Jump to content



2990WX vs 9980XE


Recommended Posts

Πολύ περιληπτικά ο Threadripper δεν μου έκατσε καλά. Έστησα το όλο σύστημα με νερά και ιστορίες αλλά δεν μου έκαναν οι επιδόσεις που έδωσε. Το επόμενο είναι ένας 9980ΧΕ. Η ερώτηση είναι για όσους ενδιαφέρονται. Τι benchmarks θα θέλατε να δείτε μεταξύ των 2 επεξεργαστών σε Windows 10 περιβαλλον; Και τα 2 συστήματα θα είναι overclocked. O TR έφτασε με τα νερά τα 4.2 με τις μνήμες στα 3200C14. Ο 9980ΧΕ δεν μπήκε ακόμα επάνω αλλά υπολογίζω γύρω στα 4.4. Για πείτε ιδέες και γνώμες.

Μην το κάνουμε το thread ερωτηματολόγιο του τύπου γιατί αλλάζεις κτλ. Πείτε τι benchmarks θέλετε να δείτε μεταξύ των 2 κορυφαίων αυτή τη στιγμή CPU.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

Πείτε τι benchmarks θέλετε να δείτε μεταξύ των 2 κορυφαίων αυτή τη στιγμή CPU.

 

Είναι για benchmarking το pc αυτό; Ή το έχεις για συγκεκριμένη δουλειά (ή δουλειές); 

[Το ρωτάω γιατί π.χ. για τις δουλειές που κάνω εγώ κορυφαίος θα ήταν αυτή την στιγμή ο 9900Κ λόγω STP, και όχι αυτοί οι δύο επεξεργαστές. Επίσης, για λίγο διαφορετικό workflow θα μπορούσε να είναι κορυφαίος ο 2950Χ]

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2019 at 8:06 ΜΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

θα διωξεις τον 2990WX + mobo?

 

σαν να ειναι ηδη εδω ?

 

@jax7480 cinebench & κανα cpu score σε κανα 3d mark, και να δουμε κ ποσο επηρεαζει κ το συνολικό σκορ με την ιδια καρτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2019 at 7:36 PM, kpetros said:

Ο amd εχει λεει σχεδον διπλασια threads , τοσο χαλια ειναι ακομα το ipc τους ?

Όχι, το ipc τους δεν είναι χάλια, υπολείπεται ελάχιστα των intel. Προφανώς ο @jax7480 θα χρειάζεται κάτι που θα είναι intel optimized και δεν του έκατσαν καλά οι επιδόσεις που πήρε από threadripper. Btw η επόμενη γενιά zen (το καλοκαίρι μάλλον μας έρχεται) φαίνεται ότι θα ξεπεράσει το ipc της intel, να τελειώνει και αυτό το "παραμύθι".

 

Τώρα από benchmarks, δεν δουλεύω εδώ και 1-2 χρόνια καθόλου σε περιβάλλον windows για να προτείνω, αλλά αν είναι δυνατόν να τρέξουν κάποια compile benchmarks από οποιοδήποτε development περιβάλλον, θα ήταν ευπρόσδεκτα (πέρα από όσα ζητήθηκαν από τους προηγούμενους).

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, gdp77 said:

 

Τώρα από benchmarks, δεν δουλεύω εδώ και 1-2 χρόνια καθόλου σε περιβάλλον windows για να προτείνω, αλλά αν είναι δυνατόν να τρέξουν κάποια compile benchmarks από οποιοδήποτε development περιβάλλον, θα ήταν ευπρόσδεκτα (πέρα από όσα ζητήθηκαν από τους προηγούμενους).

 

Για πες καμια ιδέα. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

 

Αυτά τα λίγα από μένα.

Όπως φαίνεται από σχεδόν όλα τα τεστ ο Threadripper είναι σαν CPU πολύ καλύτερος, αλλά δυστυχώς η πλατφόρμα που χρησιμοποιεί (το TR4) είναι για τα πανηγύρια. Ή φταίει η πλατφόρμα ή οι drivers το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jax7480 said:

Ή φταίει η πλατφόρμα ή οι drivers το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Είμαι πολύ περίεργος αν η εικόνα είναι ίδια και στο linux... Στο δικό μου σύστημα πολλές μετρήσεις δίνουν καλύτερα αποτελέσματα στο linux παρά στα win. Έχω φτάσει να εμπιστεύομαι πολύ περισσότερο τους open source drivers, παρά τους κλειστούς για windows. Τόσο ο SSD μου γράφει καλύτερες επιδόσεις στο linux, διάφορα στικάκια (usb 3) κ.α. Δυστυχώς δεν ισχύει το ίδιο για gpu (κλειστού λογισμικού).

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δύο απορίες . 1) γιατί τόση διαφορά στο νοβα μπεντς στο write speed του σκληρού ? και δίπλα στα φπς της κάρτας γραφικών .Οφείλεται στο hardware του επεξεργαστή ή είναι softwariko ? 

2) γιατί τόση διαφορά στο 4κ 64 στο ass ssd και στο read και στο write ? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.