Jump to content



Μεγαλο προβλημα ADSL Vodafone


Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου Εχω μεγαλο θεμα με την adsl γραμμη μου.

Η συνδεση γεμιζει crc errors συνεχεια μπορει και εχω συνεχεις επανασυγχρονισμους και αποσυνδεσεις.

Εχει φτασει σε σημειο να συγχονισει με μολις 0.1mbps το router..... Αυτο γινεται και το πρωι αλλα πιο πολυ το απογευμα.

Εχω μιλησει 100 φορες με το vodafone και το θεμα δεν εχει λυθει.

 

Εχει αλλαχτει και το ρουτερ με το tp-link td-w8961n v3 και ειναι λιγο καλυτερα τα πραματα.

Επισης πηγα κατω στον γειτονα οποιος εχει και αυτος vodafone και βλεπω συγχρονιζει 8.5mbps αλλα με πολλα λαθη κτλ

Να σημειωσω ειμαι στον 6ο οροφο και ο γειτονας στο 5ο

 

Εχει 3-4 που ηρθε ενας τεχνικος τους και ενω στο σπιτι η μετρηση ηταν 6.5mbps κατω στο κουτι ηταν 12000(το μεγιστο της περιοχης)

Μου ειπε οτι εχω θεμα στο σπιτι και οτι φταινε ή η καλωδιωσεις ή η μπριζα.

 

Εκανα δοκιμη με νεο καλωδιο και νεα μπριζα αλλαγη με καινουριο splitter κτλ

Επισης δοκιμασα να συνδεσω το ρουτερ μονο του στην μπριζα αλλα δεν αλλαζει κατι προς το καλυτερο. 

 

Υπαρχει περιπτωση να φταινει οι εσωτερικες καλωδιωσεις της οικοδομης η μηπως το θεμα ειναι απο αυτους και κανουν τις παπιες?

Με ειπε να φωναξω ηλεκτρολογο να το δει.

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως τα περιγραφεις, μαλλον η καλωδιωση σου φταει. Εαν μπορεις, περασε ενα καλο SFTP καλωδιο απο το κουτι κατω μεχρι σπιτι σου, ωστε οι απωλιες να ειναι οι ελαχιστες.

Μια ερωτηση...Οτανε εβαλες το modem μονο του, κατευθειαν στην πριζα, εβγαλες οτι αλλος ειχες σε αλλες πριζες? ακομα και φιλτρα/splitter για αλλες συσκευε/τηλεφωνα ?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος YDinopoulos έγραψε:

Ετσι οπως τα περιγραφεις, μαλλον η καλωδιωση σου φταει. Εαν μπορεις, περασε ενα καλο SFTP καλωδιο απο το κουτι κατω μεχρι σπιτι σου, ωστε οι απωλιες να ειναι οι ελαχιστες.

Μια ερωτηση...Οτανε εβαλες το modem μονο του, κατευθειαν στην πριζα, εβγαλες οτι αλλος ειχες σε αλλες πριζες? ακομα και φιλτρα/splitter για αλλες συσκευε/τηλεφωνα ?

Τις μπριζες στα δωματια τις εχω αποσυνδεμενες ολες.

Ναι ετσι εκανα,κατευθειαν εβαλα το ρουτερ μονο του με καινουριο καλωδιο.

Κατω στον κατανεμητη που μετρησε 12mbps τι απωλια πρεπει να εχω μεχρι τον 6ο οροφο?

Η κανονικα δεν πρεπει να εχει απωλια?

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

Χαλκινα ειναι τα καλωδια φιλε μου ναι.

Τι αλλο μπορω να κοιταξω?

Να περαστει νεο καλωδιο εως τον 6ο οροφο πολυ δυσκολο εαν και δεν μομιζω να φταιει το καλωδιο.

Οπως ειπα και ο γειτονας κατω σχεδον τα ιδια χαλια με μενα ειναι στην vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες τεχνικο εννοεις ηλεκτρολογο?

Μπορεις λιγο να με κατατοπισεις?

Ειχε μετρηση παντως και απο την μπριζα(Οχι με την καινουρια που εβαλα) και εδινε ακριβως το ιδιο με οπως το εχω συνδεμενο τωρα(καλωδια,splitter κτλ)

Link to comment
Share on other sites

οι πάροχοι είναι υπεύθυνοι μέχρι το κουτί της πολυκατοικίας σου. Από εκεί και μετά η ευθύνη (και τα έξοδα) της επισκευής είναι δικά σου. Εφόσον έχει μετρηθεί η ταχύτητα απευθείας στο σημείο άφιξης του σήματος στον χώρο ευθύνης σου (στον κατανεμητή από ότι γράφεις) και υπάρχει σημαντική απόκλιση με το σήμα που φτάνει μέσα στο σπίτι σου όπως σου εξήγησε ο ΥDinopoulos πρέπει να φέρεις τεχνικό να ελέγξει.

