Jump to content


Speedport Plus COSMOTE. Συζήτηση (προβλήματα, λύσεις κλπ)


Recommended Posts

Καλημέρα.

Μου άλλαξαν το router , πήρα το speedport plus μαζί με την ανανέωση της σύνδεσης. 

Το firmware είναι το 09022001.00.017. 

 

Για να αναβαθμίσω στο 021 που έχεις @beastie, απλά επιλέγω το img μέσα από το σχετικό μενού του Router και το φλασάρει; Θα πάρει ξανά τις ρυθμίσεις του internet μόνο του ή θα πρέπει να το κάνω χειροκίνητα; 

Κωδικούς εννοώ και WiFi ρυθμίσεις κλπ

 

Επίσης, έχει καταφέρει κανείς να "δει" το usb device (το οποίο φαίνεται στο μενού του ρούτερ αλλά όχι στον explorer) ; 

 

EDIT: To link για τα firmware κλπ είναι αυτό

Link to comment
Share on other sites

 

 

Κανεις κανονικα το update και δεν χανει τα στοιχεια (ετσι και αλλιως τα στελνει ο οτε ακομα και μετα απο reset.
usb δεν εχω βαλει γιατι στο παλαιο το εβλεπε μονο απο ftp και όχι san  share , και ειχα και NAS με usb port.

δεν εχω δει ακομα σε αυτο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάνει το update ακόμη, αλλά πριν λίγο έκανε ένα restart το router μόνο του, not a good sign.

Επίσης, έχεις κάποια άποψη για το battery drain σε smartphones με το συγκεκριμένο; Βουίζει ο τόπος για το πρόβλημα αυτό. Το new firmware μήπως το διορθώνει; Δεν έχω βρει κάτι σχετικό

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν έχω κάνει το update ακόμη, αλλά πριν λίγο έκανε ένα restart το router μόνο του, not a good sign.

Επίσης, έχεις κάποια άποψη για το battery drain σε smartphones με το συγκεκριμένο; Βουίζει ο τόπος για το πρόβλημα αυτό. Το new firmware μήπως το διορθώνει; Δεν έχω βρει κάτι σχετικό

Το νεο firmware (που δεν ειναι νεο, ειναι 8+ μηνων) δεν αλλαζει κατι οσον αφορα το wifi, προσωπικα δε με απασχολει καθολου καθως εχω ξεχωριστα router με double nat για τα ασυρματα.

 

πριν 8 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Επίσης, έχει καταφέρει κανείς να "δει" το usb device (το οποίο φαίνεται στο μενού του ρούτερ αλλά όχι στον explorer) ; 

Σε windows 10 θα πρεπει να ενεργοποιησεις το smb1 support γιατι ειναι απενεργοποιημενο by default, (control panel->programs and features->turn windows features on and off->SMB 1.9/CIFS file sharing->SMB 1.9/CIFS client). Σε παλαιοτερες εκδοσεις παραθυρων νομιζω ειναι ενεργοποιημενο.

 

Το δικο μου ειναι βραχος, εαν δε το πειραξω κραταει τη γραμμη για μηνες, βασικα ουτε μια φορα δεν εχει κανει κατι μονο του. Κοιταξε μηπως εκανε μονο του firmware update και γιαυτο εκανε restart.

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε windows 10 θα πρεπει να ενεργοποιησεις το smb1 support γιατι ειναι απενεργοποιημενο by default, (control panel->programs and features->turn windows features on and off->SMB 1.9/CIFS file sharing->SMB 1.9/CIFS client). Σε παλαιοτερες εκδοσεις παραθυρων νομιζω ειναι ενεργοποιημενο.
 
Το δικο μου ειναι βραχος, εαν δε το πειραξω κραταει τη γραμμη για μηνες, βασικα ουτε μια φορα δεν εχει κανει κατι μονο του. Κοιταξε μηπως εκανε μονο του firmware update και γιαυτο εκανε restart.
Smb1?? Για ψάξε λίγο για eternal blue....

