Jump to content



Στρατός: Ποιός παρουσιάζεται;; (ArmyLab)


morph

Recommended Posts

6 μέσα 1 έξω με έξοδο στις 7 το απόγευμα και επιστροφή στις 6 το πρωί της επόμενης.....

τους μαμώ ασύστολα.:wall:

Σου λεγαμε για ΕΛΔΥΚ αλλα δεν μας ακουγες ......

1-1 2 εξω μεχρι και 4 εξω με πηγαινε, εκανα και τον τουρισμο μου , εκανα και τα μπανακια μου στο ζυγι και ολα.

Ηθελεστα και Bethesda

(:p)

Καλο κουραγιο, ολοι περαστικοι ειμαστε :fun:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 μέσα 1 έξω με έξοδο στις 7 το απόγευμα και επιστροφή στις 6 το πρωί της επόμενης.....

τους μαμώ ασύστολα.:wall:

64 μέσα, 1 έξω(κοιμήθηκα) 20 εξοδόχαρτα το πολύ σε 8 μήνες, άδεια χριστούγεννα-πάσχα-απόλυσεως(δλδ 25 μερες ολη η δικιά μου που ήταν ΑΠΕΙΡΑΧΤΗ)ααααα κ με έδωσαν και 2 μέρες τιμητική(απο το ΓΕΣ εννοειται την πήραμε ολοι, αλλίως σιγά μην μου έδιναν).....comments???

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι 27 χρονών και απολύθηκα φέτος 18 Μαΐου. Με αφορμή

το παραπάνω post και χωρίς να απευθύνομαι σε αυτό, μην παρεξηγηθώ:

Τι λέει παλικάρια, μήπως να ανοίξουμε ένα νέο topic με θέμα "Ποιος τα πέρασε

χειρότερα στο στρατό;" να 'χετε να γράφετε αβέρτα και να χλευάζετε και αβέρτα

όσους τα πέρασαν καλύτερα -ή έστω λιγότερο χάλια- από σας; Ιστορίες με θητείες

που δεν είχαν τελειωμό, με τρελές εμπλοκές, με καψόνια και με χίλια δυο σκ@τ@

όλοι έχουμε ακούσει και θα ακούμε. Ο πατέρας μου που είναι 50+ χρονών τα πέρασε

1000 φορές πιο χάλια από μένα, ο x γνωστός μου 40+ 500 φόρες, ο ψ φίλος 30+ 100

φορές... το πιάσατε το νόημα πιστεύω. Το να μας διηγείστε τις θλιβερές ιστορίες σας

με πρόθεση να είμαστε ευγνώμονες που δεν ζήσαμε "τέτοιες" ακραίες καταστάσεις

φυσικά και το δέχομαι. Το ίδιο πιστεύω κάνουμε όλοι, όχι μόνο στο θέμα "στρατός",

αλλά σε οποιοδήποτε θέμα. Το να ξεφεύγει όμως αυτή η "παρηγοριά" και να παίρνει

κοροϊδευτικό/χλευαστικό -ακόμη και ως απλό περιπαικτικό humor- χαρακτήρα αυτό

κάπου όχι μόνο με έχει υπερ-κουράσει, άλλα - πολύ περισσότερο- με τσαντίζει. ΝΑΙ

"εσείς" κάνατε 2-3 χρόνια θητεία, ΝΑΙ "εσείς" φάγατε εμπλοκή x στη νιοστή μέρες

στο τάδε φυλάκιο, ΝΑΙ το ένα... ΝΑΙ το άλλο, ΝΑΙ στη τελική το παραδέχομαι,

οι π00τσες σας είναι μεγαλύτερες από τη δικιά μου. Από 'κει πέρα, πάρτε το απόφαση

πως τα χρόνια περνάνε και οι καιροί αλλάζουν. Σε τεχνολογικό forum βρισκόμαστε,

οι πιο πολλοί γνωρίζετε από πρώτο χέρι πόσο γρήγορα αλλάζουν τα πράματα κι αυτό

δεν συμβαίνει μόνο στο χώρο των υπολογιστών αλλά παντού. Το ότι εσείς πχ κάνατε

σχοινάκια ένα μήνα και εμείς 4 μέρες ή το ότι για εσάς εμπλοκή παίζει να ήταν μήνες

ενώ για μας καμιά βδομάδα, τι σημαίνει; Δεν έχουμε το δικαίωμα να νευριάζουμε ή να

