Jump to content



Gaming-Edit PC Build


Recommended Posts

1 hour ago, yanni said:

Coffee lake refresh για την mainstream πλατφόρμα, την ίδια στην οποία μπαίνει ο 8700K. Οι Cascade Lake αργούν.

Ρίξε μια ματιά στην συζήτηση εδώ

INTEL 9th GENERATION CPUs - Page 11 - Intel Platform - TheLab.gr

 

Αυτό που θα σε ενδιαφέρει είναι οι εξής δύο λεπτομέρειες. Ο i7 9700K έχει 8 πυρήνες αλλά ΔΕΝ έχει hyperthreading.

Τόσο ο i7 9700K όσο και ο i9 9900Κ (8 πυρήνες και hyperthreading) είναι κολλημένοι στο heatspreader, δεν χρησιμοποιούν την κλασική πάστα, οπότε θα ψύχονται πιο αποτελεσματικά.

Να φανταστώ οτι εδώ έχεις κάνει λάθος με τις ονομασίες η εννοεις ο παλιός i7 9700k σε σχέση με τον καινούργιο?
Yanni πιστευεις οτι στις επόμενς εβδομάδες θα είνα ιεμπορικά διαθέσιμοι?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Staxtis said:

Να φανταστώ οτι εδώ έχεις κάνει λάθος με τις ονομασίες η εννοεις ο παλιός i7 9700k σε σχέση με τον καινούργιο?
Yanni πιστευεις οτι στις επόμενς εβδομάδες θα είνα ιεμπορικά διαθέσιμοι?

 

Δες λίγο το thread που σου είπα. Προσπέρνα τους διαλόγους και ότι δεν έχει σχέση με τους 9000 και τσέκαρε λίγο τα links και τρις φωτογραφίες, αλλά ξεκίνα καλύτερα από εδώ(η 8η σελίδα που σε πήγα ήταν ολίγον στην τύχη).

 

Δεν έχω κάνει κάποιο λάθος. Ο νέος i7 έχει 8 πυρήνες, δεν έχει hyperthreading. Η Intel πλέον κουβαλάει και την ονομασία i9 στην mainstream πλατφόρμα, η οποία πάει στον i9 9900K. Ο i7 8700K είναι ο γνωστός, 6 πυρήνες με hyperthreading, παστούλα μεταξύ επεξεργαστή και καπακιού, άρα υψηλές θερμοκρασίες.

 

Αγνόησε τις τιμές στο παρακάτω, περιορίσου απλά στα στοιχεία ονομασία/πυρήνες/threads

image.png

 

 

Όσον αφορά διαθεσιμότητα, ΑΝ θυμάμαι καλά είναι η 14η Οκτωβρίου(αλλά μπορεί να την μπερδεύω με καμιά ημερομηνία της Nvidia - άσχετο). Οι μητρικές θα βγουν από τις 8. Αν ισχύει το 14, λογικά μέχρι τέλος του μήνα θα πρέπει κάποιος να τους έχει φέρει και Ελλάδα, αλλά πιθανόν σε τιμές για μούντζωμα.

Τσέκαρε και εδώ αν δεν θέλεις να ψάχνεσαι στο thread που σου είπα. Φαίνεται να τα έχει μαζεμένα.

