Jump to content


Αναβάθμιση , Ιntel iX ή AMD Ryzen5 (οχι για παιχνίδια)


nkoumo

Recommended Posts

Σκεφτομαι για αναβαθμιση του desktop απο το οποίο θα αλλαχτουν μόνο:
- Cpu
- M/B
-RAM (8 ή 16gb)

όλα τα άλλα παραμένουν με τιμη περίπου 300-400 (+).- Δίσκοι είναι καινούριοι καθως και η καρτα γραφικων Gforce Gt1030 2Gb


! ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν ο επεξεργαστης να έχει κάρτα γραφικών ή κατι πορόμοιο που έχουν κάτι μον'τελα  διοτι έχω πάρει σχετικά πρόσφατα κάρτα.

Επίσης δεν με ενδιαφέρουν τα games. Πιο πολύ για επεξεργασία φωτό. Με το σημερινο PC  αργεί το φορτωμα των φωτο των 24MP sto Acdsee.
Τι προτείνετε ?

Διαβασα κάπου ότι αν δεν ενδιαφερετε κάποιος για παιχνίδια αλλα μονο για προγραμματα της πχ adope , τοτε να ενδιαφερθεί για single thread cpu άρα για Ιntel.
 

 

Aν και στο

https://www.cpubenchmark.net/singleThread.html

οι Ryzen πιάνουν κορυφή .

Τέλος ισχύει ότι η Ryzen ανεβάζουν αρκετά θερμοκρασια? Οι Ιντελ δεν έχουν τετοιο θεμα?

 

Με όλα αυτά αν και έλεγα στην αρχή να πάω σε Ryzen 5 2600 τελικά σκέφτομαι τον i5 9400F 179.- για τους παραπάνω λόγους, τι λετε?

 

 

ΥΓ. Τωρα εχω εναν intel  core2 quad 8200 2.33Ghz me 8Gb Ram, Gforce Gt1030 2Gb

 

Έγινε επεξεργασία από nkoumo
Link to comment
Share on other sites

Για επεξεργασία photo θες ram και γρήγορο δίσκο. Από κει και πέρα είναι θέμα ποια φίλτρα χρησιμοποιεις και ποιο λογισμικο. Κάποια εκμεταλλεύονται multithreading κάποια όχι. Γενικά η Adobe ευνοεί τους Intel αν και με την τρίτη γενιά ryzen η ψαλιδα εκλεισε. Στο budget σου δεν νομίζω ότι μπορείς να αγοράσεις 3η γενιά ryzen αυτή τη στιγμή.  Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι , ας τοποθετηθούν και πιο ειδικοί με επεξεργασία εικόνας.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, η απλή φόρτωση μεγάλων φωτογραφιών συνήθως δεν είναι μόνο CPU-constrained. Εμπλέκεται και ο δίσκος και η μνήμη. Συνεπώς, θέλεις σχεδόν σίγουρα 16 GB γρηγορούτσικης μνήμης και έναν αξιοπρεπή SSD ως δίσκο συστήματος και scratch disk.

 

Τα προγράμματα της Adobe γενικά ευνοούν την Intel, αλλά όχι απλώς επειδή δουλεύουν single-threaded. Είναι και περισσότερα βελτιστοποιημένα για τους επεξεργαστές της. Αν ξέρεις ακριβώς τα προγράμματα που θέλεις να τρέχεις, μπορείς να αναζητήσεις συγκεκριμένα benchmarks με τους επεξεργαστές που κοιτάς.

 

Αν σε πολλά από αυτά υπερτερούν οι Intel, κινήσου προς τα εκεί. Από την άλλη, εφόσον θέλεις οτιδήποτε εκτός από παιχνίδια και δε χρειάζεσαι ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, είναι περίπου χαμένα λεφτά να πας σε Intel, γιατί με τα ίδια λεφτά μπορείς να πάρεις κάτι καλύτερο σε AMD.

 

Επίσης, αν πάρεις έναν Ryzen 2xxx με κάποια αξιοπρεπή μητρική, θα μπορείς σχεδόν σίγουρα στο μέλλον να αντικαταστήσεις μόνο τον επεξεργαστή για μια καλή αύξηση επιδόσεων, κάτι που δε φαίνεται πιθανό να μπορεί να γίνει στους Intel. Με αυτόν τον τρόπο αποφεύγεις και τις παιδικές ασθένειες που μπορεί να έχουν οι Ryzen 3xxx, που ίσως είναι πολύ φρέσκοι για να τους προτιμήσεις για επαγγελματικό σύστημα.

