Jump to content



Προβληματα με το Gaming PC - ΛΙΓΟ ΥΠΟΜΟΝΗ


Recommended Posts

Μαγκες λιγο χελπ γιατι το ακριβο gaming pc μου εχει αρχισει να τα παιζει και αγχωνομαι. Αν ειναι προβλημα καρτας γραφικων την εβαψα..

Το Ανοιγω προχθες μετα απο αρκετη περιοδο αδρανειας γυρω στους 8-9 μηνες, γιατι Ιανουαριο πηρα PS4 και απο τοτε δε το ξανανοιξα.

Το χα στησει Σεπτεμβριο 17 και μεχρι Δεκεμβριο 18 που το λειτουργουσα δεν ειχε ποτε προβλημα. Φτανοντας στο σημερα λοιπον γινονται τα εξης.

 

BUILD
AB350 MiniITX
Ryzen 5 1600x
EVGA 1080ti
16GB DDR4 3200
Corsair SF450W

 

ΟΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΕΣ

Προχθες Πρωτη μερα που το βαζω στη πριζα και το ανοιγω, εκανε μισο αιωνα να ποσταρει και παρα πολυ ωρα να ανοιξει τη πρωτη εφαρμογη. Τρεχω το πρωτο Game, ''δεν ειχε ηχο (εβγαζε μονο απο το χειρηστηριο, xbox one με wireless adapter)

Παιζω λιγο, το κλεινω γιατι ειχα ανησυχησει και ηθελα να ξεκινησω troubleshoot. Το κλεινω, το ξανανοιγω, δεν ποσταρε. Το κλεινω το ξανανοιγω, αυτη τη φορα μπηκα κανονικα και σφαιρατα οπως το εχω συνηθισει. Λεω περιεργο τι να φταιει.

Βγαζω ενα session καμμια ωρα gaming το βραδυ, ολα καλα λεω μακαρι απλα να τυχε. το κλεινω.

Χθες το ανοιγω μεσημερι αρχισε παλι τα ιδια, μερικα failed boots, και καποια Ingame freezes. Μετα απο 2-3 hard resets ξαναβγαζω ενα gaming session, λεω ωπα κατι δε παει καλα. Ξανα μπαινω το βραδυ αυτη τη φορα να παιξω shadow tomb raider (πιο απαιτητικο, πριν επαιζα little nightmares & planet alpha), εκει εδωσε ρεστα, με πεταγε εξω συνεχως και καθε ρεσταρτ στο pc ηθελε 3-4 προσπαθειες. Σε καποια φαση μετα απο τα διαφορα reset εβγαλα και ενα session μισαωρο tomb raider ανενοχλητος μεχρι να το κλεισω οικοιωθελως, ενω τις πρωτες φορες με πεταγε σχεδον με το που φορτωνε την πιστα.

 

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ
Αν και το γεγονος οτι δεν ποσταρε, που ειναι προβλημα πριν φτασει στα windows με φοβιζε για τροφοδοτικο, στην αρχη λεω να δουλεψω λιγο τα προβληματα της καρτας γραφικων.

Δοκιμασα update nvidia drivers στους τελευταιους τα ιδια. Μπηκα guru3d κατεβασα καποιους παραλθοντικες με 5αστερια απο κριτικες reviews, δοκιμασα μερικους απο αυτους παλι τα ιδια. Δοκιμασα μικροτερο καλωδιο hdmi ουτε αυτο ηταν.

Επισης να αναφερω οτι με τα οποια κολληματα και σφαλματα, πηρα σε μια φαση και μια blue screen Με dpc violation. Το γκοοκλαρα, και λεει ειτε να απενεργοποιησεις fast boot (που δεν εχει γιατι θελει να εχεις ενεργοποιησει hibernation file Και εγω το χω σβησει να μην τρωω χωρο στον ssd) ειτε να τρεξεις ενα chkdsk C : /f /r που το κανα και αυτο. Δεν ξερω τωρα αν βρηκε κατι στον δισκο και αν το διορθωσε γιατι το τρεξα και βγηκε εξω το βραδυ βολτα, και οταν γυρισα το pc ηταν κλειστο. Ουτε βρηκα καποια εγγραφη στον event viewer για το checkdisk Που ετρεξε.

Το στρεσσαρα με bench test Και οι θερμοκρασιες ηταν νορμαλ 67-68, σε σχεση με το να ξεπερναει τα 85 που διαβασα οτι ξεκιναει το προβλημα για την καρτα.