Intel Coffee Lake Refresh release date, news and rumors | TechRadar

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...
Καταρχίν ο λόγος που σε ρώτησα αν μπερδεύτηκες είναι γιατι δεν ήμουν σίγουρος όταν εγγραψες 2 φορές για 9700κ αν σύγκρινές παλιό με καινούργιο (coffee lake refhres-απλό) η μήπως ήθελε να γράψεις 9700 και κάτι αλλο για αυτό ρώτησα αν έκανες λάθος ή αν εννοούσε ανάμεσα στα 2 refresh-απλό.
Διάβασα το άρθρο στα αγγλικά κα ιέριξα και μια ματιά στου forum.
Αρα το καινούργιο αντίστοιχο cpu θα βγεί 8cores αλλα χωρίς hyperthread(αυτό όμως δε΄ν είναι καλό σωστά?)
Παρόλα αυτα οι επιδόσεις απο όσο λένε και είδαν απο όσους τους δοκίμασαν είναι πολύ καλές τιμές(απόδοσης).
Οι τιμές(euro) θα είναι υψηλές λογικά αλλα όπως και να έχει πρέπει να περιμένω καιλογικά θα αξίζει.
Μαζί με αυτούς όμως πέρα απο τις γκρίνιες για Z370 θα βγεί και Z390 δεν είναι αμαρτία να μην πάρω 390??:D:D:D 
Αλλα και οι τιμές στους Z390 θα είναι νορμάλ η θα πρέπει να περιμένω αλλο 1-2 μήνες για να φτάσουν νορμάλ οι τιμές.

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Staxtis said:

Αρα το καινούργιο αντίστοιχο cpu θα βγεί 8cores αλλα χωρίς hyperthread(αυτό όμως δε΄ν είναι καλό σωστά?)

Οι πραγματικοί πυρήνες δίνουν παραπάνω σε games και εφαμρογές που έτσι και αλλιώς δύσκολα θα δουν πάνω από 6-8 πυρήνες. τα 12 threads, με μισά μέσω Hyperthreading, μπορεί να δώσουν παραπάνω από τους 8 πυρήνες σε εφαρμογές που θα τα βλέπ9ουν όλα. Μετά ο 9700K νομίζω θα έχει και υψηλοτερα turbo από τον 8700K, οπότε θα κερδίζει και από εκεί.

 

19 minutes ago, Staxtis said:

Μαζί με αυτούς όμως πέρα απο τις γκρίνιες για Z370 θα βγεί και Z390 δεν είναι αμαρτία να μην πάρω 390??:D:D:D 
Αλλα και οι τιμές στους Z390 θα είναι νορμάλ η θα πρέπει να περιμένω αλλο 1-2 μήνες για να φτάσουν νορμάλ οι τιμές.

Το ερώτημα με τις Z390 θα είναι οι τιμές. Πάντως αν βγουν σύντομα οι 9000, σύντομα θα δούμε και ποιες Z370 τους παίζουν χαλαρά και ωραία, οπότε θα μπορείς να κοιτάξεις και για Z370 αν δεις ότι οι τιμές στις Z390 είναι παράλογες.

 

Γενικά αξίζει να περιμένεις λίγο καιρό επειδή υποτίθεται ότι όπου να ναι βγαίνουν, αλλά όχι να περιμένεις πολύ καιρό, μιας και πάντα κάτι νέο θα είναι στον ορίζοντα. Επίσης με τους Intel αυτή την περίοδο, αναμονή δεν σημαίνει κατ' ανάγκη χαμηλότερη τιμή. Με τα προβλήματα της Intel δεν ξέρεις που θα βρίσκονται οι τιμές σε περιόδους που είναι εορταστικές και όλοι πετάγονται στα μαγαζιά για αγορές.

Link to comment
Share on other sites

On 10/5/2018 at 9:59 PM, yanni said:

Οι πραγματικοί πυρήνες δίνουν παραπάνω σε games και εφαμρογές που έτσι και αλλιώς δύσκολα θα δουν πάνω από 6-8 πυρήνες. τα 12 threads, με μισά μέσω Hyperthreading, μπορεί να δώσουν παραπάνω από τους 8 πυρήνες σε εφαρμογές που θα τα βλέπ9ουν όλα. Μετά ο 9700K νομίζω θα έχει και υψηλοτερα turbo από τον 8700K, οπότε θα κερδίζει και από εκεί.

 

Το ερώτημα με τις Z390 θα είναι οι τιμές. Πάντως αν βγουν σύντομα οι 9000, σύντομα θα δούμε και ποιες Z370 τους παίζουν χαλαρά και ωραία, οπότε θα μπορείς να κοιτάξεις και για Z370 αν δεις ότι οι τιμές στις Z390 είναι παράλογες.