 

Όπως και να 'χει, και ο Ryzen 5 2600 και ο i5 9400F είναι καλές επιλογές. Με τις απλές απαιτήσεις που έχεις περιγράψει, μεταξύ των 2 εγώ θα επέλεγα τον πρώτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Όπως ειπώθηκε παραπάνω, η απλή φόρτωση μεγάλων φωτογραφιών συνήθως δεν είναι μόνο CPU-constrained. Εμπλέκεται και ο δίσκος και η μνήμη. Συνεπώς, θέλεις σχεδόν σίγουρα 16 GB γρηγορούτσικης μνήμης και έναν αξιοπρεπή SSD ως δίσκο συστήματος και scratch disk.

Οταν λεμε γρήγορη μνήμη , πόσο δηλαδή , στα 2666Mhz με καλυπτουν?

Τι ακριβώς είναι scratch disk ?

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, nkoumo said:

Οταν λεμε γρήγορη μνήμη , πόσο δηλαδή , στα 2666Mhz με καλυπτουν?

Τι ακριβώς είναι scratch disk ?

 

Ειδικά οι Ryzen αξιοποιούν και πιο γρήγορη. Αν πας σε AMD, δες 3200.

 

Scratch disk γενικά χαρακτηρίζεται ο δίσκος που χρησιμοποιείται για προσωρινές εγγραφές όταν δουλεύουν τα προγράμματά σου. Συνήθως είναι ο δίσκος του συστήματός σου.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος yanni έγραψε:

Όχι για παιχνίδια <=> όχι Intel

Θα τρελαθώ τελικά. Πάνω που είχα κατασταλάξει σε intel 9400f. Από πού προκύπτει τελικά το παραπάνω ...όχι intel,? Αν μπορείς τεκμεριωσετο. Στα καταστήματα μου είπαν για ιντελ αν δεν θέλω παιχνίδια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, nkoumo said:

Θα τρελαθώ τελικά. Πάνω που είχα κατασταλάξει σε intel 9400f. Από πού προκύπτει τελικά το παραπάνω ...όχι intel,? Αν μπορείς τεκμεριωσετο. Στα καταστήματα μου είπαν για ιντελ αν δεν θέλω παιχνίδια. 

 

Βασικά ο Intel είναι κυρίως για παιχνίδια, οπότε στα μαγαζιά σου είπαν αυτό που έπρεπε να πουν, για να φύγει το προϊόν που αυτές τις μέρες ίσως δεν πουλάει όσο καλά θα ήθελαν. Ο Intel. Πάρε ένα τηλέφωνο στα ίδια μαγαζιά και ρώτα τους τι επεξεργαστή θα σου πρότειναν για σύστημα που θα είναι για παιχνίδια. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν σου προτείνουν και πάλι Intel.

 

Οι νέοι AMD είναι για όλα και παιχνίδια και productivity. Οι παλαιότεροι AMD ήταν κυρίως για productivity και όχι τόσο για παιχνίδια.

 

Όπως σου είπαν τα παιδιά θα πρέπει να επενδύσεις σε μνήμη και γρήγορο αποθηκευτικό χώρο αρχικά. Βασικά μνήμες στα 3000-3200 δεν είναι και τόσο ακριβότερες έναντι πιο αργών μνημών, ενώ για SSD κοιτάς μάλλον για έναν μικρό NVMe στα 250GB (κάπου στα 40€ παίζουν οι φτηνότεροι, με λίγα ευρώ παραπάνω βρίσκεις και πιο γρήγορα μοντέλα).

