Jump to content



Συμβουλές για στήσιμο συστήματος που θα τρέχει 5 virtual machines


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Παιδιά το concept είναι το εξής, θέλω να φτιάξω έναν server ο οποίος θα τρέχει 5 virtual machine σε 5 διαφορετικές οθόνες.

 

Τα 4 θα είναι για office χρήση και το 5 για  rendering και 3D CAD illustrations. 

 

Το budget είναι για το σύνολο του εξοπλισμού μέχρι 3.500/4.000€. Ισως αν χρειαστεί να ανέβουμε κ ακόμα 500-1000€ αλλά θα προτιμούσα να μην γινόταν ?

 

Κατά πάσα πιθανότητα να προσλάβω κάποιον αν δω ότι είναι πάνω από τις δυνατότητες μου απλά θέλω να κατανοήσω τουλάχιστον τι χρειάζεται για την υλοποίηση του.

 

Τα virtual machines θα πρέπει να είναι προσβάσιμα στον κάθε υπάλληλο επίσης online γιατί το κύριο μέρος εργασίας των υπαλλήλων θα γίνεται από το σπίτι τους. Μόνο αυτός που θα ασχοληθεί με το γραφιστικό κομμάτι θα δουλεύει αποκλειστικά από το γραφείο. Όλοι οι υπόλοιποι θα έχουν το ελεύθερο να κάνουν ότι τους βολεύει περισσότερο, οπότε θέλω το ίδιο usability τόσο από κοντά όσο και από απομακρυσμένη διαχείριση.

 

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πολλούς περιορισμούς με τον παράγοντα online.

Εκτός της λειτουργίας office το κομμάτι remotely design δε θα είναι παραγωγικό λόγο latency.

Θές ελάχιστα loss packets που το rdp δε μπορεί να στο παρέχει, θα έχει αισθητές καθυστερήσεις ο χρήστης.

Teamviewer, AnyDesk, RDP (το vnc δε το αναφέρω καν) έχουν delay.

 

Αν είναι κάποιος να δουλέψει θα έχεις πρόβλημα.

 

Τώρα αν θέλεις να δεις πως γίνεται οικονομικά αυτό που ζητάς, πρέπει να πας σε unraid για θέμα κόστους license αλλά και γιατί μπορείς να κάνεις assign dedicated retail vga σε ένα VM (Συγκεκριμένα στο 5o) ενώ τα υπόλοιπα μπορούν να κάνουν share πχ την onboard.

Θέλεις διπλές CPU, το λιγότερο 4GB Ram για κάθε office VDI και 4vCPU.

Όλα αυτά πάνω σε σε SSD δίσκους για να μην σε περιορίζουν τα IOPS.

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να σκεφτείς και το support σε αυτά αλλά και τον τρόπο που θα συνδέονται οι χρήστες σου.

Πχ ούτε να σκεφτείς το να κάνεις expose RDP κατευθείαν στο Internet. Το λιγότερο που θέλεις είναι VPN.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το concept μου ακουγεται πολυ επιφοβο και ειδικα επειδη δεν θα το υλοποιησει καποιος που εχει ξανακανει κατι παρομοιο. Θα ξοδεψετε 5k και δεν ξερετε τι αποτελεσμα θα εχετε. Δεν βλεπω παντως κανενα λογο ωστε να ειναι ενα συστημα και οχι 5

 

edit...

Έγινε επεξεργασία από god
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, BasiliCeLew said:

Καλησπέρα σε όλους.

 

Παιδιά το concept είναι το εξής, θέλω να φτιάξω έναν server ο οποίος θα τρέχει 5 virtual machine σε 5 διαφορετικές οθόνες.

 

Τα 4 θα είναι για office χρήση και το 5 για  rendering και 3D CAD illustrations. 

 

Το budget είναι για το σύνολο του εξοπλισμού μέχρι 3.500/4.000€. Ισως αν χρειαστεί να ανέβουμε κ ακόμα 500-1000€ αλλά θα προτιμούσα να μην γινόταν ?

