Jump to content


Speedport Plus COSMOTE. Συζήτηση (προβλήματα, λύσεις κλπ)


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν θα υποστηρίξει η περιοχή μου, οπότε..  :hehe: Βρίσκομαι στο Χ νούμερο και 30 νούμερα πιο πάνω (κυριολεκτικά) , υπάρχει ~200Mbps. Εμένα το ~50 είναι και αυτό γιαλαντζί :bleh: 

Δεν το ξερεις τι θα γινει στο μελλον. Και εμας το Vectroring ενεργοποιήθηκε 2 χρονια μετά που μπήκε η καμπίνα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν το ξέρω, αλλά το έχουν πει ξεκάθαρα, καμπίνες εδώ τριγύρω δεν υπάρχει προοπτική ή κάποια ενημέρωση για να μπουν. 

 Είμαι σε μία ακτίνα όπου η "VDSL" δίνεται μόνο από το ΑΚ κατευθείαν, καμία καμπίνα δεν υπάρχει. Δεν ήταν στο πρόγραμμα και η πολυκατοικία μου, κάπου είχα ένα εξελάκι με όλο το διάγραμμα του vectoring.

 Τις καμπίνες που έχει τριγύρω, τις έβαλε η wind και έδωσε λιανική αυτή και ο ΟΤΕ. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχουν και πολλές ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2019 at 1:48 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Σίγουρα δεν το ξέρω, αλλά το έχουν πει ξεκάθαρα, καμπίνες εδώ τριγύρω δεν υπάρχει προοπτική ή κάποια ενημέρωση για να μπουν. 

 Είμαι σε μία ακτίνα όπου η "VDSL" δίνεται μόνο από το ΑΚ κατευθείαν, καμία καμπίνα δεν υπάρχει. Δεν ήταν στο πρόγραμμα και η πολυκατοικία μου, κάπου είχα ένα εξελάκι με όλο το διάγραμμα του vectoring.

 Τις καμπίνες που έχει τριγύρω, τις έβαλε η wind και έδωσε λιανική αυτή και ο ΟΤΕ. Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχουν και πολλές ελπίδες...

Δεν εχουν βαλει καμπίνες του ΟΤΕ; Απο ποιον παροχο εχεις internet?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wesker said:

Δεν εχουν βαλει καμπίνες του ΟΤΕ;

στην Αθήνα, ίσως κι αλλού, έχουν μοιράσει τις καμπίνες κι ο καθένας βάζει εκεί όπου έχει πάρει. Είναι υποχρεωμένος μετά να δίνει πρόσβαση στους άλλους, όπως συμβαίνει με αυτό που έχεις κατά νου με τις καμπίνες που έχει βάλει ο ΟΤΕ αλλά το πότε θα σκάψουν, πότε θα αλλάξουν την καμπίνα κι ουσιαστικά πότε θα μπορέσει κάποιος να πάρει VDSL από καμπίνα δυστυχώς εξαρτάται από αυτούς. Όσο τουλάχιστον βρίσκονται εντός των χρονικών δεσμεύσεών τους για να τις αλλάξουν.
Για την κακή μου τύχη περνώ τα ίδια με την μη αλλαγή καμπίνας από Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

στην Αθήνα, ίσως κι αλλού, έχουν μοιράσει τις καμπίνες κι ο καθένας βάζει εκεί όπου έχει πάρει. Είναι υποχρεωμένος μετά να δίνει πρόσβαση στους άλλους, όπως συμβαίνει με αυτό που έχεις κατά νου με τις καμπίνες που έχει βάλει ο ΟΤΕ αλλά το πότε θα σκάψουν, πότε θα αλλάξουν την καμπίνα κι ουσιαστικά πότε θα μπορέσει κάποιος να πάρει VDSL από καμπίνα δυστυχώς εξαρτάται από αυτούς. Όσο τουλάχιστον βρίσκονται εντός των χρονικών δεσμεύσεών τους για να τις αλλάξουν.
Για την κακή μου τύχη περνώ τα ίδια με την μη αλλαγή καμπίνας από Vodafone.

