Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Το IPC δεν ειναι στραγαλια ωρε παιδια. Ηταν πανευκολο το +50% εναντι των Bullbozer, αλλα ειναι αλλο πραγμα το +15% εναντι των Zen. Αν δεν κανω λαθος, ουτε η Intel δεν εχει +15%, απλα εχει ΚΑΙ το πλεονεκτημα της συχνοτητας. Δεν ειναι καθε μερα της Λιβερπουλ ή της Τοτεναμ! [emoji14]
Το +15% αναφέρεται διότι έχει γίνει επίδειξη κάποιου 3xxx vs i9900 στο cinebench, με ίδια cores, οπότε και προέκυψε το +15% σε σχέση με τον ήδη γνωστό 2700x.

Το ότι η Intel ήταν " τσουκου τσουκου μπολ" όλα αυτά τα χρόνια γιατί δεν είχε ανταγωνισμό, δεν σημαίνει ότι το +15% είναι ανέφικτο.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GoMaR said:

Αν ο 16/32 πιανει 4,5ghz all cores σταθερα, θα τον αγορασω

 

1 hour ago, Efialtis said:

Δεν θα παίζουν αυτές οι συχνότητες σε τόσα cores, τουλάχιστον σε mainstream platform με λογική κατανάλωση, αλλά στο εύχομαι.

 Πάντως τα 4.1ghz all core σε έναν threadripper 2950x (14nm) ήταν εφικτά. Δεν θεωρώ απίθανη τη δυνατότητα για all core 4.5ghz 16/32 στα 7nm

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, gdp77 said:

 

 Πάντως τα 4.1ghz all core σε έναν threadripper 2950x (14nm) ήταν εφικτά. Δεν θεωρώ απίθανη τη δυνατότητα για all core 4.5ghz 16/32 στα 7nm

Εγώ το είπα κάτω από το πρίσμα της ΑΜ4, για TR είναι πιο λογικό, και είχα την εντύπωση πως ο gomar εκεί αναφερόταν, λάθος μου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Efialtis said:

Δεν θα παίζουν αυτές οι συχνότητες σε τόσα cores, τουλάχιστον σε mainstream platform με λογική κατανάλωση, αλλά στο εύχομαι.

μετοχος η μεντιουμ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Efialtis said:

Εγώ το είπα κάτω από το πρίσμα της ΑΜ4, για TR είναι πιο λογικό, και είχα την εντύπωση πως ο gomar εκεί αναφερόταν, λάθος μου.

Αν αναφερόταν σε ΤR , τότε θα περιμένει αρκετά καθώς TR σειρά 3xxx βγήκαν από το roadmap της AMD. Εγώ σε ΑΜ4 αναφέρουν, φυσικά με βαρύ  overclock. Default τέτοια ρολόγια σε 16 core αποκλείεται να παίξουν. 

1 minute ago, zyx said:

μετοχος η μεντιουμ?

Η λογική πάντως λέει ότι αν κυκλοφορήσει am4 16 cores με δυνατότητα 4.5ghz, πάει απατος ο threadripper 2920 και 2950. Τουλάχιστον μέχρι την κυκλοφορία threadripper 3xxx

Link to comment
Share on other sites

μα ολα τα slides δειχνουν οτι στα 16πυρινα θα εχουν τα καλυτερα chip με αυτην την λογικη τα 8πυρινα θα πηγαιναν 4.3... λιγος καιρος εμεινε..εδω η vega vii ξεφυγε σε oc που πηγε στα 7vn σε σχεση με την 64

Link to comment
Share on other sites

Για ΑΜ4 αναφερομαι.. 
Εννοειται θα περιμενω.. Δεν τον εχω αμεση αναγκη. Εξαλλου με καρτες δουλευω.

Δεν ειναι μονο ο επεξεργαστης @gdp77 που κανει την διαφορα, αλλα και η πλατφορμα.  Ενας που θελει 3-4 καρτες, 128GB ram και παραπανω PCI lanes..παει σε threadripper. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zyx said:

μετοχος η μεντιουμ?

 

Απλή λογική καθώς τέτοιες συχνότητες σε 16core θα έχουν και το ανάλογο TDP. Δείξε μου μια ΑΜ4 μητρική rated για ~180W (best case from ThreadRipper platform).

Τώρα αν με το 570Χ ή όπως αλλιώς θα λέγεται το καινούργιο chipset βγάλουν και τις ανάλογες μητρικές πάσο.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Efialtis said:

 

Απλή λογική καθώς τέτοιες συχνότητες σε 16core θα έχουν και το ανάλογο TDP. Δείξε μου μια ΑΜ4 μητρική rated για ~180W (best case from ThreadRipper platform).

Τώρα αν με το 570Χ ή όπως αλλιώς θα λέγεται το καινούργιο chipset βγάλουν και τις ανάλογες μητρικές πάσο.

αστο ρε bro

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Efialtis said:

 

Απλή λογική καθώς τέτοιες συχνότητες σε 16core θα έχουν και το ανάλογο TDP. Δείξε μου μια ΑΜ4 μητρική rated για ~180W (best case from ThreadRipper platform).

Τώρα αν με το 570Χ ή όπως αλλιώς θα λέγεται το καινούργιο chipset βγάλουν και τις ανάλογες μητρικές πάσο.

Η σειρά 3xxx θα έχει το ίδιο tdp με τους προηγούμενους. Ποιο είναι το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Efialtis said:

Έχεις κάθε δικαίωμα να διαφωνείς αλλά οι ειρωνείες να λείπουν.

Αν έχεις κάτι χρήσιμο να αντιτάξεις ευχαρίστως.

δεν ειρωνευτηκα

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

 

Απλή λογική καθώς τέτοιες συχνότητες σε 16core θα έχουν και το ανάλογο TDP. Δείξε μου μια ΑΜ4 μητρική rated για ~180W (best case from ThreadRipper platform).

Τώρα αν με το 570Χ ή όπως αλλιώς θα λέγεται το καινούργιο chipset βγάλουν και τις ανάλογες μητρικές πάσο.

Δεν υπαρχει 16 core στο AM4.

Για TR μιλανε τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, fatalara said:

Δεν υπαρχει 16 core στο AM4.

Για TR μιλανε τα παιδια.

Δεν υπάρχει τώρα. Σύμφωνα με τις φήμες, αναμένεται Ryzen 9 με 16 cores για AM4. Δεν μιλάμε για TR. Εφόσον το cpu μένει στο ίδιο thermal και power envelope, δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός από το AM4

Link to comment
Share on other sites

Να τον κανουμε τι στο am4;

Να λεμε οτι εχουμε 16 cores και να μας ριχνει στα αφτια η intel με τα 8 τα 5ghz;

Δεν βλεπω λογικη εκτος αν το κανουν απλα για να πουν οτι γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.