Jump to content



Σχετικά με αγορά λάπτοπ


Recommended Posts

Καλησπέρα, εδώ και καιρό σκέφτομαι να αγοράσω ένα λάπτοπ το οποίο το χρειάζομαι κυρίως για επεξεργασία βίντεο.Θελω ένα μηχάνημα να κάνω εύκολο το encode των βίντεο και την επεξεργασία τους και να μη μου τρώει 10 ώρες.Οποιος έχει κάτι να προτείνει θα του είμαι ευγνώμων..διότι με τόσα που έχω δει δεν μπορώ να καταλήξω κάπου.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.γ.Σορρι αν έβαλα το θέμα σε λάθος κατηγορία δεν το ξέρω καλά το φόρουμ!

 

Υγ2:Έχω δει κάτι τρελές τιμές στα 2.000 και 3.000 ψάχνω κάτι πιο "κομπλέ" σε τιμή.

Έγινε επεξεργασία από pk aka panta kamenos
Link to comment
Share on other sites

αρχικά καλώς ήρθες στο forum
απο εκεί και πέρα
1) ποιο πρόγραμμα δουλεύεις για editing?
2) πιο είναι το άνω όριο χρημάτων?
3) να ξέρεις ότι το λάπτοπ θα βράζει απο θέματα θερμοκρασιών(γενικά είναι σημαντικό να βρεις λαπτοπ με καλή λύση ψύξης για να το αποφύγεις όσο γίνεται αυτό) και αν θες ταχύτητα είναι σίγουρα καλύτερο να αγοράσεις desktop

 

λογικά κοιτάς κάτι με 8750h (ή 8300h) σε intel
ή ryzen 2600h/2800h
 

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

αρχικά καλώς ήρθες στο forum
απο εκεί και πέρα
1) ποιο πρόγραμμα δουλεύεις για editing?
2) πιο είναι το άνω όριο χρημάτων?
3) να ξέρεις ότι το λάπτοπ θα βράζει απο θέματα θερμοκρασιών(γενικά είναι σημαντικό να βρεις λαπτοπ με καλή λύση ψύξης για να το αποφύγεις όσο γίνεται αυτό) και αν θες ταχύτητα είναι σίγουρα καλύτερο να αγοράσεις desktop

 

λογικά κοιτάς κάτι με 8750h (ή 8300h) σε intel
ή ryzen 2600h/2800h
 

Καταρχήν ευχαριστώ για την τόσο σύντομη απάντηση.Λοιπον τα 2 προγράμματα  που δουλεύω είναι VideoReDo και το VidCoder για encode.2)Μέχρι τα 900Ε περίπου όσο για το 3ο δεν τα ξέρω καλά γι'αυτό ρώτησα.Γενικα το λάπτοπ θα το "φορτώσω" με αυτά τα 2 προγράμματα δεν το θέλω για κάτι άλλο..το ότι θα βράζει το ξέρω αλλά θα πάρω ανεμιστηρακι ούτως η άλλως.Εχω δει και σε άλλα φόρουμ (στα οποία δεν έχω πρόσβαση)ότι κάνουν την ίδια δουλειά με αυτή που θέλω να κάνω κι εγώ αλλά με λάπτοπ.Απλα επειδή δεν μένω αποκλειστικά σε μια πόλη και θέλω να μεταφέρω τον υπολογιστή μαζί μου γι'αυτό και θέλω λάπτοπ.Αποτι έχω δει υπάρχουν κάποια λάπτοπ(που κάνουν κάνα 3000+)που κάνουν καλή δουλειά στο θέμα του να "τρέχουν" γρήγορα τα προγράμματα αλλά δεν λέει να δώσω τόσα πολλά λεφτά γι'αυτη την απλή χρήση που το θέλω εγώ.Περισσοτερο ερασιτεχνικα ασχολούμαι άρα δεν με ψήνει να δώσω τόσα πολλά χρήματα μέχρι 900 το μεγαλύτερο ποσό που μπορώ να διαθέσω όπως προείπα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου πως το video rendering είναι εργασία βαρύτατη για τους επεξεργαστές, αυτό που σας ταιριάζει είναι ένα παιχνιδάδικο λάπτοπ με ισχυρό σύστημα ψύξης και επαρκή επεξεργαστή, προφανώς και επεξεργαστή γραφικών (δεν γνωρίζω κατά πόσον αυτές οι δύο εφαρμογές αξιοποιούν αποτελεσματικά τον επεξεργαστη γραφικών). Συνεπώς, αυτό εδώ το λαπιτόπ σας πάει γάντι. 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος Oric έγραψε:

Δεδομένου πως το video rendering είναι εργασία βαρύτατη για τους επεξεργαστές, αυτό που σας ταιριάζει είναι ένα παιχνιδάδικο λάπτοπ με ισχυρό σύστημα ψύξης και επαρκή επεξεργαστή, προφανώς και επεξεργαστή γραφικών (δεν γνωρίζω κατά πόσον αυτές οι δύο εφαρμογές αξιοποιούν αποτελεσματικά τον επεξεργαστη γραφικών). Συνεπώς, αυτό εδώ το λαπιτόπ σας πάει γάντι. 

