Jump to content



Βοήθεια για αγορά δίσκου SSD!!!


Recommended Posts

Γεια σας αδέρφια!!!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν νέο SSD 480GB - 500GB και θέλω τη βοήθεια σας για να μην πέσω σε καμία πατάτα και μάλιστα ακριβή. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω αυτή τη στιγμή είναι μέχρι 50€(+), αλλά πατάω και 70€(+) αν είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο!!! Στην αρχή έγραψα ότι ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν νέο SSD και αυτό γιατί ήδη έχω τον Kingston SSDNow V300 240GB, για τον οποίο θα ήθελα επίσης την γνώμη σας. Ο λόγος που θέλω να τον αλλάξω είναι καθαρά η χωρητικότητα, δεν έχω κάποιο παράπονο μέχρι τώρα από τον Kingston. Απλά θέλω να πάρω κάποιον μεγαλύτερο αλλά όχι ότι να 'ναι από θέμα ποιότητας.

Μετά από ολιγόλεπτη έρευνα, βρήκα τους παρακάτω, δίνοντας ελαφρύ προβάδισμα στον Patriot.
Samsung 860 Evo 500GB

Crucial MX500 500GB

Patriot Burst 480GB

Περιμένω γνώμες και άλλες προτάσεις αν πιστεύετε ότι μπορώ να πάρω κάτι καλύτερο!!!
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Η σειρά που τους έχεις γράψει απεικονίζει και την πραγματικότητα στην αγορά.

Ξεκινάς με τον καλύτερο και καταλήγεις στον φθηνότερο.

 

Οτι πληρώνεις , παίρνεις.

 

Εγώ σίγουρα θα προτιμούσα τον Samsung.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

γενικά όπως τα λέει ο τάσος είναι
ο 860 είναι οριακά πιο γρήγορος
και θεωρητικά περισσότερο ανθεκτικός(η samsung λέει 300tbw η crucial λέει 180tbw)
όπου tbw=συνολικές εγραφές (180tbw = 98gb εγγραφές κάθε μέρα για 5 χρόνια)
και οι δύο έχουν 5 χρόνια εγγύηση (που είναι το πιο σημαντικό για μένα)

 

ο patriot ξεκάθαρα ένα σκαλί κάτω (για αυτό και 3 χρόνια εγγύηση αντί για 5)

 

bonus
o mx500 σε 2280στυλ (m.2) είναι πιο φθηνός  , τουλάχιστον έτσι λέει το skroutz.

απλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει sata η μητρική σου στο m.2 slot

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος shattered έγραψε:

o mx500 σε 2280στυλ (m.2) είναι πιο φθηνός  , τουλάχιστον έτσι λέει το skroutz.

απλά δεν ξέρω αν υποστηρίζει sata η μητρική σου στο m.2 slot

H μητρική μου υποστηρίζει M.2 αλλά έχω μία ερώτηση. Λόγω ότι τοποθετείται παράλληλα με τη μητρική, δεν θα έχει θέμα με τη θερμότητα;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DNA180 said:

H μητρική μου υποστηρίζει M.2 αλλά έχω μία ερώτηση. Λόγω ότι τοποθετείται παράλληλα με τη μητρική, δεν θα έχει θέμα με τη θερμότητα;

 

κάποιοι πρώτοι nvme είχαν θέματα θερμοκρασιών (για αυτό και υπάρχουν πολλές λύσεις ψύξης αν δεις στο internet για m.2 cooler)

πλεον απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει πρόβλημα (εκτός απο περιπτώσεις που τα heatsink που έχουν οι motherboard είναι τόσο χάλια που ζεσταίνονται παραπάνω
απο εκεί και πέρα σε συνεχόμενο "ζόρισμα" σίγουρα ζεσταίνονται παραπάνω απο ένα sata ssd

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν πήρα τον Μ2 της Samsung αλλά αυτούς τους δύο SSD 500άρηδες της Samsung!!! Δεν επέλεξα Μ2, πρώτον γιατί και αλλού που ρώτησα, σε κατάστημα που μάλιστα το είχαν διαθέσιμο το προϊόν και όχι από εκεί που αγόρασα τελικά τους SSD, μου είπαν ότι όντως θα έχω θέμα με την θερμοκρασία και ότι θα πρέπει να πάρω και ψήκτρα. Επίσης μου είπαν ότι σε ταχύτητα, οι Samsung οι 500άρηδες είναι ελαφρώς ταχύτεροι από τον Μ2 1ΤΒ που ήθελα να πάρω. Και για να προλάβω την αυτονόητη ερώτηση που θα έκανε ο οποιοσδήποτε, δεν πήρα τον SSD 1TB της Samsung όπως θα ήταν και πιο λογικό από το να πάρω δύο 500άρηδες, λόγω ότι μετά από τηλεφωνική επικοινωνία με τα καταστήματα που μου επέλεξα βάσει τιμής αλλά και διαθεσιμότητας, δεν μπορούσα να τον βρω πουθενά διαθέσιμο σε λιγότερο από μία εβδομάδα(+) και εγώ το χρειάζομαι άμεσα. Συν ότι τελικά οι δύο 500άρηδες μου βγήκαν φθηνότερα από το να έπαιρνα τον 1ΤΒ!!!