 

Γενικά αξίζει να περιμένεις λίγο καιρό επειδή υποτίθεται ότι όπου να ναι βγαίνουν, αλλά όχι να περιμένεις πολύ καιρό, μιας και πάντα κάτι νέο θα είναι στον ορίζοντα. Επίσης με τους Intel αυτή την περίοδο, αναμονή δεν σημαίνει κατ' ανάγκη χαμηλότερη τιμή. Με τα προβλήματα της Intel δεν ξέρεις που θα βρίσκονται οι τιμές σε περιόδους που είναι εορταστικές και όλοι πετάγονται στα μαγαζιά για αγορές.

Μάλιστα.Αρα όσο αναφορά την χρήση μου και το hyper είναι κάτι που δεν θα πρέπει να με απασχολεί μιας και οι πυρηνές +2 είναι αυτοί που ουσιαστικά δίνουν το κάτι παραπάνο.
Μα για αυτό το οτι δεν θέλω να περιμένω πολύ.
Και γιατι δεν μπορώ χωρις desktop pc και γιατι πρέπει να γίνουν όλες οι αγορές πρίν το κλέισιμο του έτους.
Γιάννη θέλεις να με βοηθήσεις λίγο με τις μνήμες επειδή κανέανας δεν έχει απαντήσει και έχω κάνει 2-3 φορές την ίδια ακριβώς ερώτηση αλλα κάνεις δεν απάντησε ..αχχααχαχ
Το μόνο που με απασχολεί στην επιλογή μνημών είναι το cas/hz? Και πόσο μεγάλη διαφορά θα έχω επι της ουσίας απο το 15/3600 με το 14/3200...Διότι προς το παρόν αυτές είναι οι δύο καλύτερες μνήμερς που βρήκα και με αυτές που έστειλαν τα παιδιά απλά η πιο γρήγορη( 15/3600) είναι χωρίς rgb και θα ήθελα rgb στις μνήμες. Δεν ξέρω πόσο μεγάλη θα είναι η διαφορά και αν θα πρέπει να θυσιασω το rgb για την διαφορά απόδοσης. ?  Και οι δύο είναι TridentZ.

Επίσης μπορείς να υποθέσεις πόσο θα βγεί η RTX 2070 Founders Edition? Γιατί σκέφτομαι να επιλέξω αυτή αλλα φοβάμαι το κόστος και αν βγεί σε απαγορευτική τιμή θα πρέπει να κοιτάω κάτι άλλο.

PS:Αυτό που είναι για τον καινούργιο τρόπο ψύξης στα cpu...Τι φάση?Πως θα μποει πχ μια ΑΙΟ υδρόψυξη εφόσον έχει πάνω της πάστα? ;/ μήπως κάτι δεν κατάλαβα καλά?
 

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Staxtis said:

Γιάννη θέλεις να με βοηθήσεις λίγο με τις μνήμες επειδή κανέανας δεν έχει απαντήσει και έχω κάνει 2-3 φορές την ίδια ακριβώς ερώτηση αλλα κάνεις δεν απάντησε ..αχχααχαχ

Βασικά είναι το μόνο που δεδομένα δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Ακόμα παίζω με DDR3 για να καταλάβεις. Πάντως δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα αν διαλέξεις ένα καλό επώνυμο ζευγαράκι στα 3000MHz, ακόμα και αν πας για το φτηνότερο από τα επώνυμα. Τώρα οι μνήμες γενικότερα, από ότι έχω καταλάβει, θέλουν ψάξιμο αν ψάχνεσαι και για τα μιλισεκοντ στα benchmarks. Αν είναι το PC απλά να δουλέψει, και 3000 να πάρεις, καλά θα είσαι. Επιπλέον οι Intel δεν θυμάμαι να έχω ακούσει να απαιτούν γρήγορες μνήμες. Οι Ryzen είναι άλλη ιστορία λόγω Infinity Fabric, όπου εκεί οι μνήμες παίζουν ένα κάποιο λίγο πιο σημαντικό ρόλο. Τώρα αν θέλεις RGB, προσωπικά θεωρώ ότι τα χρωματάκια ή μάλλον την απουσία αυτών, περισσότερο θα την προσέχεις από το 0,1 δευτερόλεπτο που θα ξεκινάει ταχύτερη η εφαρμογή ή από τα 2-3 παραπάνω fps στα 100. Για την RTX η Nvidia ξέρει. Η πάστα είναι αναγκαία και σε υδρόψυξη και σε αερόψυξη. Όπως βάζεις την αερόψυξη, θα βάλεις και την AIO.