 

Κατά πάσα πιθανότητα να προσλάβω κάποιον αν δω ότι είναι πάνω από τις δυνατότητες μου απλά θέλω να κατανοήσω τουλάχιστον τι χρειάζεται για την υλοποίηση του.

 

Τα virtual machines θα πρέπει να είναι προσβάσιμα στον κάθε υπάλληλο επίσης online γιατί το κύριο μέρος εργασίας των υπαλλήλων θα γίνεται από το σπίτι τους. Μόνο αυτός που θα ασχοληθεί με το γραφιστικό κομμάτι θα δουλεύει αποκλειστικά από το γραφείο. Όλοι οι υπόλοιποι θα έχουν το ελεύθερο να κάνουν ότι τους βολεύει περισσότερο, οπότε θέλω το ίδιο usability τόσο από κοντά όσο και από απομακρυσμένη διαχείριση.

 

Οποιαδήποτε πρόταση ευπρόσδεκτη!

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τοπικά έχει νόημα να γίνει. Για online χρήση από το σπίτι τους, καλύτερα να πάρει μια επαγγελματική άδεια office 365 pro (ή όπως το λένε - δεν ξέρω).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τέτοιες λύσεις γίνονται σε μεγαλύτερη κλίμακα.

Υπάρχουν εταιρείες και προϊόντα που σου δίνουν όχι μόνο Desktop αλλά και application από το Internet σε οποιαδήποτε συσκευή χωρίς να τρέχεις κάτι εσύ από resources.

 

Το stradia πχ δε γεννήθηκε σήμερα.

Δεν έφερε την επανάσταση στην τεχνολογία.

Χρησιμοποιούνται προτόκολα και λειτουργίες που υπάρχουν καμια 10αριά+ χρόνια τώρα και εξελίσονται.

 

Απλά το θέμα αδειοδότησης και κόστους ξεφεύγει για απλά 5 χρήστες.

 

Μπορεί να δεί προς NoMachine, RDS, Citrix Virtual Apps & Desktops, VMware Horizon.

To κόστος είναι μεγάλο.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Απλά να αναφέρω ότι δεν μου κατέβηκε από το κεφάλι , το είδα ο ίδιος να δουλεύει και μου άρεσε σαν ιδέα γιατί το συνολικό κόστος, με βάση την οικονομική μελέτη που ζήτησα, για μελλοντική αναβάθμιση και συντήρηση είναι αρκετά μικρότερο, και πολύ ευκολότερα μπορείς να ανοίξεις και extra VM users χωρίς να θες καινούριο υπολογιστή σε περίπτωση που χρειαστεί. 

 

14 hours ago, swatoner said:

Έχεις πολλούς περιορισμούς με τον παράγοντα online.

Εκτός της λειτουργίας office το κομμάτι remotely design δε θα είναι παραγωγικό λόγο latency.

Θές ελάχιστα loss packets που το rdp δε μπορεί να στο παρέχει, θα έχει αισθητές καθυστερήσεις ο χρήστης.

Teamviewer, AnyDesk, RDP (το vnc δε το αναφέρω καν) έχουν delay.

 

Αν είναι κάποιος να δουλέψει θα έχεις πρόβλημα.

 

Τώρα αν θέλεις να δεις πως γίνεται οικονομικά αυτό που ζητάς, πρέπει να πας σε unraid για θέμα κόστους license αλλά και γιατί μπορείς να κάνεις assign dedicated retail vga σε ένα VM (Συγκεκριμένα στο 5o) ενώ τα υπόλοιπα μπορούν να κάνουν share πχ την onboard.

Θέλεις διπλές CPU, το λιγότερο 4GB Ram για κάθε office VDI και 4vCPU.

Όλα αυτά πάνω σε σε SSD δίσκους για να μην σε περιορίζουν τα IOPS.