Επισης ανοιξα και το κουτι να δω μηπως εχει μαζεψει μεσα σκονη τοσο καιρο απο την αδρανεια, τιποτα ηταν πεντακαθαρο

 

Μου μεινε μονο να κανω και ενα memtest μηπως εσκασε καμμια μνημη αλλα δε βλεπω να ναι εκει το θεμα.

Επισης ξεχασα να αλλαξω και καλωδιο τροφοδοιας, γιατι καπου διαβασα πως το προβλημα στο ποσταρισμα ισως να ειναι Overpower protection και το καλωδιο να χει φθαρει και να μη μεταφερει σωστο ρευμα στο τροφοδοτικο, αν και απιθανο γιατι εχω καλο καλωδιο και δεν το εχω πειραξω καθολου και τοσο καιρο

 

Πως μπορω να ξερω μετα απο αυτα, αν εχει κρασαρει η καρτα, αν ειναι θεμα τροφοδοσιας, η αν η μητρικη εχει φαει κανα σκαλωμα

 

PS. Αυτο εβγαζε οταν με πεταγε απο το shadow

70834986_468198280449034_1179862528784596992_n.thumb.jpg.31c91e3ffe7acb3ae51f3bb00a01aed0.jpg

 

 

Και αυτο εγινε σε μια φαση οταν το στρεσσαρα με Passmark. Ετρεξα αρκετα runs χθες, ισως καμμια 20αρια, μονο μια φορα εριξε dpc watchdog violation

70196334_590193374848403_6101892580394401792_n.thumb.jpg.e071e20fed9523ae3090aa840672ab88.jpg

 

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό μου φαίνεται οριακό για αυτή την κάρτα γραφικών. Αλλα αφου το δουλευες ετσι οκ.....

Καταρχην δες τα αποτελεσματα του memtest... και ειναι οκ , τοτε θα σου προτεινα να κανεις ενα format για αρχη καθως και να περασεις και το τελευταιο Bios για την μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, tyxeros said:

Το τροφοδοτικό μου φαίνεται οριακό για αυτή την κάρτα γραφικών. Αλλα αφου το δουλευες ετσι οκ.....

Καταρχην δες τα αποτελεσματα του memtest... και ειναι οκ , τοτε θα σου προτεινα να κανεις ενα format για αρχη καθως και να περασεις και το τελευταιο Bios για την μητρικη.

 

Ειναι 80plus gold τρομερα efficient και απο την αλλη, η gpu τρωει χοντρο bottleneck απο ryzen οποτε δε πλησιαζει ουτε για στειο τα μεγιστα.

 

Πολυ φοβαμαι καρτα μαγκες, γιατι κατι αντιστοιχα εκανε και στο πρωτο gaming pc build Που χα στησει. Ποτε ανοιγει ποτε δεν ανοιγε ποτε καολλαγε. Τοτε ειχα την gtx275 και μετα απο καποια χρονια πηρα μια μεταχειρισμενη gtx480 Και δε τα ξανακανε αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας η καρτα αυτη θελει 600αρι τροφοδοτικο συμφωνα με τον κατασκευαστή. Εγω προσωπικα ουτε power on δεν θα εκανα με 450αρι ανεξαρτητως του τι ηταν

Έγινε επεξεργασία από icy20
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι η κάρτα θέλει μεγαλύτερο τροφοδοτικό, αλλά στο boot και στο desktop δεν θα έπρεπε να υπάρχουν προβλήματα κατά τη γνώμη μου.

 

Πέρνα τελευταίο bios και άσε τα windows να κάνουν full update. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Πριν προχωρησω σε αυτα να κανω τη μεσημεριανη ενημερωση.

Καταρχας αλλαξα καλωδιο ρευματος και τουλαχιστον σημερα ειχα 4/4 επιρυχη boot, επαιξα μιση ωρα tomb raider και ετρεξε και 3 passmark benchmark και ολα αυτα χωρις προβλημα. Στη συνεχεια ετρεξα και ενα memtest86+ τωρα τελιωνει και 2ο pass χωρις error (το οτι βλεπει ddr800 να φανταστω ειναι επειδη εχουν να ανανεωσουν το πρπγραμμα απο το 2013)

Θα συνεχισω με αυτο το καλωδιο ρευματος και αν μου παρουσιασει προβλημα θα προχωρησουμε στα επομενα βηματα του teoubleshooting