παραπονούμαστε; ΝΑΙ, είμαστε ευγνώμονες που δεν τρώμε τα δικά σας λούκια, αλλά

-για τους καιρούς μας- πάλι λούκια τρώμε. Τι θα θέλατε δηλαδή, να κάνουμε και εμείς

3 χρόνια θητεία κτλ για να μη θεωρήστε αδικημένοι ή μην πω καλύτερα, για να θεωρήστε

δικαιωμένοι. Μήπως πέρα από το θέμα "στρατός" να πετάξουμε τα pc μας και να γράφουμε

σε γραφούλες ή μην πω καλύτερα να γράφουμε μόνο σε χαρτί με μολύβι; Μήπως να πετάξουμε

και τα αμάξια μας και να χρησιμοποιούμε κάρα ή μην πω καλύτερα ποδαράτο. Να γυρίσουμε το

χρόνο πίσω ΔΕΝ γίνεται. Μήπως στη τελική να είμαστε ευγνώμονες που γεννηθήκαμε με 2 χέρια,

2 πόδια, 2 μάτια και 2 @@ και να ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟΥΜΠΕΚΙ σε οποιαδήποτε εκμετάλλευση και κακουχία

ασκείτε φασιστικά σε μας μόνο και μόνο γιατί τουλάχιστον έχουμε την ευκαιρία να είμαστε ζωντανοί,

ενώ άλλοι πεθαίνουν γύρω μας;

...

Εκφράσεις που όσο πλησίαζε η θητεία μου τις άκουγα συνέχεια και θα τις ακούω για καιρό ακόμη

του στυλ "9 μήνες ... εμείς κάναμε 3 χρόνια ", "ο στρατός πλέον είναι κολλέγιο", "εκδρομή ο στρατός",

"ζωάρα ο στρατός", "διακοπές ο στρατός" και χίλιες δυο παρόμοιες -για μένα που πέρασα χάλια-

ΜΟΝΟ ΜΙΣΟΣ ΑΕΝΑΟ μου προκαλούν όταν τις διαβάζω/ακούω. Μίσος και ακόμη περισσότερο, κούραση.

...

Ότι έχω γράψει μέχρι τώρα, δεν είναι κάποιο απωθημένο, δεν είναι κάποια εκσπερμάτωση της στιγμής,

δεν είναι ένα ξεκάρφωτο διαδικτυακό ξέσπασμα.Τα έχω πει και στον πατέρα μου , τα έχω πει και στους

υπόλοιπους φαντάρους, τα έχω πει και στους καραβανάδες τους ίδιους. Όλοι είχαν και έχουν ΚΑΡΑΜΕΛΑ

τις -δύσκολες- καταστάσεις του παρελθόντος. Ναι -OK- αλλά το παρελθόν πέρασε. Εκτιμώ και ευγνωμονώ

για το γεγονός ότι οι καταστάσεις είναι (δεν θα γράψω εύκολες, αλλά) λιγότερο δύσκολες αλλά ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ

κοιτάζω ψηλά και σκέπτομαι πως τα πράγματα θα μπορούσαν να είναι πολύ καλύτερα (όχι ευκολότερα απαραίτητα)

όχι μόνο από το παρελθόν, αλλά και τη από την τωρινή πραγματικότητα. Γιατί κανένας καραβανάς δεν έχει το

δικαίωμα να αποφασίζει για τη ΔΙΚΗ μου ζωή.

...

Μην γίνεστε καραβανάδες χωρίς να είστε.

...

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Απο e-mail που μου ήρθε:

Στην αρχαία Ελλάδα ουτε ένας απο τους παρακατω δεν θα μπορουσε να πολιτευτεί...

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ: Πρωθυπουργός, ΓΡΑΦΕΑΣ ΑΡΜΑΤΩΝ. Το 1978 παρουσιάστηκε στη Καλαμάτα. Εξαγόρασε 16 μήνες θητείας προς 19.000 δρχ. και απολύθηκε τον Αύγουστο του 1979.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΣ: Πρόεδρος ΝΔ, ΝΑΥΤΗΣ. Τον Ιούλιο του 1976 παρουσιάστηκε στο Πολεμικό Ναυτικό, τον Οκτώβριο απολύθηκε, πληρώνοντας 21.000 δρχ. με τις οποίες εξαγόρασε τους 21 μήνες. Το υπόλοιπο τρίμηνο της θητείας του το έκανε το 1977.

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ: Πρώην Πρωθυπουργός, ΝΑΥΤΗΣ ΜΕ ΠΛΑΤΥΠΟΔΙΑ. Το 1977 παρουσιάστηκε και πήρε απολυτήριο το 1979. Ειδικότητα –προσέξτε– διαχειριστής / εφοδιαστής .

