Jump to content



Αγαπημένα μας μπαρ.


xkabamarux

Recommended Posts

 Εδω μπορουμε να γραφουμε τα αγαπημενα μας μπαρ. 

 

 

 Ξεκινω με ενα απο τα αγαπημενα μου. Hilton Galaxy Bar. 

 

 Ενα απο τα στεκια μου που πηγαινω εδω και χρονια. Ειτε καλοκαιρι ειτε χειμωνας, η θεα ειναι μαγευτικη, η μουσικη τελεια και τα ποτα πεντακαθαρα. Η εξυπηρετηση ειναι σε κορυφαια επιπεδα. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ψιλοακυρο το θέμα ε;

 

Τα φαγητά στο φαγητο-θέμα ταιριάζουν σε κάθε χρήστη¨που τρώει και έχει κουζίνα ο ίδιος, είτε η μαμά/γιαγιά/γυναίκα και επίσης ολοι έχουν πρόσβαση  και σε supermarket.

Τα τραγουδια στο mp3-θεμα ταιριάζουν σε κάθε χρήστη με πρόσβαση στο youtube.

Οι ταινιες/σειρές στο αντίστοιχο θέμα ταιριάζουν σε κάθε χρήστη με πρόσβαση σε τηλεόραση, κινηματογράφο, υπολογιστή.

 

Το  hilton galaxy bar το ξέρουν οι Αθηναίοι και όχι όλοι, το εξηκοστό-πέμπτο μπαρ στρίβοντας στην γωνία στα Λαδάδικα το ξέρουν οι Θεσσαλονικείς και όχι όλοι, και το μπαρ της Τασούλας του Μήτσου, το ξέρουν όλοι στο χωριό μου. :p

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

CV Distiller, κλασικο ποταδικο με μια απο τις καλυτερες καβες στην Ευρωπη. Μονο μειονεκτημα, δεν ειναι για οσους δεν καπνιζουν.

6 hours ago, Snips said:

Ψιλοακυρο το θέμα ε;

 

Τα φαγητά στο φαγητο-θέμα ταιριάζουν σε κάθε χρήστη¨που τρώει και έχει κουζίνα ο ίδιος, είτε η μαμά/γιαγιά/γυναίκα και επίσης ολοι έχουν πρόσβαση  και σε supermarket.

Τα τραγουδια στο mp3-θεμα ταιριάζουν σε κάθε χρήστη με πρόσβαση στο youtube.

Οι ταινιες/σειρές στο αντίστοιχο θέμα ταιριάζουν σε κάθε χρήστη με πρόσβαση σε τηλεόραση, κινηματογράφο, υπολογιστή.

 

Το  hilton galaxy bar το ξέρουν οι Αθηναίοι και όχι όλοι, το εξηκοστό-πέμπτο μπαρ στρίβοντας στην γωνία στα Λαδάδικα το ξέρουν οι Θεσσαλονικείς και όχι όλοι, και το μπαρ της Τασούλας του Μήτσου, το ξέρουν όλοι στο χωριό μου. :p

 

 Γραφω τα δικα μου στεκια και θελω να διαβασω των αλλων ανθρωπων τα στεκια να δοκιμασω και κατι αλλο. Τι δεν εχεις καταλαβει; Οποιος θελει να γραψει κατι σχετικο με το νημα, το γραφει, οποιος δεν θελει δεν το γραφει. Απλα.

6 hours ago, Snips said:

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι προτιμήσεις μου θα έλεγα φωτογραφίζουν μαγαζιά όπως ->

 

kolobaro_1-500x375.jpg

 

επίσης 

 

%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%B9%CE%BF4.jp

 

παίζει δυνατά σε καλοκαιρινές διαθέσεις

 

%25CE%2591%25CF%2587+%25CE%25B5%25CE%25B

 

μα το αγαπημένο μου (κορυφαίο στο tripadvisor απο 1847)

με καλές παραστάσεις κατα καιρούς , μονίμως live πρόγραμμα , επιτρέπει κάπνισμα 

και με εκλεκτό κόσμο κατα περιστάσεις 

vouli_moutzes.jpg?w=610

 

 

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος xkabamarux έγραψε:

CV Distiller, κλασικο ποταδικο με μια απο τις καλυτερες καβες στην Ευρωπη. Μονο μειονεκτημα, δεν ειναι για οσους δεν καπνιζουν.