 

Το σχόλιό μου ήταν λίγο βιαστικό, τώρα που βλέπω ότι ψάχνεις για συγκεκριμένα προγράμματα. Όπως σου είπαν ψάχνεις να δεις αν αυτά τα προγράμματα παίζουν καλύτερα σε AMD ή σε Intel. Αν βλέπουν πάνω από 6 πυρήνες ή όχι. Αν οι διαφορές είναι σημαντικές, π.χ. ο Intel 20-30% πιο γρήγορος, τον έχεις ως πρώτη επιλογή. Αν οι διαφορές είναι μικρές, 5-10%, θα σου πρότεινα και πάλι τον AMD. Σε χαμηλότερο κόστος παίρνεις 6 πυρήνες, αλλά 12 threads που μπορεί να φανούν σε άλλες εργασίες, παίρνεις αξιοπρεπή  ψύκτρα (ο Intel ή δεν έχει ή υποθέτω έχει χειρότερης ποιότητας) και επενδύεις σε μια αναβαθμίσιμη πλατφόρμα σε αντίθεση με την περίπτωση της Intel, καθώς και επιλογές επεξεργαστών με περισσότερους πυρήνες σε πιο προσιτή τιμή, έναντι των μοντέλων που προσφέρει η Intel. Επίσης, αν στο μέλλον τα προγράμματα που χρησιμοποιείς αρχίσουν να βλέπουν πάνω από 6 πυρήνες/threads(αν δεν έχει γίνει έως σήμερα αυτό, μάλλον χλωμό να γίνει σύντομα), ο AMD θα επιτυγχάνει καλύτερες επιδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που άντεξες τόσο καιρό με τον 8200 θα υποθέσω ότι οι απαιτήσεις σου δεν είναι μεγάλες. Οπότε θα έλεγα τον 2600 μιας και τα χρήματα που θα σπαταλήσεις για το σύνολο της αναβάθμισης είναι συγκεκριμένα και γλυτώνεις ένα σημαντικό ποσό χάνοντας ίσως μόνο ένα 10-15% σε επιδόσεις. Απλά πάρε μια μητρική που να έχει τουλάχιστον μία M.2 NVMe υποδοχή ή αν είναι δυνατόν και δύο, ώστε να έχει περιθώρια αναβάθμισης με γρήγορα αποθηκευτικά μέσα και σε αυτόν τον τομέα, στο μέλλον.

 

Να ρωτήσω κάτι. Τώρα παίζεις αποκλειστικά με σκληρούς δίσκους ή έχεις SSD?

Link to comment
Share on other sites

Με 400€ παίρνεις πάντως

AM R5 3600 (210€)

MSI B450 BAZOOKA V2 (80€) ή GIGABYTE B450 AORUS M (81€)

MUSHKIN 16GB DDR4 3200 (77€)

PNY CS3030 250GB NVME (45€)

===============================

Και έχεις μακράν το καλύτερο σύστημα στα χρήματα που δίνεις.

Εγώ αυτό θα έπαιρνα.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Να ρωτήσω κάτι. Τώρα παίζεις αποκλειστικά με σκληρούς δίσκους ή έχεις SSD?

Για λειτουργικό  Win10 και εγκαταστημενες εφαρμογες SSD 256GB , για φωτο και αρχεια σε εναν καινούριο segate 2Tb

 

Oσο αφορα τον Ryzen5 3600, σίγουρα πρέπει να ειναι πολύ καλός αλλά δεν μου αρέσεις ότι άνεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία. Διαβάζω οτι πάει 80-90 βαθμούς.

Στους 100 βράζει το νερό !  Φυσικά δεν προκαλέι πρόβλημα στην λειτουργία  αλλά είναι και θέμα ενεργειακής συνείδησης. Δεν μπορώ να έχω στα πόδια μου ένα βραστήρα!

Και νόμιζα ότι μετά από τόσα χρόνια που έχω να ασχοληθώ με αναβάθμιση ότι  αυτά θα είχαν ξεπεραστεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος nkoumo έγραψε:

Για λειτουργικό  Win10 και εγκαταστημενες εφαρμογες SSD 256GB , για φωτο και αρχεια σε εναν καινούριο segate 2Tb

 

Oσο αφορα τον Ryzen5 3600, σίγουρα πρέπει να ειναι πολύ καλός αλλά δεν μου αρέσεις ότι άνεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία. Διαβάζω οτι πάει 80-90 βαθμούς.

Στους 100 βράζει το νερό !  Φυσικά δεν προκαλέι πρόβλημα στην λειτουργία  αλλά είναι και θέμα ενεργειακής συνείδησης. Δεν μπορώ να έχω στα πόδια μου ένα βραστήρα!

