Jump to content



Νεο Desktop


Recommended Posts

Γεια σας.Είμαι καινούργιος στην παρέα,κι έχω χάσει αρκετά την επαφή με τις τρέχουσες εξελίξεις στο hardware τουλάχιστον για μια 7ετία...θα ήθελα τις γώσεις σας...

1) θελω να στήσω ένα καινούργιο desktop,μετά απο καταστροφή της μητρικής....το pc ητάν περίπου 10ετίας(2πύρηνος AMD me 4 Gb RAM) οπότε παμε απ την αρχή...θα κρατήσω μόνο την κάρτα γραφικών μου μια   msi gtx1060 3Gb

στα χρήματα που μπορώ να διαθέσω περίπου εώς 900 ευρώ σκέφτομαι το σύστημα να περιλαμβανει 1) επεξεργαστή : i7  8700  3,2 MHz   2) μητρική : gigabite  2390 Aorus pro wifi  3)μνήμες 8 ή 12 ram hyper Fury ddr4  2400 MHz  4) Σκληρό δίσκο  SSD  Samsung 860 Evo  1TB  5) τροφοδοτικό corsair RMI series RM750i  750 Whatt 

To Pc θα ειναι για γενική χρήση,Καποιες βαριές λογιστικές εφαρμογές και για παιχνίδια  (κυρίως strategy RPG, σε monitor  ανάλυσης,1080)..Δεν προσανατολίζομαι σ ένα hi end Μηχάνημα αλλά σ ένα μέσο ανώτερο που να έχει  μια σχετική  αντοχή στο χρόνο.Για πύργο έχω ένα midi σχετικά καινούργιο (αγοράσθηκε προ 3ετίας),έιχα πάνω στον AMD ένα cooler xtech έμεινα ικανοποιημένος απ την απόδοση του...θα μπορώ να τον χρησιμοποιήσω και σε επεξεργαστή της intel ;;;;

Ελπίζω να μην σας κούρασα

Ευχαριστώ για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.

                       

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pat said:

νεα σειρα εννοεις τους i 9 ???? δεν θα ηθελα να πάρω αυτην την φορα AMD επεξεργαστη....

 

Μόνος σου έγραψες ότι απέχεις 7 χρόνια και μάλλον δεν ξέρεις τι εστί ryzen.... Αν θες Intel βέβαια, κακό προϊόν δεν θα πάρεις, απλά θα πληρώσεις περισσότερα και θα πάρεις λιγότερα. Η επιλογή δική σου.

Link to comment
Share on other sites

Εριξα μια ματια και στους ryzen και πραγματικα ειναι ενδιαφέροντες... απέχω απ την λεπτομερή παρακολούθηση των εξελίξεων σε μέσες άκρες παρακολουθώ τα τεκτενόμενα ..Σας ευχαριστώ για τις απαντ'ησεις σας...

Link to comment
Share on other sites

Mετα απ μια σχετικά μικρή έρευνα στο διαδίκτυο κατέληξα σ αλλαγες σ οτι αφορά την επιλογή του hardware..

1)Cpu: Ryzen 7 2700 x

2) Motheboard: Asus Prime x 470-pro

3)Ram : Tridentz RGB DDR4  3200  16 Gb

 

Οι απαντήσεις σας ήταν πολύτιμες .

Έγινε επεξεργασία από Pat
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Pat έγραψε:

Mετα απ μια σχετικά μικρή έρευνα στο διαδίκτυο κατέληξα σ αλλαγες σ οτι αφορά την επιλογή του hardware..

1)Cpu: Ryzen 7 2700 x

2) Motheboard: Asus Prime x 470-pro

3)Ram : Tridentz RGB DDR4  3200  16 Gb

 

Οι απαντήσεις σας ήταν πολύτιμες .

Μια χαρά μου φαίνεται

Αν κρατήσεις την msi gtx1060 3Gb μπορείς να εξοικονομήσεις κάποια χρήματα επενδύοντας σε ένα μικρότερο τροφοδοτικό αυτό που έχεις βάλει μου φαίνεται λίγο overkill για αυτο το build

πχ αυτό που έχει και 10 χρόνια εγγύηση και είναι ανώτερο από corsair

https://www.skroutz.gr/s/12518015/Seasonic-Focus-Plus-550-Gold.html

ή που έχουν και 10 χρόνια εγγύηση και πάλι ανώτερα από αυτό που είχες επιλέξει 

https://www.skroutz.gr/s/7640063/EVGA-SuperNOVA-550-G2-Y2.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/7958374/EVGA-650-GQ.html

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Harrisxr650 said:

να εξοικονομήσεις κάποια χρήματα επενδύοντας σε ένα μικρότερο τροφοδοτικό αυτό που έχεις βάλει μου φαίνεται λίγο overkill για αυτο το build

Συμφωνώ απόλυτα. 

