Jump to content


Παταρι - ασανσερ


Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Εχω ενα ντουλάπι-παταρι πάνω απο την κουζίνα το οποίο είναι αρκετά ψηλά και βαθύ με αποτελεσμα να μην υπαρχει προσβαση (ευκολη) σε ολο του το χωρο. Οποτε σκεφτομαι το ενδεχομενο να κοπει ο πατος του και να μπει ενα συστημα που να το κατεβαζει καθετα τηλεσκοπικα μεχρι το πατωμα. Εχει δει κανεις κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, spH3RiCal said:

Καλησπερα,

 

Εχω ενα ντουλάπι-παταρι πάνω απο την κουζίνα το οποίο είναι αρκετά ψηλά και βαθύ με αποτελεσμα να μην υπαρχει προσβαση (ευκολη) σε ολο του το χωρο. Οποτε σκεφτομαι το ενδεχομενο να κοπει ο πατος του και να μπει ενα συστημα που να το κατεβαζει καθετα τηλεσκοπικα μεχρι το πατωμα. Εχει δει κανεις κατι τετοιο?

Έχω δει διάφορα συστήματα με τροχαλίες αναρτημένες σε οροφή για να ανεβάζουν βαριά αντικείμενα (πχ προβολείς CRT) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο εφαρμόζεται στην περίπτωσή σου...

Link to comment
Share on other sites

Με τροχαλια δε νομιζω να γινεται. Με τηλεσκοπικο συστημα θεωρητικα γινεται αλλα δε ξερω κατα ποσο υπαρχει αρκετα μακρυ για να φτανει μεχρι κατω (σε λογικα πλαισια τιμης τουλαχιστον).

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου κάτι αντίστοιχο με το ασανσέρ αλλά θα χάσεις χώρο. Οι πλαϊνές ράγες θα πρέπει να είναι τηλεσκοπικές για να μην σε ενοχλούν. Πάντως το ζήτημα θέλει πολλή μελέτη!

https://www.diaforetiko.gr/ekane-to-krevati-tis-asanser-gia-na-choresi-mesa-sto-lilipoutio-spiti-tis/

Ρίξε μία ματιά σε αυτό το βίντεο δεν είναι βέβαια ντουλάπι αλλά κρεβάτι. Ισως σου έρθει καμιά ιδέα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδη αν καταλαβα καλα μενεις μεσα στο σπιτι και μαλιστα το δωματιο που μιλαμε ειναι η κουζινα, η σκεψη σου να κοπει η πλακα του παταριου δεν ειναι ευκολη υποθεση. Οχι τοσο η διαδικασια της οσο η αναστατωση που θα προκαλεσει.

 

Αν το προβλημα σου ειναι περισσοτερο το οτι ειναι βαθυ παρα το ψηλα, θα εκανα το εξης.

Θα αγοραζα μερικους τηλεσκοπικους μηχανισμους συρταριου βαρεως τυπου. Θα τκυς βιδωνα στη πλακα και πανω σε αυτους θα εβαζα 1 ή 2 κομματια κοντρα πλακε. Οποτε χρειαζομουν κατι θα ανεβαινα και θα τραβουσα το ας το πουμε συρταρι.

Λυση σιγουρα οικονομικη κ σιγουρα χωρις καθολου παντοφλα απο τη συζυγο :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Για να μπεί σε σωστή βάση η συζήτηση θα πρέπει να πεις τι συνήθως τακτοποιείς στο παταράκι αυτό.

Το πρόβλημά σου έχει να κάνει με το ότι το βάθος του είναι μεγαλύτερο από ότι φτάνει το χέρι σου ανεβασμένος σε μια σκαλίτσα φαντάζομαι.

Αν αυτό είναι το ζήτημα τότε υπάρχει μια "απλή" λύση με βάση τη λογική που σου πρότεινε η Αγάπη.

