεσημέρι να τρίβω μάρμαρα και πλακάκια......

 

Αυτό λέγεται ημι-καλημέρα φίλος :p  

 

 

Tα κροκς δεν τα σχολιασε κανεις βλεπω!! ?

  • Like 3
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Dolly έγραψε:

 

Tα κροκς δεν τα σχολιασε κανεις βλεπω!! ?

Ειναι που εμείς οι πιτσιρίκες εκεί κοντά στα 35 τα φοράμε σπάνια :p 

  • Like 1
  • Haha 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

Manjaro

 

Το είχα γράψει και το μαντζαρο  η αλήθεια είναι*, αλλά δεν είναι performant και έχει παναργα repo. Είναι ένα Arch με installer και held back packages. Δλδ ένα χειρότερο Arch.

Kαι Arch δεν θα πρότεινα για πρώτο install. Έχει πολλά nuances που ο αρχάριος θα φρικάρει όταν τα δει.

Το μόνο πλεονέκτημα του manjaro ίσως ήταν το AUR, αλλά αυτό πλέον δεν ισχύει. Aν θες maintained πακέτο στο universe υπάρχουν τα πάντα. 

Αν θες κάτι πολύ specific γιατί να πας από AUR και όχι κατευθείαν απ' την πηγή? Πχ στο ROS που δουλεύω που είναι τέτοια φάση. Γλιτώνεις ένα layer troubleshooting.

 

*λόγω δυνατότητας καθαρού gnome3 out of the box. Χωρίς να το κάνεις μονος σου install σε ubuntu μόνο στο PoPOS υπάρχει. Που είναι καλή σχετικά επιλογή αλλά δεν το χω χρησιμοποιήσει μακροπρόθεσμα να δω πως τα πάει.

 

τλ δρ; 

Το Manjaro είναι για αυτούς που θέλουν να το παίξουν κουλ αλλά δεν ξέρουν να στήσουν Arch.

Το Manjaro είναι γι αυτούς που λένε πως είναι μάγειρες και σερβίρουν κονσέρβα ζανάε φασόλια γίγαντες.

Το Manjaro είναι γι αυτούς που λένε πως είναι gamers και παίζουν παιχνίδια στο κινητό.

Το Manjaro είναι γι αυτους που λένε πως έχουν πεμβε και έχουν 116 ή 316

 

Ι could go on forever. It just aint cool. Δεν υπάρχει δικαιολογία. 

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Rusty_Cookie said:

Το Manjaro είναι για αυτούς που θέλουν να το παίξουν κουλ αλλά δεν ξέρουν να στήσουν Arch.

όταν ασχοληθώ δεν θα ήθελα να πάω απευθείας στα δύσκολα. Δεν θέλω όμως να μπω στην διαδικασία και να καταλήξω σε απομίμηση windows. Το μόνο σημείο που με φοβίζει είναι ταλαιπωρίες με hardware και δευτερευόντως (φαντάζομαι θα έχει λυθεί εντελώς μετά από εικοσιπέντε χρόνια που θέλω να συναντηθώ με linux) η υποστήριξη ελληνικών εντός των εφαρμογών (δεν εννοώ εξελληνισμένα, αγγλικά χρησιμοποιώ πάντα, εννοώ ελληνικό περιεχόμενο όταν χρειαστεί). Θα ξναρωτήσω όταν είμαι έτοιμος, η ιδέα μου ήταν να πάρω πρώτη γεύση ενασχόλησης μέσω manjaro, να μου έρθει κάπως πιο ήπια δλδ ώστε στον επόμενο τόνο να είμαι κάποιος πιο έτοιμος για κάτι σε στυλ Arch. 

Αισθητικά η αρχική μου ιδέα ήταν να πάω σε κάτι που θυμίζει Mac, επίσης για την χαρά του αθλήματος-δεν μου είναι οικείο- και δεν έχω αποφασίσει για DE, είχα σκοπό να πάρω γνώμες όταν έρθει η ώρα, ίσως να δοκίμαζα διάφορα.