 

Το θέμα είναι ότι πρέπει να σκεφτείς και το support σε αυτά αλλά και τον τρόπο που θα συνδέονται οι χρήστες σου.

Πχ ούτε να σκεφτείς το να κάνεις expose RDP κατευθείαν στο Internet. Το λιγότερο που θέλεις είναι VPN.

 

Για την σύνδεση μου ανέφεραν ότι θα έχουμε πρόβλημα όπως ακριβώς το λες. Η λύση που προτάθηκε είναι η δορυφορική σύνδεση του κεντρικού server με το σπίτι κάθε υπαλλήλου (δηλαδή να τοποθετηθεί ένα δορυφορικό πιάτο σε κάθε σπίτι υπαλλήλου).  Απλά το πρόβλημα είναι σε περίπτωση πολύ κακού καιρού η απόδοση πέφτει αισθητά. 

 

Για ram μου πρότειναν 8Gb per VM σύνολο ο Server 128Gb και για αυτόν που θα δουλεύει στο illustration 64Gb και να υπάρχει "αέρας" για να προσθέσουμε και άλλα VM στο μέλλον.

Αντίστοιχα κάθε VM θα έχει 256GB sata ssd και ο illustrator 2TB M.2 

 

To support και συντήρηση του συστήματος θα είναι 24/7 από την εταιρεία εγκατάστασης.

13 hours ago, god said:

Το concept μου ακουγεται πολυ επιφοβο και ειδικα επειδη δεν θα το υλοποιησει καποιος που εχει ξανακανει κατι παρομοιο. Θα ξοδεψετε 5k και δεν ξερετε τι αποτελεσμα θα εχετε. Δεν βλεπω παντως κανενα λογο ωστε να ειναι ενα συστημα και οχι 5

 

edit...

Οικονομικά δεν συμφέρει 5 διαφορετικά συστήματα. Αποτέλεσμα υπάρχει σίγουρο το θέμα είναι προσπαθώ να μην πράγματα που δεν χρειάζεται και να έχω μία άποψη για την όλη διαδικασία. 

 

12 hours ago, gdp77 said:

Τοπικά έχει νόημα να γίνει. Για online χρήση από το σπίτι τους, καλύτερα να πάρει μια επαγγελματική άδεια office 365 pro (ή όπως το λένε - δεν ξέρω).

Θέλω να δοκιμάσω ένα διαφορετικό τρόπο εργασίας ευέλικτο και με μεγαλύτερο Productivity. Θα υπάρχει η ελάχιστη μηνιαία εργασίας που απαιτείτε και από εκεί και πέρα όσο περισσότερο δουλεύει κάποιος τόσο πιο πολλά λεφτά θα λαμβάνει. Αν κάποιος έχει όρεξη και διάθεση να δουλεύει (παραγωγικά πάντα μιας και όλα τα project έχουν συγκεκριμένες εργατοώρες) να δουλεύει  πχ 15 ώρες την ημέρα θα λαμβάνει υπερωρίες + bonus ολοκλήρωσης Project. 

 

12 hours ago, swatoner said:

Παιδιά τέτοιες λύσεις γίνονται σε μεγαλύτερη κλίμακα.

Υπάρχουν εταιρείες και προϊόντα που σου δίνουν όχι μόνο Desktop αλλά και application από το Internet σε οποιαδήποτε συσκευή χωρίς να τρέχεις κάτι εσύ από resources.

 

Το stradia πχ δε γεννήθηκε σήμερα.

Δεν έφερε την επανάσταση στην τεχνολογία.

Χρησιμοποιούνται προτόκολα και λειτουργίες που υπάρχουν καμια 10αριά+ χρόνια τώρα και εξελίσονται.

 

Απλά το θέμα αδειοδότησης και κόστους ξεφεύγει για απλά 5 χρήστες.

 

Μπορεί να δεί προς NoMachine, RDS, Citrix Virtual Apps & Desktops, VMware Horizon.

To κόστος είναι μεγάλο.

