Jump to content



Fix html markup validatity errors - Wordpress


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

long story short, είναι εφικτό να γίνουν διορθώσεις στην HTML ενός site που έχει φτιαχτεί με Wordpress,

κατόπιν υποδείξεων λαθών απο το W3C Markup Validation Service ?

 

https://validator.w3.org/

 

Εννοώ δηλαδή , οτι υποδεικνύει οτι στο Line τάδε Column δείνα , το style element είναι αχρείαστο.

Πως το διορθώνεις ?

Συνήθως , δεν είναι post/layout που έχει δημιουργηθεί απο το χρήστη αλλά απο τα ίδια τα plugins το error

 

π.χ   Error: CSS: padding: -30px negative values are not allowed.At line 56, column 14550px 0px 0px 0px } #panel-6-3-0

 

Απο μία πρώτη έρευνα  :

 

- Wordpress plugin ? (too good to be true)

- Inspect Page κ διορθώσεις on the fly σε Chrome/Firefox , που μπορεί η παραμικρή προσθήκη να αλλοιώσει σημαντικά όλο το site?

- ???

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Κάτι αυτοματοποιημένο δεν νομίζω ότι υπάρχει.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βλέπεις τα λάθη που σου βγάζει και να τα διορθώνεις αρχικά στο Inspect. Αν σου φαίνεται κάτι οκ, πέρνα το έπειτα σε κάποιο extension όπως το Stylebot και αφότου βεβαιωθείς ότι η αλλαγή / αλλαγές δεν αλλοιώνουν κάτι τις περνάς και στα ανάλογα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

TL;DR μη δίνεις και πολλή σημασία στο τι σου λέει ο validator εκτός και αν θες να περάσει σονυ και ντε η σελίδα για λόγους εσπα κλπ.

 

Απο κεί και πέρα,  μπορείς να κάνεις child theme με τις αλλαγές σου.

Ή ένα pluginάκι που θα παει και θα κάνει overide το θέμα/πρόσθετο που θες.

Απευθείας αλλαγές σε αρχεία δε θα πρότεινα γιατί θα χαθούν μόλις γίνει αναβάθμιση.

 

Αν θες πες και τι θέματα/plugin χρησιμοποιείς μηπως και βοηθήσουμε παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις manual διορθώσεις από το css editor του ίδιου του theme η του WordPress. Εναλλακτικά υπάρχουν πολλά plugins που συμμαζευουν τον κώδικα όπως το autooptimize. 

 

Αν θέλεις γράψε και το site να σου πω αν αξίζει να ασχοληθείς. Καλύτερα για εμένα να δεις τι σου λέει το GTMetrix παρά το validity.

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω τις ιδέες σας.

 

Πράγματι χρειάζεται να είναι compliant με κάτι ντιρεκτίβες του ΕΣΠΑ, για ένα φίλο ασχολούμαι.

 

Τώρα, γιατί δεν αρκεί το WCAG v2.0 σε ΑΑ μέσω AC Checker κ Wave Webaim κ ζητάνε το html markup validity

του site μέσω w3 validator  , είναι κάτι που θα το διαπιστώσω μέσα στην εβδομάδα.

Όλα αυτά ενόσω με AC Checker report παλιότερα έκανες τη δουλειά σου άνετα.

 

Το site χτυπά σε κάποια σημεία που επεμβαίνουν τα siteOrigin widgets (για διαμόρφωση layouts είναι) ,

απο κει κ πέρα κάτι εξωτικό δε χρησιμοποιεί.

Child theme υπάρχει ήδη, το original θέμα είναι Neve.

 

Το να επέμβεις στο css , source κλπα, δεν είναι δύσκολο , το να το εντοπίσεις , τη line 56 column 14?

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας παίδες

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για επιδότηση ΕΣΠΑ είναι; Ρώτησέ τους ακριβώς τι χρειάζονται. Παλιότερα σε μία εταιρεία που δούλευα ότι και να έφτιαχνα δεν τους έκανε. Τελικά το αφεντικό έδωσε "μίζα" 500€ και πέρασε αέρας χωρίς τίποτα επιπλέον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζονται όντως να περνά w3 validator για HTML Markup , το λένε τώρα :metal:

 

@trib  ελπίζω να μην καταφύγουμε σε τέτοιες λύσεις , όχι ακόμα τουλάχιστον ?

 

Τουλάχιστον θα έχω λίγο χρόνο να ασχοληθώ

 

Άρα , απο αυτά που συζητήσαμε :

 

1) Backup 

2) New Child Theme 

3) κ μετά 2 προσεγγίσεις 

     Α) AutoOptimize + tweaks
     Β ) Απευθείας διορθώσεις μέσω browser κ λειτουργία Inspect κλπα

 

Κάπως έτσι ? 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι θα βλέπεις Warnings και Errors από τη στιγμή που χρησιμοποιείς έτοιμες λύσεις Wordpress, Plugins και τα λοιπά. Εμένα για παράδειγμα σε κάποια δικά μου βλέπω 30-40 σταθερά Warnings λόγω του theme. Στο οποίο δεν έχω διάθεση ούτε το χρόνο να διορθώσω. 

 

Αν ξεκινούσες ένα custom php site θα ήταν και πιο εύκολο να τα διορθώσεις. Στην έτοιμη λύση που πολλές φορές δεν ξέρεις "τι καλείται" και "που καλείται" ένα element, την έβαψες αν μπλέξεις. Εγώ στη θέση σου πάντως σε κάθε περίπτωση θα ξεκινούσα από errors σε css (αν υπάρχουν).

 

 Πάντως και site εκατομμυρίων ευρώ αν βάλεις στο validator, θα βρεις λάθη. Βάλε για παράδειγμα το microsoft.com. Δεν ξέρω ακριβώς για τι είδους site μιλάμε, αλλά μήπως θέλουν να δουν μία custom λύση και όχι κάτι έτοιμο; 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άρα καλύτερα το 500αρικακι :tongueout: :hehe:

 

Αυτά που γράφεις τα γνωρίζω, εχω παραδώσει κ site που ήταν φτιαγμένα from scratch, ο χρόνος μου είναι λίγος πλέον για κάτι τέτοιο, τα site είναι μια ενασχόληση, οχι κυρια. 

 

 4 errors  παρόμοια με αυτό που πόσταρα, βγάζει το validator, απλα θέλουν 0 να βγάζει το report,τίποτα παραπάνω. 

 

Το site ήδη είναι εντάξει με 2 διαφορετικά εργαλεία για WCAG,οπότε θα δοκιμάσω μερικές ιδέες ακόμη. 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.