Jump to content


Επιλογή κεραίας τηλεόρασης & Εγκατάσταση


Recommended Posts

The story so far, έχουμε μια κεραία στην ταράτσα, παλιά πήγαινε με ένα ενιαίο (πουθενά κομμένο) καλώδιο σε μια τηλεόραση και όλα οκ, αργότερα προστέθηκαν δυο διαμερίσματα και εδώ έμπλεξε το πράγμα, τα διαμερίσματα όλες οι πρίζες καταλήγουν στην σκάλα, εκεί σε ένα σημείο που νομίζω ξέρω που είναι πάνε τα δυο καλώδια από τα δυο διαμερίσματα, ενώνονται σε ένα και καταλήγουν σε ένα ενισχυτή στην μια έξοδο του, στην άλλη είναι το άλλο καλώδιο από την παλιά tv, τον ενισχυτή τον έβαλε ο καταπληκτικός ηλεκτρολόγος που τα έφτιαξε, το θέμα είναι ότι η παλιά tv είχε πλέον χάλια σήμα και όταν γύρισα και μου το είπαν απλά έβγαλα τα διαμερίσματα μιας και δεν ενδιέφερε κανέναν η τηλεόραση ώστε να μπορεί να βλέπει κανονικά στην παλιά.

 

Και ερχόμαστε στο σήμερα που θέλω να βάλω κεραία για μένα,

Α. Επειδή ξέρω ότι οι ενώσεις στο καλώδιο της κεραίας μετράνε πολύ υπάρχει κάποιος σωστός τρόπος; Κολλητήρι; Φακές;

Β. Τι κεραία να επιλέξω;

Γ. Σε περιοχή με καλό σήμα ο ενισχυτής είναι απαραίτητος;

 

Αυτά σε πρώτη φάση, τουλάχιστον μέχρι να πάρω την κεραία..

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

A. Το καλύτερο είναι ένα splitter

B. Μια οποιαδήποτε επώνυμη

Γ. Είναι απαραίτητος όταν θες να μοιράσεις το σήμα σε πολλές τηλεοράσεις γιατί οι μπρίζες/ενώσεις κλπ ρίχνουν την ένταση του σήματος.

 

Θα μπορούσες να πάρεις έναν ενισχυτή με πολλές εξόδους και να συνδέσεις εκεί τα 3 υπάρχοντα καλώδια από τις 3 τηλεοράσεις συν το ένα επιπλέον που θες να βάλεις για σένα https://www.edision.gr/el/detail/552340-enisxutis-grammis-f-47-790mhz-4-out-lte

 

Ενδεχομένως να μη χρειάζεται να αλλάξεις καν κεραία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν θες να πας το σημα σε διαφορετικα διαμερισματα και μεσα σε καθε διαμερισμα, ισως υπαρχουν παραπανω απο 2 συσκευες, θελει λιγο μελετη το πραμα. καθως οσο περισσοτερες συσκευες και καλωδιωση, τοσο εχεις απωλειες σε σημα. 

 

χωρις να ειμαι ειδικος εγκαταστασεων κεραιων, θα σου πω αυτα. 

 

1. θες οπωσδηποτε μια καλη κεραια, με υψηλη ευαισθησια για να εχεις καλο σημα. αφου η περιοχη σου εχει καλο σημα, ακομα καλυτερα. 

2. θες ενα διακλαδωτη κεραιας, με οσες εξοδους θες για τα διαμερισματα. αν θες να δωσεις σε 3 διαμερισματα, τοτε 3 εξοδους. πχ https://www.hellasdigital.gr/tv-and-multimedia-el/passive-distribution/splitter-el/televes-5151-splitter-3-ways-f-all-band-dc/  για να δωσεις το σημα σε καθε διαμερισμα. 

3  η αντιστοιχα εναν ενισχυτη με πολλαπλες εξοδους, αν φοβασαι μεγαλες απωλειες σηματος. 

 

 

 

βεβαια, κανονικα, ολα αυτα, θελουν εναν τεχνικο να κανει και μετρησεις για το σημα, αλλα...........!!! 