Link to comment
Share on other sites

I see.
Οσο αναφορά την πάστα για το cpu κάτι τέτοιο είδα και κατάλαβα λάθοσ μιας και δεν ξέρω τόσο καλά όλο το θέμα και νόμιζα οτι τα καινούργια cpu δεν θα έχει Therma paste..

"Ever since Intel introduced Ivy Bridge CPUs in April 2012, the company replaced the soldered IHS it had used for years with a cheaper Thermal Interface Material (TIM – aka thermal paste). Unfortunately for Intel, the change in manufacturing seemingly resulted in hotter running processors, which infuriated many enthusiast users and overclockers."

Anyway.Ι get it.
Απο εδώ και πέρα το μόνο που έχω να κανώ είναι αν περιμένω την intel,nvidia+ mobo manufactures. F@CK.
Το μόνο που ελπίζω είναι ότι ο,τι γίνει να γίνει γρήγορα γιατι θα είμαι χωρίς pc.Και το worst case scenario θα είναι να περιμένω "αρκετά"(αρχές Δεκέμβρη) να μην έχουν βγεί η οι τιμές να είναι στον θεό και να αναγκαστώ να πάω σε Z370+8gen cpu+GTX

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά στα Intel έχεις δύο στρώματα thermal paste. Αυτή ανάμεσα στο καπάκι του επεξεργαστή και την ψύκτρα και αυτή ανάμεσα στον επεξεργαστή και το καπάκι του. Η intel αποφάσισε στα δύο κορυφαία μοντέλα που θα βγάλει (μάλλον ανακοινώνονται σήμερα) να βάλει κόλληση όπως κάνει και η AMD, όχι πάστα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yanni said:

Ουσιαστικά στα Intel έχεις δύο στρώματα thermal paste. Αυτή ανάμεσα στο καπάκι του επεξεργαστή και την ψύκτρα και αυτή ανάμεσα στον επεξεργαστή και το καπάκι του. Η intel αποφάσισε στα δύο κορυφαία μοντέλα που θα βγάλει (μάλλον ανακοινώνονται σήμερα) να βάλει κόλληση όπως κάνει και η AMD, όχι πάστα.

Ναι το καταλαβα οταν μου είπες οτι και σε αερόψυξη και σε AIO πρέπει να βάλεις thermal paste.axaxxaaxax
Για αυτό και έκανα quote το αγγλικό Post για να σου δείξω οτι εννοούσα αλλο και έβγαλα άκρη.
Το οτι θα είναι στα 2 κορυφαία μοντέλα βέβαια δεν το είδα νομίζω αλλα ενα πάση περιπτώση κάτσε να βγούνε και να δούμε αν θα θέλει να συμμετέχει και κανείς αλλοσ γιατι προς το παρν μιλάμε σχεδόν μόνοι μας.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Staxtis said:

Ναι το καταλαβα οταν μου είπες οτι και σε αερόψυξη και σε AIO πρέπει να βάλεις thermal paste.axaxxaaxax
Για αυτό και έκανα quote το αγγλικό Post για να σου δείξω οτι εννοούσα αλλο και έβγαλα άκρη.
Το οτι θα είναι στα 2 κορυφαία μοντέλα βέβαια δεν το είδα νομίζω αλλα ενα πάση περιπτώση κάτσε να βγούνε και να δούμε αν θα θέλει να συμμετέχει και κανείς αλλοσ γιατι προς το παρν μιλάμε σχεδόν μόνοι μας.