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ: ΥΕΘΑ. Το 1986 παρουσιάστηκε στη Κόρινθο. Οι γιατροί τον έβγαλαν Ι3 λόγω «παχυσαρκίας». Εξαγόρασε εννέα μήνες θητείας προς 27.000 δρχ.

ΑΚΗΣ ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ: Πρώην ΥΕΘΑ, ΑΠΑΛΛΑΓΗ. Το 1968 κηρύχτηκε ανυπότακτος, το 1972 έχασε την ελληνική ιθαγένεια. Το 1975 με 29.000 δρχ. εξαγόρασε 29 μήνες θητείας.

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΑΓΚΑΛΟΣ: Αντιπρόεδρος Κυβέρνησης, ΦΑΡΟΦΥΛΑΚΑΣ. Το 1959 παρουσιάστηκε στο ΠΝ και απολύθηκε το 1961. Σ´ αυτό το διάστημα με την ειδικότητα του διαχειριστή, φύλαγε ένα φάρο στον "ακριτικό" Πειραιά.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΤΖΑΦΕΡΗΣ: Πρόεδρος ΛΑΟΣ, ΣΜΗΝΙΤΗΣ. Υπηρέτησε στην Πολεμική Αεροπορία στο λεκανοπέδιο Αττικής και ένα μέρος της θητείας του βρισκόταν στο γραφείο δημοσίων σχέσεων της Αεροπορίας στην… οδό Πανεπιστημίου!

ΑΛΕΞΗΣ ΤΣΙΠΡΑΣ: Πρόεδρος Συνασπισμού, ΝΑΥΤΗΣ. Την άνοιξη του 2003 είχε επιλεγεί να υπηρετήσει στο Στρατό Ξηράς, όμως με "μέσο" στην τότε Κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ, κατάφερε να κάνει μετάταξη στο Πολεμικό Ναυτικό, στο Κέντρο Εκπαίδευσης Παλάσκα στο Σκαραμαγκά. Εκεί, αφού πέρασε τη βασική εκπαίδευση διάρκειας 50 ημερών, ξανάβαλε "μέσο" για τη μονάδα του: τοποθετήθηκε στη διοίκηση του Γενικού Επιτελείου Ναυτικού, στην "ακριτική" Λεωφόρο Μεσογείων, στο Πεντάγωνο, μέσα στην καρδιά του υπουργείου Εθνικής Άμυνας, όπου για να υπηρετήσεις εκεί τη θητεία σου θα πρέπει να διαθέτεις τεράστιο βύσμα.

Την άνοιξη του 2004 χρησιμοποίησε ένα νόμο του Άκη Τσοχατζόπουλου, που έλεγε ότι αν είσαι στο στρατό και κατέβεις υποψήφιος βουλευτής παίρνεις προσωρινή απόλυση και επανέρχεσαι μετά. Έτσι λοιπόν απολύθηκε προσωρινά κατεβαίνοντας υποψήφιος και μετά τις εκλογές ξαναγύρισε στις τάξεις του Ναυτικού.

Στο μεταξύ, η στρατιωτική θητεία είχε μειωθεί κατά τρεις μήνες και εκεί που χρωστούσε έξι (6) μήνες, υπηρέτησε τρεις (3)... Ο ίδιος αναφέρει για τους τελευταίους του μήνες: «είχε πέσει τρελό σύρμα στη μονάδα ότι ήμουν υποψήφιος βουλευτής και από κει που με στέλνανε για αγγαρείες, μόνο προσοχές δεν μου βαράγανε!». Συνολικά υπηρέτησε 15 μήνες και απολύθηκε στις 28 Ιουλίου 2004, δηλαδή πάνω στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Και μια μικρή "λεπτομέρεια": σε άρθρο του στην «Ελευθεροτυπία», τον Μάρτιο του 2007, αναφέρει: «Ο στρατός παραμένει ένας χώρος όπου βουλευτές και πολιτευτές, κυβερνητικοί ή μη, μπορούν να κάνουν τα ρουσφετάκια τους και τις εξυπηρετήσεις τους...» και «...τα αστικά στρατόπεδα υπάρχουν μόνο για να εξυπηρετούνται τα λεγόμενα "βύσματα"».

