Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Εγώ που ήρθα αργοπορημένος στη σημερινή κουβέντα βλέπω ότι -ελλείψει άλλων νέων- ευτυχώς βρίσκουμε αφορμή να είμαστε αυστηρότεροι με τις εταιρείες. Αυτό είναι πολύ ευχάριστο και ελπίζω να είναι το θετικό που θα μείνει από αυτήν την υπόθεση. Χαίρομαι που λύθηκε κι η μικρο-παρεξήγηση, για να πάω κατευθείαν στην ουσία.

 

Ο βασικός λόγος που η AMD είχε ανακοινώσει περιχαρής στην πρεμιέρα των Zen ότι σκοπεύει να υποστηρίζει τη νέα πλατφόρμα τουλάχιστον μέχρι το 2020 ήταν για να καρπωθεί την συμπάθεια όσων είχαν απογοητευτεί από την πολιτική της Intel. Η οποία ήταν, εναλλάξ: "βγάλαμε καινούριους επεξεργαστές, αλλά είναι σε καινούριο socket, ξηλωθείτε" / "βγάλαμε καινούριους επεξεργαστές στο ίδιο socket, αλλά θέλουν νέο chipset, ξηλωθείτε".

 

Προσωπικά δε βλέπω μεγάλο πρόβλημα όταν το enthusiast chipset της 3ης γενιάς Ryzen δεν υποστηρίζει τους παλαιότερους επεξεργαστές της 1ης γενιάς. Επίσης δε βλέπω μεγάλο πρόβλημα όταν το entry level chipset της 1ης γενιάς δεν υποστηρίζει τους επεξεργαστές της 3ης γενιάς. Το γεγονός και μόνο ότι η AMD πιέστηκε για να δουλεύουν απρόσκοπτα οι υπόλοιποι συνδυασμοί στην πλατφόρμα AM4 είναι κέρδος και για την εταιρεία και για τους καταναλωτές. Βέβαια, πριν κρίνουμε τελεσίδικα, μένει να δούμε και τι θα κάνουν και με το B550, όταν βγει με το καλό κατά τον Σεπτέμβριο.

 

Όποιος θέλει περισσότερη ισχύ, την αποκτά με drop-in ενός νέου επεξεργαστή. Από την άλλη -κάπως απρόσμενα- όποιος θέλει να αναβαθμίσει ριζικά τις δυνατότητες της μητρικής του, φαίνεται ότι θα μπορεί να το κάνει κρατώντας τον ίδιο επεξεργαστή (με λίγες εξαιρέσεις). Αν και πάλι θα περιορίζεται σημαντικά από την παλαιότητα του παρωχημένου επεξεργαστή.

 

Μπορεί το backwards compatible* να είναι με μικρό αστερίσκο, αλλά νομίζω ότι στην πράξη είναι παραπάνω από αρκετό.

 

Α, αν και τα ανεκδοτολογικά στοιχεία δεν είναι επιχείρημα, δεν ξέρω κανέναν με A320. Αναρωτιέμαι μήπως η εγκατεστημένη βάση είναι τόσο μικρή και οι προδιαγραφές τους τόσο πενιχρές που για τους board partners δεν άξιζε τον κόπο να ασχοληθούν περισσότερο. Αφού θα τα φτιάξουν για τις APU και αφού μοιάζουν τόσο με τα Β350 δε φαίνεται να υπάρχει τεχνικός λόγος που τους εμποδίζει...

Πάντως μια που αναφέρεις ανεκδοτολογικά στοιχεία πολύ θα ήθελα να μάθω αν βρεθεί έστω και ένας χρήστης σε όλο το net που θα ήθελε να αγοράσει x570 για να κουμπώσει πάνω 1st gen ryzen, καθώς και τους λόγους που θα το κάνει...

 

Για το Α320 που λες, μήπως ο λόγος είναι το bios chip?

