Jump to content



Dell Latitude E7240 - CPU αργός;


Recommended Posts

Λοιπόν ,

Fresh Install, Win10 , καθαρισμένο,Arctic Silver 5 ,σταθερος κρύος.

Δοκίμασα με drivers win10, αυτόματους ,δοκίμασα με της dell,δοκίμασα να είναι σε "high performance" , μόνο με φορτιστή , χωρίς μπαταρία συνδεδεμένη, έλεγξα επιλογές,έκανα bios update Α25 τελευταίο .

Ο επεξεργαστής όμως κλειδώνει στα 0.60Ghz ,αντί για 2.00Ghz που είναι ο επεξεργαστής i5 4310U,καινούργιος mSATA SSD .

 

Τι στο καλό...........;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Τώρα δοκίμασε και το εξής:

 

Κατέβασε ένα ubuntu ή linux mint iso. Γράψτο σε ένα boot-able usb. Μπούταρε με αυτό και δες αν υπάρχει το πρόβλημα και εκεί. Αν ναι, τότε έχεις hardware πρόβλημα. Αν όχι είσαι σίγουρος ότι κάτι δεν πάει καλά με τα win10.

 

ΥΓ: Ο πιο γρήγορος τρόπος για να δεις live την ταχύτητα του επεξεργαστή στο linux είναι να ανοίξεις μια κονσόλα και να κάνεις copy paste:

watch grep \"cpu MHz\" /proc/cpuinfo

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, gdp77 said:

Ωραία. Τώρα δοκίμασε και το εξής:

 

Κατέβασε ένα ubuntu ή linux mint iso. Γράψτο σε ένα boot-able usb. Μπούταρε με αυτό και δες αν υπάρχει το πρόβλημα και εκεί. Αν ναι, τότε έχεις hardware πρόβλημα. Αν όχι είσαι σίγουρος ότι κάτι δεν πάει καλά με τα win10.

 

ΥΓ: Ο πιο γρήγορος τρόπος για να δεις live την ταχύτητα του επεξεργαστή στο linux είναι να ανοίξεις μια κονσόλα και να κάνεις copy paste:


watch grep \"cpu MHz\" /proc/cpuinfo

 

 

Είμαι σε διακοπές και το εντώπυσα.Έλεγα μπας και θα το έβλεπα , ποιο άμεσα φάση .Οπότε αναγκαστικά όταν γυρίσω.

Όταν βάζω την μπαταρία πάει στην κανονική ταχύτητα όμως...

 

 

37 minutes ago, dimopc said:

Δυστυχώς έχει πρόβλημα η μητρική σου και θέλει αλλαγή,ότι και να δοκιμάσεις δεν θα υπάρξει αλλαγή

  

Θέλω να ηρεμήσεις λίγο για αρχή ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, PetranEVO said:

Είμαι σε διακοπές και το εντώπυσα.Έλεγα μπας και θα το έβλεπα , ποιο άμεσα φάση .Οπότε αναγκαστικά όταν γυρίσω.

Δεν ασχολούμαι με windows πλέον, οπότε άλλοι μπορεί να σου προτείνουν άλλα κολπάκια για να εντοπίσεις τι φταίει στα windows πιο άμεσα.

 

8 minutes ago, PetranEVO said:

Όταν βάζω την μπαταρία πάει στην κανονική ταχύτητα όμως...

Εντελώς κουλό αυτό. Δηλαδή όταν είναι στο ρεύμα κλειδώνει στα 0,60GHz και με μπαταρία παίζει κανονικά; Κάτι έχει κάτσει στραβά στα power profiles λογικά....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gdp77 said:

Δεν ασχολούμαι με windows πλέον, οπότε άλλοι μπορεί να σου προτείνουν άλλα κολπάκια για να εντοπίσεις τι φταίει στα windows πιο άμεσα.

 

Εντελώς κουλό αυτό. Δηλαδή όταν είναι στο ρεύμα κλειδώνει στα 0,60GHz και με μπαταρία παίζει κανονικά; Κάτι έχει κάτσει στραβά στα power profiles λογικά....

 

Σε ευχαριστώ, πολύ καταρχάς που ασχολείσαι .

Από εκεί και πέρα, ναι ,κουλό ξεκουλό ,το κάνει και με νευριάζει...αχαχα!

Μέχρι και το CPU όταν το είδα,πριν φύγω κτλ.μέτρησα το rail και ήταν σε σταθερό vCore κτλ. με το πολύμετρο και διακυμάνσεις δεν είχε.

Έτρεξα prime,μπας και... αλλά δεν!Όλα εικασίες τώρα...

 

Δοκίμασα ακόμα και το disable από BIOS για CPU control  σε power consumption κτλ. αλλά δεν.... δεν .... δεν μου κάνει την χάρη!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος PetranEVO έγραψε:

 

Είμαι σε διακοπές και το εντώπυσα.Έλεγα μπας και θα το έβλεπα , ποιο άμεσα φάση .Οπότε αναγκαστικά όταν γυρίσω.