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Απο e-mail που μου ήρθε:

ωπα,ωπα, ωπα ΣΤΑΚΑ !!! ( οπως ελεγε και ο καλαματιανος γαλανοματης εκπαιδευτης μου στο carl gustav :p )

27.000 δρχ ή ευρω ? γιατι στην πρωτη περιπτωση το ποσο ακουγεται εξεφτελιστικα μικρο, μηπως εχει γινει κανα τυπογραφικο ? Εχω λιωσει στο γελιο οπως και ναχει, ολοι μουτσοι και αερο-φλωρι-α, ακακακακακακακακα :rofl:

edit : fail, ξεχασα πως καποτε με μια δραχμη επαιρνες πυραυλο ΕΒΓΑ :p

edit 2 : ξεχασανε τον αιβα-γιωτη, νομιζω του ριχνω και μια σειρα :p

edit 3 : ρε μηπως επρεπε να ψηφισω πλευρη αντι για cheeprah ? [ame]

[/ame] Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

ωπα,ωπα, ωπα ΣΤΑΚΑ !!! ( οπως ελεγε και ο καλαματιανος γαλανοματης εκπαιδευτης μου στο carl gustav :p )

edit 3 : ρε μηπως επρεπε να ψηφισω πλευρη αντι για cheeprah ?

Το κουλο της υποθεσης ειναι οτι ο Πλευρης οντως υπηρετησε σαν καταδρομεας-Λοχιας εκπαιδευτης (σειρα με τον αδερφο μου)και ηταν τρελα στρατοκ@υλος(ηθελε μπουνιες κοινως:fist:)

Link to comment
Share on other sites

Το κουλο της υποθεσης ειναι οτι ο Πλευρης οντως υπηρετησε σαν καταδρομεας-Λοχιας εκπαιδευτης (σειρα με τον αδερφο μου)και ηταν τρελα στρατοκ@υλος(ηθελε μπουνιες κοινως:fist:)

Για πλακα το ειπα, για τσεκαρε τα comments ;-)

"ΜΑΓΚΕΣ Ο ΠΛΕΥΡΗΣ ΟΝΤΩΣ ΗΤΑΝ ΣΤΙΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ.ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΛΟΧΟ.ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ΜΟΥ.ΟΜΩΣ Ο ΙΔΙΟΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΦΛΩΡΑΚΙ ΚΑΙ ΜΙΣΟ.ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΣ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΥΚΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΒΥΣΜΑ....ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΓΕΣ.Ο ΠΛΕΥΡΗΣ ΕΙΧΕ ΘΕΙΟ ΤΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ ΤΩΝ ΕΙΔΙΚΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΥΚΟ.....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΦΡΩΝ ΝΑ ΛΕΕΙ Ο ΘΑΝΑΣΑΚΗΣ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΔΡΟΜΕΑΣ....ΗΤΑΝ ΠΕΖΟΝΑΥΤΗΣ....ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΥΠΑΚΙΑ ΣΑΝ ΤΟΝ ΠΛΕΥΡΗ ΤΑ ΕΙΧΑΜΕ ΓΙΑ ΤΙΠΣ. "

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Για πλακα το ειπα, για τσεκαρε τα comments ;-)

Ναι βρε το καταλαβα οτι το ειπες για πλακα,απλα λεω οτι εχει μια δοση αληθειας οτι ηταν κατι,οχι σαν ολους τους αλλους(πολιτικους) που πολεμησανε Bιετναμ Aφγανισταν Kαμποτζη και Bιρμανια παρεα με τον Γιαννη τον Rambo:p

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από JeRiChO
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Είμαι 27 χρονών και απολύθηκα φέτος 18 Μαΐου. Με αφορμή

το παραπάνω post και χωρίς να απευθύνομαι σε αυτό, μην παρεξηγηθώ:

Το να ξεφεύγει όμως αυτή η "παρηγοριά" και να παίρνει

κοροϊδευτικό/χλευαστικό -ακόμη και ως απλό περιπαικτικό humor- χαρακτήρα αυτό

κάπου όχι μόνο με έχει υπερ-κουράσει, άλλα - πολύ περισσότερο- με τσαντίζει.

Εκεί έχεις πρόβλημα. Το παραδέχεσαι ευτυχώς. Φίλε μου δέξου το humor όπως είναι αφού δεν σου κάνει κακό. Αν σε τσατίζει-κουράζει το humor θα έχεις πολύ δύσκολο μέλλον. Δεν έρχονται και πολύ όμορφες μέρες....

ΥΓ. Δεν αποφασίζει ο καραβανάς....Αυτός που ψήφισες αποφασίζει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.