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Σε windows 10 θα πρεπει να ενεργοποιησεις το smb1 support γιατι ειναι απενεργοποιημενο by default, (control panel->programs and features->turn windows features on and off->SMB 1.9/CIFS file sharing->SMB 1.9/CIFS client). Σε παλαιοτερες εκδοσεις παραθυρων νομιζω ειναι ενεργοποιημενο.

 

Το έκανα και απλά δεν έγινε τίποτα. Έκανα new user, προσπαθώ να βρω μέσω του ip ή στο network place το usb αλλά είναι άφαντο. Στις ρυθμίσεις του router το δείχνει όμως κανονικά.

Πως ακριβώς πρέπει να βρω το ρημάδι το Usb ? :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Smb1?? Για ψάξε λίγο για eternal blue....

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

Γνωστα αυτα, αλλα εφοσον θελει να χρησιμοποιησει το smb του plus πρεπει αν εχει ενεργοποιησμενο το smb1.

Απο την αλλη εαν ειναι να τον χακαρει η NSA γιατι εχει τοσα επτασφραγιστα μυστικα ε καλυτερα να κοψει το ιντερνετ και να μετακομισει στο βουνο :p

πριν 3 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ε ναι, το έκανα εννοείται. 

Δεν βλέπω την συσκευή στο Network, δεν συνδέεται με κάποιον άλλο τρόπο (?), I guess. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Win 10 γαρ...

Εχεις προσβαση στο share χειροκινητα?

πχ εαν εχεις ονομασει το share panoc

να μπεις ως \\panoc ή ως \\192.168.1.1

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ενήμερος για το Eternal Blue. καμιά 200-250 χιλιάδες έχουν χακαριστεί. Ο κόσμος είναι 5-6 δις, οκ, έχω κάποιες πιθανότητες να μου κλέψουν τις τσον...εεε κάρτες μου :bleh: 

 

Δεν ξέρω πάντως αν φταίει το router, τα Windows ή κάτι άλλο. Ίσως να πρέπει να σπλιτάρω σε άλλο θέμα το συγκεκριμένο πρόβλημα

@panoc , έχω δοκιμάσει και με όνομα χρήστη (πχ tommybertsen) και με το  \\192.168.1.1

Το ίδιο λαμβάνω:

 image.png

image.png

Spoiler

Btw, έγινε το θέμα split για ευνόητους λόγους :)  

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα φταει το 017 firmware, αλλα για να το παμε με τη σειρα.

1. Συνδεεις το στικακι.

2. πας στο μ,ενου και ενεργοποιησεις το use network storage

3. pas sto manage user, φτιαχνεις εναν χρηστη και με το browse επιλεγεις το φακελο απο το στικακι που θες να εχει προσβαση το χρηστης. Πατας save.

4. settings και βαζεις το workgroup name που χρησιμοποπιεις, πατας save.

 

Απο εκει και περα δεν εχω ιδεα τι γινεται, το εχω παρατησει και το χρησιμοποιω μονο ως modem....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το battery drain στα κινητά όταν συνδέονται στο WiFi του speedport plus, το επιβεβαιώνω κι εγώ. 11% loss over night με το WiFi ανοιχτό, όταν σε οποιοδήποτε άλλο ρούτερ δεν έχω loss πάνω από 1-2% . Δεν είναι εφαρμογή που "τρώει" μπαταρία, δεν είναι τίποτα άλλο. Συμβαίνει από τότε που κούμπωσα το plus. Πραγματικά, τέτοια ανικανότητα σε firmware (γιατί λίγο που έψαξα το πρόβλημα εκεί οφείλεται), έχω να δω καιρό. Το tecnicolor 5336v2 από φορθνετ, είχε πιο λιτό και απέριττο μενού, καλύτερο σήμα WiFi και κανένα bug γενικώς. Τώρα ρε ΟΤΕ μου βγάζεις router με 5ghz τίγκα στα bugs και έχεις 8-9 μήνες να βγάλεις firmware που να διορθώνει το πρόβλημα με το battery drain. Υποτίθεται το 021 διορθώνει και τις αποσυνδέσεις. Μένει να φανεί (είχα 2 σε 2 24ωρα με το παλιό firmware και σε 3 μέρες δεν έχω καμία μέχρι στιγμής με το 021).