Ναι ηλεκτρολόγο απλώς να έχεις βεβαιωθεί προκαταβολικά ότι μπορεί να ασχοληθεί με αυτά που θέλεις, δεν είναι βέβαιο ότι όλοι οι ηλεκτρολόγοι γνωρίζουν επαρκώς θέματα καλωδίωσης και τηλ. δικτύου. Πρέπει να μετρήσει τις δύο άκρες, να συγκρίνει τα αποτελέσματα, να δει εσωτερικά στο σπίτι αν υπάρχει άλλο θέμα κι αν τελικά κριθεί ότι φταίει η καλωδίωση της πολυκατοικίας θα πρέπει να αλλαχθεί. Τι είδους καλώδιο θα βάλεις, πόσο θα κοστίζει, με ποιο τρόπο θα περάσουν την νέα καλωδίωση από κάτω μέχρι εσένα (θα κάνουν μερεμέτια εσωτερικά σε τοίχους; θα προτιμήσουν εξωτερικά; ποια διαδρομή;) , αν έχει γενικό πρόβλημα η πολυκατοικία κι επιθυμείτε να αναζητήσετε ομαδική λύση κι ό,τι άλλο σχετικό θα το συζητήσεις με τον άνθρωπο που θα φέρεις και τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες στην πολυκατοικία αν βρεθεί ότι το πρόβλημα αφορά κι εκείνους.
Αν είναι κάποιος που ειδικεύεται σε δίκτυα (τεχνικός δικτύου κλπ) ακόμα καλύτερα.

Για τον φόβο σου ότι στον πάροχο «κάνουν τις πάπιες», εάν η μέτρηση που γίνεται στον κατανεμητή δεν εμφανίζει πρόβλημα κι εφόσον οι ρυθμίσεις του ρούτερ σου έχουν ελεγχθεί ώστε να είναι αυτές που λέει ο πάροχος, δεν είναι δική τους δουλειά το εσωτερικό σου. Ρώτα και κάναν άλλο στην πολυκατοικία αν έχει άλλο πάροχο, τι κατάσταση αντιμετωπίζει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, @johnnyman... καλά κάνεις και ρωτάς κι εδώ, αλλά βλέπω ότι όλες οι απαντήσεις που έχεις πάρει κι αλλού συγκλίνουν σε πρόβλημα της καλωδίωσής σου μέσα στην πολυκατοικία.

 

Σε αυτή τη φάση χρειάζεσαι αναγκαστικά εξωτερική βοήθεια, από κάποιον (ηλεκτρολόγο ή τεχνικό τηλεπικοινωνιών) που θα έρθει να μετρήσει (κάτω, στον όροφό σου, στο διαμέρισμά σου) και θα σου κοστολογήσει και την αντικατάσταση του προβληματικού μήκους καλωδίου με καινούριο, ενιαίο, χωρίς ματίσεις και διακλαδώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να σου λυθεί η απορία, σύνδεσε το μόντεμ πάνω στη ρεγκλέτα της πολυκατοικίας και μέτρησε εκεί στα πόσα συγχρονίζει.

Δεν είναι απλό όμως να το κάνεις, οπότε θα πρέπει να φωνάξει ηλεκτρολόγο ή κάποιον που ξέρει. Θα πρέπει να εντοπίσεις τα καλώδιά σου και να φτιάξεις μια μικρή επέκταση από τη ρεγκλέτα που να κουμπώνει στο μόντεμ. Άναψέ το και μπες στη σελίδα του μόντεμ από λάπτοπ ή κινητό και δες τι νούμερα πιάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Σου απάντησα και αλλού που έκανες την ίδια ερώτηση τα πράγματα που πρέπει να ελέγξεις στις εσωτερική καλωδίωση του κτιρίου:

Το καλώδιο που περνάει στους ορόφους πρέπει να είναι κατάλληλης ποιότητας, να μην διακόπτεται πουθενά, και οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού να μην είναι παράλληλα συνδεδεμένες σε αυτό. 

Εάν έκανα κάποια εικασία για την τρέχουσα συνδεσμολογία σου με τα νούμερα που έχεις δώσει, θα έλεγα ότι και στην κατακόρυφη καλωδίωση έχεις ματίσεις και όλες οι πρίζες του σπιτιού είναι ταυτόχρονα σε λειτουργία. Η πολύ γρήγορη λύση είναι να αποσυνδέσεις όλες τις πρίζες του σπιτιού πλην αυτής που συνδέεται το modem/router και σχεδόν σίγουρα θα δεις βελτίωση. Εάν έχεις αμφιβολία εάν το πέρασμα νέου κατακόρυφου καλωδίου μπορεί να βοηθήσει, μπορείς να πάρεις καμιά 30αριά μέτρα καλώδιο UTP cat5e/cat6 ή μονόκλωνο τηλεφωνικό, να το συνδέσεις στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και να βάλεις πάνω το modem. Αυτή είναι η ταχύτητα που θα πιάνεις εάν αντικαταστήσεις το παλιό με το νέο και αποφασίζεις εάν αξίζει τον κόπο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πραγματικα για τις απαντησεις που μου δινεται.

Οποτε το επομενο βημα ειναι τεχνικος δικτυων η εξειδικευμενος ηλεκτρολογος.