 

 Γραφω τα δικα μου στεκια και θελω να διαβασω των αλλων ανθρωπων τα στεκια να δοκιμασω και κατι αλλο. Τι δεν εχεις καταλαβει; Οποιος θελει να γραψει κατι σχετικο με το νημα, το γραφει, οποιος δεν θελει δεν το γραφει. Απλα.

 

Ναι, αλλά εσένα αγαπημένα σου μπαρ είναι αυτά της Αττικής. Δεν μένουν όλοι εδώ. :) Δεν ξέρω για νυχτερινές καταστάσεις, παρά μόνο μία μπυραρία στο Χαλάνδρι (έχω πάει κι αλλού, αλλά δεν ενθουσιάστηκα). Επίσης η "Δραχμή" είναι ωραίο μαγαζάκι.

Έχω αγαπημένα στέκια/καφέ και φαγάδικα.

Μασίνα στην Συγγρού για μάσα και Momo στην Καλλιθέα για καφέ ή/και Brunch (το brunch μας μάρανε :hehe: )

Επίσης Bartesera στην Κολοκοτρώνη (στοά Πραξιτέλους) για καφέ επίσης, και LUKUΜΑΔΕΣ λίγο πιο κάτω, στην Αιόλου, για... λουκουμάδες :p 

  Ύστερα, υπάρχουν κάτι ωραία ροκάδικα σε Μαρούσι (blueprint)  και Ν.Φιλαδέλφεια (ξεχνάω εντελώς το όνομα αυτού) , και κάτι ωραία ρακάδικα/νεανικά καφενεία, σε Περιστέρι και κέντρο (Εξάρχεια mostly). Αυτά του Περιστερίου που θυμάμαι είναι ο "έντεχνος καφενές" και το "Γιαγιά Κούκου" και στο Κέντρο το "Καπετάν Μιχάλης" στη Φειδίου και το ...Φειδίου (ακριβώς απέναντι από τον Καπετάν Μιχάλη - και τα 2 έχουν ωραία ρακή) και το Cusco στα Εξάρχεια (Κωλέττη). 

Έχω βρεθεί σε πάρα πολλά μαγαζιά, αλλά δεν θα τα αποκαλούσα... bar (για πιο νυχτερινές καταστάσεις δηλαδή).

 

Να απαριθμήσω και τα αγαπημένα στην Θεσσαλονίκη όπου ζούσα για 30 χρόνια; ? 

Link to comment
Share on other sites

The Local Pub? Κάπως έτσι νομίζω. Μία φορά βρέθηκα εκεί, μπορώ να πω ότι ήταν ωραία αλλά μου πέφτει λίιιιγο μακρυά :p 

Α, μου έχουν προτείνει και το Le Roi από εκεί, αξίζει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, τα μπαράκια μάλλον ήταν μόδα μέχρι τα 90's.

Μουσικά πλέον μπορείς να "ψαχτείς"  και μόνος σου σε ότι είδος θες μέσω ιντερνετ,

άσε που το ποτό ξεροσφύρι (φιστίκια και πατατάκια δεν είναι μεζές) δεν κάνει καλό.

Δεν το γυρνάμε καλύτερα σε φαγάδικα, ρακάδικα, μεζεδοπωλεία και άλλα μαγαζιά με μασούλημα και ποτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Για αυτό έγραψα για ρακάδικα/μεζεδοπωλεία/νεανικά καφενεία. Τα τελευταία είναι πολύ στη μόδα, και αν ψαχτείς, ορισμένα έχουν και πολύ καλό φαγητό! 

 

 

Nα ανοίξουμε άμεσα θέμα με κριτικές για τιμές/ποιότητα κλπ.

 

766922500_.jpg.d964d67a3d2babb5cd439cc950534e87.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ο ts συμφωνεί,θα μπορούσε το θεμα αυτό να γίνει περισσότερο all in one και να μιλήσουμε και για μπαρ και τα πάντα γκα τους ..παλαιοτερους :)

Διαφορετικά,μεταφερονται σε καινούριο 

Link to comment
Share on other sites

Αu Revoir....Πατησιων 136...

Ιδιο ακριβως οπως ηταν τα τελη του 50 που ξεκινησε, σε παει αλλου..

Καθαροτατα ποτα, μουσικη οσο πρεπει ,να μπορεις να πεις 2 κουβεντες με την παρεα σου ...

Τους περισσοτερους δεν θα τους σηκωσει το κλιμα , αλλα οσοι καταλαβουν τι κ πως δεν θα ξαναπατησουν αλλου....