Ναι εννοειται αυτο. Απλά η ερωτηση μου ειναι αν εχουν αλλαχτεί οι καμπινες στην γειτονιά του, για να μπορει να παρει VDSL απο τον οποιοδήποτε πάροχο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

κατάλαβα ότι δεν έχουν βάλει, δεν έχω καταλάβει αν θα βάλλουν μελλοντικά ή αν το ΑΚ είναι τόσο κοντά που θα παίρνει απευθείας από αυτό.

Εγω καταλαβα οτι έχουν βάλει "... Τις καμπίνες που έχει τριγύρω, τις έβαλε η wind και έδωσε λιανική αυτή και ο ΟΤΕ ". Εξ'ου και η απορία μου.

Link to comment
Share on other sites

On 6/17/2019 at 1:48 PM, tommybertsen said:

καμπίνες εδώ τριγύρω δεν υπάρχει προοπτική ή κάποια ενημέρωση για να μπουν. 

 Είμαι σε μία ακτίνα όπου η "VDSL" δίνεται μόνο από το ΑΚ κατευθείαν, καμία καμπίνα δεν υπάρχει. Δεν ήταν στο πρόγραμμα και η πολυκατοικία μου,


τις κοντινές, που δεν πιάνουν όμως την πολυκατοικία του τις έχει βάλει η Wind

Link to comment
Share on other sites

Από ΟΤΕ παίρνω. Είμαι 150μ (γύρω στα 250μ το καλώδιο από ότι μου είπαν) από το κεντρικό τους εδώ στην Καλλιθέα, οπότε έχω ίντερνετ απευθείας από κει , δίχως καμπίνες και για αυτόν τον λόγο (την απόσταση σε ακτίνα περίπου 500μ γύρω από τον ΟΤΕ) , όλη αυτή η περιοχή δεν έχει καμπίνες. Εντόπισα κάτι αρχαίες μόνο σε μερικά σημεία. ADSL λογικά, πανάρχαιες στην κυριολεξία.

 

Την "VDSLοποίηση" της περιοχής, έχει αναλάβει η Wind με χρονοδιάγραμμα (το οποίο δεν έχει τηρήσει και έχει πάρει αναβολή στην αναβολή εδώ και 2 χρόνια περίπου - ωστόσο τελειώνει σιγά σιγά - με ρυθμούς...Ελλάδας :p ), στα σημεία όπου είναι >500μ (περίπου) από τα κεντρικά του ΟΤΕ. Οι καμπίνες είναι δικές της, προφανώς δίνει χονδρική στον ΟΤΕ και μπορεί αυτός και η ίδια η Wind να δώσει VDSL ~200 λιανική, εκεί όπου υπάρχουν καμπίνες της. 

 

Το story είναι ότι κάπου είχα δει αναλυτικότατα ποιες πολυκατοικίες (με τους αριθμούς βρόγχου or something θαρρώ) ήταν στο πρόγραμμα για vectoring. Guess what. Η δική μου δεν ήταν, ούτε ενός γείτονα παραδίπλα. Ούτε αυτές που είναι σε αυτή την ακτίνα που αναφέρω. 

 

Για παράδειγμα, μένω στο 147 και στο 175 της ίδιας οδού, υπάρχει διαθεσιμότητα ~200. Εδώ, δεν προβλέπεται, όχι στο άμεσο μέλλον (και φαντάζομαι γενικά και που παίρνω δήθεν 50 - 42 κλειδώνω - και πολύ μου είναι...). 

 

Απορία το έχω πάντως, κλειδώνω στα 42 με το Speedport Plus τη στιγμή που με το Entry 2i κλείδωνα στα 45... I don't get it, really...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος salde έγραψε:

το περίεργο είναι που δεν σου δίνουν ταχύτητα από το ΑΚ εφόσον είσαι τόσο κοντά σε αυτό.

Φαντάσου πως, ακόμη πριν έρθω Αθήνα καλά καλά, μου έλεγαν για 45Mbps τοπς. Και τόσο ήταν, 45500κάτι κλείδωνα. 