Επισης καποιες στιγμες κανει στην οθονη κατι σαν refresh (μου εμφανιζει πανω την αναλυση η TV που αυτο το κανει οταν εντοπιζει αλλαγη αναλυσης η τρεξει κατι). Θα δοκιμασω ενα καλωδιο που υποτιθεται πως ειναι hdmi 2.0 (τουλαχιστον ετσι ελεγε το λινκ οταν το παραγγειλα) αλλα η συσκευασια περα απο valueline γραφει μονο high speed with ethernet. Αυτο απο οσο ξερω μπορει να ειναι και για 1.4 hdmi7a024c384d1bd3ef4f3491a5e670b285.jpg

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικο ειναι πολυ μικρο γιαυτο το pc.
Απο τα 450 που λεει τα 360 παιρνεις στην καλυτερη περιπτωση. Η καρτα θελει 270 watt. Τα συμπερασματα δικα σου.
Ναι αμα ηταν κινεζια τοσα θα δινε. Αστο μαν εκτος και αν εχει βγαλει προβλημα δε τιθεται τετοιο θεμα. Μου το ειπε ο ιδιος ο johnnyguru (για οσους ξερουν).

Επισης οπως ειπα 15 μηνες ημουν κομπλε γιατι ξαφνικα να κανει τωρα κατι το PC?

Εν παση περιπτωση απο το μεσηερι 4 ωρες τωρα τρεχει ασταματητα και ουτε ενα θεμα. Μη το ματιασω ελπιζω τελικα οντως να ηταν το καλωδιο. Ισως καπου να τσακισε να μην εστελνε σωστα ρευμα και να ενεργοποιουσε καποιο ovp ocp το τροφοδοτικο

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερεις ουτε εσυ ουτε αυτος.

Οταν ενα τροφοδοτικο σου λεει 80% 

σημαινει οτι σου βγαζει MAX 80% της αναγραφομενης τιμης. Δηλαδη απο τα 450 που γραφει το δικο σου τα πραγματικα ειναι 360.

Στο γραφει η ιδια η εταιρια πανω στο κουτι. 80%. Τι δεν καταλαβαινεις απο αυτο; Δεν υπαρχει κανενα τροφοδοτικο στην αγορα που να βγαζει τα αναγραφομενα παρα μονο στιγμιαια.

Το τροφοδοτικο θα τα παιξει αργα η γρηγορα, θα σου παρει και τιποτα αλλο μαζι και θα κλαις. 
 

Link to comment
Share on other sites

Σωστα που να ξερει ο ανθρωπος ασχετος ειναι. 88-91% εχει effiency που σημαινει με 10% απωλεια κατω απο 400 δε πεφτει. Αν θες να χεις αποψη για το συγκεκριμενο διαβασε κανα review και μη ριχνεις 100 w μας το πηγες απο τα 450 στα 360 και δασκαλευεις για απωλειες

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, fatalara said:

Επειδη δεν ξερεις ουτε εσυ ουτε αυτος.

Οταν ενα τροφοδοτικο σου λεει 80% 

σημαινει οτι σου βγαζει MAX 80% της αναγραφομενης τιμης. Δηλαδη απο τα 450 που γραφει το δικο σου τα πραγματικα ειναι 360.

Στο γραφει η ιδια η εταιρια πανω στο κουτι. 80%. Τι δεν καταλαβαινεις απο αυτο; Δεν υπαρχει κανενα τροφοδοτικο στην αγορα που να βγαζει τα αναγραφομενα παρα μονο στιγμιαια.

Το τροφοδοτικο θα τα παιξει αργα η γρηγορα, θα σου παρει και τιποτα αλλο μαζι και θα κλαις. 
 

Κάνεις λάθος. Τα τροφοδοτικά (τουλάχιστον τα επώνυμα) μπορούν να δώσουν τo max που αναγράφουν οι προδιαγραφές τους και μάλιστα λόγω απωλειών τραβάνε από τον τοίχο παραπάνω. Δηλαδή ένα επώνυμο 600άρι μπορεί να δώσει 600w τραβώντας από την πρίζα π.χ. 700w

 

Δείτε και τα reviews του κορυφαίου jonnyguru 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Κάνεις λάθος. Τα τροφοδοτικά (τουλάχιστον τα επώνυμα) μπορούν να δώσουν τo max που αναγράφουν οι προδιαγραφές τους και μάλιστα λόγω απωλειών τραβάνε από τον τοίχο παραπάνω. Δηλαδή ένα επώνυμο 600άρι μπορεί να δώσει 600w τραβώντας από την πρίζα π.χ. 700w

 

Δείτε και τα reviews του κορυφαίου jonnyguru 

Ναι και μετα θα παρεις το τροφοδοτικο στο χερι γιατι δουλευει στο 110%.