Οι πριζες στο σπιτι πλην της κεντρικης ειναι ολες ξεσυνδεμενες.

Επισης κατω στον κατανεμητη ειναι κουμπενα 2 ψιλα καλωδια στην ρεγκλετα και μετα συνδεονται παλι πανω και απο εκει φευγουν αλλα 2 χαλκινα καλωδια(Μαλλον κολλημενα)που λογικα ειναι αυτα που ερχονται στο διαμερισμα.

Υπαρχει περιπτωση να μην πατανε καλα αυτα τα καλωδια η να χαλαρωσαν?

Τωρα εχω αυτα τα στατιστικα απο το πρωι.

Πως τα βλεπεται?

 

Downstream Upstream  
   
SNR Margin
:
9.4 11.5 db
   
Line Attenuation
:
24.3 11.6 db
   
Data Rate
:
8191 894 kbps
   
Max Rate
:
9740 1032 kbps
   
POWER
:
20.8 12.6 dbm
   
CRC
:
422 0
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, kpetros said:

Αν παει κανεις να αλλαξει καλωδιο utp σε πολυκατοικεια παλια , ποσο μαλλον 6 οροφων . 1 θα φτιαξει και 10 θα χαλασουν


Πρώτον, αν φταίει όντως η καλωδίωση για τις άθλιες ταχύτητες σου μένουν τρεις επιλογές: να το πάρεις απόφαση ότι θα έχεις προβληματική σύνδεση (σχεδόν ισοδύναμο του να μην έχεις ίντερνετ καθόλου), να μετακομίσεις, να το επισκευάσεις.

Δεύτερον, δεν είμαι βέβαιος αν εννοείς μερεμέτια/γκρεμίσματα που μπορεί να χρειαστούν ή κάτι άλλο (παρεμβολές καλωδίων κλπ) αλλά δεν είναι απαραίτητο να γίνουν όλα εσωτερικά. Έχω δει να κάνουν τέτοια αλλαγή με πέρασμα εξωτερικά (μέσω φωταγωγού) το οποίο σίγουρα δεν είναι ιδεατό, αισθητικά όχι το καλύτερο αλλά από το να μην έχεις ίντερνετ προτιμότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος salde έγραψε:


Πρώτον, αν φταίει όντως η καλωδίωση για τις άθλιες ταχύτητες σου μένουν τρεις επιλογές: να το πάρεις απόφαση ότι θα έχεις προβληματική σύνδεση (σχεδόν ισοδύναμο του να μην έχεις ίντερνετ καθόλου), να μετακομίσεις, να το επισκευάσεις.

Δεύτερον, δεν είμαι βέβαιος αν εννοείς μερεμέτια/γκρεμίσματα που μπορεί να χρειαστούν ή κάτι άλλο (παρεμβολές καλωδίων κλπ) αλλά δεν είναι απαραίτητο να γίνουν όλα εσωτερικά. Έχω δει να κάνουν τέτοια αλλαγή με πέρασμα εξωτερικά (μέσω φωταγωγού) το οποίο σίγουρα δεν είναι ιδεατό, αισθητικά όχι το καλύτερο αλλά από το να μην έχεις ίντερνετ προτιμότερο.

και από το φωταγωγό να μη περάσει υπάρχουν τρόποι .. το θέμα είναι να κάνει αυτό που λέει ο trendy πρίζωμα το ρούτερ στη ρεκλέτα να δει ότι η ταχύτητα είναι οκ

και μετά βλέπει λύση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται ότι το έχουν κάνει αυτό ήδη αν κατάλαβα:

Εχει 3-4 που ηρθε ενας τεχνικος τους και ενω στο σπιτι η μετρηση ηταν 6.5mbps κατω στο κουτι ηταν 12000(το μεγιστο της περιοχης)

Μου ειπε οτι εχω θεμα στο σπιτι και οτι φταινε ή η καλωδιωσεις ή η μπριζα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

υποτίθεται ότι το έχουν κάνει αυτό ήδη αν κατάλαβα:

Εχει 3-4 που ηρθε ενας τεχνικος τους και ενω στο σπιτι η μετρηση ηταν 6.5mbps κατω στο κουτι ηταν 12000(το μεγιστο της περιοχης)

Μου ειπε οτι εχω θεμα στο σπιτι και οτι φταινε ή η καλωδιωσεις ή η μπριζα.

Nαι ειχε ενα εργαλειο σαν τηλεφωνο ρουτερ.Εβγαλε τα ψιλα καλωδια απο την ρεγκλετα και το συνδεσε εκει.

Εδωσε περιπου 11.8mbps .

Το ειδα με τα ματια μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξεχασα να σημειωσω οτι στην κεντρικη μπριζα στο σπιτι εχει ακομη ενα ζευγαρι καλωδιων.

Δηλαδη 2 αυτα που εχω στην μπριζα και ακομη 2.

Αυτα τι μπορει να ειναι?

Μηπως 2η ανταλλακτικη γραμμη σε περιπτωση που παθει κατι η πρωτη?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.