Βέβαια δεν ξέρω μήπως ευθύνεται κάτι στην καλωδίωση (της πολυκατοικίας). Πρόσφατα είχα θέμα με ένα από τα 2 ζεύγη καλωδίων στον τοίχο. Θέμα υγρασίας. Η ταχύτητά μου είχε πέσει στο 1/3 (15Mbps ) και δήλωσα βλάβη. Ήρθε τεχνικός, μου άλλαξε το ζεύγος και voila! Αν είναι κάτι τέτοιο, ζήτω που καήκαμε. Και να πεις ότι είναι παλιά πολυκατοικία; Του 2005 είναι...

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, tommybertsen said:

Βέβαια δεν ξέρω μήπως ευθύνεται κάτι στην καλωδίωση (της πολυκατοικίας).

σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να σου πουλάνε το 200άρι και μετά θα έβλεπες. Δικό τους θέμα νομίζω ότι είναι, ασχέτως αν μπορεί εκ των υστέρων να ανακαλύψεις ότι και να στο έδιναν λόγω εσωτερικής καλωδίωσης δεν θα το έπιανες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Φαντάσου πως, ακόμη πριν έρθω Αθήνα καλά καλά, μου έλεγαν για 45Mbps τοπς. Και τόσο ήταν, 45500κάτι κλείδωνα. 

Βέβαια δεν ξέρω μήπως ευθύνεται κάτι στην καλωδίωση (της πολυκατοικίας). Πρόσφατα είχα θέμα με ένα από τα 2 ζεύγη καλωδίων στον τοίχο. Θέμα υγρασίας. Η ταχύτητά μου είχε πέσει στο 1/3 (15Mbps ) και δήλωσα βλάβη. Ήρθε τεχνικός, μου άλλαξε το ζεύγος και voila! Αν είναι κάτι τέτοιο, ζήτω που καήκαμε. Και να πεις ότι είναι παλιά πολυκατοικία; Του 2005 είναι...

Ασε και απο θεμα υγρασιας την πατησα εγω... Σπασανε σωληνες, και ξαφνικα αρχισε το ιντερνετ να μην φορτωνει ουτε σελιδες. Μπηκα στο ρουτερ και ειχε συγχρονισει στα 4,5 απο 50. Πήρα τηλεφωνο στον ΟΤΕ, ηρθε τεχνικος, συγχρονισμος στο κουτι στις πολυκατοικιας 50 καρφωτα. Φερτε ηλεκτρολογο μου λεει. Ηρθε ο ηλεκτρολογος, οι σωληνες ειχαν λουσει τα παντα μεσα στον τοιχο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να σου πουλάνε το 200άρι και μετά θα έβλεπες. Δικό τους θέμα νομίζω ότι είναι, ασχέτως αν μπορεί εκ των υστέρων να ανακαλύψεις ότι και να στο έδιναν λόγω εσωτερικής καλωδίωσης δεν θα το έπιανες.

Δεν υπάρχει σαν επιλογή διαθεσιμότητας στο site τους για την περιοχή μου το ~200. Στο entry 2i το attainable rate ήταν 46. Στο speedport plus το attainable δεν υπάρχει καν, μαντάρα τα κάνανε :hehe: 

 

πριν 15 λεπτά, το μέλος wesker έγραψε:

Ασε και απο θεμα υγρασιας την πατησα εγω... Σπασανε σωληνες, και ξαφνικα αρχισε το ιντερνετ να μην φορτωνει ουτε σελιδες. Μπηκα στο ρουτερ και ειχε συγχρονισει στα 4,5 απο 50. Πήρα τηλεφωνο στον ΟΤΕ, ηρθε τεχνικος, συγχρονισμος στο κουτι στις πολυκατοικιας 50 καρφωτα. Φερτε ηλεκτρολογο μου λεει. Ηρθε ο ηλεκτρολογος, οι σωληνες ειχαν λουσει τα παντα μεσα στον τοιχο.

