Jump to content



Free εφαρμογη για video editing σε windows 10


Recommended Posts

Εχω εναν πατερα που απο τοτε που πηρε την καινουρια του μηχανη εχει γινει χειροτερος απο το να εχεις μικρο παιδι που συνεχεια ζηταει οτι του κατεβει. Μετα απο ολα τ αλλα λοιπον, τωρα θελει τα βιντεο που τραβαει να τα μονταρουμε και να φτιαχνουμε ενα ενιαιο βιντεο που να εχει τις πιο ενδιαφερουσες στιγμες απο μια διαδρομη. Ενα κοψε ραψε δηλαδη. Απο ηχο, προς το παρον ζηταει να βαζουμε μια μουσικη απο πανω μονο αλλα ειμαι σιγουρος οτι καποια στιγμη θα βαλει εξατμιση και θα θελει να ακουγεται και ο ηχος της εγγραφης. Οποτε, αν και μη φρονιμου παιδι, πριν πεινασω μαγειρευω. 

 

Το μοναδικο, μικρο κατα τ αλλα μειονεκτημα, ειναι οτι ουτε εκεινος νιωθει απο editing αλλα ουτε κι εγω! Ποτε δεν μ ενδιεφερε και ουτε περιμενα να μου το ζητησει ο πατερας μου. Οποτε ψαχνω μια εφαρμογη, δωρεαν φυσικα, ωστε να μπορω να κανω τα πραγματακια που περιγραφω πιο πανω. Σαν εξτρα, αν γινεται, να μπορουμε να παρεμβαλουμε και καμια φωτογραφια μεσα στο βιντεο που θα φτιαχνουμε...

Να ναι και λιγο ευκολη στη χρηση αν γινεται ωστε να κανω εγω μερικες δοκιμες, κρυφα φυσικα, με καποια βιντεο που εχω ηδη στα χερια μου μετα απο ενα φορματ που του εκανα. 

 

Αν παιζει ρολο τα βιντεο τα τραβαει με μια τετοια

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_sencor-3cam-4k03wr-1198944.html

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά η Cyberlink έδινε κάποια στιγμή παλαιότερες εκδόσεις του Powerdirector δωρεάν (10, 11, 12?) , αλλά δεν ασχολούμαι και εγώ με video editing, οπότε δεν μπορώ τώρα να δώσω κάτι συγκεκριμένο. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω και κάποιο σχετικό (και αξιόπιστο) link.

Το μόνο που βρήκα είναι την προσφορά του Techradar, για το CyberLink Director Suite 5,

Download CyberLink Director Suite 5 free, exclusively for TechRadar readers | TechRadar

το οποίο άρθρο όμως είναι από τον Μάρτιο, οπότε δεν είμαι και σίγουρος για το πόσο ισχύει ακόμα η προσφορά, ενώ δεν βλέπω κάπου να αναφέρει και ποιοι είναι, αν υπάρχουν, οι περιορισμοί των εκδόσεων LE που αναφέρονται ότι περιλαμβάνει η σουίτα. Αν έχεις χρόνο το δοκιμάζεις.

 

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασα στο Onedrive το παλιό κλασσικό windows movie maker.
Ιδανικό για την δουλειά που θες και πολύ εύκολο στον χειρισμό, κατέβασε το, είναι ολόκληρη η εφαρμογή.
https://1drv.ms/u/s!AqiTFW4uQhpghLcMA70OMeCQOLMpjQ

 

 

Έγινε επεξεργασία από dpolal
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, giorgos2187 said:

Παιδια ευχαριστω πολυ. Βλεπω οτι επιλογες υπαρχουν μπολικες οποτε εχω πραγματα να δοκιμασω! Τι στο καλο; θα βρεθει καποιο που θα με βολεψει!!!

 

Πάντως (και σου μιλάω από πείρα), αν πρόκειται να ασχοληθείτε με το θέμα (εσύ και ο μπαμπάς σου), μην βιαστείτε να επιλέξετε το πιο "απλό και εύχρηστο". Όσο ασχολείσαι με video editing, τόσο θα βλέπεις νέες δυνατότητες που υπάρχουν και θα θες να χρησιμοποιήσεις. Με αυτή τη λογική, ίσως είναι καλύτερο να επενδύσεις χρόνο σε κάποιο λογισμικό με περισσότερες δυνατότητες, το οποίο αναπτύσσεται ενεργά από τους devs, αλλά που θα χρειαστεί -προφανώς- μεγαλύτερο χρόνο εκμάθησης. 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια features του παλιού movie maker φαίνεται να τα έχουν περάσει στο Photos app που έρχεται εγκατεστημένο μαζί με τα Windows 10.