Είναι μακράν πιο εύκολη και αποδοτική από αυτό που σκέφτεσαι εσύ.

Τώρα αν τα αντικείμενα είναι βαριά και ογκώδη θα χρειαστείς ένα βαρύ μηχανισμό, αλλά αυτά υπάρχουν.

Στήνεις μια γερή κατασκευή πάνω στην οποία θα βιδωθούν οι δύο (ή τέσσερις ανάλογα με τις διαστάσεις και τα βάρη) μηχανισμοί και μετά  στήνεις μια βάση / πλατφόρμα η οποία στηριζόμενη στους μηχανισμούς προβάλει από το άνοιγμα τόσο ώστε να φέρει το πιο απρόσιτο σημείο της σε απόσταση που να φτάνει άνετα το χέρι σου!

Τώρα αν το πορτάκι του ντουλαπιού θα είναι ανοιγόμενο ή θα είναι ενσωματωμένο με την συρόμενη πλατφόρμα αυτό είναι δικό σου θέμα.

Για να πάρεις μια ιδέα για βαρείς μηχανισμούς δε εδώ κάτι που βρήκα πρόχειρα :

 

https://www.google.com/search?q=Extra+heavy+duty+500kg+drawer+sliding+mechanisms&client=firefox-b&tbm=isch&tbs=rimg:CUnBj7WkaxnGIjiU1zc194tsyq_13HOy5nFtnhCjbHP1TS5on-3reDwuAaYmb8pSCgyy4_17_1w13NN-P7enTsOlze2EyoSCZTXNzX3i2zKEaFB14tLZQv9KhIJr_1cc7LmcW2cRdFsNqyo0stUqEgmEKNsc_1VNLmhHSIsRxWN1NqyoSCSf7et4PC4BpEVp8DYCZruorKhIJiZvylIKDLLgR6rQ08-8CSxYqEgn_1v_1DXc034_1hH5dZO0yQkjGCoSCd6dOw6XN7YTEUNNfSofhmuP&tbo=u&sa=X&ved=2ahUKEwjgtNKOuf_eAhWEbFAKHbPyBzcQ9C96BAgBEBs&biw=1296&bih=715&dpr=1

 

https://dgresun.en.made-in-china.com/product/eXtnvmlVOERS/China-Industrial-500kg-Extream-Heavy-Duty-Full-Extension-Drawer-Slides.html

 

Industrial-500kg-Extream-Heavy-Duty-Full

 

Μιλάω για τον επάνω μηχανισμό που όλα τα κομμάτια του είναι το ίδιο στιβαρά.

Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες λύσεις οι οποίες όμως είναι πιθανόν να έχουν ορατά τμήματα ή να κοστίζουν πολύ περισσότερο και σε χρήμα και σε αναστάτωση με εξαιρετικά χαμηλό WAF ! :p

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω γνώσεις μάστορα, κάποια στιγμή σε πατάρι σκεφτόμουν να βάλω κάτι τέτοιο

Δυστυχώς το σχέδιο εγκαταλείφθηκε και δεν ξέρω κατά πόσο κάτι τέτοιο είναι εφικτό για πατάρια αλλά σαν ιδέα δεν μου έχει φύγει εντελώς.

Έγινε επεξεργασία από p55
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thnx για τις απαντησεις :)

Πλακα δεν υπαρχει, ο πατος ειναι ξυλινος οποτε μπορει να φυγει ευκολα.

 

Ο λογος για το ολο εγχειρημα ειναι οτι θελω εξτρα χωρο στην κουζινα. Τα πραγματα που εχω εκει αυτη τη στιγμη δεν ζυγιζουν πανω απο 20 κιλα. Αυτο που ειχα στο μυαλο μου ειναι να φτιαχτει μια ραφιερα χωνευτη που να κατεβαινει τηλεσκοπικα. Το συνολικο βαρος μαζι με την κατασκευη δε νομιζω να ξεπερναει τα 40-50 κιλα. Αυτο το verti ωραιο φαινεται αλλα ξεφευγει πολυ στην τιμη.

