Jump to content



Speedport Plus COSMOTE. Συζήτηση (προβλήματα, λύσεις κλπ)


Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος panoc έγραψε:

Δεν ειναι πιθανο, ειναι 100% σιγουρο. Ο βρογχος ειναι πισω απο CGNAT και μονο με τηλεφωνο λυνεται. (Και θα το φορτωθει καποιος αλλος :p )

Εάν έχει βάλει μόνο otenet@otenet.gr, είναι πιθανό να βγαίνει από CGNAT, αλλά με τα προσωπικά στοιχεία της σύνδεσης να βγει από δημόσια, χωρίς να χρειαστεί να κάνει κάτι περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος minast έγραψε:

Εάν έχει βάλει μόνο otenet@otenet.gr, είναι πιθανό να βγαίνει από CGNAT, αλλά με τα προσωπικά στοιχεία της σύνδεσης να βγει από δημόσια, χωρίς να χρειαστεί να κάνει κάτι περισσότερο.

Nαι σωστα, αν και θεωρω απιθανο να αλλαξε τα credentials στο speedport αφου λογικα τα εχει παρει μονο του.
Αnyway θα περιμενω απαντησεις να μου λυθει η απορια :)
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας! Μίλησα με το support τους, και μου είπαν πως έκαναν κάτι στο router και λύθηκε, αλλά είμαι δουλειά τώρα. Θα δω μόλις φτάσω σπίτι και θα γράψω εκ νέου 😉 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος lanc3lot έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σας! Μίλησα με το support τους, και μου είπαν πως έκαναν κάτι στο router και λύθηκε, αλλά είμαι δουλειά τώρα. Θα δω μόλις φτάσω σπίτι και θα γράψω εκ νέου 😉 

Aμα σου ειπαν οτι κατι εκαναν τοτε απλα ησουν σε cgnat και σε εβγαλαν :p

Τωρα θα βλεπεις την ιδια ip και μεσα στο royter και στο internet.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Aμα σου ειπαν οτι κατι εκαναν τοτε απλα ησουν σε cgnat και σε εβγαλαν :p

Τωρα θα βλεπεις την ιδια ip και μεσα στο royter και στο internet.

 

Τελικά ναι, το έφτιαξαν από εκεί και πλέον βλέπω IP κανονικά 😉 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αν έχει κάποιος ίδιο πρόβλημα μπορεί να επικοινωνήσει με τον ΟΤΕ, έχουν μια υπηρεσία που κοστίζει περίπου 10 ευρώ και αναλαμβάνουν κάτι τέτοιο. Σε επίπεδο να τρέχει παράλληλα το ήξερα και μόνος μου απλά έφτιαξαν το θέμα Cgnat. Παράλογο να ζητάνε λεφτά αλλά προσωπικά τα έδωσα να τελειώνουμε

Link to comment
Share on other sites

 Τι εννοείς ζητάνε λεφτά; δωρεάν, τσαμπα, free είναι, δε πληρώνεις τίποτα για να βγεις cgnat. Μπας και δε κατάλαβες και σε βάλανε να πεις ναι για static ip Εν δεκάρικο το μήνα; γιατί τόσο το χρεώνουν αυτό πάνω κάτω. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι πως λέγεται, στην ουσία έχει μια υπηρεσία όπου είναι για πιο advanced πράγματα, πχ να σου κάνουν σε bridge mode το modem αν δεν ξέρεις ή να ανοίξεις πόρτες, να μπεις σε vpn κλπ Χρεώνουν 10 ευρώ την πρώτη μισή ώρα και μετά κάποια ευρώ το κάθε επιπλέον λεπτό και αν δεν τα καταφέρουν τηλεφωνικά έρχεται στο χώρο σου ηλεκτρολόγος για επιπλέον τσεκ (με την ίδια χρέωση). Κάπως μου το είπαν αλλά είμαι γέρος και δεν θυμάμαι 😉 Κλείνεις ραντεβού τηλεφωνικά, και μπήκε λοιπόν ένα παλικάρι με remote στο pc μου. Το να βάλω το modem να τρέχει παράλληλα με το router που πήρα το είχα βρει και μόνος μου, το είδε και μου είπε πως θα έψαχνε το θέμα με την IP. Μια μέρα μετά το έφτιαξαν. Τώρα αν όντως θα χρεωθώ 10 ευρώ θα το ξέρω στο επόμενο λογαριασμό τελικά. Προσωπικά επειδή είχα απελπιστεί "δεν πειράζει 10 ευρώ να τελειώνουμε" σκέφθηκα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 months later...

Έχω το μαύρο router (Speedport 2 plus αν βοηθάει αυτό) και έχω την εντύπωση, πως αυτό, αλλά και το προηγούμενο που είχα, μου μπλοκάρουν κίνηση στο DC++ (είμαι δεινόσαυρος και το χρησιμοποιώ ακόμα!)

Κάποια βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, το μέλος BASSstarlet έγραψε:

Έχω το μαύρο router (Speedport 2 plus αν βοηθάει αυτό) και έχω την εντύπωση, πως αυτό, αλλά και το προηγούμενο που είχα, μου μπλοκάρουν κίνηση στο DC++ (είμαι δεινόσαυρος και το χρησιμοποιώ ακόμα!)

Κάποια βοήθεια;

Υπαρχει ακομα αυτο?

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.