 

ΥΓ τελικά ανακοινώθηκε από AMD ότι οι 1st gen ryzen με GPU θα παίζουν στο x570.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 17 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Λοιπον...υπαρχει και μια αλλη οπτικη.
ΑΝ λεω ΑΝ οι καινουργιοι επεξεργαστες δεν αποδιδουν καλα στις πλατφορμες x370/x470, τοτε να με συγχωρατε αλλα δε θεωρω compatibility αυτο το πραγμα. Επειδη "αναβει" το μηχανημα.
Ετσι μπαινεις στη παγιδα της καινουργιας μητρικης..
Ναι ναι ξερω δε σε αναγκαζει κανενας..
Απλα αναφερομαι στην περιπτωση που ΔΕΝ αποδιδουν καλα και δεν υπαρχει κανενας λογος πχ να παρεις τους καινουργιους επεξεργαστες σε τετοια πλατφορμα.
Δηλαδη αν ενας 3800x κοβεται απο την πλατφορμα (λεω αν ετσι.. μη πεσουν να με φανε ορισμενοι) τοτε να το χεσω το compatibility.. :D

 

 

πριν 17 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Πιστεύω ότι δεν θα έχεις υποστήριξη υψηλών συχνοτήτων DDR4 και δεν θα έχεις pci-e gen4. Για oc φαντάζομαι ότι θα εξαρτάται από την εκάστοτε μητρική. Κατά τα άλλα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα

 

 

Έχει αναφερθεί πως πολλές μητρικές μετά το Bios update και την προσθήκη ΖΕΝ 2 θα έχουν χαρακτηριστικά του PCI-E V4.0 σε ότι αφορά τα lanes που βγαίνουν από το CPU

Δηλαδή τα lanes για κάρτες γραφικών.

Τα lanes για NVME .

Ta lanes που πάνε στο promontory chip.

 

Μάλλον δεν θα είναι όλες οι μητρικές, μιας και πρέπει να πιστοποιηθεί και από τον κατασκευαστή την μητρικής, πως αυτή πληρεί τις προϋποθέσεις.

 

Από εκεί και πέρα, η  AMD ανακοινώνοντας συμβατότητα με κάποιο παλαιό MOBO chip , δεν εγγυάται το MAX OC  , εγγυάται λογικά την σωστή λειτουργία της πλατφόρμας στις DEFAULT ρυθμίσεις, που είναι :

 

A) Stock ρολόγια

Β) JEDEC standards στις μνήμες (3200Μηζ στα ZEN 2)

 

Νομίζω πως δεν έχει υποχρέωση να εγγυηθεί PCI-E V4.0 στις παλαιές μητρικές, μιας και αυτό το χαρακτηριστικό προσδίδεται στην πλατφόρμα (μοντέλο μητρικής) που έχει ήδη αγοραστεί και όχι στον επεξεργαστή.

 

Στην τελική ανάλυση, για το 90% των χρηστών που δεν είναι O/Cers, η πλατφόρμες θα κάνουν μια χαρά την δουλειά τους. 

Οσοι θέλουν πειράγματα και max χρονισμούς, ίσως να πρέπει να μπουν στον πειρασμό να αλλάξουν πλατφόρμα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Έχει αναφερθεί πως πολλές μητρικές μετά το Bios update και την προσθήκη ΖΕΝ 2 θα έχουν χαρακτηριστικά του PCI-E V4.0 σε ότι αφορά τα lanes που βγαίνουν από το CPU

Δηλαδή τα lanes για κάρτες γραφικών.

Τα lanes για NVME .

Ta lanes που πάνε στο promontory chip.

 

Μάλλον δεν θα είναι όλες οι μητρικές, μιας και πρέπει να πιστοποιηθεί και από τον κατασκευαστή την μητρικής, πως αυτή πληρεί τις προϋποθέσεις.

