Jump to content



Speedport Plus COSMOTE. Συζήτηση (προβλήματα, λύσεις κλπ)


Recommended Posts

Μόλις τώρα, το μέλος billpeppas έγραψε:

Κάνεις διπλή κλήση PPPoE.

Αν δεν θυμάμαι λάθος μέχρι 4 κλήσεις επιτρέπει ο πΟΤΕ.
Αν δεν χρησιμοποιείς το WiFi/ethernet switch του SpeedPort δεν θα έχεις θέμα.

Το ξερω, χρησιμοποιω και τις 4 κλησεις :p

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το δοκιμασα και στο 17 και στο 56.

Οπως τα ηξερα ειναι, η wan ip ειναι η ip που παιρνει το ρουτερ για να βγει εξω, (καποια public απο παροχο, η private εαν βγαινουμε με double nat).

 

Το 17 με στατικη ip στο ppoe δε κανει καν συνδεση και λογικο γιατι στατικη ip στη wan του ppoe βαζεις οταν εχεις στατικη απο το παροχο.

 

Tο 56 κανει συνδεση αλλα αγνοει το ppoe και βγαινει με double nat και περα απο το ιδιο το speedport, φαινεται και απο το tracert αφου σαν 2ο hop ειναι το speedport. Επισης το ιδιο αναφερει σαν wan ip τη στατιτκη private που εχω ορισει εγω, ενω εαν εβγαινε με ppoe θα επρεπε να αναφερει τη public ip του isp.

 

Iσως το δικο σου μοντελο κανει το αναποδο, αγνοει τις στατικες εφοσον του εχεις βαλει ppoe και δε μπορει να παρει στατικες παιρνει αυτοματες.

 

 

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς πώς το κάνει το Asus αλλά σε *sense / openwrt  και πολλά άλλα μπορείς να βάλεις πολλαπλές ip στο κάθε interface.

 

config interface 'wan'

 option ifname 'eth1'

 option proto 'pppoe'

  option username 'xxxx@otenet.gr'

  option password '******'

  option keepalive '30'

  option ipv6 'auto'

 

 

config interface 'modem'

  option proto 'static'

  option ifname 'eth1'

  option ipaddr '192.168.1.2'

  option netmask '255.255.255.0'

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Larry έγραψε:

Δεν ξέρω ακριβώς πώς το κάνει το Asus αλλά σε *sense / openwrt  και πολλά άλλα μπορείς να βάλεις πολλαπλές ip στο κάθε interface.

 

config interface 'wan'

 option ifname 'eth1'

 option proto 'pppoe'

  option username 'xxxx@otenet.gr'

  option password '******'

  option keepalive '30'

  option ipv6 'auto'

 

 

config interface 'modem'

  option proto 'static'

  option ifname 'eth1'

  option ipaddr '192.168.1.2'

  option netmask '255.255.255.0'

 

 

 

Ενταξει μη συγκρινουμε ρουτερ του εμποριου με *sense και wrt... ζηταμε πολλα :p

 

εχω καιρο να τρεξω το pfsense που ειχα στησει (πολυ ρευμα :p ) αλλα μπορεις στη wan να βαλεις (και εφοσον εχεις ppoe) automatic ip ωστε να της δινει ip o παροχος και ταυτοχρονα της βαλεις private ip ωστε να μπαινει στο τοπικο δικτυο ?

 

edit

παλαιοτερα σε opensense (2+ χρονια πισω) δεν υπηρχε αυτη η δυνατοτητα και επαιζα με μια ακομη καρτα δικυου.

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

Το sense δεν είναι το φόρτε μου, αλλά νομίζω πως ναι. Στο Openwrt γίνεται εύκολα πάντως και χωρίς routes , αν βάλεις το συγκεκριμένο interface σαν masq στο firewall. Αλλά masq = nat και δεν μου αρέσει το double nat ούτε για να βλέπω τα στατιστικά του modem :).

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Larry έγραψε:

double nat ούτε για να βλέπω τα στατιστικά του modem

Το αυτο, αν και ειμαι κακουλης και το χρησιμοποιω σε ενα αλλο asus το οποιο μπαινει με double nat στο ΗΑ35 και μοιραζει μεσω deco wifi για να βαζω bandwidth limit στους τζαματζιδες της οικογενειας που με εχουν ρημαξει στο youtube, 2mbit down 128K up και πολυ τους ειναι :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μιας και προβλέπονται διακοπές ρεύματος αυτές τις μέρες, όσοι έχετε πάνω σε UPS το modem, δοκιμάστε μια επανεκκίνηση ενώ η περιοχή έχει blackout.

Εφόσον το καφαο-dslam έχει μπαταρίες, θα πάτε να κουμπώσετε σε άδειο μηχάνημα στην ουσία και θα δώσει πολύ καλύτερες ταχύτητες κλειδώματος.

Κατάφερα εδώ και ενα μήνα περίπου να πάω απο τα 26 στα 34Mbps με μερικά CRC που δεν φαίνεται να με επηρεάζουν. 

