Jump to content


SSD και HDD μαζι. Που να εγκαταστήσω τι;


Recommended Posts

Σε συνέχεια του θέματος που έχω ανοίξει σχετικά με την αγορά SSD σκληρού δίσκου, θα ήθελα να παραθέσω κάποια σημαντικά ερωτήματα, των οποίων οι απαντήσεις θα με βοηθήσουν στο να μην αγοράσω κάτι το οποίο δεν χρειάζομαι ή και το αντίθετο.

Ερώτηση 1η
Στο σύστημα μου θα έχω έναν SSD και έναν HDD, τον οποίο επίσης σκοπεύω να αγοράσω. Στον SSD, όπως είναι αναμενόμενο, θα εγκαταστήσω τα Windows και τον HDD θα τον έχω για αποθήκευση αρχείων. Με τα προγράμματα και τα παιχνίδια όμως, τι γίνεται; Που θα πρέπει να εγκαταστήσω τα προγράμματα που χρησιμοποιώ; Πχ Photoshop, 3D Studio Max, Visual Studio 2017 κτλ κτλ; Σε ποιον δίσκο θα πρέπει να εγκαταστήσω παιχνίδια, τύπου FIFA και PRO ας πούμε;
Γιατί αν τα προγράμματα και τα παιχνίδια τα οποία αναφέρω, πρέπει να εγκατασταθούν στον SSD έτσι ώστε να αποδίδουν καλύτερα, τότε αναγκαστικά θα πάω σε αγορά SSD 500GB και άνω και ίσως κρατήσω κάτι παλιούς HDD 500άρηδες Western Digital που έχω (σε πολύ καλή κατάσταση) για αποθήκευση. Έτσι θα γλιτώσω την αγορά νέο HDD. Αλλιώς θα πρέπει να πάρω έναν SSD 250άρη μόνο για τα Windows, αλλά και έναν καλό HDD του 1 ή 2 TB για τα παιχνίδια προγράμματα.
 

Ερώτηση 2η
Σε περίπτωση που πάρω έναν SDD 250άρη μόνο για τα Windows και θέλω να πάρω και έναν HDD για αποθηκευτικό χώρο και εγκατάσταση προγραμμάτων και παιχνιδιών, τι τύπου δίσκο να ψάξω; Και από θέμα μάρκας αλλά και από θέμα χρήσης. Πχ Desktop, NAS;

Σας υπερευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας!!!

Έγινε επεξεργασία από DNA180
Link to comment
Share on other sites

1) ό,τι εγκαταστήσεις στον ssd θα εκτελείται πιο γρήγορα και θα τρέχουν πιο γρήγορα οι διεργασίες που απαιτούν χρήση δίσκου. Συνεπώς δεν θα σου πούμε εμείς τι θα κάνεις, αλλά εξαρτάται από τη χρήση. Για να ρωτάς, σημαίνει ότι τα χρησιμοποιείς όλα εξίσου. Οπότε πάρε 1ΤΒ ssd και περνά τα όλα εκεί. Στα 500gb θα πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς.

2) πάρε wd black.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

1) ό,τι εγκαταστήσεις στον ssd θα εκτελείται πιο γρήγορα και θα τρέχουν πιο γρήγορα οι διεργασίες που απαιτούν χρήση δίσκου. Συνεπώς δεν θα σου πούμε εμείς τι θα κάνεις, αλλά εξαρτάται από τη χρήση. Για να ρωτάς, σημαίνει ότι τα χρησιμοποιείς όλα εξίσου. Οπότε πάρε 1ΤΒ ssd και περνά τα όλα εκεί. Στα 500gb θα πρέπει να κάνεις συμβιβασμούς.

2) πάρε wd black.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 


Τελικά παράγγειλα τον Samsung 860 Evo 1TB, θα βάλω και έναν SSD 250άρη Kingston που έχω τώρα και θα είμαι οκ πιστεύω!!! Όσο για τον WD Black που μου λες, θα το έχω υπόψιν σε περίπτωση που τελικά χρειαστεί!!! Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

αφου παρηγγειλες -απο οτι ειδα στο αλλο σου θεμα- τον Samsung 1TB, δεν θα εχεις θεμα να περασεις εκει ολες τις εφαρμογες σου.  ομως κρατα και τον HDD, ωστε να πετας τα υπολοιπα αρχεια σου εκει(εγγραφα, φωτο, βιντεο, ταινιες, κλπ), για να μην γεμιζεις τον SSD.  

 

επισης, οσον αφορα τον χωρο, ποτε δεν ειναι αρκετος..!!  οποτε οσο μεγαλυτερος τοσο καλυτερα. αυτο κυριως το λεω, επειδη ανεφερες και παιχνιδια. και τα παιχνιδια τελευταια, ειναι τεραστια σε μεγεθη. 60-70-80GB..!!   

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος cabdik έγραψε:

αφου παρηγγειλες -απο οτι ειδα στο αλλο σου θεμα- τον Samsung 1TB, δεν θα εχεις θεμα να περασεις εκει ολες τις εφαρμογες σου.  ομως κρατα και τον HDD, ωστε να πετας τα υπολοιπα αρχεια σου εκει(εγγραφα, φωτο, βιντεο, ταινιες, κλπ), για να μην γεμιζεις τον SSD.  