Παντοφλα δε παιζει, γκρεμιζουμε ελευθερα. ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κόβεις το πατάρι και φτιάχνεις ένα ντουλάπι που να χωράει

Αγοράζεις 2 μηχανισμούς σηρταριού από αυτους που σου έβαλε ο Στέλιος και τους βιδώνεις δεξιά αριστερά του ντουλαπιού κάθετα

Βιδώνεις μια μάπα στο ντουλάπι και μια τροχαλία στο ταβάνι

Αγοράζεις έναν παλιό υαλοκαθαριστήρα αυτοκινήτου και του βιδώνεις μια ανέμη με ένα σκοινί που περνάει από την τροχαλία στο ταβάνι και καταλήγει στην μάπα του ντουλαπιού.

Χρειάζεσαι και 2 τερματικούς διακόπτες για να μην τα κάνεις πουτάνα όλα : P

  • Like 6
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Χρειάζεσαι και 2 τερματικούς διακόπτες για να μην τα κάνεις πουτάνα όλα : P

Για να μιλάς με τόση γλαφυρότητα, κάτι ξέρεις  εσύ ! ! ! :hehe:

:T:

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος spH3RiCal έγραψε:

Κατι σε φρενο να κατεβαινει σιγα σιγα υπαρχει?

Ο καθαριστήρας έχει μειωτήρα με ατέρμονα δεν χρειάζεσαι φρένο.

Για την ταχύτητα παίζεις με τις τροχαλίες και με την ανέμη.

Αν θέλεις για πιο φτηνά βίδωσε στην κολώνα μανιβέλα από τρέιλερ βάρκας ή ακόμα και σκέτο κοτσανέλο να δένεις το σκοινί  και να το κατεβάζεις χειροκίνητα από τρύπα στην άκρη του παταριού. Κάτι σαν τον μηχανισμό που κρεμάνε τα ποδήλατα στο ταβάνι

Link to comment
Share on other sites

Φτιάξε ένα ράφι το οποίο να βγαίνει συρταρωτά προς έξω με σιδηρόδρομους, προς τα εκεί που στέκεσαι που έβγαλες τη φωτό. Θα το τραβάς σαν το ράφι του πλυντηρίου πιάτων. Στο ράφι επάνω θα βάλεις τα πράγματα. Πρέπει φυσικά να καταργήσεις τα διακοσμητικά εκεί.

φεΕΕ.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μοτέρ υαλοκαθαριστήρα είναι πολύ καλή λύση. Αυτό θα σου πρότεινα και εγώ, έχει δοκιμαστεί σε πόρτα συρόμενη. Μετά θα πρέπει να φτιάξεις ένα μηχανισμό με ραουλα και συρματόσχοινα για να κινείται. Θα χρειαστείς μια μπαταρία αυτοκινήτου μικρή βκαι έναν φορτιστή-συντηρητή. Αν θέλεις να αποφύγεις τα ηλεκτρικα θα ψάξεις να βρεις παλαγκο με φρένο ή βίντζι χειροκίνητο

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Το μοτέρ υαλοκαθαριστήρα είναι πολύ καλή λύση. Αυτό θα σου πρότεινα και εγώ, έχει δοκιμαστεί σε πόρτα συρόμενη. Μετά θα πρέπει να φτιάξεις ένα μηχανισμό με ραουλα και συρματόσχοινα για να κινείται. Θα χρειαστείς μια μπαταρία αυτοκινήτου μικρή βκαι έναν φορτιστή-συντηρητή. Αν θέλεις να αποφύγεις τα ηλεκτρικα θα ψάξεις να βρεις παλαγκο με φρένο ή βίντζι χειροκίνητο

 

Δεν χρειάζεται μπαταρία ένα τροφοδοτικό 12V χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.