Όταν βάζω την μπαταρία πάει στην κανονική ταχύτητα όμως...

 

 

Θέλω να ηρεμήσεις λίγο για αρχή ! :)

 

Τρεις είναι οι περιπτώσεις που προκαλούν throttling η underclock στο cpu σου

 

1η Κακή η ανεπαρκής  είσοδος ρεύματος στην μητρική (πρόβλημα στο dc in η στην μητρική )

 

2η σταθερή θερμοκρασία πανω απο 88 βαθμούς(στους 101 σβήνει)

 

3η κάποιο κομμάτι σπασμένο κάνει επαφή και πιέζει σε σημείο επαφής μητρικής και dc in(συνήθως η βίδα του fan  που παει στο palmrest)

 

Το ότι το πρόβλημα σου λύνετε με την μπαταρία επιβεβαιώνει οτι κατα 90% εισαι στην πρώτη περιπτωση 

 

Εγω ήρεμος είμαι??

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, dimopc said:

 

Τρεις είναι οι περιπτώσεις που προκαλούν throttling η underclock στο cpu σου

 

1η Κακή η ανεπαρκής  είσοδος ρεύματος στην μητρική (πρόβλημα στο dc in η στην μητρική )

 

2η σταθερή θερμοκρασία πανω απο 88 βαθμούς(στους 101 σβήνει)

 

3η κάποιο κομμάτι σπασμένο κάνει επαφή και πιέζει σε σημείο επαφής μητρικής και dc in(συνήθως η βίδα του fan  που παει στο palmrest)

 

Το ότι το πρόβλημα σου λύνετε με την μπαταρία επιβεβαιώνει οτι κατα 90% εισαι στην πρώτη περιπτωση 

 

Εγω ήρεμος είμαι??

 

Μια χαρά είναι και η είσοδος , ακόμα καιτο vCore  τα είχα μετρήσει ήδη...

Θα βάλω linux και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος PetranEVO έγραψε:

Όταν βάζω την μπαταρία πάει στην κανονική ταχύτητα όμως...

 

Επομένως δεν υπάρχει βλάβη. Είναι κοινή πρακτική, όχι μόνον της Dell αλλά και άλλων κατασκευαστών, να συνοδεύουν το προϊόν τους με φορτιστή χαμηλής ισχύος, για λόγους κόστους και βάρους στην τσάντα. Έτσι, για να αποφευχθεί η υπερφόρτωση του φορτιστή, όταν αυτός συνδεθεί απούσης της μπαταρίας, το bios κρατάει τον επεξεργαστή στην χαμηλότερη δυνατή ισχύ. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου thinkpad, του οποίου ο φορτιστής είναι 65W (με i7 2ης γενιάς). 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να ειναι πρόβλημα τροφοδοτικού.

Δες αν στο bios ειναι ενεργοποιημένο το adapter warnings.

 

Κατέβασε το throttlestop να δεις αν δουλευει κανονικά ο επεξεργαστής μετά.

 

Εξηγώ: Αν έχει θέμα το τροφοδοτικό (η η επαφή)και δεν το αναγνωρίζει ως αυθεντικό, ενεργοποιεί το overheat protection για να μην τραβάει πολύ ρεύμα. Είχα θέμα και εγώ με το δικό μου και είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, με την διαφορά οτι μου πετούσε μήνυμα και στο λειτουργικό αν έβγαζα και εβαζα παλι το τροφοδοτικο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Oric said:

 

Επομένως δεν υπάρχει βλάβη. Είναι κοινή πρακτική, όχι μόνον της Dell αλλά και άλλων κατασκευαστών, να συνοδεύουν το προϊόν τους με φορτιστή χαμηλής ισχύος, για λόγους κόστους και βάρους στην τσάντα. Έτσι, για να αποφευχθεί η υπερφόρτωση του φορτιστή, όταν αυτός συνδεθεί απούσης της μπαταρίας, το bios κρατάει τον επεξεργαστή στην χαμηλότερη δυνατή ισχύ. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου thinkpad, του οποίου ο φορτιστής είναι 65W (με i7 2ης γενιάς). 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφεις, δεν το ήξερα. Δηλαδή δεν μπορείς να λειτουργήσεις το laptop χωρίς την μπαταρία. Άρα δεν μπορείς να την προστατέψεις π.χ. αν είσαι σπίτι και πρόκειται να εργαστείς αρκετές ώρες. Πρέπει να την έχεις μονίμως πάνω στο laptop. 

 

@PetranEVO

Με την μπαταρία δουλεύει ok είτε έχεις το laptop στο ρεύμα είτε όχι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Άρα δεν μπορείς να την προστατέψεις π.χ. αν είσαι σπίτι και πρόκειται να εργαστείς αρκετές ώρες. Πρέπει να την έχεις μονίμως πάνω στο laptop. 