Οι προδιαγραφες ειναι οτι θα σου δωσει το 80% σταθερα, αυτο σου εγγυαται η εταιρια.

Το ποσο παραπανω θα παρεις εχει να κανει με την κατηγορια του τροφοδοτικου, bronze silver gold κλπ. 
Τοφοδοδοτικο 450 για 1080ti ειναι μικρο.

Αν υποθεσουμε οτι βγαζει 450 σταθερα, μονο η καρτα του θελει 280. 
Ειναι κορυφαιος και του προτεινει τροφοδοτικο οριακα για το μηχανημα; Δεν βλεπω καμια κορυφαια λογικη σε αυτο.

Γιαυτο εβγαλε και προβλημα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Ναι και μετα θα παρεις το τροφοδοτικο στο χερι γιατι δουλευει στο 110%.

Οι προδιαγραφες ειναι οτι θα σου δωσει το 80% σταθερα, αυτο σου εγγυαται η εταιρια.
Το ποσο παραπανω θα παρεις εχει να κανει με την κατηγορια του τροφοδοτικου, bronze silver gold κλπ. 
Τοφοδοδοτικο 450 για 1080ti ειναι μικρο.
Αν υποθεσουμε οτι βγαζει 450 σταθερα, μονο η καρτα του θελει 280. 
Ειναι κορυφαιος και του προτεινει τροφοδοτικο οριακα για το μηχανημα; Δεν βλεπω καμια κορυφαια λογικη σε αυτο.
Γιαυτο εβγαλε και προβλημα.
 
 
Μαν δε το χεις εξου και οτι εισαι τρολλ και προκαλεις

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, fatalara said:

Ναι και μετα θα παρεις το τροφοδοτικο στο χερι γιατι δουλευει στο 110%.


Οι προδιαγραφες ειναι οτι θα σου δωσει το 80% σταθερα, αυτο σου εγγυαται η εταιρια.

Το ποσο παραπανω θα παρεις εχει να κανει με την κατηγορια του τροφοδοτικου, bronze silver gold κλπ. 
Τοφοδοδοτικο 450 για 1080ti ειναι μικρο.

Αν υποθεσουμε οτι βγαζει 450 σταθερα, μονο η καρτα του θελει 280. 
Ειναι κορυφαιος και του προτεινει τροφοδοτικο οριακα για το μηχανημα; Δεν βλεπω καμια κορυφαια λογικη σε αυτο.

Γιαυτο εβγαλε και προβλημα.

 

 

Φίλε τα επώνυμα τροφοδοτικά φτάνουν να δίνουν 5 και 10 χρόνια εγγύηση. Δεν θα τα πάρεις στο χέρι ακόμα και αν δουλεύουν στα κόκκινα. Έχεις καταλάβει λάθος το θέμα του efficiency των τροφοδοτικών.

 

Από κει και πέρα , το 400άρι τροφοδοτικό για τη σύνθεση του topic starter σε συνθήκες gaming μπορεί να επαρκεί, μπορεί και όχι ανάλογα και με τα υποσυστήματα που έχει το μηχάνημα. Δεν τοποθετούμαι επ'αυτού. Απλά σου λέω ότι έχεις παρανοήσει τι σημαίνει το ονομαστικό wattage των τροφοδοτικών και τι το efficiency που έχουν.

 

ΥΓ η σειρά SF της Corsair δεν ξέρω τι ψάρια πιάνει , συνεπώς όλα τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι προτείνω ο topic starter να το δουλεύει στα όρια. 

 

ΥΓ το σύστημα της υπογραφής μου τραβάει 170w από την πρίζα σε συνθήκες stress test μαζί με την οθόνη! Οπότε πρόσθεσε και άλλα 200w από την 1080ti και βλέπεις ότι το 450άρι τροφοδοτικό μάλλον επαρκεί.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Φίλε τα επώνυμα τροφοδοτικά φτάνουν να δίνουν 5 και 10 χρόνια εγγύηση. Δεν θα τα πάρεις στο χέρι ακόμα και αν δουλεύουν στα κόκκινα. Έχεις καταλάβει λάθος το θέμα του efficiency των τροφοδοτικών.

 

Από κει και πέρα , το 400άρι τροφοδοτικό για τη σύνθεση του topic starter σε συνθήκες gaming μπορεί να επαρκεί, μπορεί και όχι ανάλογα και με τα υποσυστήματα που έχει το μηχάνημα. Δεν τοποθετούμαι επ'αυτού. Απλά σου λέω ότι έχεις παρανοήσει τι σημαίνει το ονομαστικό wattage των τροφοδοτικών και τι το efficiency που έχουν.