 

Από εκεί και πέρα, η  AMD ανακοινώνοντας συμβατότητα με κάποιο παλαιό MOBO chip , δεν εγγυάται το MAX OC  , εγγυάται λογικά την σωστή λειτουργία της πλατφόρμας στις DEFAULT ρυθμίσεις, που είναι :

 

A) Stock ρολόγια

Β) JEDEC standards στις μνήμες (3200Μηζ στα ZEN 2)

 

Νομίζω πως δεν έχει υποχρέωση να εγγυηθεί PCI-E V4.0 στις παλαιές μητρικές, μιας και αυτό το χαρακτηριστικό προσδίδεται στην πλατφόρμα (μοντέλο μητρικής) που έχει ήδη αγοραστεί και όχι στον επεξεργαστή.

 

Στην τελική ανάλυση, για το 90% των χρηστών που δεν είναι O/Cers, η πλατφόρμες θα κάνουν μια χαρά την δουλειά τους. 

Οσοι θέλουν πειράγματα και max χρονισμούς, ίσως να πρέπει να μπουν στον πειρασμό να αλλάξουν πλατφόρμα.

 

 

Συμφωνώ απόλυτα. Η "υποχρέωση" της AMD τελειώνει στο σημείο που βάζεις ryzen 3xxx σε pre x570 mobo και παίζει σωστά στα default ρολόγια. Από κει και πέρα ο αγοραστής αναλαμβάνει τις ευθύνες του.

 

ΥΓ πεθαίνω να δω ποιο θα είναι το scaling με μνήμες πιο ψηλά χρονισμένες από 3200....

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα. Η "υποχρέωση" της AMD τελειώνει στο σημείο που βάζεις ryzen 3xxx σε pre x570 mobo και παίζει σωστά στα default ρολόγια. Από κει και πέρα ο αγοραστής αναλαμβάνει τις ευθύνες του.

 

ΥΓ πεθαίνω να δω ποιο θα είναι το scaling με μνήμες πιο ψηλά χρονισμένες από 3200....

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

 

Εγώ πεθαίνω να δω  υψηλότερο Single thread performance , με 500Mhz χαμηλότερο ρολόι, ταυτόχρονα 30% χαμηλότερη κατανάλωση , πρόσθετες επιλογές σε μοντέλα με διπλάσιο αριθμό πυρήνων.

Και όλα αυτά σε πλατφόρμα με όλα τα νέα features.

 

Αν τα βάλεις όλα αυτά μαζί στο τραπέζι, θα δεις πως είναι η επανάληψη του έργου που είχαμε δει με τους AMD ATHLON X2 64 / AM2 VS Pentium D / S775 ..... ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

 
Εγώ πεθαίνω να δω  υψηλότερο Single thread performance , με 500Mhz χαμηλότερο ρολόι, ταυτόχρονα 30% χαμηλότερη κατανάλωση , πρόσθετες επιλογές σε μοντέλα με διπλάσιο αριθμό πυρήνων.
Και όλα αυτά σε πλατφόρμα με όλα τα νέα features.
 
Αν τα βάλεις όλα αυτά μαζί στο τραπέζι, θα δεις πως είναι η επανάληψη του έργου που είχαμε δει με τους AMD ATHLON X2 64 / AM2 VS Pentium D / S775 ..... [emoji7]
Δεν είναι απλά επανάληψη. Ποτέ ξανά στο παρελθόν δεν είχε η AMD ανώτερη πλατφόρμα. Εδώ έχουμε μια γενιά διαφορά στο pci-e. Για content creators, developers κτλ θα κάνει τεράστια διαφορά το pcie 4 σε ό,τι αφορά διαμεταγωγη στο storage. Αυτό δεν το είχε την εποχή των athlon η AMD. Και το single thread performance για μένα δεν είναι σημαντικό. Δυστυχώς ζούμε στην εποχή του YouTube marketing.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, GoMaR said:

Λοιπον...υπαρχει και μια αλλη οπτικη.
ΑΝ λεω ΑΝ οι καινουργιοι επεξεργαστες δεν αποδιδουν καλα στις πλατφορμες x370/x470, τοτε να με συγχωρατε αλλα δε θεωρω compatibility αυτο το πραγμα. Επειδη "αναβει" το μηχανημα.
Ετσι μπαινεις στη παγιδα της καινουργιας μητρικης..
Ναι ναι ξερω δε σε αναγκαζει κανενας..
Απλα αναφερομαι στην περιπτωση που ΔΕΝ αποδιδουν καλα και δεν υπαρχει κανενας λογος πχ να παρεις τους καινουργιους επεξεργαστες σε τετοια πλατφορμα.
Δηλαδη αν ενας 3800x κοβεται απο την πλατφορμα (λεω αν ετσι.. μη πεσουν να με φανε ορισμενοι) τοτε να το χεσω το compatibility.. :D

 

Τα cpu το ίδιο θα αποδίδουν. Πρακτικά ίδιες επιδόσεις. 

 

Το x570 δίνει pcie 4 (GPU + αποθήκευση + ζεστη) 

 

Περισσότερο bandwidth ram. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κόβει το cpu. Το latency πάνω κάτω ίδιο θα είναι. 

 

Επειδή υπάρχει μια αύξηση επιδόσεων, ίδιο αναφορά το cpu από 2666 σε 3200, δεν σημαίνει ότι θα υπάρχει η ίδια από 3200 σε 4400, το πόσο πρέπει να το δούμε 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Έρχεται ο Τάκης που πριν 2 χρόνια του έφτιαξες μηχάνημα με Ryzen 1700 και μητρική X370. Και σου λέει:

Ξέρεις Γιώργο, θέλω να αλλάξω μητρική, να βάλω μία από αυτές τις καινούριες με το νέο chipset και αργότερα να βάλω και ένα από τα νέα CPU. Απλά τώρα δεν με παίρνει να τα πληρώσω και τα δύο. Μου είχες πει όταν αγοράσαμε τα πράγματα πως μέχρι το 2020 είμαι καλυμμένος. Τι προτείνεις;

 

Εσύ λοιπόν τι θα του πεις; Ναι βάλε, κάτσε να βρω μία καλή Χ570 να αγοράσεις; Δεν θα του πεις οτι δεν γίνεται; Μήπως θα του πεις πάρε πρώτα το CPU καλύτερα γιατί υπάρχει περίπτωση και να δουλέψει;

 

 

Εγώ άν ήμουν φίλος του Τάκη , θα του έλεγα :

"Τάκη μου , κάτσε στα αυγά σου αγορίνα μου ... Ο 1700 με την X370 είναι τούμπανο σύστημα και δέν χρειάζεσαι αλλαγή. Μάζεψε τα λεφτά σου και πάμε αργότερα για Χ670 και Ryzen 3000+"

:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Dem έγραψε:

Τα cpu το ίδιο θα αποδίδουν. Πρακτικά ίδιες επιδόσεις. 

 

Το x570 δίνει pcie 4 (GPU + αποθήκευση + ζεστη) 

 

Περισσότερο bandwidth ram. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κόβει το cpu. Το latency πάνω κάτω ίδιο θα είναι. 

 

Επειδή υπάρχει μια αύξηση επιδόσεων, ίδιο αναφορά το cpu από 2666 σε 3200, δεν σημαίνει ότι θα υπάρχει η ίδια από 3200 σε 4400, το πόσο πρέπει να το δούμε 

 

 

Από την στιγμή που ο ZEN είναι SOC  και τα X570/χ470/χ370 είναι promontory , στην ουσία ένα περιφερειακό chip για αύξηση των Ι/Ο ,

τα PCI-E V4.0 ίσως να τα δούμε και σε παλαιές μητρικές X470  κ.λ.π. σε ότι έχει να κάνει με GPU , 1X NVME  που είναι και τα δυο σημαντικότερα parts που μας απασχολούν.

 

spacer.png

 

 

 

spacer.png

 

ΠΧ.