 

@Pat μη σκέφτεσαι το τι ίσχυε πριν 10 χρόνια που χρειαζόντουσαν μεγάλα τροφοδοτικά. Πλέον οι καινούριοι επεξεργαστές είναι εξαιρετικά efficient. Το καινούριο σύστημά σου δεν νομίζω να ξεπερνάει τα 150-200W ακόμα και με βαριά χρήση. Δεν χρειάζεσαι 750άρι τροφοδοτικό, ακόμα και αν στο μέλλον αναβαθμίσεις σε πιο ισχυρή κάρτα γραφικών, προσθέσεις δίσκους κτλ. Με 550W τροφοδοτικό είσαι υπερκαλυμμένος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα. 

 

@Pat μη σκέφτεσαι το τι ίσχυε πριν 10 χρόνια που χρειαζόντουσαν μεγάλα τροφοδοτικά. Πλέον οι καινούριοι επεξεργαστές είναι εξαιρετικά efficient. Το καινούριο σύστημά σου δεν νομίζω να ξεπερνάει τα 150-200W ακόμα και με βαριά χρήση. Δεν χρειάζεσαι 750άρι τροφοδοτικό, ακόμα και αν στο μέλλον αναβαθμίσεις σε πιο ισχυρή κάρτα γραφικών, προσθέσεις δίσκους κτλ. Με 550W τροφοδοτικό είσαι υπερκαλυμμένος. 

286w σύμφωνα με το calculator στην ιστοσελίδα της seasonic. Τα χρήματα από την διαφορά του τροφοδοτικού ενδεχομένως να μπορούν να πάνε σε ποιο ποιοτικούς ανεμιστήρες ( αν και δεν ξέρω τι φουρφουρια έχει τώρα) ή σε έναν hdd μεγάλης χωρητικοτητας για backup κλπ ή σε κάποιο ποιοτικότερο σύστημα ψύξης, αν και αυτό που έχουν από το εργοστάσιο είναι υπεραρκετό ακόμα και για ελαφρύ OC που στην προκείμενη δεν μας απασχολεί.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Harrisxr650 said:

286w σύμφωνα με το calculator στην ιστοσελίδα της seasonic. Τα χρήματα από την διαφορά του τροφοδοτικού ενδεχομένως να μπορούν να πάνε σε ποιο ποιοτικούς ανεμιστήρες ( αν και δεν ξέρω τι φουρφουρια έχει τώρα) ή σε έναν hdd μεγάλης χωρητικοτητας για backup κλπ ή σε κάποιο ποιοτικότερο σύστημα ψύξης, αν και αυτό που έχουν από το εργοστάσιο είναι υπεραρκετό ακόμα και για ελαφρύ OC που στην προκείμενη δεν μας απασχολεί.

 

To σύστημα της υπογραφής μου σε prime 95 all cores/threads 100% + επιπλέον 3hdd τραβάει (ένδειξη ups) μαζί με την οθόνη 135W. Βάλε και άλλα 50-60W αν ήταν και η gpu 100% φτάνουμε στα 200W, μαζί με την οθόνη ξανατονίζω. Ας υποθέσουμε ότι ο 2700x θέλει άλλα 40W (σε σχέση με τον δικό μου). Θεωρώ ότι το σύστημα του @Pat μαζί με την οθόνη πάνω από 250W δεν θα πιάσει ποτέ. Και με τους δικούς μου υπολογισμούς πάντως, ακόμα και ένα 550W είναι υπεραρκετό (το δικό μου 850άρι είναι απομεινάρι από το παλιό μου σύστημα (7 ετίας) αλλιώς θα το είχα αλλάξει και αυτό με κάτι μικρότερο και πιο efficient.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Oric said:

Νομίζω χρειάζεται και ένα cooler η σύνθεση που προτείνεις. Επίσης κατά την άποψή μου, ελάχιστες μέρες πριν την ανακοίνωση των ryzen 3xxx (που ως γνωστό κάθονται σε όλα τα υφιστάμενα am4 boards), οποιαδήποτε overpriced πρόταση της Intel είναι irrelevant , εκτός και αν σε απασχολεί μόνο το top gaming performance εδώ και τώρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ. Απλώς, αν κάποιος διαθέτει 900 ευρώ, είναι σχεδόν σίγουρο ότι μπορεί να διαθέσει και ένα 150άρι παραπάνω για την εξτρά ταχύτητα του 9900k, του οποίου το "μειονέκτημα" είναι πως είναι το κεφαλόσκαλο. Δεν έχει παραπανω. Αλλά απευθύνεται σε άνθρωπο που δεν αναβαθμίζει κάθε χρόνο (και καλά κάνει). Η επικείμενη έλευση της σειράς 3 είναι ένα θέμα, οπότε αν θέλει, ας περιμένει το παιδί.  

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ πάλι, την καρτα γραφικών θα την κρατησω (gtx 1060 3 Gb), το τροφοδοτικό του συστήματος π είχα είναι στα 650 Watt απ τα γραφόμενα σας φαίνεται να  με καλύπτει..υπάρχει περίπτωση να έχω θέματα συμβατότητας με τα καλώδια, φυσσάκια του;;; η ηλικία του είναι περίπου 7ετιας..΄τωρα σύστημα δεν έχω ενεργό απ καμένη mobo(motheboard) η τροφοδοσία γινόταν μεσό ενός UPS,ελπίζω να μην το προκάλεσε αστοχία του τροφοδοτικού.