 

Απορίας άξιο (mini offtopic/rant )είναι και το γεγονός ότι μου ήρθε μήνυμα περί εκκρεμούς επιστροφής εξοπλισμού από πλευράς μου, τον οποίο και πήγα να επιστρέψω χθες σε κοντινό κατάστημα, αλλά μου είπαν ότι δεν μπορούν να τον επιστρέψουν, δεν τους αφήνει το σύστημα. Και μάλιστα πήγα με τα router στο χέρι (2, ένα το plus που δεν συγχρονίζει και ένα το 2i), πριν να πάω σε μια συναυλία, και με ανάγκασαν να γυρίσω σπίτι με τα ρούτερ για να τα αφήσω.

Το σύστημα της κοσμοτε πρέπει να είναι το ίδιο από τότε που έχω υπάρξει υπάλληλος στο Γερμανό. Ένα σύστημα που δουλεύει αποκλειστικά σε internet explorer. Καίει κάρβουνο (με λίγη αισιοδοξία). 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

αλλά μου είπαν ότι δεν μπορούν να τον επιστρέψουν, δεν τους αφήνει το σύστημα

άμα συνεχίσουν να στο λένε, την επόμενη φορά πήγαινε να το παραδώσεις κι αν αρνηθούν ζήτα τους να σου δώσουν την άρνηση εγγράφως. Λογικά θα «μπλοκάρουν» και θα αρνηθούν από ευθυνοφοβία να το κάνουν αλλά μπορεί να τους κινητοποιήσει λίγο (επειδή στην τελική έχεις δικαίωμα να πάρεις εγγράφως απάντηση) και να βρουν λύση ή να σε παρατήσουν ήσυχο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις ποιο είναι το πιο αστείο; Ότι το μήνυμα λέει πως πρέπει να επιστραφεί εντός 2 εβδομάδων. 1 ημέρα αφού έλαβα το μήνυμα, δοκίμασα την επιστροφή. Μου είπαν τα παραπάνω. Στο μεταξύ, τον νέο εξοπλισμό τον έλαβα 30/04. Αν οι 2 εβδομάδες "μετράνε" από τότε και το μήνυμα καθυστέρησε, θα τους πάρει και θα τους σηκώσει έτσι και δω οποιαδήποτε χρέωση στον λογαριασμό μου. 

Σε κάθε περίπτωση ήμουν ενήμερος για το ότι πρέπει να επιστρέψω τα πάντα (το γνώριζα από παλιότερα), και μου το θύμισε και ο τεχνικός που ήρθε την Κυριακή για να μου αντικαταστήσει το προβληματικό plus. Λίγες μέρες μετά (Πέμπτη), έλαβα και το sms. 

Τρίτη τώρα μπορώ να ξαναπάω (από βδομάδα μου είπε). Αν μου πουν τα ίδια, θα κάνω ότι προτείνεις, @salde

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χτες την επιστροφή κανονικά και δεν είπαν τίποτα. Θα πέτυχα μάλλον σε ημέρα που το σύστημά τους δούλευε με κάρβουνο (όχι ότι δουλεύει και με κάτι άλλο :p ).

Το Router έχει δυνατότητες, με το .021 σταμάτησαν οι όποιες αποσυνδέσεις, όμως αυτό με το battery drain συνεχίζει και είναι πρόβλημα. Δεν νοείται να είσαι σπίτι και να πρέπει να ανοιγοκλείνεις το WiFi για να μην σου τρώει την μπαταρία. Και στο mi max 2 είναι περίπου 11-13% over night (άντε πες την νύχτα το κλείνω το WiFi),  την ημέρα είναι πολύ αλλοπρόσαλλη η διακύμανση των "ξυπνημάτων" του κινητού. Σε άλλα κινητά, έχει γίνει report για μέχρι 25% μπαταρία μείον σε idle. 

 

Αν κάποιος εδώ έχει το speedport plus ας αναφέρει αν γίνεται. Βέβαια το πρόβλημα είναι ευρέως διαδεδομένο, αλλά κουβέντα να γίνεται! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

For the record

 

Δοκίμασα και μετά από επαναφορά του mi max 2, στο WiFi του Plus, με μηδέν (0) εγκατεστημένες εφαρμογές, να δω πόσο θα πάει από 100% από τις 23:00 , έως τις 07:30 το πρωί. 