Και νόμιζα ότι μετά από τόσα χρόνια που έχω να ασχοληθώ με αναβάθμιση ότι  αυτά θα είχαν ξεπεραστεί.

 

 

 

΄Εχεις μπερδέψει κάποια πράγματα.

 

Ο 3600 ανεβαζει υψηλότερες θερμοκρασίες από τον 2600/Χ αλλά καταναλώνει λιγότερο ....

Οπότε ποιο είναι το πρόβλημα στην ενεργειακή σου συνείδηση ?

Λιγότερο θα καταναλώνεις.

 

Επίσης αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο δεν είναι η κατανάλωση σαν απόλυτη τιμή, αλλά η παραγωγή έργου προς την καταναλισκόμενη ισχύ. Σε αυτό το κομμάτι ο 3600 είναι μακράν ο καλύτερος από όλους.

 

Άλλο είναι η θερμοκρασία που αναπτύσσει ένα chip και άλλο η θερμότητα που εκλύει στο περιβάλλον .

 

Και για να καταλάβεις καλύτερα τον λόγο που αναπτύσσει υψηλότερη θερμοκρασία θα σου πω ένα παράδειγμα.

 

Έστω ότι θερμαίνεις με ένα ποσό ενέργειας ένα τούβλο και αυτό  ανεβάζει 2 βαθμούς θερμοκρασία.

Πας μετά και θερμαίνεις με το μισό ποσό ενέργειας την μύτη μιας βελόνας και αυτή ανεβάζει θερμοκρασία στους 200C.

Τι σημαίνει αυτό; Πως έδωσες περισσότερη ενέργεια στην μύτη της βελόνας ;

Προφανώς όχι . Απλά η μύτη της βελόνας έχει μικρή μάζα , μικρότερη θερμοχωρητικότητα.

Αυτό γίνεται και στους νέους ZEN 2  με τα μικρά chip των 7nm σε σχέση με τα ZEN+ των 14nm.

 

Εν τέλη όλα τα θέματα ακόμα και ψυχολογικά σε θέμα θερμοκρασιών, λύνονται με την τοποθέτηση έστω και αργότερα μιας aftermarket ψύκτρας.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nkoumo said:

Για λειτουργικό  Win10 και εγκαταστημενες εφαρμογες SSD 256GB , για φωτο και αρχεια σε εναν καινούριο segate 2Tb

 

Oσο αφορα τον Ryzen5 3600, σίγουρα πρέπει να ειναι πολύ καλός αλλά δεν μου αρέσεις ότι άνεβάζει τόσο πολύ θερμοκρασία. Διαβάζω οτι πάει 80-90 βαθμούς.

Στους 100 βράζει το νερό !  Φυσικά δεν προκαλέι πρόβλημα στην λειτουργία  αλλά είναι και θέμα ενεργειακής συνείδησης. Δεν μπορώ να έχω στα πόδια μου ένα βραστήρα!

Και νόμιζα ότι μετά από τόσα χρόνια που έχω να ασχοληθώ με αναβάθμιση ότι  αυτά θα είχαν ξεπεραστεί.

 

 

 Αυτές τις θερμοκρασίες δεν θα τις δεις ποτέ μα ποτέ με επεξεργασία εικόνας. Μιλάμε για σενάρια oc + 100% utilization 12 threads.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks για τις απαντήσεις σας.

Και κάτι πιστεύω τελευταίο που διαπίστωσα από το cpubenchmark . Ο ryzen 5 2600 έχει single threads 2000 και samples 3000 περίπου ενώ  ο intel 9400f  2400 και samples 400  αντίστοιχα. Αυτά τα samples τι ακριβώς δηλώνουν? Επιρεαζουν το foto edit,,,? O 9400 έχει περίπου 8 φορές λιγότερο samples αλλά υψηλότερα single threads . Επειδή πάω για 9400 f  με προβληματίζουν τα χαμηλά samples ή μήπως δεν πρέπει να τα σκέφτομαι?

https://m.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD Ryzen 5 2600&id=3243

 

https://m.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel Core i5-9400F @ 2.90GHz&id=3397

Έγινε επεξεργασία από nkoumo
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος nkoumo έγραψε:

Thanks για τις απαντήσεις σας.

