Jump to content



Home Networking και δομημένη καλωδίωση


tromeross

Recommended Posts

γεια σας, έχω λίγες απορίες σχετικά με την καλωδίωση σπιτιού 

 

σκεφτομαι να βάλω σε όλα τα δωμάτια cat5e or  cat6 ( δεν υπαρχει υποδομή ) θα το περάσω μέσα στην σωλήνα που είναι το ομοαξονικό. (δεν ξέρω αν θα χωράει δεν το δοκίμασα ακόμα!)

 έχετε να μου προτείνετε κάποια μαρκα  για το καλώδιο ? ? 

διπλά απο την πρίζα της καιρεας υπαρχει και πάντα 1-2 πριζες   με ρεύμα (σε ολα τα δωμάτια )

το κανονικό cat5e θα είναι ένταξή ? 

να πάρω shielded cat5e (ftp or sftp δεν ξερω διαφορές ) και rj45 shielded το router μου είναι πλαστικό, δεν θα γειωνετε   το εξωτερικό περίβλημα άρα θα κάνει περισσότερο κακό παρά  κάλο όπως το σκέφτομαι. κάνω λάθος ? 

 

τι μάρκες καλώδιο χρησιμοποιείτε  εσείς ? και για rj45 πρίζες ?

 

όλες η πληροφορίες ευπρόσδεκτες 

 

(μετά απο αυτο θα εχω ενα nas  για  stream κτλ .. σε 3-4 δωμάτια )

Link to comment
Share on other sites

τα ερωτήματα είναι

1) πιο θα είναι το μεγαλύτερο μήκος καλωδίου σου?(γιατί αν και γενικά το όριο σε καλώδια ethernet είναι 100m, δεν θυμάμαι στα πόσα μέτρα αντέχει το 5e full gbe ταχύτητες)
2) σου φτάνει 1gbe στο δίκτυο ή σκοπεύεις σε 2-3-5 χρόνια να πας σε 10gbe δίκτυο?  (εαν μιλάμε για ένα nas σε 3-4 clients το gbe φτάνει και περισεύει)

3)για unshielded vs shielded και μάρκες δεν ξέρω

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα κάνεις τον κόπο, δεν χάνεις τίποτα να πας σε cat6. Βεβαίως και το κέρδος δεν είναι τεράστιο, στην πράξη η διαφορά μεταξύ καλού cat5e και cat6 δεν είναι μεγάλη.

Εφόσον έχεις θέμα χώρου στους σωλήνες, μπορείς να κοιτάξεις και το panduit 28awg που είναι επίτηδες πιο λεπτό. Άλλη καλή μάρκα καλωδίου είναι η Nexans.

Προσωπικά δεν θα πρότεινα να πας σε θωρακισμένο καλώδιο. Καλές μάρκες για πρίζες είναι ενδεικτικά Legrand και ABB.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και να θέλω να βάλω cat6a  δεν θα  χωρέσει! στις σωλήνα της καίριας.. λόγο ειναι πολύ άκαμπτο καλωδιο απο οτι διάβασα.  υποθέτω δεν θα ξεπεράσω τα 100μ.  για το παρών ειμαι οκ με 1gbs.. 

Link to comment
Share on other sites

Nexans που μπορώ να βρω ?  panduit εχει ο καφκας  αν γνωρίζετε και άλλον που το εχει να συγκρίνω λιγο τις  τιμές.                                           το panduit 28awg δεν το εχει ο καφκας. σίγουρα θα θέλω +- 200μ.μπορεί και να πάρω μια κουλούρα 305μ να την έχω. 

Nexans που μπορώ να βρω ?  panduit εχει ο καφκας  αν γνωρίζετε και άλλον που το εχει να συγκρίνω λιγο τις  τιμές.                                           το panduit 28awg δεν το εχει ο καφκας. σίγουρα θα θέλω +- 200μ.μπορεί και να πάρω μια κουλούρα 305μ να την έχω. 

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το cat6a και άλλο το cat6. Το δεύτερο είναι υπεραρκετό.

Ακόμη κι αν δεν έχει panduit 28 awg ο Καφκάς, σίγουρα μπορεί να φέρει, αν το ζητήσεις. Σε demo του Καφκά το έχω πετύχει κι εγώ από κοντά.
Nexans cat 6 βρήκα στον Μεΐδάνη, που ήταν το πρώτο μέρος που έψαξα...

 

Σημείωση: Εάν επιλέξεις το λεπτό της panduit, εξασφάλισε ότι κουμπώνει καλά σε όποιες πρίζες επιλέξεις. Δυστυχώς δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε πραγματική εγκατάσταση για να έχω εικόνα.

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

έχει δουλέψει καποιος κάποια άλλη μακρα  πιο οικονομικη να πει κάποιες διάφορες που έχουν ?

 

έχετε να μου προτείνετε και κάποια wall socket με 2 ethernet (uk wall socket)

 

με αυτό το θέμα τι πιστεύετε ?  διπλά απο την πρίζα της καιρεας υπαρχει και πάντα 1-2 πριζες   με ρεύμα (σε ολα τα δωμάτια )

θα εχω καποιο πρόβλημα απο την εμπειρία σας ?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ! αν έχει κάποιος άλλος κάποια άποψη ευχαρίστως ! @karmen1983 @pol77  @Seafalco                                                                             ps. κάτι ακόμα  μακρια απο cat6 cca ! έχουν αλουμίνιο και οχι καθαρό χαλκό ! την έπαθα μία φορά! μου φάνηκε άκαμπτος ο χαλκός! το ζεστανα και ηταν αλουμίνιο επιχαλκωμενο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.