Jump to content



Κυκλοφόρησε το Linux Mint 19!!!


gdp77

Recommended Posts

32 minutes ago, Rusty_Cookie said:
Αυτό πατάει στη 18.04?
 
Εγώ είμαι εδω και κανα δεκαήμερο με Budgie, δε νομίζω να ξαναγυρίσω ούτε σε σιναμον ούτε σε ματε. Παραείναι καλό. 

Ναι είναι based στο Ubuntu 18.04 LTS

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/7/2018 at 11:15 ΠΜ, το μέλος cna έγραψε:

Εγώ περιμένω τις οδηγίες για upgrade από 18.3 ...

https://community.linuxmint.com/tutorial/view/2416

 

Έκανα την αναβάθμιση από 18.1 -> 18.3 -> 19

Όλα πήγαν καλά, τώρα επαναφέρω τα πακέτα από τρίτα repositories.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως. Επί τη ευκαιρία, βέβαια, έκανα εγκατάσταση του btrfs. Προς το παρόν όλα καλά... (ναι, ξέρω, είναι ακόμη under development αλλά νομίζω ότι όσο περισσότεροι το χρησιμοποιούν τόσο πιο γρήγορα θα αναπτυχθεί)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ψαχτεί με δαύτο. Τι διαφορές παίζουν στην πράξη?

Όντως. Επί τη ευκαιρία, βέβαια, έκανα εγκατάσταση του btrfs. Προς το παρόν όλα καλά... (ναι, ξέρω, είναι ακόμη under development αλλά νομίζω ότι όσο περισσότεροι το χρησιμοποιούν τόσο πιο γρήγορα θα αναπτυχθεί)


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά είναι enterprise level filesystem. Τουτέστιν υποστηρίζει την επέκταση του filesystem σε πολλούς δίσκους, έχει εγγενές software RAID, έχει copy on write (κρατάει διπλά metadata οπότε αν κάτι πάει στραβά μπορεί να διορθώσει εύκολα τη ζημιά), υποστηρίζει snapshots του συστήματος χωρίς να χρειάζεται άλλο πρόγραμμα κλπ. Είναι, ας πούμε, αντίστοιχο του ZFS αλλά opensource. Απλώς δεν έχει τελειοποιηθεί ακόμη ώστε να μπορεί να είναι καθολικά αποδεκτό. Πάντως σε πειραματισμούς που έκανα με κλείσιμο του υπολογιστή από το κουμπί ενώ ο δίσκος έγραφε δεν έπαθε κάτι (του έκανα και έλεγχο μετά αλλά δεν βρήκε κάποιο corruption).

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, cna said:

Θεωρητικά είναι enterprise level filesystem. Τουτέστιν υποστηρίζει την επέκταση του filesystem σε πολλούς δίσκους, έχει εγγενές software RAID, έχει copy on write (κρατάει διπλά metadata οπότε αν κάτι πάει στραβά μπορεί να διορθώσει εύκολα τη ζημιά), υποστηρίζει snapshots του συστήματος χωρίς να χρειάζεται άλλο πρόγραμμα κλπ. Είναι, ας πούμε, αντίστοιχο του ZFS αλλά opensource. Απλώς δεν έχει τελειοποιηθεί ακόμη ώστε να μπορεί να είναι καθολικά αποδεκτό. Πάντως σε πειραματισμούς που έκανα με κλείσιμο του υπολογιστή από το κουμπί ενώ ο δίσκος έγραφε δεν έπαθε κάτι (του έκανα και έλεγχο μετά αλλά δεν βρήκε κάποιο corruption).

 

 

Θα διαβάσω σχετικά με το θέμα. Όπως μου τα λες, μου φαίνεται λίγο υπερβολή για desktop level. Από ταχύτητες τι θα παίζει; Για όλα αυτά που αναφέρεις φαντάζομαι θα υπάρχει μεγαλύτερο write overhead και ενδεχομένως cpu utilization. Μήπως ταλαιπωρεί και πιο πολύ τους SSD? Εκτός αν έχουν υλοποιήσει πραγματικά πολύ έξυπνους αλγόριθμους (που δεν το αποκλείω). Πάντως είναι πολύ θετική η εξέλιξη ενός ακόμα file system στο linux. 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς προστίθεται κάποιο overhead αλλά μάλλον αμελητέο. Όσον αφορά τους SSD νομίζω ότι έχει μειωμένα writes σε σχέση με το ext4. Ειρήσθω εν παρόδω ο ίδιος ο δημιουργός του ext4 το έχει χαρακτηρίσει «μεταβατικό» σύστημα αρχείων εν όψει ενός σύγχρονου file system. Βασικά, εάν δεν είχε κάνει την βλακεία η Sun microsystems να βάλει το ZFS σε άλλη άδεια και όχι στην GNU τώρα όλα τα linux ZFS θα είχαν. 

Το μόνο που μου σπάει τα νεύρα με αυτά τα filesystem είναι ο περιορισμός των 255 bytes στο όνομα αρχείων (47 χαρακτήρες αν το όνομα είναι UTF-8).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω παίξει με btrfs σε CentOS και Synology και θα έλεγα ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Στο Synology έχει χρειαστεί να κάνω rebuild και software RAID 1, χωρίς κάποιο πρόβλημα (αναμενόμενα).

Γενικά προτιμώ btrfs ή ZFS περισσότερο από ext4 ή XFS, απλα το ZFS χρειάζεται λίγη περισσότερη συνήθεια και το έχω δουλέψει μόνο σε FreeBSD...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν αξίζει να μην κάνεις fresh install. Είναι 7-8 λεπτά υπόθεση.

 


Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Δεν είναι μόνο η εγκατάσταση, μετά θα πρέπει να ξαναπεράσω όλα τα πακέτα και όλες τις ρυθμίσεις που είχα στο παλιό, γιατι δεν αποθηκεύονται όλες στο /home/trendy .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, trendy said:

Δεν είναι μόνο η εγκατάσταση, μετά θα πρέπει να ξαναπεράσω όλα τα πακέτα και όλες τις ρυθμίσεις που είχα στο παλιό, γιατι δεν αποθηκεύονται όλες στο /home/trendy .

Ναι καταλαβαίνω τι λες. Προσωπικά προτιμώ να προχωρήσω σε επανεγκατάσταση των πάντων που χρησιμοποιώ ώστε να αποκλείσω την πιθανότητα να μπλέξω με κάποιο dependency hell και να τραβιέμαι. Τα developement tools και γενικά τα apps που χρησιμοποιώ δεν ξεπερνούν τη μισή ώρα - έως 3/4 της ώρας για να επανεγκατασταθούν. Τώρα αν μιλάμε για κάποιο άλλο περιβάλλον με χρόνο εγκατάστασης εφαρμογών πολλαπλάσιο, καταλαβαίνω ότι εξετάζεις σοβαρά το ενδεχόμενο του update.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.