Δεν ειναι για ολους, αλλα μια φορα ,εστω, αξιζει να πατε για να γυρισετε 60 χρονια πισω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι απαραιτήτως άστοχο: ακόμα κι αν πρόκειται για άλλη πόλη από την πόλη διαμονής κάποιου, μπορεί να φανεί χρήσιμο αν ο κάποιος επισκευθεί την πόλη. Χωρίς να μένω Θεσσαλονίκη δεν θα με ενοχλούσε να διαβάσω σχόλια για κάποια μπαρ της που κάποιο μέλος εδώ θεωρεί άξια αναφοράς.

Επίσης, πού ξέρεις μπορεί να μάθουμε και κάτι που μας έχει διαφύγει:
Π.χ.

On 12/8/2018 at 7:45 PM, tommybertsen said:

The Local Pub? Κάπως έτσι νομίζω. Μία φορά βρέθηκα εκεί, μπορώ να πω ότι ήταν ωραία αλλά μου πέφτει λίιιιγο μακρυά


το συγγενές μαγαζί τους όμως The Lazy Bulldog Pub (λίγα μέτρα από την οδό Πειραιώς, απέναντι από την είσοδο της Τεχνόπολης στο γκάζι, πολύ κοντά στο σταθμό Κεραμεικού και με περίπου δεκάλεπτο περπάτημα κοντά στους σταθμούς Πετραλώνων ή Θησείου του ΗΣΑΠ) σου πέφτει αρκετά κοντά. Αν σου αρέσει αυτό το είδος μπυραρίας, αξίζει μια επίσκεψη. Δεν σερβίρει καφέ, τσάι κλπ, τηρεί τον αντικαπνιστικό εντός καταστήματος.


 

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όντως, άκυρο δεν το λες. 

πριν 6 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

το συγγενές μαγαζί τους όμως The Lazy Bulldog Pub (λίγα μέτρα από την οδό Πειραιώς, απέναντι από την είσοδο της Τεχνόπολης στο γκάζι, πολύ κοντά στο σταθμό Κεραμεικού και με περίπου δεκάλεπτο περπάτημα κοντά στους σταθμούς Πετραλώνων ή Θησείου του ΗΣΑΠ) σου πέφτει αρκετά κοντά. Αν σου αρέσει αυτό το είδος μπυραρίας, αξίζει μια επίσκεψη. Δεν σερβίρει καφέ, τσάι κλπ, τηρεί τον αντικαπνιστικό εντός καταστήματος.

Έχω πάει. Παρέλειψα να το πω απλά :p Έχω πάει και σε άλλα στο γκάζι αλλά δεν έχω ιδέα πως λέγονται. Ένα είναι για ποδηλάτες (κάτι το οποίο δεν είμαι αλλά δεν βαριέσαι :p )

Link to comment
Share on other sites

Cocktail-άδικα:

Najbarajo στο Χαλάνδρι

Skyfall στις στήλες Ολυμπ. Διός ( Μάρκου Μουσούρου 1, θέα Ακρόπολη )

Kudeta On The Sky στο Γκάζι ( θέα Ακρόπολη, open air, καλοκαιρινό rooftop )

Manor House στο Περιστέρι ( το καλοκαίρι open air rooftop )

Τα καλύτερα...

Έμβασις στο Κάστρο της Μονεμβασιάς

Ενετικό στο Κάστρο της Μονεμβασιάς

Το Κουζινί στην Ελαφόνησο

Απόμερο στην Άνδρο

Skala στην Άνδρο

PK Cocktail Bar στην Σαντορίνη

 

Bar/Barάκια/θεματικά:

Balux: The House Project στην Γλυφάδα ( σούπερ για τον χειμώνα )

Balux: Seaside Project στην Γλυφάδα ( για καλοκαίρι )

Apolis Scherzo στην Πετρούπολη ( summer open air lounge α λα νησιώτικο στυλ )

Terra Petra στην Πετρούπολη ( πολυχώρος και summer open air rooftop )

Bogart στο Κολωνάκι ( ιδανικό αν θες να ψωνίσεις καμμιά βίζιτα :D )

J στην Κηφισιά ( διάφορες θεματικές νύχτες )

Cargo στην Ν. Ερυθραία ( χαλαρό lounge style, ήρεμο, κατά τις 1 πέφτουν οι τόνοι :p )

A for Athens στο Μοναστηράκι

360 στο Μοναστηράκι

Tango Bar στην Σαντορίνη

Murphy's στην Σαντορίνη ( καθαρή Αμερικανιά bar )

Enigma στην Σαντορίνη

Στην Άκρη στην Ελαφόνησο

Cafe del Mar στην Ελαφόνησο

 