 

Ζήτησα συγκεκριμένη αναφορά με παρουσίαση από αυτούς που θα το αναλάβουν με αναγραφή όλης της διαδικασίας. εξοπλισμού, εξόδων , αδειοδότησης και εγγύηση καλής λειτουργίας. Μου είπαν χρειάζονται 15 μέρες για να το σχεδιάσουν και να το παρουσιάσουν. Μόλις γίνει θα κάνω update με περισσότερες πληροφορίες.  

Link to comment
Share on other sites

Εχε υπόψιν όμως οτι αποτελεί και single point of failure....

Αν πάθει το οτιδήποτε.... κανείς από τους 5 δεν θα μπορεί να δουλέψει...

Οπότε απο Hardware πλευρά θα πρέπει να πας σε κάτι επώνυμο με support 4hour response time.

Βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα και αποφασίζεις...

 

Και εγώ είμαι υπέρ της χρήσης VPN για την πρόσβαση εκτός εταιρείας... ανάλογα βέβαια και της τελικής λύσης που θα σου προτείνουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε θέμα High Availability μπορείς να πας σε Windows 2016 Failover Cluster με direct storage spaces πάνω σε δύο ίδια μηχανήματα, μοιράζοντας και τα resources στην μέση αλλά και για να έχεις uptime 99%. Βέβαια όλα αυτά τα πληρώνεις έξτρα.

 

Επίσης dedicated δίσκο ειδικά για τα office VMs δεν νομίζω ότι χρειάζεται.

Καλύτερα κάνε raid 5 με 3 δίσκους SSD 512GB και έναν Hot Spare, δώσε 50GB στο δίσκο του λειτουργικού. 

Φτιάξε ένα shared location και να μεταφέρουν όλοι οι χρήστες εκεί τα αρχεία τους παρά να τα κρατάνε local (π.χ ένα NAS με δυνατότητα Recycle Bin).

 

Θα παίρνεις και backup όλα τα VDI στο NAS στην περίπτωση που χαλάσει κάποιο να μπορείς να το κάνεις restore ακόμα και σε φυσικό μηχάνημα. (προσοχή με τι εργαλείο θα γίνεται το backup, και να σου δίνεται η δυνατότητα για restore on physical machine).

 

Για το θέμα σύνδεσης:

Δορυφορικό πιάτο; Μήπως είπαν κάτι άλλο;

Point to point σύνδεση είναι δεσμευτικό πολύ άσε που κοστίζει.

 

Έχε στο νού σου ότι με τέτοιο τρόπο σύνδεσης αν ο χρήστης έχει αργή σύνδεση θα καθυστερεί το Interface.

Για δουλειά office είναι οκ και μπορεί να μη το βλέπει ο χρήστης.

Αλλά για design θα είναι απαγορευτικό. Το input lag θα ενοχλεί απίστευτα.

 

Υπάρχουν δύο λύσεις.

VPN Server και σύνδεση κάθε χρήστη πρώτα με VPN και μετά με χρήση είτε του RDP είτε με NX Protocol.

Reverse Proxy και tunneling. Πχ (επώνυμες λύσεις που ξέρω: Netscaler, F5).

Δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει και με NGINX που είναι free.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ακριβώς σου είπαν πάντως τα λεφτά που διαθέτεις για τέτοιο σύστημα δεν φτάνουν ούτε για τις άδειες χρήσης. Χωρίς να θέλω να φανώ ξερόλας κτλ. Αλλα απ'οσο γνωριζω για πάνω από 2 VM η MS θέλει Windows Server Datacenter και όχι Standard. Η VMware νομίζω είναι το ίδιο ή και πιο ακριβή. Και δεν μιλήσαμε ακόμα για hardware, backup, support κτλ. Ειλικρινά θα ήθελα να δω την τελική λύση που θα σου προτείνουν.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, jax7480 said:

Δεν ξέρω τι ακριβώς σου είπαν πάντως τα λεφτά που διαθέτεις για τέτοιο σύστημα δεν φτάνουν ούτε για τις άδειες χρήσης. Χωρίς να θέλω να φανώ ξερόλας κτλ. Αλλα απ'οσο γνωριζω για πάνω από 2 VM η MS θέλει Windows Server Datacenter και όχι Standard. Η VMware νομίζω είναι το ίδιο ή και πιο ακριβή. Και δεν μιλήσαμε ακόμα για hardware, backup, support κτλ. Ειλικρινά θα ήθελα να δω την τελική λύση που θα σου προτείνουν.