Και εμένα μου είπαν ότι αν δημιουργηθεί περαιτέρω πρόβλημα, θα χρειαστεί ηλεκτρολόγος. Btw και εμένα στης πολυκατοικίας το κουτί είναι όσο είχα πριν. 

Άρα υποπτεύομαι ότι τα 42 τώρα είναι επειδή υπάρχει κάποιος περιορισμός στο speedport plus. Αναφέρεται και αλλού ότι μετά την εγκατάστασή του, τους έχει ρίξει το μέγιστο συγχρονισμό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερώτηση. Εχω VoIP τηλεφωνία στο σπιτι και για router το speedport plus. Θα ήθελα να ρωτήσω αν παρω ενα άλλο 3ου κατασκευαστή router και βγάλω εντελως το plus, θα παιξει το VoIP η πρεπει οπωσδήποτε να υπαρχει το plus απο πίσω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν υπάρχει σαν επιλογή διαθεσιμότητας στο site τους για την περιοχή μου το ~200. Στο entry 2i το attainable rate ήταν 46. Στο speedport plus το attainable δεν υπάρχει καν, μαντάρα τα κάνανε :hehe: 

 

Και εμένα μου είπαν ότι αν δημιουργηθεί περαιτέρω πρόβλημα, θα χρειαστεί ηλεκτρολόγος. Btw και εμένα στης πολυκατοικίας το κουτί είναι όσο είχα πριν. 

Άρα υποπτεύομαι ότι τα 42 τώρα είναι επειδή υπάρχει κάποιος περιορισμός στο speedport plus. Αναφέρεται και αλλού ότι μετά την εγκατάστασή του, τους έχει ρίξει το μέγιστο συγχρονισμό.

Η πλακα ειναι οτι τα νερα ειχαν αρχισει και τρεχαν και στον τοιχο της σκαλας της πολυκατοικιας. Οχι απλα υγρασια. Σταζανε...

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει 

α) Να υποστηρίζει voip το router που θα πάρεις. 

β) Εφόσον το α είναι γεγονός, να ζητήσεις τους κωδικούς τηλεφωνίας από την Cosmote και να τους περάσεις manually στο νέο router. 

 

Νομίζω της Asus κάποια υποστηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος hwpel έγραψε:

Παιδια μια ερώτηση. Εχω VoIP τηλεφωνία στο σπιτι και για router το speedport plus. Θα ήθελα να ρωτήσω αν παρω ενα άλλο 3ου κατασκευαστή router και βγάλω εντελως το plus, θα παιξει το VoIP η πρεπει οπωσδήποτε να υπαρχει το plus απο πίσω;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Η θα παρεις VoIP ρουτερ και θα τους ζητησεις τους κωδικους για την τηλεφωνία (αλλά θα σου βγαλουν την πίστη μεχρι να στους δώσουνε), η θα δουλεψεις το Speedport πίσω απο το αλλο ρουτερ μονο για την τηλεφωνια. Εγω ετσι το έχω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος wesker έγραψε:

Η πλακα ειναι οτι τα νερα ειχαν αρχισει και τρεχαν και στον τοιχο της σκαλας της πολυκατοικιας. Οχι απλα υγρασια. Σταζανε...

Εμένα συνέβη μάλλον επειδή τα καλοριφέρ είναι διακοσμητικά και κανείς δεν ανάβει, γιατί αλλιώς,  δεν βλέπω τον λόγο! 

Link to comment
Share on other sites

Η θα παρεις VoIP ρουτερ και θα τους ζητησεις τους κωδικους για την τηλεφωνία (αλλά θα σου βγαλουν την πίστη μεχρι να στους δώσουνε), η θα δουλεψεις το Speedport πίσω απο το αλλο ρουτερ μονο για την τηλεφωνια. Εγω ετσι το έχω.


Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Εσυ ποιο router εχεις πάρει;
Υπαρχει καποιος οδηγός για το πως σεταρουμε το plus να ειναι μονο για την τηλεφωνία;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.