Jump to content



Μια περίπτωση WiFi networking και προτάσεις για βελτίωση ταχύτητας


gdp77

Recommended Posts

ότι λέει wifi 802.11ac είναι 5ghz
τώρα μπορεί και άλλα stick με 300mbps να έχουν dual band
αλλά εκεί πρέπει 1-1 να δεις το datasheet
 
ps. το redmi όμως έχει μια κεραία με μήκος πρακτικά όσο το κινητό
αντίστοιχα σκέψου πόσο θα έχει το stick, για αυτό είπα ότι ίσως αυτά που έχουν και κεραία να είναι καλύτερα
Δίκιο έχεις. Πάω εδώ για να είμαι σίγουρος:
https://www.skroutz.gr/s/14995201/TP-LINK-Archer-T2UH-v2.html

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Update: Αλλαγή σχεδίων...

 

Μετά από έρευνα διαπίστωσα ότι σχεδόν όλα τα wifi usb adapters 802.11b/g/n παίζουν plug and play στο linux. Δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο με τα 802.11ac. Για τα περισσότερα οι κατασκευαστές δίνουν drivers για παλιούς kernel (τους οποίους και πρέπει να κάνεις compile μόνος σου)!!! Για νεώτερους kernels δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα παίξουν. Υπάρχουν μεν αρκετά projects στο github που υποστηρίζουν αυτά τα usb wifi adapters με drivers, αλλά από ό,τι κατάλαβα  μέχρι να υπάρξει εγγενής υποστήριξη από τον official linux kernel δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Άσε που δεν ξέρεις και τι θα πάρεις, γιατί οι κατασκευαστές αλλάζουν τα chipset σαν τα πουκάμισα. Εφόσον λοιπόν δεν είναι plug and play η κατάσταση, ρίχνω άκυρο.

 

Με αφορμή τα παραπάνω, ψήθηκα να ρισκάρω (και να πληρώσω) για powerline. Με έψησαν επίσης και ορισμένα πολύ ωραία features των μοντέρνων powerline επιλογών της tp-link (όπως η δυνατότητα να σβήνει και να ανάβει αυτόματα το wifi σε συγκεκριμένες ώρες π.χ. μπορώ να το ρυθμίσω να σβήνει τις βραδινές, δυνατότητα guest accounts κ.α.). Επίσης με το powerline θα μπορώ να απενεργοποιήσω το WiFi στον κάτω όροφο και να αφήνω μόνο το πάνω όταν το χρειάζομαι, για να ρίξω και το επίπεδο των ακτινοβολιών (και του θορύβου) εντός του σπιτιού. Μόνο ερωτηματικό αν με την καλωδίωση του σπιτιού θα παίξει σωστά το powerline. Ο κύβος ερρίφθη και η παραγγελία έφυγε. Προτίμησα το tp-link WPA8630P KIT

TL-WPA8630P_KIT(EU)2.0_01_590%EF%80%A1590_1501232945861v.jpg

 

Αύριο λογικά παραλαμβάνω και θα δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα ότι τα καινούρια τεχνολογίας homeplug v2 παίζουν και σε τριφασικό σε διαφορετικές γραμμές, αλλά με αρκετές απώλειες. Σε κάθε περίπτωση, αν είναι εφικτό, καλύτερα να τα καρφώνουμε σε πρίζες ίδιας φάσης για μέγιστη απόδοση. Τι ταχύτητες έχεις στη δικιά σου υλοποίηση?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει μέτρηση γιατί εκει έχω μία tv, ενα raspberry και δεν ειχα κανένα θέμα με youtube/netflix 1080p και αντιστοιχο kodi

 

Ειχα κάνει speedtest μετα απο το kodi και μου ειχε δώσει σχεδόν full την 50αρα γραμμή. Δεν ειχα κάνει κάποια μέτρηση μεταξύ PC με PC για να δω ταχυτητες του gigabit ....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, beastie said:

Δεν ειχα κάνει κάποια μέτρηση μεταξύ PC με PC για να δω ταχυτητες του gigabit

Αν μπεις στο admin panel του powerline, λογικά σου δείχνει το link rate με τους δορυφόρους του. Από κει και πέρα, εφόσον τερματίζεις την vdsl σου, είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

αυτο αν δεν κάνω λάθος εχω και δεν εχω μπει στο admin του ποτέ (δεν ήξερα/ξερω ότι έχει τέτοιο....) 

