Jump to content



Δείξτε το φακό σας


Recommended Posts

Το καλύτερο εργαλείο είναι άχρηστο αν δε βλέπεις για να το χρησιμοποιήσεις. Το φως λοιπόν, και ειδικά το φορητό φως, μπορεί να ειπωθεί ότι είναι το βασικότερο εργαλείο του κάθε μάστορα.

 

Προσωπικά, έχω προσθέσει ένα καλό φακό στο EDC μου εδώ και καιρό. Βασικά έχω προσθέσει αρκετούς, τους οποίους αλλάζω ανάλογα τα κέφια. 

 

Σήμερα, έχω πάνω μου αυτόν:

 

20190214_162350-small.jpg

 

Πρόκειται για τον Mechtorch σε bead blasted τιτάνιο. Η χάντρα είναι η CKF Merzost.

 

Δείξτε μας λοιπόν το φακό σας! Φορητό ή τεράστιο, ακριβό ή μιας χρήσης!

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αρκετά lumen φαντάζομαι είναι και πραγματικά αναλογιζόμενος της τιμής τού. Τι διάρκεια μπαταρίας έχει, έκδοση 1000 ή 1300 lm; Χρησιμοποιώ έναν Κίνα μερια 5 led με battery pack 6x18660 και 4x18650. Αρκετά δυνατός αλλά όχι και τόσο για να τον έχεις πάνω σου παντού. Για ποδήλατο και δουλειά μια χαρά είναι.

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
Link to comment
Share on other sites

Η Turbo version είναι με τον προγραμματιζόμενο driver. Το θέμα με τους καλούς φακούς δεν είναι τόσο τα πολλά lumens όσο η ποιότητα κατασκευής και διάφορα λειτουργικά, όπως το interface, η ποιότητα της δέσμης κλπ

 

Προσωπικά, περιμένω εργαλεία και εξαρτήματα για να τον μοντάρω. Περιμένω 25-30% μείωση στα lumens. Αλλά περισσότερα γι αυτό, όταν έρθει η ώρα, σε νέο νήμα.

 

Ερώτηση: Τι είναι οι 18660; Μόνο τις 18650 ήξερα κοντά σε αυτό το μέγεθος. Και πώς έχει 2 battery packs, ένα με 4 και ένα με 6 στοιχεία;

 

Το νήμα λέγεται Δείξτε το φακό σας. Οπότε, δείξε!

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος pol77 έγραψε:

Η Turbo version είναι με τον προγραμματιζόμενο driver. Το θέμα με τους καλούς φακούς δεν είναι τόσο τα πολλά lumens όσο η ποιότητα κατασκευής και διάφορα λειτουργικά, όπως το interface, η ποιότητα της δέσμης κλπ

 

Προσωπικά, περιμένω εργαλεία και εξαρτήματα για να τον μοντάρω. Περιμένω 25-30% μείωση στα lumens. Αλλά περισσότερα γι αυτό, όταν έρθει η ώρα, σε νέο νήμα.

 

Ερώτηση: Τι είναι οι 18660; Μόνο τις 18650 ήξερα κοντά σε αυτό το μέγεθος. Και πώς έχει 2 battery packs, ένα με 4 και ένα με 6 στοιχεία;

 

Το νήμα λέγεται Δείξτε το φακό σας. Οπότε, δείξε!

Τι νόημα έχει σε  άλλο νήμα οι πληροφορίες και εδώ φωτογραφικά καλλιστεία;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα ότι ενδιαφερόταν κανείς... 