Ως  aircooler έχω ενα aftermarket της thermaltake (αν θυμάμε σωστά) ήταν εξαιρετικής αποδοσης για τον διπύρηνο AMD π εΙχα,θα εχω θέματα συμβατότηςας με τον Ryzon;θα κουμπώνει στην νεα μητρική;;Θεωρώ πως θα επαρκεί και τώρα ως απόδοση...

Σας ευχαριστώ ξανά για το ενδιαφέρον σας!

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Pat said:

΄τωρα σύστημα δεν έχω ενεργό απ καμένη mobo(motheboard) η τροφοδοσία γινόταν μεσό ενός UPS,ελπίζω να μην το προκάλεσε αστοχία του τροφοδοτικού.

αν υπάρχει η δυνατότητα δοκίμασε κάπως το τροφοδοτικό μη τυχόν έχει πρόβλημα, δε λέει να το δοκιμάσεις πρώτη φορά πάνω σε 1000€.

Για την ψύκτρα, κοίτα στην ιστοσελίδα της εταιρείας, να βρεις το μοντέλο και να δεις αν κουμπώνει έτσι όπως είναι σε ryzen

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Pat said:

το τροφοδοτικό του συστήματος π είχα είναι στα 650 Watt

Για ποιο τροφοδοτικό μιλάμε; Ανάφερε εταιρεία και μοντέλο pls.

 

15 hours ago, Pat said:

τωρα σύστημα δεν έχω ενεργό απ καμένη mobo(motheboard) η τροφοδοσία γινόταν μεσό ενός UPS,ελπίζω να μην το προκάλεσε αστοχία του τροφοδοτικού.

Πρέπει να δοκιμάσεις το τροφοδοτικό.... Ή με κάποιο psu tester (π.χ. https://www.skroutz.gr/c/2268/Testers-PC.html?keyphrase=psu+tester με περίπου 20€ ή με κάποιο των 5$ από ebay αν δεν θέλεις να σε κλέβουν οι ελληναράδες https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=psu+tester&_sacat=0)

 

Εναλλακτικά μπορείς να ελέγξεις και με πολύμετρο.

15 hours ago, Pat said:

Ως  aircooler έχω ενα aftermarket της thermaltake

 

Βρες το μοντέλο και έλεγξε στο site του κατασκευαστή αν σε καλύπτει για AM4 socket. Αν όχι, συνήθως μπορείς να βρεις αντάπτορα. Πάντως η μαμά ψύκτρα του επεξεργαστή είναι πολύ καλή.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γράφει στο πρώτο μήνυμα ένα τροφοδοτικό, δεν κατάλαβα αν θα το αγοράσει τώρα ή αν το έχει από το προηγούμενο build που κάηκε. Αυτά που του έγραψα περί δοκιμής είναι σε περίπτωσηη που είναι το παλιό τροφοδοτικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό ΣΚ σ όλους!  η βοήθεια σας ήταν κ είναι πολύτιμη....τελικά κατέληξα σε καινούργιο τροφοδοτικό να έχω τ κεφάλι μου ήσυχο. seasonic focus plus gold 650 whatt (περίσσια whatt   οπως μ είπατε αλλά θέλω να έχει αντοχή στο χρόνο αφού δεν κάνω συχνά αναβαθμίσεις) Tο παλιό θα χρησιμοποιηθεί σ ένα συστηματάκι που θα το χρησιμοποιήσω για downloading...κ backup...μήπως ξερετε αν ο ryzon box  περιέχει κ θερμοαγώγιμη πάστα;;

 

Έγινε επεξεργασία από Pat
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Pat said:

Καλό ΣΚ σ όλους!  η βοήθεια σας ήταν κ είναι πολύτιμη....τελικά κατέληξα σε καινούργιο τροφοδοτικό να έχω τ κεφάλι μου ήσυχο. seasonic focus plus gold 650 whatt (περίσσια whatt   οπως μ είπατε αλλά θέλω να έχει αντοχή στο χρόνο αφού δεν κάνω συχνά αναβαθμίσεις) Tο παλιό θα χρησιμοποιηθεί σ ένα συστηματάκι που θα το χρησιμοποιήσω για downloading...κ backup...μήπως ξερετε αν ο ryzon box  περιέχει κ θερμοαγώγιμη πάστα;;

 

Συνήθως έχουν κάποιο θερμοαγώγιμο υλικό (αυτοκόλλητο ή πάστα δεν ξέρω). Εγώ πάντα το αφαιρώ και βάζω μια arctic silver σε σωληνάριο που έχω (υπάρχουν και καλύτερες). 

 

ΥΓ ryzen λέγεται το cpu

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει προεγκατεστημένη η ψυκτήρα πάνω της. Αν δεν κάνεις OC (όπου τότε θα πήγαινες και για καλύτερη ψύκτρα ή υδρόψυξη) είσαι ΟΚ και με αυτή.

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.