 

Gigabyte's latest BIOS update enables PCIe 4.0 support on its AMD X470 and B450 motherboards

 

https://www.notebookcheck.net/Gigabyte-s-latest-BIOS-update-enables-PCIe-4-0-support-on-its-AMD-X470-and-B450-motherboards.420880.0.html

 

Παράθεση

300- and 400-series AM4 motherboards can support PCIe 4.0. AMD will not lock the out feature, instead it will be up to motherboard vendors to validate and qualify the faster standard on its motherboards on a case-by-case basis. Motherboard vendors that do support the feature will enable it through BIOS updates, but those updates will come at the discretion of the vendor. As mentioned below, support could be limited to slots based upon board, switch, and mux layouts.

 

Στην ουσία αν δεν θες RAID  με NVMEs ή πάνω από έναν NVME  σε PCI-E V4 , δεν χρειάζεσαι καν X570 ...

 

spacer.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

στο site της μητρικης μου απο οτι φαινεται βγηκε bios

 

Version 70022019/05/1610.17 MBytes

CROSSHAIR VI HERO BIOS 7002
1. Update AM4 ComboPI 0.0.7.2A for next-gen processors and to improve CPU compatibility

2. Fixed an issue with Precision Boost values

3. Improved memory compatibility
4. Enhance system security

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

στο site της μητρικης μου απο οτι φαινεται βγηκε bios

 

Version 70022019/05/1610.17 MBytes

CROSSHAIR VI HERO BIOS 7002
1. Update AM4 ComboPI 0.0.7.2A for next-gen processors and to improve CPU compatibility

2. Fixed an issue with Precision Boost values

3. Improved memory compatibility
4. Enhance system security

 

Μην το περάσεις μέχρι να δεις, διαβάσεις, ότι τα πάει καλά με τους παλαιούς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

στο site της μητρικης μου απο οτι φαινεται βγηκε bios

 

Version 70022019/05/1610.17 MBytes

CROSSHAIR VI HERO BIOS 7002
1. Update AM4 ComboPI 0.0.7.2A for next-gen processors and to improve CPU compatibility

2. Fixed an issue with Precision Boost values

3. Improved memory compatibility
4. Enhance system security

 

Μήν βιαστείς να φύγεις από το 6401 ... γιατί το νέο αυτό beta , μπορεί να μήν είναι αγγελικά πλασμένο.

Υπομονή , θα βγάλουν και καλύτερα bios για τους 3000

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, GoMaR said:

οχι ρε συ...εδω δεν εχω περασει αλλα 15 bios που εχουν βγει απο την εκδοση που εχω :p

Ακριβώς! ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν αλλάζουμε bios αν δεν υπάρχει σοβαρός και συγκεκριμένος λόγος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα να αναφέρω οτι το έχω περάσει απο τη μέρα που βγήκε επειδή είχα θεμα με τις μνήμες και πλέον παίζουν στα 2933 σταθερά ενώ είναι validated για 2800.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω και εγω bios καποια στιγμη στην μια μητρικη γιατι η δευτερη λογικα θα παρει ποδι, ποτε δεν μου εκατσε καλα αλλωστε ουτε οι μνημες 3000 δεν δουλευουν...

Link to comment
Share on other sites

Ποτε βγαινουν στην αγορα τελικα ωρε παιδια; Μπας κι αναβαθμισουμε τον γερο 4790; 

 

Επειδη δεν πολυπαρακολουθω το θεμα, εχουμε τιποτα τιμες κλπ; Εστω κατα προσεγγιση ποσο θα παει ενα σετ 3700Χ με μετριοκαλη μητρική και 16gb μνημης; 

Link to comment
Share on other sites

Ποτε βγαινουν στην αγορα τελικα ωρε παιδια; Μπας κι αναβαθμισουμε τον γερο 4790; 
 
Επειδη δεν πολυπαρακολουθω το θεμα, εχουμε τιποτα τιμες κλπ; Εστω κατα προσεγγιση ποσο θα παει ενα σετ 3700Χ με μετριοκαλη μητρική και 16gb μνημης; 
Στα ξεκινήματα (7/7) υπολογίζω να χρειαστείς ένα 600άρι για επεξεργαστή και mobo + ό,τι επιλέξεις να δώσεις για μνήμη.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.