Jump to content



Σύνθεση HomeTheater με ubuntu 18.04 - [ iGPU intel HD630 ή Vega11 (2400G) ] ?


Recommended Posts

Θα φτιάξω μια νέα σύνθεση για το σαλόνι, στην οποία θα βάλω τα ubuntu 18.04

 

Οι 2 επιλογές μου για το νέο σύστημα είναι i3-8300 και ryzen 2400G. 

 

Μνήμες, σκληρός (m.2 960), psu ... υπάρχουν πλην του cpu και της αντίστοιχης μητρικής που θα χρειαστώ.

Κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιήσω μόνο την ενσωματωμένη των cpu.

 

Το βασικό που μου ενδιαφέρει είναι να δουλέψουν σωστά τα γραφικά της igpu, 

χωρίς πολλά πολλά, εγκατάσταση kernel...

 

Σε προηγούμενα συστήματα με g4560, g4500 ... με intel αντιμετώπιζα θέματα στο κομμάτι των γραφικών me 16,04LTS .

https://www.thelab.gr/forums/topic/170579-πρόβλημα-εγκατάστασης-με-igpu-hd530-skylake-σε-ubuntu-ή-σε-mint/

 

Σε συζήτηση που είχα με φίλο, μου είπε με τις νέες apu αντιμετώπιζαν πολλοί θέματα, κολλήματα...

Σε κάποια θέματα που διάβασα αναφέρουν ότι διορθώθηκαν τα προβλήματα όταν πέρασαν το νέο kernel 4.17.

 

Τι ισχύει τώρα γνωρίζουμε ? και τι θα χρειαστεί να κάνω όταν βάλω τα 18.04 ?

 

 

Έγινε επεξεργασία από acct
user edit
Link to comment
Share on other sites

Με έχει βολέψει τόσα χρόνια το linux 

  • για τις ταινίες που βλέπω online,
  • χωρίς να έχω τον φόβο σε "όποια σελίδα" και να μπω (ιούς κλπ.)
  • δεν χρειάζομαι κάποιο antivirus
  • και γενικά από συνήθεια χρήσης

Για τα games και άλλες εφαρμογές που χρειάζεται να τρέξουν σε windows, υπάρχει το main pc

Link to comment
Share on other sites

Γιατί Linux σε HTPC ? Έχεις συγκεκριμένο λόγο ?
Γιατί windows σε htpc? Για να πληρώνεις τσάμπα $$ στην MS? Γενικά για οποιονδήποτε μπορεί να κάνει τη δουλειά του αποδοτικά με Linux είναι αψυχολόγητο έως χαζό να επιλέξει (και να πληρώσει) proprietary os

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Γιατί windows σε htpc? Για να πληρώνεις τσάμπα $$ στην MS? Γενικά για οποιονδήποτε μπορεί να κάνει τη δουλειά του αποδοτικά με Linux είναι αψυχολόγητο έως χαζό να επιλέξει (και να πληρώσει) proprietary os

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

 

tumblr_lozdsb0bKx1qbnd1c.gif

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξω μια νέα σύνθεση για το σαλόνι, στην οποία θα βάλω τα ubuntu 18.04

 

Οι 2 επιλογές μου για το νέο σύστημα είναι i3-8300 και ryzen 2400G. 

 

Μνήμες, σκληρός (m.2 960), psu ... υπάρχουν πλην του cpu και της αντίστοιχης μητρικής που θα χρειαστώ.

Κάρτα γραφικών θα χρησιμοποιήσω μόνο την ενσωματωμένη των cpu.

 

Το βασικό που μου ενδιαφέρει είναι να δουλέψουν σωστά τα γραφικά της igpu, 

χωρίς πολλά πολλά, εγκατάσταση kernel...

 

Σε προηγούμενα συστήματα με g4560, g4500 ... με intel αντιμετώπιζα θέματα στο κομμάτι των γραφικών me 16,04LTS .

https://www.thelab.gr/forums/topic/170579-πρόβλημα-εγκατάστασης-με-igpu-hd530-skylake-σε-ubuntu-ή-σε-mint/

 

Σε συζήτηση που είχα με φίλο, μου είπε με τις νέες apu αντιμετώπιζαν πολλοί θέματα, κολλήματα...