Latin-άδικα:
Enzzo de Cuba στο Μπουρνάζι

Fuego στην Νέα Σμύρνη

Cuba Libre στο Μαρούσι ( κλασικό ball room, δεν είναι bar-ο-χώρος )

Fever Reloaded στον Χολαργό ( όπως το Cuba Libre )

La Rosa Negra στην Θεσσαλονίκη ( ανοίγει πάλι στον δικό του χώρο σε λίγο καιρό )

Habanita στην Θεσσαλονίκη

Gazi View ( Τετάρτες, που είναι δεν χρειάζεται εξήγηση φαντάζομαι, άλλες μέρες παίζει mainstream, θέα Ακρόπολη )

Roha's στην Χατζηγιάννη Μεξή ( πίσω από το Hilton, Παρ. Κυριακή λατινάρει, Σάββατο 1 το μήνα λάτιν, τις υπόλοιπες 80s nights )

Folie Club πλησίον λεωφ. Αλεξάνδρας & Μεσογείων

 

Φαγητάδικα:

il Salumaio di Atene στην Κηφισιά ( high end ζυμαρικάδικο )

Al Pino στο Χαλάνδρι ( εξίσου καλό high end με πιο reasonable prices ζυμαρικάδικο )

πείνασες αργά την νύχτα και θες κάτι καλό, όχι όμως σουβλάκι; Enzzo Cook Bar ( Περιστέρι, Ίλιον ) [ καλή carbonara, μέτριο burger, nice club sandwich, καλές κρέπες, ωραία πίτσα με λεπτή όμως ζύμη ]

Kozi's στα Μελίσσια

Sasi's στα Μελίσσια ( ίδιος ιδιοκτήτης με το από πάνω )

Hot Spot Pizza & Burger Bar στην Άνδρο... το απόλυτο φαγητάδικο, τρομερά μακαρόνια φούρνου, τρομερές πίτσες, τρομερά american rib eye με bbq sauce, τρομερά burger, πολύ καλές τιμές, κράτηση οπωσδήποτε γιατί γίνεται της φουτάνας παρότι δεν είναι σε απόσταση δίχως ταξί/αμάξι στο τουριστικό Μπατσί

Ενδοχώρα στην Άνδρο... τρομερά φαγητά, μπόλικα γκουρμεδιαριστά, λογικές τιμές, τρομερή γεύση, ποιότητα και πολύ καλή ποσότητα

Quarter στην Ελαφόνησο... τρομερό ζυμαρικάδικο... καλές νορμάλ τιμές για την ποιότητα και ποσότητα

Rimini στην Πάτρα... πολύ ωραία μακαρονάδα φούρνου, νορμάλ πίτσα, πολύ καλές τιμές

Πυξίδα κοντά σχετικά στην Πάτρα ( περιοχή Βραχνέικα αν δεν απατώμαι )... πολύ καλές γεύσεις, ΤΕΡΑ ΣΤΙΕΣ μερίδες, πολύ καλές τιμές, πάνω στην θάλασσα, τέλειο για καλοκαιρινές βραδιές

 

Παγωτά/κρέπες/βάφλες/γλυκά:

Mucca στην Ερυθραία και Ψυχικό... Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ του παγωτού, της βάφλας και του American style Milkshake. Just epic!

Waffle House στην Πεντέλη... καλή εναλλακτική του Mucca, όχι όμως το ίδιο τρομερό, way above average however

Sweet Habit στην Ν. Κηφισιά ( απέναντι από τον Θανόπουλο στην πλατεία )... τρομερά παγωτά, πολύ καλά milkshake, καλά γλυκά, πολύ καλές ποσότητες, πολύ καλές τιμές

Dew στην Δροσιά ... τρομερές γεύσεις παγωτό, πολύ καλές βάφλες

Twins στην Δροσιά... πάρα πολύ καλές και καθαρές κρέπες

Ρίζος στον Αγ. Στέφανο... τρομερή μπουγάτσα και μπουγάτσα με nutella από πάνω

Dalia στα Μελίσσια... τρομερά Εκλεράκια ( προτιμήστε με την μαύρη σοκολάτα! )

Στην Άκρη στην Ελαφόνησο... τρομερό πραγματικά banoffee...

 

Αυτά τα ολίγα γιατί... με πιάνουν λιγούρες παρά τον στομαχόπονο και την ανάγκη διαίτας και διατροφής για τους αγώνες :D

  • Like 1
  • Agree 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.