 

Ώπα είναι άλλο πράγμα αυτό και ανοίγεις άλλο ασκό.

 

Η MS σου λέει ότι 1 άδεια Windows Server Standard μπορεί να σηκώσει έως 2 Windows Server VMs +1 Physical/Host/Hypervisor αλλά η χρήση του Physical θα είναι μόνο σαν Hypervisor και δεν "πρέπει" να βάλεις κανένα άλλο ρόλο πάνω του.

Τώρα το κάθε τερματικό επειδή θα είναι Windows 10 VM θα αγοράσεις άδειες μόνο για τερματικά.

Και επειδή έχεις "στατικές" εγκαταστήσεις πας σε KMS (κοινώς retail άδεια) και όχι MAK.

 

Βέβαια για hosting Windows Server στα 2016 ξανα άλλαξε τα πράγματα γιατί πια μετράει per core και μπλέκει αρκετά.

Ούτε για εμένα δεν είναι ξεκάθαρο για να είμαι ειλικρινής και έχω χαθεί.

 

  • Each Windows Server license pack applies to two cores
  • Each Windows Server Standard license allows for two Windows Server Standard virtual instances on the covered cores
  • Each Windows Server Standard license is “stackable”, meaning that you can keep buying licenses for the same core(s) until you have enough for all instances
  • Every core in a system must have enough licenses to independently run every Windows Server instance hosted by the physical machine
  • Every CPU in a physical system must have enough licenses for at least 8 cores, even if it has fewer cores
  • Every physical system must have enough licenses for at least 16 cores, even if it has fewer cores

 

 

Το σύστημα αδειοδότησης δεν μετράει, πλέον, επεξεργαστές όπως τα Windows Server 2012, αλλά πυρήνες! Το βασικό πακέτο μετατρέπεται από 2 επεξεργαστές ή sockets σε 2 πυρήνες, αλλά με το κόστος του πακέτου να πέφτει στο 1/8 της τιμής του αντίστοιχου πακέτου 2 επεξεργαστών των Windows 2012. Κάθε επεξεργαστής θα πρέπει να έχει κατ’ ελάχιστον άδειες για 8 πυρήνες (4 πακέτα). Επιπλέον, κάθε server (συμπεριλαμβανομένων και αυτών με μία CPU) θα πρέπει να έχει άδειες για τουλάχιστον 16 πυρήνες (8 πακέτα). Επιπλέον πυρήνες θα μπορούν να αδειοδοτηθούν με επιπλέον πακέτα των δύο πυρήνων, ώστε να καλύπτονται αυξήσεις σε αριθμούς πυρήνων.

Windows Server 2016 a

Τα Windows Server 2016 θα κυκλοφορούν σε δύο εκδόσεις, τη Standard και τη Datacenter.
Η έκδοση Standard θα υποστηρίζει έως και δύο virtual machines, ενώ η Datacenter δεν έχει περιορισμό.
Επίσης, η έκδοση Datacenter περιλαμβάνει επιπλέον δυνατότητες αντιγραφής αποθηκευτικών χώρων, νέο network stack με περισσότερες λειτουργίες για virtualization και προστατευμένα VMs τα οποία προστατεύουν τα περιεχόμενα του κάθε VM από πρόσβαση του administrator του host.