 

Γίνεται κι αυτό, λειτουργώντας το λάπτοπ με βγαλμένη τη μπαταρία, αλλά με ισχυρότερο φορτιστή, ο οποίος όμως πωλείται χωριστά. 

 

https://www.dell.com/en-us/work/shop/compare?ocs=332-1831,332-1833

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

https://williambharding.com/blog/technology/fixed-my-i7-intel-dell-laptop-is-ridiculously-slow/

 

Για δοκίμασε μήπως έχεις πέσει σε κάποια ασυμβατότητα του speedstep με τα 10. Κοινώς κοίτα εάν απεργοποιείται μέσα από το BIOS.

 

Επίσης εκτός από τα power options των windows, κοίτα και την αντίστοιχη εφαρμογή της dell.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2018 at 10:41 PM, dimopc said:

Δυστυχώς έχει πρόβλημα η μητρική σου και θέλει αλλαγή,ότι και να δοκιμάσεις δεν θα υπάρξει αλλαγή

  

 

On 8/12/2018 at 4:13 PM, Oric said:

 

Επομένως δεν υπάρχει βλάβη. Είναι κοινή πρακτική, όχι μόνον της Dell αλλά και άλλων κατασκευαστών, να συνοδεύουν το προϊόν τους με φορτιστή χαμηλής ισχύος, για λόγους κόστους και βάρους στην τσάντα. Έτσι, για να αποφευχθεί η υπερφόρτωση του φορτιστή, όταν αυτός συνδεθεί απούσης της μπαταρίας, το bios κρατάει τον επεξεργαστή στην χαμηλότερη δυνατή ισχύ. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στο δικό μου thinkpad, του οποίου ο φορτιστής είναι 65W (με i7 2ης γενιάς). 

 

On 8/12/2018 at 4:34 PM, xristaras12 said:

Υπάρχει περίπτωση να ειναι πρόβλημα τροφοδοτικού.

Δες αν στο bios ειναι ενεργοποιημένο το adapter warnings.

 

Κατέβασε το throttlestop να δεις αν δουλευει κανονικά ο επεξεργαστής μετά.

 

Εξηγώ: Αν έχει θέμα το τροφοδοτικό (η η επαφή)και δεν το αναγνωρίζει ως αυθεντικό, ενεργοποιεί το overheat protection για να μην τραβάει πολύ ρεύμα. Είχα θέμα και εγώ με το δικό μου και είχε ακριβώς την ίδια συμπεριφορά, με την διαφορά οτι μου πετούσε μήνυμα και στο λειτουργικό αν έβγαζα και εβαζα παλι το τροφοδοτικο.

 

Θα το δοκιμάσω, αλλά το τροφοδοτικόείναι μεγαλύτερο και αυθεντικό και δοκιμάστηκε και με 2ο.

On 8/12/2018 at 5:23 PM, gdp77 said:

Πολύ ενδιαφέρον αυτό που γράφεις, δεν το ήξερα. Δηλαδή δεν μπορείς να λειτουργήσεις το laptop χωρίς την μπαταρία. Άρα δεν μπορείς να την προστατέψεις π.χ. αν είσαι σπίτι και πρόκειται να εργαστείς αρκετές ώρες. Πρέπει να την έχεις μονίμως πάνω στο laptop. 

 

@PetranEVO

Με την μπαταρία δουλεύει ok είτε έχεις το laptop στο ρεύμα είτε όχι;

 

Ναι .

On 8/12/2018 at 5:35 PM, Oric said:

 

Γίνεται κι αυτό, λειτουργώντας το λάπτοπ με βγαλμένη τη μπαταρία, αλλά με ισχυρότερο φορτιστή, ο οποίος όμως πωλείται χωριστά. 

 

https://www.dell.com/en-us/work/shop/compare?ocs=332-1831,332-1833

 

Το γνωρίζω...

On 8/13/2018 at 1:18 AM, schumifer said:

Από ασφαλή εκκίνηση;

 

Δεν το δοκίμασα,θα το δοκιμάσω.

On 8/13/2018 at 11:32 AM, GriGaS said:

https://williambharding.com/blog/technology/fixed-my-i7-intel-dell-laptop-is-ridiculously-slow/

 

Για δοκίμασε μήπως έχεις πέσει σε κάποια ασυμβατότητα του speedstep με τα 10. Κοινώς κοίτα εάν απεργοποιείται μέσα από το BIOS.

 

Επίσης εκτός από τα power options των windows, κοίτα και την αντίστοιχη εφαρμογή της dell.

 

Θα το κάνω καιαυτό, το 2ο κομμάτι το έχω δοκιμάσει ήδη περί εφαρμογής

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.