Τον αγόρασα απ ευθείας από την εταιρεία (USA) και πλήρωσα και αρκετό τελωνείο. Όλα τα χαρακτηριστικά του υπάρχουν στο λινκ (Turbo Version): https://mechforce-usa.com/mechforce-mechtorch-edc-flashlight-titanium-stonewashed/

 

Η χάντρα είναι από Ρωσία. από το Custom Knife Factory. Είναι αυτή: https://fromrussiawithknives.com/ckf-merzost-bead/

Και αυτή από τον κατασκευαστή την αγόρασα, αλλά χωρίς τελωνείο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά έχω τον wolf eyes t3 εδώ και καμία δεκαριά χρόνια και μου κάνει εντύπωση ότι δεν έχουν χαλάσει οι μπαταρίες του . Τον είχα πάρει γύρω στα 150 ευρώ . Ήταν αρκετά ακριβός για τα δεδομένα μου . Πρόσφατα πέρασα από ένα κατάστημα με ηλεκτρολογικά και είχε έναν ελληνικής κατασκευής που έλεγε ότι ήταν 800 λούμεν και τον τσίμπησα και αυτόν .Έκανε 30 ευρώ . Και είπα να τον δοκιμάσω . Χειρότερη κατασκευή από τον wolf eyes αλλά το φώς του παλεύεται . 

όταν πάω στο τάβλετ μπορεί να αναρτήσω και φωτό από τους φακούς . 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

Η Turbo version είναι με τον προγραμματιζόμενο driver. Το θέμα με τους καλούς φακούς δεν είναι τόσο τα πολλά lumens όσο η ποιότητα κατασκευής και διάφορα λειτουργικά, όπως το interface, η ποιότητα της δέσμης κλπ

 

Προσωπικά, περιμένω εργαλεία και εξαρτήματα για να τον μοντάρω. Περιμένω 25-30% μείωση στα lumens. Αλλά περισσότερα γι αυτό, όταν έρθει η ώρα, σε νέο νήμα.

 

Ερώτηση: Τι είναι οι 18660; Μόνο τις 18650 ήξερα κοντά σε αυτό το μέγεθος. Και πώς έχει 2 battery packs, ένα με 4 και ένα με 6 στοιχεία;

 

Το νήμα λέγεται Δείξτε το φακό σας. Οπότε, δείξε!

Λάθος 18650 ήθελα να γράψω, έχω 2 pack γιατί στην παραγγελία έστειλαν 4αρι ενώ η περιγραφή έλεγε 6αρι. Έτσι με μπλα μπλα στα email αρνήθηκα πιστωτικό και έστειλαν το 6αρι, το άλλο μάλλον δεν συνέφερε τα μεταφορικά και δεν το ήθελαν πίσω. Φωτογραφία αύριο μιας και είναι στο όχημα της δουλειάς.

 

Διαχειριστές αν θέλετε διαγράψετε τα δικά μου άκυρα ποστ να κάνω περιγραφή με φωτογραφίες. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

10.000 για ρολόι, για να βλέπει την ώρα...

50.000 για αυτοκίνητο, για να πηγαίνει από το ένα μέρος στο άλλο...

300 για παπούτσια...

κλπ

κλπ 

κλπ

 

Οι άνθρωποι έχουν κέφια και χόμπυ και ένα αντικείμενο μπορεί να είναι παραπάνω από χρηστικό.

 

Δείξε μας το φακό σου, όχι το πόσο τρολ μπορείς να γίνεις.

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος των καλών φακών είναι κυρίως στο σώμα.

 

Τα σωθικά τους είναι μεν καλύτερα από της σειράς, αλλά όχι πολύ ακριβά. Ενδεικτικά, ένα συμπαθητικό κύκλωμα οδήγησης μπορεί να έχει 10 δολάρια, ενώ ένα κορυφαίο, άντε το πολύ 30-40.

 

Τα LED και το PCB και τα οπτικά κλπ, γενικά παίζουν σε μονοψήφιες τιμές κόστους, άντε, λίγο παραπάνω.

 

Υπάρχουν φακοί που φτάνουν τα 1000, 2000, 5000! δολάρια..., κυρίως λόγω της τέλειας, καλλιτεχνικής θα έλεγα, μηχανουργικής εργασίας. Για παράδειγμα, τα άπιαστα όνειρα που προσφέρει έναντι εξωφρενικών τιμών η Cool Fall. Δες τον Spy 007 ($1395 - $2695) , τον ρετρό Spy 005 ($1995) και τον απίστευτο Tri-V ($5195).