Το μόνο που θα ήθελα να ρωτήσω, μιας και δεν πήρα ικανοποιητική απάντηση από το κατάστημα από το οποίο αγόρασα τους δίσκους, είναι το εξής. Πως είναι δυνατόν η Samsung να δίνει 5 χρόνια εγγύηση και το κατάστημα 1 χρόνο; Τι ακριβώς παίζει σε αυτή τη περίπτωση; Από το κατάστημα μου είπαν ότι "εμείς ως κατάστημα έχουμε έναν χρόνο εγγύηση για το συγκεκριμένο προϊόν από τον προμηθευτή μας"!!! Και ότι θα πρέπει εγώ να επικοινωνήσω εγώ με τη Samsung και κάτι τέτοια... Έχει ιδέα κανείς τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Ας πούμε, παίζει να είναι τίποτα επισκευασμένα; Προλαβαίνω να ακυρώσω αν τίθεται τέτοιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DNA180 έγραψε:

Τελικά δεν πήρα τον Μ2 της Samsung αλλά αυτούς τους δύο SSD 500άρηδες της Samsung!!! Δεν επέλεξα Μ2, πρώτον γιατί και αλλού που ρώτησα, σε κατάστημα που μάλιστα το ......................

ως κατάστημα έχουμε έναν χρόνο εγγύηση για το συγκεκριμένο προϊόν από τον προμηθευτή μας"!!! Και ότι θα πρέπει εγώ να επικοινωνήσω εγώ με τη Samsung και κάτι τέτοια... Έχει ιδέα κανείς τι ακριβώς σημαίνει αυτό; Ας πούμε, παίζει να είναι τίποτα επισκευασμένα; Προλαβαίνω να ακυρώσω αν τίθεται τέτοιο θέμα...

Αν πήρες τους δυο 500αρηδες επειδή του χρειαζόσυν άμεσα, οκ. 

Αν κάνεις την δουλειά σου με τους 2  και δεν έχεις θέμα με καλώδια ή θέμα κατάληψης sata ports (σε μελλοντική προσθήκη) οκ.

 

Για τις θερμοκρασίες των m.2 σου έγραψε ο jax7480

πριν 15 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

Οι Μ.2 NVMe είχαν θεμα με θερμοκρασίες. Οι SATA M.2 όχι.

 

1TB βλέπω διαθέσιμους, αν τα 10€-20 διαφορά ήταν η προτίμηση σου να πας στους 500άρηδες και όχι τα παραπάνω,

και να μην έχεις "ήσυχο" το κεφάλι σου στο θέμα εγγύησης "λάθος κίνηση", αλλά λύση βρίσκεις.

 

Το 1 χρόνο εγγύηση το έχω δει σε κατάστημα kaizer, αν τον αγόρασες από άλλο και πάλι ισχύει ότι θα σου γράψω παρακάτω (θέλει κυνήγι).

 

Εντός Ευρώπης ισχύουν 2 χρόνια εγγύηση, αν χρειαστείς να επιστρέψεις το προϊόν (μακριά..) και σου πουν την παπ...τζα 1 έτος, απευθύνεσαι Συνήγορο Καταναλωτή / ΓΓΚ.

Από που έφεραν τους δίσκους ή οποιοδήποτε άλλο προϊόν (από ebay κτλ. ..) εσένα δεν σε απασχολεί, δεν πα να τους δίνει ο προμηθευτής 1 χρόνο,

όταν το προϊόν πωλείται εντός Ε.Ε. το κατάστημα είναι υποχρεωμένο να σε καλύψει για 2 χρόνια, αν δεν το κάνουν επιστροφή χρημάτων (διαδικασίες ΣΚ & ΓΓΚ).