Untitled.png.59a0b6ae67ec40db94b442595c2eb5b4.png

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η συνδεση σε σειρα, μειωνει το σημα περιπου στο 20-30% ανα μπριζα. Χωρια την μικρη απωλεια που εχει καθε μπριζα λογω υλικου.

 

Το καλυτερο ειναι οτι ειπε ο φιλος @GriGaS (Ειναι κ πολυ Value For Money μαρκα η Edition)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Η συνδεση σε σειρα, μειωνει το σημα περιπου στο 20-30% ανα μπριζα. Χωρια την μικρη απωλεια που εχει καθε μπριζα λογω υλικου.

 

Το καλυτερο ειναι οτι ειπε ο φιλος @GriGaS (Ειναι κ πολυ Value For Money μαρκα η Edition)

 

TELEVES  ειναι και του GriGas.  η EDISION προφανως τα πουλαει.  

 

Στο σπιτι μου ολα της TELEVES εχω βαλει, απο κεραια, Splitter και ενισχυτη-τροφοδοτικο...!!   εχει πολυ ποιοτικα πραγματα.

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα παρεις μια κεραια σαν αυτη https://gagas.gr/gr-fracarro-blu10-hd-lte-κεραια-uhf-18478.html , 

Θα βαλεις καινουριο καλωδιο απο την κεραια μεχρι τον ενισχυτη. Ενα βυσμα F και οτι βυσμα εχει ο ενισχυτης.

Μετα με εναν αποκωδικοποιητη (πατωντας το πληκτο Ι ) δοκιμαζεις το σημα πριν και μετα τον ενισχυτη.

Αν δεν μπορεις να τα κανεις αυτα, τοτε θα χασεις χρονο και χρημα. Καλυτερα να φωναξεις ηλεκτρονικο, οχι απλο ηλεκτρολογο γιατι μπορει να μην εχει ουτε απλο οργανο μετρησης σηματος.

Έγινε επεξεργασία από xriantw
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω μεινει πισω γιατι δεν ασχολουμαι πλεον με το σπορ (παλιος δορυφορομανης)

Televes την θεωρουσα ακριβη χωρις λογο. Δεν ξερω τι/εαν εχε αλλαξει

 

Εγω πριν 4 χρονια ειχα βαλει

Triax κεραια UHF (40-45 Αγορα)
Ikusi Κεραια FM (καπου 10 Νομιζω)
Ikusi Ενισχυτης/μικτης (50)

Και μπριζες TV/FM ikusi (ειχαν τοτε την χαμηλωτερη απωλεια σε db) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ηξερα οτι ηταν ακριβη.  αλλα πριν κανα 3αρι χρονια που εφτιαξα -ανανεωσα το τηλεοπτικο δικτυο του σπιτιου μου, τα βρηκα -σχετικα- φθηνα, για TELEVES. 

 

αν θυμαμαι καλα, κανα 30αρι η κεραια UHF, κανα 12αρι η FM, δεν θυμαμαι καθολου ομως ο Ενισχυτης ιστου με το τροφοδοτικο του...! 

 

πριζες στο σπιτι εβαλα της LEGRAND  με TV- R- SAT. βεβαια δεν τις θυμαμαι τοσο ακριβες...!! 

 

 αλλα γενικα...., πανω-κατω,  περιπου στα ιδια με σενα πηγα..!!  

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να βάλω ενισχυτή, ποτέ δεν είχα καλό αποτέλεσμα, παλιά που το καλώδιο πήγαινε από την κεραία στην τηλεόραση χωρίς να είναι κομμένο πουθενά είχε το καλύτερο αποτέλεσμα, δεν αποκλείω να βάλω αν έχω πρόβλημα αλλά σε πρώτη φάση προτιμώ να πάρω δεύτερη κεραία, η υπάρχον είναι αρχαία (20 ετών και βάλε).

 

Βασικά σκεφτόμουν να αποσυνδέσω τα δυο καλώδια που έρχονται από τα διαμερίσματα και να τα επεκτείνω ώστε το κάθε διαμέρισμα να έχει το δικό του καλώδιο, στο δικό μου θα βάλω νέα κεραία στο άλλο προς το παρόν τίποτα, το παλιό ως έχει στον ενισχυτή, δεν το πειράζω.