Από ότι φαίνεται θα έχει και το μικρότερο 9600K

INTEL 9th GENERATION CPUs - Page 12 - Intel Platform - TheLab.gr

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρουμε σίγουρα πόσα watt θα ρουφάει μια πιθανή rtx1070 μαζί με εναν 9700 υπάρχει πιθανότητα να μην φτάνει ενα 600w psu?
Ξεκίνάω σιγά σιγα τις αγορές(πήρα ssd)λέω να πάρω την άλλη εβδομάδα και ενα psu...Να περιμένω intel+nvidia+mobos και να τα πάρω όλα μαζί τα υπόλοιπα.
Επειδή την μικρή πιθανότητα για custom loop που θα το έκανα καθαρά για λόγους ομορφιάς build θα το αφήσω προς το παρόν γιατι θα μου ανεβάσει και αρκετά το κόστος(αν έκανα custom loop θα πήγαινα και για gpu) θέλω να ακούσω γνώμες για ΑΙΟ.
NZXT vs Corsair? Η κράκεν μαρέσει πιο πολύ το θέμα είναι πως τα πάνω στις θερμοκρασίες και στον θόρυβο.

Η115i Corsair δίνει maximum 1200 rpm 2Χ140 Rads
X52 NZXT δίνει max 2000rpm 2X140 Rads
X42 NZXT δίνει max 1800rpm 1X140 Rad

Οι στροφές απο τα fans έχουν σίγουρα σχέση με την απόδοση όπως και με τον θόρυβο αλλα δεν είναι καθοριστικά νομίζω διότι μπορεί ενα ψυγείο να δουλευει πιο αποδοτικά και ασ το "φυσάνε" πιο αργά όπως και ενα ανεμιστήρας αν είναι πιο ποιοτικός μπορεί να γυρνάει πιο γρήγορα και να κάνει λιγότερη φασαρία. + οτι ανεμιστήρα μπορείς να αλλάξεις αν εχουν πολλά db.
Η αντλία διάβασα κάπου οτι στον kraken(x62 οχι 52) κάνει περισσότερο θόρυβο,οτι η αντλία της πολλές φορές έχει failure και οτι το προγραμμα της είναι αρκετά κατώτερο απο της corsair.Καποιος που έχει εμπειρία-άποψη επι του θέματος γιατι η ζυγαριά στα χαρτιά είναι αρκετά στην μέση διότι η kraken είναι πιο ωραία και ΜΑΛΛΟΝ πιο καλή σε απόδοση αλλα η corsair ΙΣΩΣ έχει πιο καλό CAM,λιγότερο θόρυβο απο ανεμιστήρες+αντλία.
Thoughts?
PS1:Δε ξέρω για ποιον λόγο αλλα την 115i την συγκρίνουν μόνο με Χ62 και δεν βρήκα πουθενά για X52 επομένως όσα ανέφερα σαν pros/cons εχουν να κάνουν με την 115ι/Χ62 πράγμα που πιστευω οτι το 3πλο rad είναι υπερβολή για εναν 8700-9700k με πολύ safe ρολόγια.

PS2:Παιρνω το θάρρος να φωνάξω τον @fatalara μιας και είναι ένας γνώστης απο νερά.Αν υπάρχει χρόνος και μπορείς να μου δώσεις τα φώτα σου θα το εκτιμούσα.

Σας ευχαριστώ όλους όσους διαβάσατε το post.

Link to comment
Share on other sites

Just now, fatalara said:

Απο AIO δεν εχω ιδεα, για τα αλλα τι θες?