 

O φίλτατος @Seafalco μπορεί σίγουρα να μας πει περισσότερα για τις δυσκολίες της περιορισμένης παραγωγής, από μεγάλο κομμάτι Grade 5 τιτανίου...

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

Το κόστος των καλών φακών είναι κυρίως στο σώμα.

 

Το κόστος των καλών φακών είναι κυρίως στο σώμα.

Έτσι είναι πιο ακριβές !  :) 

Πολύμερε με . . . αρρώστησες ! ! ! !

Η λεπτομέρειες τις κατασκευής τους είναι σε επίπεδο λειτουργικού πρωτότυπου μηχανήματος με τόση προσοχή στη λεπτομέρεια που μοιάζει με κόσμημα!

Αλλά  είναι καλύτερο από κόσμημα, γιατί εδώ υπάρχουν οι απαιτήσεις της εναλαξιμότητας, οπότε η ακρίβεια είναι στα ύψη !

Εύκολα ακόμα και εμείς οι αδαείς μπορούμε να καταλάβουμε πόση δουλειά χρειάζεται να γίνει για να αναπτυχθεί κάτι τέτοιο, και από εκεί κει πέρα και λόγω το συγκεκριμένου υλικού πόσο μπορεί να κοστίσει η προσήλωση στην εργονομική λεπτομέρεια και χρηστικότητα. 

 

Τώρα αν είναι zoomable ή έχει ρύθμιση έντασης κλπ είναι ένα θέμα που το ψάχνει ο κάθε ένας ανάλογα με το τι θέλει ή για να το πω καλύτερα από το τι πιστεύει/ νομίζει ότι χρειάζεται!

Μιλώντας για φακούς που χωράνε στη παλάμη σου και μπορείς να τους έχεις πάντα μαζί σου για άμεση χρήση (EDC) , πιστεύω ότι τα χαρακτηριστικά που είναι απαραίτητα είναι άλλα από αυτά που έχουμε την τάση να αναζητούμε συνηθισμένοι από το γενικότερο αντικείμενο "φακός" ! 

 

Τώρα για την κατεργασία του Τιτανίου ( Titanium Ti-6Al-4V (Grade 5) ), το ότι έχει πολύ μεγαλύτερη σκληρότητα (δεκαπλάσια) από το κλασικό αλουμίνιο είναι μόνο ένα από τα προβλήματα που έχει η κατεργασία του.

Άλλα είναι ο τρόπος που δημιουργούνται τα απόβλιτα της τόρνευσής του, η τάση τους να κολλάνε στην κοπτική ακμή και η ταχεία φθορά των εργαλείων.

Για όποιον ενδιαφέρεται . . .

 

 

https://www.kennametal.com/content/dam/kennametal/kennametal/common/Industry Solutions/Aerospace/Titanium Machining/Titanium_material_machining_guide_Aerospace.pdf

 

Σαφώς λοιπόν η κατεργασία του είναι πολύ ακριβότερη από αυτήν του αλουμινίου, και πέρα από αυτήν θα πρέπει να χρειάζεται και πολύ χειρωνακτική δουλειά!

Όμως για το αν αυτά εκφράζονται ακριβοδίκαια σε ένα αντικείμενο όπως αυτά που ανέφερε ο φίλτατος ( :wall:  )  αυτό είναι ένα θέμα στο οποίο δεν θα ήθελα να μπω! '

Και ο λόγος είναι ότι ένα αντικείμενο που αποτελεί "κατάθεση ψυχής και ζωής" απλά δεν μπαίνει στις κοινές ρήτρες κοστολόγησης.

 Ο καλλιτέχνης πουλά και όποιος θέλει και μπορεί, αγοράζει και ξέρει ότι το αντικείμενο που παίρνει "έχει μέσα του", πιο πολλά από ότι λέει ο οικονομικός ισολογισμός της κατασκευής του !

:)

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.