 

https://eu.dlink.com/gr/el/-/media/consumer_products/dhp/dhp-p601av/datasheet/dhp_p601av_datasheet_deu.pdf
 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, beastie said:

αυτο αν δεν κάνω λάθος εχω και δεν εχω μπει στο admin του ποτέ (δεν ήξερα/ξερω ότι έχει τέτοιο....) 

 

https://eu.dlink.com/gr/el/-/media/consumer_products/dhp/dhp-p601av/datasheet/dhp_p601av_datasheet_deu.pdf
 

Μπες καμιά φορά, γιατί έχω πετύχει περιπτώσεις να είναι "μια ωραία παρέα" με τα powerlines του γείτονα :).

Link to comment
Share on other sites

Μπες καμιά φορά, γιατί έχω πετύχει περιπτώσεις να είναι "μια ωραία παρέα" με τα powerlines του γείτονα :).
Γι αυτό κάνουμε πάντα pair , ακόμα και αν παίζει το powerline χωρίς pairing

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Update: Παρέλαβα σήμερα και τα νέα είναι εξαιρετικά! Ο στόχος επιτεύχθη 100% και μάλιστα με πολλά επιπλέον features! Και επειδή μια εικόνα 1000 λέξεις, ιδού οι ταχύτητες που πετυχαίνω στον πάνω όροφο με σύνδεση στα 2.4GHz:

 

1472324175_2.4GHz_upperfloor_through_powerline_speedtest.png.47af3f9ac726e21ecfc7c2a18b48f02c.png

 

Θυμίζω ότι στο ίδιο σημείο με το Netgear wn2000rpt v2 έπιανα 12Mbps, ενώ με το tplink RE210 (του αδελφού μου) έπιασα 20Mbps. (Ενσύρματα από το desktop δίπλα στο router πιάνω ~44Mbps όσος δηλαδή και ο συγχρονισμός της VDSL μου,  η οποία προσφάτως έπεσε από τα 50 στα 44 -να 'ναι καλά οι οτετζήδες που πείραξαν το ΚΑΦΑΟ-).

 

Όσο για τη σύνδεση που επιτυγχάνει το powerline κιτ ενσύρματα, μέσω της καλωδίωσης του σπιτιού ανάμεσα στους δύο ορόφους, αυτή πλησιάζει το πρακτικό μέγιστο (και όχι θεωρητικό), όπως διαβάζω από τη σχετική αρθρογραφία:

 

powerline_control_panel_devices.png.0effe7d0b468edef724062f9568b5f6d.png

 

Θα γράψω λίαν συντόμως και ένα review για το εν λόγω powerline kit.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

update: Ότι σε πρίζες με διαφορετική φάση πέτυχα καλύτερες ταχύτητες το φανταζόσασταν; Review με όλες τις παρατηρήσεις μου εδώ:

 

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 1/29/2019 at 12:14 PM, minast said:

Μπες καμιά φορά, γιατί έχω πετύχει περιπτώσεις να είναι "μια ωραία παρέα" με τα powerlines του γείτονα :).

δεν βρηκα στο LAN του router μου να εχει πάρει IP για να συνδεθώ με WEB όπως και στο manual δεν λέει κάτι...
βέβαια έκανα το Pair για να μην εχει το Default encryption key.

http://ftp.dlink.ru/pub/Power_Line/DHP-601AV/Description/DHP-600AV_A1_Manual_v1.00(DI).pdf

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.