Και κάτι πιστεύω τελευταίο που διαπίστωσα από το cpubenchmark . Ο ryzen 5 2600 έχει single threads 2000 και samples 3000 περίπου ενώ  ο intel 9400f  2400 και samples 400  αντίστοιχα. Αυτά τα samples τι ακριβώς δηλώνουν? Επιρεαζουν το foto edit,,,? O 9400 έχει περίπου 8 φορές λιγότερο samples αλλά υψηλότερα single threads . Επειδή πάω για 9400 f  με προβληματίζουν τα χαμηλά samples ή μήπως δεν πρέπει να τα σκέφτομαι?

https://m.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD Ryzen 5 2600&id=3243

 

https://m.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel Core i5-9400F @ 2.90GHz&id=3397

 

Αν πας για CPU των 150€, δεν θα κοιτάξεις τον απλό 2600 αλλά τον 2600Χ που παίζει σε υψηλότερα ρολόγια και έρχεται και με καλύτερη ψύκτρα. (την SPIRE)

 

https://www.skroutz.gr/s/14650950/AMD-Ryzen-5-2600X-Box.html?from=catspan&keyphrase=2600χ

 

 

amd-ryzen-wraith-coolers.jpg

Αν και για εμένα κάνεις μέγα λάθος που δεν πας στον 3600 ....

 

Τέλος μην κοιτάς το passmark για να δεις ποιος επεξεργαστής είναι καλύτερος να πάρεις ... Δεν βγάζεις νόημα από εκεί. Ακόμα και εκεί όμως σε single thread ο 3600 βγάζει 2850 μονάδες ....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nkoumo said:

Για πείτε όποιος ξέρει όπως ανέφερα παραπάνω τι εστί αριθμός samples? O ryzen 2600x έχει 17000 ! , ο 2600 έχει 3000 , ο intel 9400f 400

 

Ίσως να αναφέρεται στον αριθμό των δειγμάτων, πόσα αποτελέσματα έχουν ανέβει στην βάση δεδομένων. Με λίγα λόγια ο 2600x είναι φαινομενικά πολύ πιο δημοφιλής από τον 2600 και τον 9400f.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@nkoumo, φοβάμαι ότι έχεις επιτρέψει στον εαυτό σου να παρασυρθεί σε λανθασμένη κατεύθυνση.

 

Αγνοείς τις εστιασμένες συμβουλές που σου έχουν δοθεί με βάση τις ανάγκες σου και κοιτάς συνθετικά benchmarks, που είναι χρήσιμα μόνο ως συμπληρωματική πληροφορία στην τελική σου επιλογή. Δεν έχω καταλάβει ακόμη αν αναζήτησες μετρήσεις ειδικά για τα προγράμματα που σε ενδιαφέρει να τρέχεις, οπότε πολύ εύκολα αλλάζεις γνώμη από τον 9400 στον 2600/Χ και ταυτόχρονα (καλώς) γλυκοκοιτάς τον 3600.

 

Τέλος πάντων, τα samples που ρωτάς είναι το μέγεθος του δείγματος, δηλαδή πόσες μετρήσεις υπάρχουν για τον κάθε επεξεργαστή που κοιτάς. Επηρεάζει μόνο την ενδεχόμενη αξιοπιστία της μέτρησης, ειδικά αν βλέπεις μονοψήφιο αριθμό δειγμάτων για έναν νέο επεξεργαστή.

 

Όμως, επαναλαμβάνω: το passmark, αν και επιβεβαιώνει τη συμβουλή όλων μας να κινηθείς προς AMD, δεν είναι το benchmark που θα πρέπει μόνο του να καθορίσει την τελική σου απόφαση.

 

Edit: βλέπω ότι πρόλαβε να απαντήσει κι ο Γιάννης για τα samples. Στο σχόλιό του συμπληρώνω απλά ότι παραδοσιακά είναι πολύ πιθανότερο να κάνουν μετρήσεις οι κάτοχοι επεξεργαστών που προορίζονται για overclocking. Οπότε, είναι αναμενόμενο ότι ο 2600X μοιάζει ο δημοφιλέστερος με διαφορά. O 2600 και ο 9400F, που προορίζονται για γενική χρήση (productivity) δεν είναι τόσο σπάνιοι όσο φαίνεται να μαρτυρά αυτός ο αριθμός.

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.