Θενκς για το input btw (σχεδόν ποτέ δεν κάνω φασαρία σε εστιατόριο. αν με ενοχλεί πολύ κάτι, δεν ξαναπηγαίνω, ζαναέ/παλίρροια ντολμαδάκια - ενώ είχα ρω΄τησει προκαταβολικά τονίζοντας το κιόλας- είναι το μοναδικό συμβάν που τους είπα ότι καλύτερα να το πάρουν πίσω χωρίς να μου πουν τίποτα κι αν πουν λέξη θα φωνάξω επιτόπου την αγορανομία να μας λύσει την απορία)

37 minutes ago, PetrosD said:

Ο ίδιος που δεν έβγαλε το φαγητό απ' το φούρνο; Ή ήθελες να γράψεις σε πρώτο πρόσωπο και σου ξέφυγε;


Πώς την βλέπεις τη δουλειά; Θα φροντίσεις να μείνεις ζωντανός μέχρι να εκπληρώσεις το Χρέος ή θα σε κλαίμε πριν ξεκινήσουμε; Δεν σου έχω πει να μην μπλέκεις επικινδύνως; Την αξίνα την έχεις δει;

Για την πρώτη σου ερώτηση, τι σου φταιξε ο άνθρωπος και θες να τον ξεκάνεις;

Crocs έκανα το λάθος, άθλιο υλικό, αν πάρετε αυτή την μάρκα να πάρετε δέρμα, έχει κάτι σουηδικά/δανέζικα και τέτοια, ξεχνάω μάρκες, τα βρίσκετε στην κατηγορία Nvidia 3090, γιατί αν φορέσεις Crocs μετά δεν μπορείς να φορέσεις άλλο πράγμα για άνεση. Ατυχώς φορώ τα σάπια Crocs εντός οικίας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Proteas said:

Πετα τα κροκς τα ειδες ?

 

 

Τα είδα.

 

41 minutes ago, Proteas said:

Αφου το λεει η γυναικα (συγνωμη) πιτσιρικα οτι ηρθε ο κηπουρος και εριξε σιδηρο.

 

Συγνώμη, δεν έκανα τη σύνδεση για να καταλάβω ότι αυτός ήταν το υποκείμενο στη δεύτερη πρόταση!

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

όταν ασχοληθώ δεν θα ήθελα να πάω απευθείας στα δύσκολα. Δεν θέλω όμως να μπω στην διαδικασία και να καταλήξω σε απομίμηση windows. Το μόνο σημείο που με φοβίζει είναι ταλαιπωρίες με hardware και δευτερευόντως (φαντάζομαι θα έχει λυθεί εντελώς μετά από εικοσιπέντε χρόνια που θέλω να συναντηθώ με linux) η υποστήριξη ελληνικών εντός των εφαρμογών (δεν εννοώ εξελληνισμένα, αγγλικά χρησιμοποιώ πάντα, εννοώ ελληνικό περιεχόμενο όταν χρειαστεί). Θα ξναρωτήσω όταν είμαι έτοιμος, η ιδέα μου ήταν να πάρω πρώτη γεύση ενασχόλησης μέσω manjaro, να μου έρθει κάπως πιο ήπια δλδ ώστε στον επόμενο τόνο να είμαι κάποιος πιο έτοιμος για κάτι σε στυλ Arch. 

Αισθητικά η αρχική μου ιδέα ήταν να πάω σε κάτι που θυμίζει Mac, επίσης για την χαρά του αθλήματος-δεν μου είναι οικείο- και δεν έχω αποφασίσει για DE, είχα σκοπό να πάρω γνώμες όταν έρθει η ώρα, ίσως να δοκίμαζα διάφορα.

Θενκς για το input btw (σχεδόν ποτέ δεν κάνω φασαρία σε εστιατόριο. αν με ενοχλεί πολύ κάτι, δεν ξαναπηγαίνω, ζαναέ/παλίρροια ντολμαδάκια - ενώ είχα ρω΄τησει προκαταβολικά τονίζοντας το κιόλας- είναι το μοναδικό συμβάν που τους είπα ότι καλύτερα να το πάρουν πίσω χωρίς να μου πουν τίποτα κι αν πουν λέξη θα φωνάξω επιτόπου την αγορανομία να μας λύσει την απορία)

 


Είστε οφφ τοπικ κύριος.

 

Spoiler

 

DE, Gnome3 αν θες MacOS use paradigm.

Διανομή ότι θες, αλλά αν επιλέγεις δευτεροκλασσατες διανομές για να νιώσεις unique μην τρέχεις να λες ότι το λινουξ έχει προβλήματα.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

Πώς την βλέπεις τη δουλειά; Θα φροντίσεις να μείνεις ζωντανός μέχρι να εκπληρώσεις το Χρέος ή θα σε κλαίμε πριν ξεκινήσουμε; Δεν σου έχω πει να μην μπλέκεις επικινδύνως; Την αξίνα την έχεις δει;

 

Ποιό χρέος; Να πάμε Καλαμάτα να ξεριζώσουμε τα ραπανάκια του Άστρο; :p

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.