 

Για το Γ. στο σαλόνι έχει δυο πρίζες τηλεόρασης, αν είμαι τυχερός εκεί που θα μπει θα είναι η πρώτη πρίζα αλλιώς (το πιθανότερο) θα είναι η δεύτερη σε σειρά, τις άλλες προς τα δωμάτια θα τις αποσυνδέσω, οπότε υπολογίζω μια ένωση η επέκταση στο κλιμακοστάσιο και άλλη μια στο σαλόνι στην δεύτερη πρίζα που θα μπει η τηλεόραση.

 

Για κεραία σκεπτόμουν κάτι τέτοιο:

https://www.skroutz.gr/s/12086872/Matel-Electronics-5G.html

https://www.skroutz.gr/s/5191750/Matel-Electronics-AN-Digital.html

 

Τεχνικό δεν παίρνω, πήραν και τα έκανε έτσι…. θα το προσπαθήσω μόνος και αν δεν το καταφέρω δεν πειράζει

Έγινε επεξεργασία από Havic
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trib said:

Διαβάζω για κεραία FM. Βάζετε δεύτερη κεραία για ραδιοφωνικούς σταθμούς (που παίζει η TV) ή εννοείται κάτι άλλο;


FM, για ληψη FM. Δεν εχει σχεσει με τα ραδιωφονικα που εκπεμπονται μεσω της DVB-T.

@Havic Η θα ειχες παρει κακο ενισχυτη/ η χαλασε./ η ο τεχνικος δεν ενωσε κατι καλα. 

Δεν ειναι λογικο να εχεις χειροτερο σημα ΜΕ ενισχυτη.

Link to comment
Share on other sites

η κεραια FM, σε μενα, παει σε εναν κλασσικο ραδιοενισχυτη που εχω..!  

 

 

Στο αναλογικο σημα, θεωρω ηταν πιο αναγκαιος ο ενισχυτης ωστε να δωσει δυνατο και καθαρο σημα στην τηλεοραση. 

 

Τωρα με το ψηφιακο σημα, θεωρω οτι αν βαλεις μια κεραια, για μια και μονο τηλεοραση, δεν χρειαζεσαι ενισχυτη.  ενισχυτη περισσοτερο πιστευω θα χρειαστεις αν εισαι σε περιοχη με αδυναμο σημα, ή αν προκειται να συνδεσεις ενα δικτυο με πολλες συσκευες.  οπως σε ενα σπιτι με 2-3 τηλεορασεις σε διαφορετικα δωματια, η ακομα και οροφους.!!  

 

οπως λεει ο ΥΝτινοπουλος απο πανω, δεν γινεται με απλη φυσικη, να εχεις χειροτερο σημα με ενισχυτη, απο ο,τι χωρις..!  η κατι στην συνδεσμολογια φταιει, ή το αλλο που μπορω να σκεφτω, ειναι αν το τροφοδοτικο δεν ταιριαζει με τον ενισχυτη, οσον αφορα τα ρευματα...!!   

 

και για να τα διευκρινισω, μην εννοουμε αλλα αντ αλλων, ο ενισχυτης ιστου (ΚΙΤΡΙΝΟΣ) ειναι αυτος που παει στον ιστο της κεραιας και βαζεις το καλωδιο της κεραιας, και το τροφοδοτικο (ΛΕΥΚΟ) ειναι αυτο που βαζεις στο ρευμα -εντος σπιτιου, και τροφοδοτει-ενισχυει το σημα μεσω των καλωδιων..! 

 

televes.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην αναλογική γινόταν πάντως ο ενισχυτής να μπουκώσει το σήμα. Γι αυτό υπάρχουν και πρίζες με διαφορετικά db απώλειας ώστε να ρυθμίζεις την απολαβή σε ίδια επίπεδα ανεξαρτήτως απόστασης καλωδίων. Τώρα με την ψηφιακή να πω την αλήθεια δεν ξέρω τι γίνεται.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.