 

Εδώ πάνε και τα εισαγωγικά που έχω βάλει παραπάνω, πας να γλιτώσεις κάποια χρήματα τώρα, αλλά αν χρειαστείς την εγγύηση θα πρέπει να κινήσεις διαδικασίες.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Αν πήρες τους δυο 500αρηδες επειδή του χρειαζόσυν άμεσα, οκ. 

Αν κάνεις την δουλειά σου με τους 2  και δεν έχεις θέμα με καλώδια ή θέμα κατάληψης sata ports (σε μελλοντική προσθήκη) οκ.

 

Για τις θερμοκρασίες των m.2 σου έγραψε ο jax7480

 

1TB βλέπω διαθέσιμους, αν τα 10€-20 διαφορά ήταν η προτίμηση σου να πας στους 500άρηδες και όχι τα παραπάνω,

και να μην έχεις "ήσυχο" το κεφάλι σου στο θέμα εγγύησης "λάθος κίνηση", αλλά λύση βρίσκεις.

 

Το 1 χρόνο εγγύηση το έχω δει σε κατάστημα kaizer, αν τον αγόρασες από άλλο και πάλι ισχύει ότι θα σου γράψω παρακάτω (θέλει κυνήγι).

 

Εντός Ευρώπης ισχύουν 2 χρόνια εγγύηση, αν χρειαστείς να επιστρέψεις το προϊόν (μακριά..) και σου πουν την παπ...τζα 1 έτος, απευθύνεσαι Συνήγορο Καταναλωτή / ΓΓΚ.

Από που έφεραν τους δίσκους ή οποιοδήποτε άλλο προϊόν (από ebay κτλ. ..) εσένα δεν σε απασχολεί, δεν πα να τους δίνει ο προμηθευτής 1 χρόνο,

όταν το προϊόν πωλείται εντός Ε.Ε. το κατάστημα είναι υποχρεωμένο να σε καλύψει για 2 χρόνια, αν δεν το κάνουν επιστροφή χρημάτων (διαδικασίες ΣΚ & ΓΓΚ).

 

Εδώ πάνε και τα εισαγωγικά που έχω βάλει παραπάνω, πας να γλιτώσεις κάποια χρήματα τώρα, αλλά αν χρειαστείς την εγγύηση θα πρέπει να κινήσεις διαδικασίες.

 

 

 

Από εκεί τους αγόρασα, από το kaizer!!! Λες να τους ακυρώσω δηλαδή; Απλά έχει γίνει η αγορά με κάρτα και με δόσεις και φοβάμαι μην γίνει κανένα μπέρδεμα...
Έχεις link από τον 1ΤΒ που λες;

Έγινε επεξεργασία από DNA180
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος DNA180 έγραψε:

Από εκεί τους αγόρασα, από το kaizer!!! Λες να τους ακυρώσω δηλαδή; Απλά έχει γίνει η αγορά με κάρτα και με δόσεις και φοβάμαι μην γίνει κανένα μπέρδεμα... Έχεις link από τον 1ΤΒ που λες;

Αν τους ακυρώσεις δεν θα επιστραφεί όλο το πόσο κατευθείαν στην κάρτα,

αλλά θα γίνεται αντιλογισμός κάθε δόσης τον εκάστοτε μήνα (αν τα λέω σωστά).

 

Με βάση ότι βλέπω στο skroutz στα παρακάτω είναι διαθέσιμος 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος idonthave έγραψε:

Αν τους ακυρώσεις δεν θα επιστραφεί όλο το πόσο κατευθείαν στην κάρτα,

αλλά θα γίνεται αντιλογισμός κάθε δόσης τον εκάστοτε μήνα (αν τα λέω σωστά).

 

Με βάση ότι βλέπω στο skroutz στα παρακάτω είναι διαθέσιμος 


Μετά από συνομιλίες με Samsung και Συνήγορο Καταναλωτή, έκανα ακύρωση της παραγγελίας γιατί συμπέρανα ότι όντως, κάτι δεν πάει καλά με αυτό το "ένας χρόνος εγγύηση από εμάς..." και μετά τρέχα να βρεις την άκρη!!! Τελικά αντί των δύο SSD 500άρηδων, παράγγειλα τον Samsung 860 Evo 1TB από άλλο κατάστημα, όπως μου πρότεινες και εσύ, από το οποίο μου επιβεβαίωσαν την πενταετή εγγύηση της Samsung και πως για οποιαδήποτε βλάβη (μηχανική) αναλαμβάνουν αυτοί τις διαδικασίες κτλ και για τα πέντε έτη της εγγύησης (και όχι να τρέχω μόνος μου σαν τον Βέγγο)!!!

Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια!!!

Έγινε επεξεργασία από DNA180
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.