 

επισης, οσον αφορα τον χωρο, ποτε δεν ειναι αρκετος..!!  οποτε οσο μεγαλυτερος τοσο καλυτερα. αυτο κυριως το λεω, επειδη ανεφερες και παιχνιδια. και τα παιχνιδια τελευταια, ειναι τεραστια σε μεγεθη. 60-70-80GB..!!   


Θα βάλω και έναν SSD 250άρη Kingston που έχω τώρα και θα είμαι ΟΚ πιστεύω!!! Θα τα ρίξω όλα στους SSD εκτός από  έγγραφα, φωτογραφίες, ταινίες και γενικότερα οτιδήποτε πρέπει να είναι απλά στην άκρη. Βασικά τους δύο από τους τρεις HDD που έχω, σκέφτομαι να τους βάλω σε ένα box και να τους κάνω εξωτερικούς. Και έναν από τους τρεις να τον αφήσω στο σύστημα. Απλά μια ερώτηση... Το ότι θα υπάρχει απλά ένας HDD στο σύστημα μου, απλά ως αποθήκη τίποτα παραπάνω, υπάρχει περίπτωση η ύπαρξη του και μόνο να προκαλεί αργοπορία στο σύστημα γενικότερα;

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!!!

Link to comment
Share on other sites

οχι, θα κοιμαται τον υπνο του δικαιου, μεχρι να τον χρειαστεις.  οταν θα πρωτοζητησεις να διαβασει κατι, μονο τοτε θα σου ψιλοκαθυστερησει..,  μεχρι να σηκωθει απο το κρεββατι...!!! μετα θα ειναι οκ...!!  γενικοτερα, δεν σε καθυστερει πουθενα...!! 

 

εγω εχω 2 SSD και 2 HDD. επειδη ειναι μικρου μεγεθους οι SSD που εχω, βαζω μονο λειτουργικο και προγραμματα εκει. παιχνιδια και λοιπα αρχεια στους HDD. 

 

οταν λοιπον θελω να ανοιξω ενα παιχνιδι κανει 10-20 δευτερα παραπανω.  αλλα δεν με ενδιαφερει γιατι απο την στιγμη που θα φορτωσει και μετα, ειναι ΟΚ...!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites


Τελικά παράγγειλα τον Samsung 860 Evo 1TB, θα βάλω και έναν SSD 250άρη Kingston που έχω τώρα και θα είμαι οκ πιστεύω!!! Όσο για τον WD Black που μου λες, θα το έχω υπόψιν σε περίπτωση που τελικά χρειαστεί!!! Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!!
Τον wd black τον πρότεινα σε περίπτωση που τον ήθελες και για προγράμματα. Εφόσον πήρες 1tb ssd, τότε αν χρειάζεσαι hdd για αποθήκη μην πας σε black που είναι πανάκριβοι.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος cabdik έγραψε:

οχι, θα κοιμαται τον υπνο του δικαιου, μεχρι να τον χρειαστεις.  οταν θα πρωτοζητησεις να διαβασει κατι, μονο τοτε θα σου ψιλοκαθυστερησει..,  μεχρι να σηκωθει απο το κρεββατι...!!! μετα θα ειναι οκ...!!  γενικοτερα, δεν σε καθυστερει πουθενα...!! 

 

εγω εχω 2 SSD και 2 HDD. επειδη ειναι μικρου μεγεθους οι SSD που εχω, βαζω μονο λειτουργικο και προγραμματα εκει. παιχνιδια και λοιπα αρχεια στους HDD. 

 

οταν λοιπον θελω να ανοιξω ενα παιχνιδι κανει 10-20 δευτερα παραπανω.  αλλα δεν με ενδιαφερει γιατι απο την στιγμη που θα φορτωσει και μετα, ειναι ΟΚ...!! 

Ωραία, με κάλυψες φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ!!!
 

πριν 57 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τον wd black τον πρότεινα σε περίπτωση που τον ήθελες και για προγράμματα. Εφόσον πήρες 1tb ssd, τότε αν χρειάζεσαι hdd για αποθήκη μην πας σε black που είναι πανάκριβοι.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Ναι το διαπίστωσα ότι είναι πανάκριβα!!! Για αποθήκη θα χρησιμοποιήσω τους HDD που ήδη έχω, οπότε όλα οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το page file να το βαλεις στον HDD.
Αν ήμασταν πριν 6 χρόνια ναι. Πλέον δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο ... Θα καθυστερήσει το σύστημα. Όσο για τη ζωή του ssd, θα ζήσει πολύ περισσότερο από ολόκληρο το σύστημα...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αν ήμασταν πριν 6 χρόνια ναι. Πλέον δεν υπάρχει κανένας λόγος να γίνει κάτι τέτοιο ... Θα καθυστερήσει το σύστημα. Όσο για τη ζωή του ssd, θα ζήσει πολύ περισσότερο από ολόκληρο το σύστημα...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

oki, ακολουθησα την συμβουλη σου και το εβαλα στον ssd. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκεφτόμουν να το απενεργοποιήσω για να μην επιβαρύνω το δίσκο με περιττές εγγραφές. θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί παλιός ssd, μικρής χωρητικότητας μόνο για page file;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.