 

Παρακαλάω να μη πάρει fw update το ρημάδι, ρίξει τη γραμμή και μου χαλάσει τη πατέντα!

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Samael said:

Και μιας και προβλέπονται διακοπές ρεύματος αυτές τις μέρες, όσοι έχετε πάνω σε UPS το modem, δοκιμάστε μια επανεκκίνηση ενώ η περιοχή έχει blackout.

Εφόσον το καφαο-dslam έχει μπαταρίες, θα πάτε να κουμπώσετε σε άδειο μηχάνημα στην ουσία και θα δώσει πολύ καλύτερες ταχύτητες κλειδώματος.

Κατάφερα εδώ και ενα μήνα περίπου να πάω απο τα 26 στα 34Mbps με μερικά CRC που δεν φαίνεται να με επηρεάζουν. 

 

Παρακαλάω να μη πάρει fw update το ρημάδι, ρίξει τη γραμμή και μου χαλάσει τη πατέντα!

Μόνο για όσους πέφτουν στο κέντρο, από όσο ξέρω καμία καμπίνα δεν έχει UPS πάνω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Εχουν και οι καμπινες

Δυστυχώς οι περισσότερες όχι. Εάν η δικιά σου έχει, είσαι από τους τυχερούς :)

Από προσωπικά δεδομένα, οι καμπίνες πρώτης ανάθεσης του ΟΤΕ (δηλαδή οι πιο παλιές), είναι περισσότερο πιθανό να έχουν μπαταρίες από 2ης και 3ης ανάθεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα, long time no see καλησπέρα σε όλους όσους είναι χρόνια εδώ, βλέπω συζητάτε αρκετά και για Asus Modem εδώ λίγα ποστ παραπίσω, οπότε να γράψω την απορία μου 😉

 

Είμαι cosmote, έχω το RT-AX82U το οποίο είναι router και όχι modem και έχω συνδέσει μέσω PPPoE με το Speedport Plus. Μιλώντας με τα τζιμάνια της Cosmote, μου λένε πως δεν γίνεται να γυρίσει σε Bridge Mode αφού θα χάσω το Voip μου (αλήθεια είναι, το τέσταρα). Δουλεύει αλλά όχι σε πλήρες mode = δεν μπορώ πχ να χρησιμοποιήσω το ddns section όπου βγάζει το μήνυμα:

"The wireless router currently uses a private WAN IP address.
This router may be in the multiple-NAT environment and DDNS service cannot work in this environment."

Το DDNS το θέλω ώστε μέσω no-ip domain που έχω να μπορώ να μπαίνω στο modem και βασικά στο Nas (qnap ts-230) που έχω στο δίκτυο μου όταν είμαι εκτός σπιτιού.

Οντως η IP που βλέπει το Asus αλλά και το Speedport δεν είναι η πραγματική μου IP - Τι θα μπορούσα να κάνω; Πέρα από το να γυρίσω το modem πίσω και να πάρω την πιο ακριβή έκδοση που είναι modem - router....

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί 😉

 

 

Κάτι τέτοιο πρέπει να συζητάτε μάλλον και στα προηγούμενα posts αλλά δεν πιάνω ακριβώς τι πρέπει να κάνω 😉

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος lanc3lot έγραψε:

Καλησπέρα, long time no see καλησπέρα σε όλους όσους είναι χρόνια εδώ, βλέπω συζητάτε αρκετά και για Asus Modem εδώ λίγα ποστ παραπίσω, οπότε να γράψω την απορία μου 😉

 

Είμαι cosmote, έχω το RT-AX82U το οποίο είναι router και όχι modem και έχω συνδέσει μέσω PPPoE με το Speedport Plus. Μιλώντας με τα τζιμάνια της Cosmote, μου λένε πως δεν γίνεται να γυρίσει σε Bridge Mode αφού θα χάσω το Voip μου (αλήθεια είναι, το τέσταρα). Δουλεύει αλλά όχι σε πλήρες mode = δεν μπορώ πχ να χρησιμοποιήσω το ddns section όπου βγάζει το μήνυμα:

"The wireless router currently uses a private WAN IP address.
This router may be in the multiple-NAT environment and DDNS service cannot work in this environment."

Το DDNS το θέλω ώστε μέσω no-ip domain που έχω να μπορώ να μπαίνω στο modem και βασικά στο Nas (qnap ts-230) που έχω στο δίκτυο μου όταν είμαι εκτός σπιτιού.

Οντως η IP που βλέπει το Asus αλλά και το Speedport δεν είναι η πραγματική μου IP - Τι θα μπορούσα να κάνω; Πέρα από το να γυρίσω το modem πίσω και να πάρω την πιο ακριβή έκδοση που είναι modem - router....

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί 😉

 

Μία λύση είναι να χρησιμοποιήσεις το  Asus ως switch και WiFi Access Point, και να αφήσεις το routing στο Speedport.

Μία άλλη, είναι να συνδέσεις το Asus πίσω από το Speedport, αλλά να κάνεις 2η κλήση PPPoE από το Asus. Το βρίσκεις στις ρυθμίσεις WAN του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Μία λύση είναι να χρησιμοποιήσεις το  Asus ως switch και WiFi Access Point, και να αφήσεις το routing στο Speedport.