-11%. Τραγική απώλεια, απλά.

 

Σήμερα λοιπόν "ξέθαψα" το Tecnicolor TD5336, το οποίο είχε ΠΟΛΥ καλό WiFi με ΠΟΛΥ καλό σήμα, απροσδόκητα καλό θα έλεγα. Είναι από forthnet vdsl 50ρα που είχα παλιότερα, "τελικιάζει" την ταχύτητα του κινητού (το speedport entry 2i που είχα προηγουμένως της κοσμοτέ , έδειχνε "65Mbps" , ενώ αυτό 72, τα προβλεπόμενα για το κινητό μου στα 2.4Ghz δηλαδή) και δεν έχει αποσυνδέσεις. 

Πως το έκανα; (αν κάποιος έχει την απορία). Here's how: 

 

Αποσύνδεσα προσωρινά το internet από το PC (από τις ρυθμίσεις των Windows έκανα αποσύνδεση του ethernet - δεν έβγαλα καλώδια), μιας που το Tecnicolor είχε ίδια default gataway ip με το plus (192.168.1.1). Είναι πιθανό αυτό να συμβεί με το όποιο άλλο router θέλετε να χρησιμοποιήσετε σαν access point, so, bare that in mind. 

Αφού λοιπόν αποσύνδεσα το Plus από το internet και είχα ήδη στην πρίζα το Tecnicolor, συνδέθηκα μέσω WiFi σε αυτό (έχει WiFi το PC μου, αν δεν είχε θα το έκανα από το κινητό για να τελειώνω και να μη βάζω-βγάζω καλώδια - εφόσον το WiFi αναμεταδίδει, μπορείς κανονικά να μπεις στις ρυθμίσεις του router). Του έκανα ένα factory reset, και όταν ξαναμπήκα, του έδωσα και νέο SSID Name καθώς και password για πιο εύκολη πρόσβαση.

 

Στην συνέχεια μπήκα και άλλαξα την ip του σε 192.168.1.100, ώστε να έχει αρκετά διαφορετική ip στο επιτρεπόμενο range (μέχρι .254) και να μην υπάρξει conflict με τις συνδεδεμένες σε αυτό συσκευές. Έκανε μόνο του ένα restart και συνέχισα με την νέα πλέον ip.

Εκεί που άλλαζα την ip, ξε-τίκαρα και το DHCP Server, ώστε να βλέπει το Tecnicolor μόνο σαν access point και να μην "μάχονται" τα 2 router μεταξύ τους για το ποιο θα δίνει internet.

 

Σε αυτό το σημείο, σύνδεσα με ethernet καλώδιο τα 2 router μεταξύ τους, και μπήκα στις ρυθμίσεις του Plus. Εκεί , απενεργοποίησα τελείως το broadcast του WiFi και...voila.

Αφού αποσυνδέθηκα από το WiFi του PC μου, το PC παρέμεινε συνδεδεμένο με το καλώδιο, με το Plus. Το Plus δίνει internet στο Tecnicolor, το οποίο κάνει broadcast μόνο το WiFi του. 

Σύνδεσα τις συσκευές μου σε αυτό χωρίς πρόβλημα. Πλέον έχω internet μέσω Ethernet στο PC από το Plus και WiFi από το Tecnicolor.

 

Για το Battery drain θα ενημερώσω με φορτισμένο κινητό από το βράδυ έως το πρωί, αυτή τη φορά με καμιά 30ρια εφαρμογές πάνω. Αν και κάτι μου λέει ότι οι αλλαγές θα είναι δραματικές... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος slalom έγραψε:

Αυτο για καποιο λογο δε δουλευει σε ολα τα modem

Εννοεις το να κανεις το modem/router wirelss ap ?

Δε δουευει μονο εαν δεν εχεις προσβαση στις επιλογες που χρειαζονται, προσωπικα το εχω κανει σε απειρα ρουτερ απο το πρωτο 585 και τα zte του οτε που εγραφαν conexx μεχρι τα τελυεταια....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.