Ευχαριστώ για την απάντηση!Θα το δω..αν μπορεί και ξέρει κάποιος κάποιο άλλο λάπτοπ ας μου πρότεινε και θα το δω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν βγήκε η νέα φουρνιά ακόμη ούτε κάν benches, οι περσινοί Ryzen 2500u και 2700u είναι ένα 20% κάτω από τον περσινό επίσης 7700HQ. Βέβαια βρίσκεις laptop με τον 2500u στα 600 ενώ με τον 7700hq στα 800, αφού έχει μπάτζετ όμως 900 ας πάει στον intel ή ας βάλει άλλα 100-150 ακόμη να πάει σε 6core  I7-8750H που είναι 25% πάνω από  τον 7700HQ

Link to comment
Share on other sites

Πλησιάζει και η ωρα μου να παρω lap top και χωρείς να ειμαι πολι γνώστης για το τι κυκλοφορεί στην αγορά  πιστεύω οτι για το ποσο που διαθέτεις μπορείς να βρεις ενα πολι καλο laptop που θα σου διαρκέσει

Υποθέτω θελει ψάξιμο και γνωση για πχ τι μητρική πρεπει να εχει με τι chiset? τι DDR να ειναι κλπ

Έγινε επεξεργασία από Karibu
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2018 at 1:52 ΜΜ, το μέλος Karibu έγραψε:

 

 

On 29/10/2018 at 11:15 ΜΜ, το μέλος pk aka panta kamenos έγραψε:

Καλησπέρα, εδώ και καιρό σκέφτομαι να αγοράσω ένα λάπτοπ το οποίο το χρειάζομαι κυρίως για επεξεργασία βίντεο.Θελω ένα μηχάνημα να κάνω εύκολο το encode των βίντεο και την επεξεργασία τους και να μη μου τρώει 10 ώρες.Οποιος έχει κάτι να προτείνει θα του είμαι ευγνώμων..διότι με τόσα που έχω δει δεν μπορώ να καταλήξω κάπου.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Υ.γ.Σορρι αν έβαλα το θέμα σε λάθος κατηγορία δεν το ξέρω καλά το φόρουμ!

 

Υγ2:Έχω δει κάτι τρελές τιμές στα 2.000 και 3.000 ψάχνω κάτι πιο "κομπλέ" σε τιμή.

 

Αν στην ουσία θες ένα desktop replacement  κοίτα εδώ.

https://www.acer.com/ac/en/US/content/predator-model/NH.Q3GAA.001

 

Υπήρχε και ένα τέτοιο της ASUS με R7 1700 και RX 580 στο 1200€ ....

Το παραπάνω δεν ξέρω πόσο έχει.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 11/11/2018 at 10:10 ΜΜ, το μέλος adpanos έγραψε:

 

 

Αν στην ουσία θες ένα desktop replacement  κοίτα εδώ.

https://www.acer.com/ac/en/US/content/predator-model/NH.Q3GAA.001

 

Υπήρχε και ένα τέτοιο της ASUS με R7 1700 και RX 580 στο 1200€ ....

Το παραπάνω δεν ξέρω πόσο έχει.

 

Γεια σου Πανο,

κάθε φορά που εσύ προτείνεις κατι εμείς παμε να πάθουμε πολιτισμικό σοκ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Karibu έγραψε:

 

Γεια σου Πανο,

κάθε φορά που εσύ προτείνεις κατι εμείς παμε να πάθουμε πολιτισμικό σοκ...

 

Το Asusάκι που ανέφερα ήταν αυτό .

 

https://www.amazon.de/GL702ZC-GC006T-mattes-Gaming-Laptop-schwarz/dp/B074N1Z3WC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1543425135&sr=8-1&keywords=asus+rog+1700

 

και σε επιπλέον εκδόσεις σαν και αυτή

https://www.amazon.de/GL702ZC-GC178T-mattes-Gaming-FireCuda-schwarz/dp/B074N3F8CJ/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1543425135&sr=8-4&keywords=asus+rog+1700

 

Στα 1000+€ που είχε μια περίοδο στην Ελλάδα ήταν πολύ καλή επιλογή.

Αυτό που έβλεπα σε αυτό το φορητό ήταν και η αναβαθμισιμότητά του , που λογικά με νέα bios θα μπορούσε να αγγίξει ακόμα και RYZEN 4000 στα 7+nm.

Για καθαρά desktop replacement ηταν θεωρώ πολύ καλή επιλογή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.