Μία άλλη, είναι να συνδέσεις το Asus πίσω από το Speedport, αλλά να κάνεις 2η κλήση PPPoE από το Asus. Το βρίσκεις στις ρυθμίσεις WAN του.

Για το δεύτερο, πως κάνω 2η κλήση; Τώρα έχω βάλει PPPoE στοιχεία στο Asus. Και δουλεύει και στο Speedport

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος lanc3lot έγραψε:

Για το δεύτερο, πως κάνω 2η κλήση; Τώρα έχω βάλει PPPoE στοιχεία στο Asus. Και δουλεύει και στο Speedport

Εφόσον έχεις βάλει PPPoE στο Asus και συνδέεται επιτυχώς, θα πρέπει να βγαίνεις με διαφορετική IP απ' ότι το Speedport. Το έλεγξες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος minast έγραψε:

Εφόσον έχεις βάλει PPPoE στο Asus και συνδέεται επιτυχώς, θα πρέπει να βγαίνεις με διαφορετική IP απ' ότι το Speedport. Το έλεγξες;

Ναι, αλλά τζίφος. Εσωτερικές δείχνουν και οι 2. 100.83 κάτι στο Speedport και 100.83 αλλά διαφορετικά τα 2 τελευταία στο Asus. Ενώ η πραγματική μου ip είναι άλλη. Πως να αλλάζει αυτό γμτ

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος lanc3lot έγραψε:

Καλησπέρα, long time no see καλησπέρα σε όλους όσους είναι χρόνια εδώ, βλέπω συζητάτε αρκετά και για Asus Modem εδώ λίγα ποστ παραπίσω, οπότε να γράψω την απορία μου 😉

 

Είμαι cosmote, έχω το RT-AX82U το οποίο είναι router και όχι modem και έχω συνδέσει μέσω PPPoE με το Speedport Plus. Μιλώντας με τα τζιμάνια της Cosmote, μου λένε πως δεν γίνεται να γυρίσει σε Bridge Mode αφού θα χάσω το Voip μου (αλήθεια είναι, το τέσταρα). Δουλεύει αλλά όχι σε πλήρες mode = δεν μπορώ πχ να χρησιμοποιήσω το ddns section όπου βγάζει το μήνυμα:

"The wireless router currently uses a private WAN IP address.
This router may be in the multiple-NAT environment and DDNS service cannot work in this environment."

Το DDNS το θέλω ώστε μέσω no-ip domain που έχω να μπορώ να μπαίνω στο modem και βασικά στο Nas (qnap ts-230) που έχω στο δίκτυο μου όταν είμαι εκτός σπιτιού.

Οντως η IP που βλέπει το Asus αλλά και το Speedport δεν είναι η πραγματική μου IP - Τι θα μπορούσα να κάνω; Πέρα από το να γυρίσω το modem πίσω και να πάρω την πιο ακριβή έκδοση που είναι modem - router....

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί 😉

 

 

Κάτι τέτοιο πρέπει να συζητάτε μάλλον και στα προηγούμενα posts αλλά δεν πιάνω ακριβώς τι πρέπει να κάνω 😉

Εισαι πισω απο CGNAT παιρνεις τηλεφωνο τη cosmote και τους λες οτι θες να βγεις απο το ΝΑΤ και θες κανονικη IP γιατι εχεις καμερες.

Λογικα εχεις τα ρουτερ αναφερουν IP που ξεκιναει απο 100.x.x.x ενω εσυ στο what is my ip βλεπεις αλλη.

Κλασσικο θεμα μιας και οι IPv4 διευθυνσεις εχουν τελειωσει.

 

Έγινε επεξεργασία από panoc
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος lanc3lot έγραψε:

Ναι, αλλά τζίφος. Εσωτερικές δείχνουν και οι 2. 100.83 κάτι στο Speedport και 100.83 αλλά διαφορετικά τα 2 τελευταία στο Asus. Ενώ η πραγματική μου ip είναι άλλη. Πως να αλλάζει αυτό γμτ

Τι στοιχεία σύνδεσης έχεις βάλει στο PPPoE; otenet@otenet.gr ή τα προσωπικά της γραμμής σου;

Πιθανόν να χρειαστεί να καλέσεις για να στο βγάλουν όπως λέει ο @panoc, αλλά καλό είναι η μία κλήση να έχει τα στοιχεία της γραμμής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Τι στοιχεία σύνδεσης έχεις βάλει στο PPPoE; otenet@otenet.gr ή τα προσωπικά της γραμμής σου;

Πιθανόν να χρειαστεί να καλέσεις για να στο βγάλουν όπως λέει ο @panoc, αλλά καλό είναι η μία κλήση να έχει τα στοιχεία της γραμμής.

Δεν ειναι πιθανο, ειναι 100% σιγουρο. Ο βρογχος ειναι πισω απο CGNAT και μονο με τηλεφωνο λυνεται. (Και θα το φορτωθει καποιος αλλος :p )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.