Όπως προείπαμε, όμως, η πιο σημαντική αλλαγή είναι η αδειοδότηση των πυρήνων. Η Microsoft διαβλέπει πως σύντομα θα κυκλοφορήσουν επεξεργαστές με πολύ περισσότερους πυρήνες, ενώ ο αριθμός των επεξεργαστών/sockets ανά server παραδοσιακά μένει ίδιος, και θέλει να το εκμεταλλευτεί.
Παρατηρήστε πως, ουσιαστικά, θεωρεί πως δεν θα υπάρχει server με λιγότερους από 8 πυρήνες ανά επεξεργαστή αλλά και πως δεν θα υπάρχει server με λιγότερους από 2 επεξεργαστές! Ακόμη κι αν διατηρείτε ένα μικρό server, για παράδειγμα, με έναν επεξεργαστή και 4 πυρήνες, θα πρέπει να πληρώσετε άδειες για 16 πυρήνες.
Ευτυχώς, όμως, η Microsoft μετρά πραγματικούς πυρήνες και όχι “εικονικούς”, όπως για παράδειγμα αυτούς που εμφανίζονται λόγω του HyperThreading, ενώ δεν θα απαιτούνται και άδειες για απενεργοποιημένους πυρήνες.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@swatoner

Έχεις δίκιο και το υπολόγισα πως τα VM θα έχουν server και όχι Windows 10.

Αν είναι έτσι το πιο λογικό είναι να στήσουν MS HyperV server 2016 που είναι δωρεάν και να αγοραστούν μόνο άδειες για τα VM.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία άδεια Windows Server 2019 GOV Standard έχει γύρω στα 800€ - minimum , αν δεν έχεις σκοπό να δώσεις ρόλους στο host για domain κ.λ. κοίτα και το Unraid

Mία γενική ιδέα του εγχειρήματος σου (σε πιο μεγάλη κλίμακα - ξεχειλωμένη θα έλεγα) ρίξε μια ματιά εδώ:

 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάζω τα πάντα απλά επειδή πνίγομαι λόγο δουλειάς θα απαντήσω αναλυτικά σε όλους με την πρώτη ευκαιρία. Σας ευχαριστώ όμως για ότι γράφετε γιατί δεν είχα ιδέα οπότε όλα αυτά που λέτε βοηθάνε να "χτίσω" μία άποψη. 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δώσαμε πολύ πληροφορία και αρκετή είναι και άχρηστη.

Απλά θεωρώ ότι καλό είναι να εχεις μια ιδέα και για το τι μπορείς να κάνεις και με πολύ μεγαλύτερο budget.

Ξέχνα Windows server και αδειοδότηση. Έχεις rendering και cad το οποίο θέλει vga.

Μόνο το unraid είναι συμβατό με κάρτες γραφικών του εμπορίου.

Αλλά δεν θα έχεις high availability όπως πχ με χρήση hyper v και failover clustering.

 

Όλα έχουν τα συν και τα πλην τους.

Άσε να δεις και την πρόταση που θα σου κάνουν και το βλέπουμε.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα χρειαστείς GPU Pass-through μία ακόμα λύση είναι ο xen-server ( πλέον θα ονομάζεται Citrix Hypervisor). Έχει και free version με κάποια limitations αλλά σε ενδιαφέρει ή standard και πάνω. Αν θυμάμαι καλά η express είναι η free έκδοση. Οι remote χρήστες θα παίζουν με Remote desktop services άρα θες μια άδεια Server 2016-19 Και 5 lic RDS.

Το  να δουλέψει το cad σε stand alone pc δεν παίζει ε; Το αναφέρω για να έβαζες έναν free Hypervisor ( xen / esxi) και να κερδιζες και 2 vm windows server.

 

m2c

 

 

image.png.1bd3ac687c5e676edb7d6cbc1e90bfb4.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το project θα συνεχιστεί λογικά τον άλλον μήνα γιατί θα πάω από Δευτέρα Shenzhen για κανένα 20+ μέρες. 

 

Αν μου στείλουν σε email την προσφορά θα την ανεβάσω αυτούσια να την δείτε κ εδώ να την συζητήσουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.