 

ΥΓ η σειρά SF της Corsair δεν ξέρω τι ψάρια πιάνει , συνεπώς όλα τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι προτείνω ο topic starter να το δουλεύει στα όρια. 

 

ΥΓ το σύστημα της υπογραφής μου τραβάει 170w από την πρίζα σε συνθήκες stress test μαζί με την οθόνη! Οπότε πρόσθεσε και άλλα 200w από την 1080ti και βλέπεις ότι το 450άρι τροφοδοτικό μάλλον επαρκεί.

Τα ξερω αυτα που λες. Σε αυτο που διαφωνω και τα γεγονοτα με επιβεβαιωνουν ειναι στο οτι το τροφοδοτικο δεν κανει.

Δεν μπορεις να ζητας απο ενα τροφοδοτικο να δουλευει οριακα καθε φορα που ανοιγεις το μηχανημα σου, δεν υπαρχει περιπτωση να σου βγαλει τα 10 χρονια που λες. Δεν ειναι βλαμμενα στην Nvidia που σου λενε 600+.

Θες να βαλεις τροφοδοτικο που να ειναι οριακα? Δικαιωμα σου, απλα μετα θα υποστεις τις συνεπειες οπως το παιδι απο πανω.

Και δεν ειναι 170 + 200 ειναι 170 + 270=440... το τροφοδοτικο καποια στιγμη θα τα φτυσει, πολυ πιο συντομα απο οσο θα εκανε αν λειτουργουσε σε ιδανικες τιμες.

Οπως και εγινε για μενα.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, fatalara said:

Τα ξερω αυτα που λες. Σε αυτο που διαφωνω και τα γεγονοτα με επιβεβαιωνουν ειναι στο οτι το τροφοδοτικο δεν κανει.

Δεν μπορεις να ζητας απο ενα τροφοδοτικο να δουλευει οριακα καθε φορα που ανοιγεις το μηχανημα σου, δεν υπαρχει περιπτωση να σου βγαλει τα 10 χρονια που λες. Δεν ειναι βλαμμενα στην Nvidia που σου λενε 600+.

Θες να βαλεις τροφοδοτικο που να ειναι οριακα? Δικαιωμα σου, απλα μετα θα υποστεις τις συνεπειες οπως το παιδι απο πανω.

Και δεν ειναι 170 + 200 ειναι 170 + 270=440... το τροφοδοτικο καποια στιγμη θα τα φτυσει, πολυ πιο συντομα απο οσο θα εκανε αν λειτουργουσε σε ιδανικες τιμες.

Οπως και εγινε για μενα.

 

Έχεις link με τα 270w της 1080ti?

 

Edit:

Ok το γκούγκλαρα 270 φαίνεται να ζητάει σε βαριά χρήση. Αν υποθέσουμε ότι το υπόλοιπο σύστημα στο gaming ζητάει άλλα 100w τότε μιλάμε για 370w περίπου κατά τη διάρκεια gaming. Ένα 450άρι τροφοδοτικό με καλά specs θεωρητικά δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα

 

Τα 170 που σου έγραψα είναι μαζί με οθόνη. Η οθόνη δεν τραβάει από το τροφοδοτικό. Επίσης σε gaming ο επεξεργαστής σε.καμία περίπτωση δεν βρίσκεται σε κατάσταση stress test  με 100% utilization. Οπότε ο πιο πάνω υπολογισμός μου φαίνεται ρεαλιστικός 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Έχεις link με τα 270w της 1080ti?

 

Edit:

Ok το γκούγκλαρα 270 φαίνεται να ζητάει σε βαριά χρήση. Αν υποθέσουμε ότι το υπόλοιπο σύστημα στο gaming ζητάει άλλα 100w τότε μιλάμε για 370w περίπου κατά τη διάρκεια gaming. Ένα 450άρι τροφοδοτικό με καλά specs θεωρητικά δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα

 

Τα 170 που σου έγραψα είναι μαζί με οθόνη. Η οθόνη δεν τραβάει από το τροφοδοτικό. Επίσης σε gaming ο επεξεργαστής σε.καμία περίπτωση δεν βρίσκεται σε κατάσταση stress test  με 100% utilization. Οπότε ο πιο πάνω υπολογισμός μου φαίνεται ρεαλιστικός 

Οκ, βαλε παλι 450αρι τοτε και καλυ τυχη.

Εγω κατω απο 650 δεν επεφτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.