 

https://www.howtogeek.com/355524/how-to-use-windows-10s-hidden-video-editor/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος MasterCommander έγραψε:

Κάποια features του παλιού movie maker φαίνεται να τα έχουν περάσει στο Photos app που έρχεται εγκατεστημένο μαζί με τα Windows 10.

 

https://www.howtogeek.com/355524/how-to-use-windows-10s-hidden-video-editor/

Καλό, δεν το γνώριζα αυτό. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θα σε βάλω σε βαθύτερα νερά  προτείνοντας σου  το hitfilm express  , ουσιαστικά έχουμε κάτι σαν το adobe premiere σε δωρεάν έκδοση .

για την απλή χρήση που θες με λίγο βοήθεια απο youtube  θα κάνεις τα πάντα (έχοντας και πολλές επιλογές για το μέλλον  ) .  

 

Για το πρόγραμμα οτι χρειαστείς  εαν θέςμ ε ρωτάς  

Εγώ πάλι θα σε βάλω σε βαθύτερα νερά  προτείνοντας σου  το hitfilm express  , ουσιαστικά έχουμε κάτι σαν το adobe premiere σε δωρεάν έκδοση .

για την απλή χρήση που θες με λίγο βοήθεια απο youtube  θα κάνεις τα πάντα (έχοντας και πολλές επιλογές για το μέλλον  ) .  

 

Για το πρόγραμμα οτι χρειαστείς  εαν θέςμ ε ρωτάς  

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει το μάτι σου το (multiplatform) davinci resolve? Πάρα πολύς κόσμος εγκαταλείπει το premiere γι'αυτό. Επειδή το hitfilm δεν το ξέρω, έχει συγκριτικά δεδομένα μήπως?

Εγώ πάλι θα σε βάλω σε βαθύτερα νερά  προτείνοντας σου  το hitfilm express  , ουσιαστικά έχουμε κάτι σαν το adobe premiere σε δωρεάν έκδοση .

για την απλή χρήση που θες με λίγο βοήθεια απο youtube  θα κάνεις τα πάντα (έχοντας και πολλές επιλογές για το μέλλον  ) .  
 
Για το πρόγραμμα οτι χρειαστείς  εαν θέςμ ε ρωτάς  
Εγώ πάλι θα σε βάλω σε βαθύτερα νερά  προτείνοντας σου  το hitfilm express  , ουσιαστικά έχουμε κάτι σαν το adobe premiere σε δωρεάν έκδοση .

για την απλή χρήση που θες με λίγο βοήθεια απο youtube  θα κάνεις τα πάντα (έχοντας και πολλές επιλογές για το μέλλον  ) .  
 
Για το πρόγραμμα οτι χρειαστείς  εαν θέςμ ε ρωτάς  


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι να μάθει ο ίδιος το πρόγραμμα.
Το δύσκολο είναι όταν πρέπει να το δουλέψει άνθρωπος μιας κάποιας ηλικίας που δεν το πολυέχει οπότε εφαρμογές με πολλές λειτουργίες είναι κάπως πολύπλοκες και δύσχρηστες.

 

Δεν έχω δοκιμάσει το movie maker σε 10ρια, τρέξε το μία να δείς τί κάνει αλλά είναι πολύ απλό και κατανοητό στον χειρισμό του και το έχω δώσει σε συνταξιούχο για να φτιάχνει τα οικογενειακά του βίντεο χωρίς να με ενοχλήσει έκτοτε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ασχοληθει ο πατερας μου με το editing. Εγω θα του φτιαχνω αραια και που κανενα βιντεο. Σημερα δοκιμασα το openshot που μου προτεινε ο @gdp77 και κατεβασα και ολο το πακετο εφαρμογων της cyberlink ππυ μου προτεινε ο @yanni.

 

To openshot ειναι πραγματικα πανευκολο στη χρηση του και το κοψε ραψε των βιντεο που γινεται απλουστατα. Μεσα σε σκαρτες 2 ωρες του εβγαλα ενα πενταλεπτο βιντεο με διαφορα στιγμιοτυπα απο ενα οδοιπορικο που ειχε κανει στην πινδο. Δεν βρηκα ολα οσα ηθελα κυριως στο κομματι του ηχου, αλλα οκ θελει λιγο ψαξιμο ακομα. Το πακετο της cyberlink ειναι παρα πολυ πλουσιο γιατι εκτος απο video editor, εχει και audio editor αλλα και photo editor οποτε μπορεις να κανεις τα παντα αλλα θελει πολυ χρονο για ψαξιμο.  

Η δουλεια εγινε, οποτε σας ευχαριστω ολους παρα παρα πολυ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.