Σε κάποια θέματα που διάβασα αναφέρουν ότι διορθώθηκαν τα προβλήματα όταν πέρασαν το νέο kernel 4.17.

 

Τι ισχύει τώρα γνωρίζουμε ? και τι θα χρειαστεί να κάνω όταν βάλω τα 18.04 ?

 

 

Αν θέλεις out-of-the-box λύση θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να περαστεί στα αυτόματα updates της διανομής ο kernel 4.17 (ακόμα καλύτερα 4.18). Διαφορετικά θα πρέπει να τον περάσεις μόνος σου. Η πλήρης υποστήριξη out-of-the-box των νέων amd apu λογικά είναι ζήτημα λίγων εβδομάδων.

 

Διάβασε και εδώ ( https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=49&p=1488078 ), αν και ο τύπος αναφέρεται σε stability σε games, μέσω wine.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν θέλεις out-of-the-box λύση θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να περαστεί στα αυτόματα updates της διανομής ο kernel 4.17 (ακόμα καλύτερα 4.18). Διαφορετικά θα πρέπει να τον περάσεις μόνος σου. Η πλήρης υποστήριξη out-of-the-box των νέων amd apu λογικά είναι ζήτημα λίγων εβδομάδων.

 

Διάβασε και εδώ ( https://forums.linuxmint.com/viewtopic.php?f=49&p=1488078 ), αν και ο τύπος αναφέρεται σε stability σε games, μέσω wine.

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 τις προηγούμενες φορές που έκανα upgrade τα έκανα με βάση κάποιο απ'τα  παρακάτω βήματα .

 

Βρήκα το παρακάτω για το upgrade για το ubuntu 18,04, 

Installing UKUU να το κάνω από εδώ, πως το βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, idonthave said:

 τις προηγούμενες φορές που έκανα upgrade τα έκανα με βάση κάποιο απ'τα  παρακάτω βήματα .

 

Βρήκα το παρακάτω για το upgrade για το ubuntu 18,04, 

Installing UKUU να το κάνω από εδώ, πως το βλέπεις?

 

Έχω να κάνω manual kernel upgrade χρόνια και γενικά κάνω τις αναβαθμίσεις που προτείνονται από τη διανομή. Τώρα βέβαια στην περίπτωσή σου φαίνεται αναγκαία η αναβάθμιση σε kernel 4.17 ή 4.18. Το πρώτο που θα κάνεις λοιπόν είναι να πάρεις snapshots του συστήματος σε περίπτωση που κάτι στραβώσει (με το timeshift) και μετά να δοκιμάσεις με τις μεθόδους που παραθέτεις. Εγώ θα δοκίμαζα πρώτα με το UKUU. Βέβαια είναι πολύ πιθανό μέχρι να στήσεις το σύστημα με τον 2400G να έχουν περάσει τα απαραίτητα updates (ως backport) στις τρέχουσες εκδόσεις του kernel, οπότε εννοείται πρώτα θα πειραματιστείς μήπως παίζουν όλα σωστά και δεν χρειαστεί να μπεις στον κόπο καθόλου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gdp77 said:

Γιατί windows σε htpc? Για να πληρώνεις τσάμπα $$ στην MS? Γενικά για οποιονδήποτε μπορεί να κάνει τη δουλειά του αποδοτικά με Linux είναι αψυχολόγητο έως χαζό να επιλέξει (και να πληρώσει) proprietary os

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

 

4$ windows 10 license @ ebay... breaking the bank φάση :D

Link to comment
Share on other sites

____________________________________________________________________________________________________________________

Αν έχετε κάποια πληροφορία για τα παραπάνω που ρώτησα ευπρόσδεκτα, το θέμα δεν είναι windows vs ubuntu.

____________________________________________________________________________________________________________________

Ευχαριστώ :p

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.