Το περιμένα οτι με AIO δεν ασχολήσε.:/ απλά ήλπιζα
Δεν ξέρω ? σε οτι έχω απορίες για τις μνήμες αν το μόνο που βλέπω είναι cas/hz=μικρότερο >μεγαλύτερο και τίποτα άλλο.? 14/3200 με 15/3600 είναι αρκετά μεγαλή διαφορά ωστε να "θυσιάσω" τα λαμπάκια που έχουν οι 14/3200 και να μην παω στις 15/3600? TridentZ είναι και στις 2 περιπτώσεις.
PSU αν αρκεί το 600w(το θεωρώ δεδομένο οτι θα αρκέι για 9700+rtx 2070) αλλα δεν θα έκοβα και χέρι.
THX a lot!~
 

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2018 at 3:37 ΜΜ, το μέλος rip_noob έγραψε:

Για τον ssd θα έλεγα να πας σε απλό και να προτιμήσεις μεγαλύτερη χωρητικότητα από την ταχύτητα του nvme.

Στα παιχνίδια δεν πρόκειται να δεις καμία διαφορά και με την τάση των παιχνιδιών να είναι 50-100gb τα 256 είναι πολύ λίγα πλέον.

 

Χίλιες φορές καλύτερα να πάρεις δηλαδή έναν 860 evo 1TB

Από ότι κατάλαβα κυρίως για video editing προορίζεται, και αν είναι για επαγγελματική χρήση τότε σίγουρα να πάει σε 970 evo αλλά να υπολογίσει να πάρει και ψυχτρα για αποφυγή throttling 

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματικα δεν ξερω τι γινεται με μνημες και πως αξιοποιουνται απο τα προγραμματα που δουλευεις. Παντως στα παιχνιδια το latency και τα ρολογια δεν εχουν καμια σημασια.

 

Τροφοδοτικο για μενα παρε 800+ να εισαι ανετος... το τσιμα τσιμα δεν μου αρεσει καθολου ειδικα σε αυτον τον τομεα.

Πες οτι μπει κανα λεντ η κατι ποιο δυνατο πανω αργοτερα γτ να τρεμεις αν θα το παρει το τροφοδοτικο.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kostas.karras said:

Από ότι κατάλαβα κυρίως για video editing προορίζεται, και αν είναι για επαγγελματική χρήση τότε σίγουρα να πάει σε 970 evo αλλά να υπολογίσει να πάρει και ψυχτρα για αποφυγή throttling 

Θα έλεγα οτι το pc θα είναι 50%Gaming 30% edit 20%browsing

1 hour ago, fatalara said:

Επαγγελματικα δεν ξερω τι γινεται με μνημες και πως αξιοποιουνται απο τα προγραμματα που δουλευεις. Παντως στα παιχνιδια το latency και τα ρολογια δεν εχουν καμια σημασια.

Εφόσον ενα παιχνίδι ειναι ram write δεν έχει σημασία η ταχύτητα της ram?? ?

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Staxtis έγραψε:

Θα έλεγα οτι το pc θα είναι 50%Gaming 30% edit 20%browsing

Εφόσον ενα παιχνίδι ειναι ram write δεν έχει σημασία η ταχύτητα της ram?? ?

Ουτε μισο fps. Το ποση εχεις παιζει ρολο ειδικα τωρα με τις ddr4 και το bandwidth που εχουν ολα αυτα πανε περιπατο.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Ουτε μισο fps. Το ποση εχεις παιζει ρολο ειδικα τωρα με τις ddr4 και το bandwidth που εχουν ολα αυτα πανε περιπατο.

2018 να λέγονται τέτοια...Ψαξου λίγο πριν δωσεις και συμβουλές...Χιλιοειπωμενο.....Υπάρχουν games που κερδίζουν απο καλύτερες μνήμες, ειδικά σε χαμηλές αναλύσεις περισσότερο...

Και για psu π λέτε ένα gold 650-750w είναι υπεραρκετό..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει games σε χαμηλές αναλύσεις, δεν είναι games. Benchmarks είναι. Δεν υπάρχει λόγος να πληρώσει κάποιος καπέλο στις μνήμες αν δεν ψάχνεται με το τελευταίο frame ή το τελευταίο ms.

Δεν λέω να πάει σε 2133MHz μνήμες. Τα 3000 είναι μια χαρά και ως κόστος και ως ταχύτητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.