Jump to content



Επαύξηση ισχύος


Recommended Posts

Έβαλα ένα ηλεκτρολόγο να κάνει αίτηση για να βάλω ρεύμα 05 στο σπίτι της μάνας μου στο Βόλο, και στη ΔΕΗ του είπαν ότι έχει καταργηθεί! Μόνο τριφασικό.

Αυτό έγινε την άνοιξη, απογοητεύτηκα (γιατί ήδη είχα βάλει 16αρια καλώδια...) και το παράτησα. 

Σήμερα που τον πήρα για να το ξαναβάλουμε μπροστά, (να ξαναβγάλω τα 16ρια και να βάλω για τριφασικό) μου είπε ότι μια άλλη πελάτισσά του έκανε την αίτηση για 05 από την Αθήνα και την δέχτηκαν κανονικά! 

 

Ξέρεις κανείς τι παίζει;

 

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα δίνουν 05, στην επαρχία όχι.

 

Βάλε καλύτερα τριφασικό 1 (3Χ25Α).

Θα έχεις μεγαλύτερη ισχύ από το 05 και θα πληρώσεις στην ΔΕΗ τα ίδια με το απλό ρολόι.

 

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει αυτή η δυνατότητα, πριν για τριφασικό πήγαινες σε 3Χ35Α και τριπλάσιο κόστος από το απλό ρολόι. 

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μην ρωτάς στην ΔΕΗ ρώτα κατευθείαν στη ΔΕΔΔΗΕ της περιοχής σου πριν μπεις σε αλλαγή καλωδίων. Όταν έβαλα πριν από 8 μήνες το μόνο που μου διευκρίνησαν από το γραφείο της ΔΕΔΔΗΕ είναι ότι πρέπει να έρθει ένας τεχνικός να δει αν στην συγκεκριμένη παροχή μπορεί να δοθεί ή πρέπει να γίνουν παρεμβάσεις οπότε το κόστος είναι μεγάλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kourbeti έγραψε:

 

Αυτό είναι βέβαιο;

Πως η άλλη έκανε αίτηση στην Αθήνα για Βόλο και της το βάλανε; 

 

Δεν ξέρω αν ισχύει για όλη την επαρχία, στην περιοχή μου δεν δίνουν 05.

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου όμως που και εγώ δεν ξέρω !  :) 

Δεν είναι το αντικείμενό μου και έτσι . . . 

Μπορώ όμως να ρωτήσω τι παίζει με τις επαυξήσεις,

αλλά αυτό από Δευτέρα γιατί αύριο δεν προλαβαίνω ούτε να φτύσω! 

Θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

H εικόνα που έχω εγώ είναι πως παίζεται από περιοχή σε περιοχή το εάν θα δώσουν μονοφασική 63A. Επίσης μέχρι κάποτε δεν έδιναν σε σπίτια την τριφασική 3x25A και από όσο έμαθα πρόσφατα πλέον τη δίνουν.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιζεται στα κατα τοπους τμηματα της δεδδηε αν θα δωσει ή οχι. Και δω εχει καταργηθει το 05,  οποτε το τριφασικο 3*25 ειναιντο ιδανικο για καποιον που θελει αυξημενη ισχυ αλλα να μην αυξηθει και το κοστος κατασκευης υπερογκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό που γράφετε. Ξέρετε αν υπάρχουν κάποιου είδους αντικειμενικά κριτήρια/τεχνικές προϋποθέσεις, εμπόδια, για το αν θα δοθεί ή είναι στην απόλυτη ευχέρειά τους; Κι είναι αυστηρά ανά περιοχή ή έχουν ευχέρεια π.χ. να δώσουν σε μένα και στον Grigas παραδίπλα όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν, έγινε η απαραίτητη αλλαγή ονόματος, (ήταν στο όνομα του παππού μου  που έχει πεθάνει από το "70... ) και περιμένω να πάει τεχνικός για να αποφανθεί αν είναι εφικτή η αναβάθμιση.

Η αίτηση είναι για 63Α μονοφασικό. Το θέμα είναι ότι το σπίτι θα θερμαίνεται με θερμοπομπούς. Θα υπάρχουν έως 5 από 1500 έως 2500w. Μαζί με θερμοσίφωνο, φούρνο κλπ θα είμαι εντάξει ή να σκέφτομαι και το τριφασικό;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν τα δουλέψεις ΟΛΑ μαζί ταυτόχρονα, θα πιάνεις τα ~ 19kWatt

(10 τα θερμαντικά, 4 ο θερμοσίφωνας και 5 η κουζίνα).

Οπότε σίγουρα δεν φτάνει το 1 χ 63 που θα σου δώσει ~ 14,5 kWatt.

Ευτυχώς το σενάριο αυτό είναι απλά φανταστικό, γιατί θα πρέπει να συγχρονιστούν όλα τα σώματα μαζί, να δουλεύει και ο θερμοσίφωνας και να πάς και εσύ να ψήνεις στο φουρνο και σε όλα τα μάτια της κουζίνας ! ! ! !

Ο συντελεστής ετεροχρονισμού σώνει τη κατάσταση εδώ !  :) 

Μια μικρή προσοχή και επιμερισμός των ωρών λειτουργίας, νομίζω ότι θα σε κρατήσουν μακριά από οποιοδήποτε πρόβλημα.

 

Τώρα αν πράγματι αυτά (συν τα υπόλοιπα άδηλα φορτία του σπιτιού) φτάνουν οριακά τα 14 kWatt θα κινδυνεύεις να βάλεις -επιπλέον- ένα αερόθερμο και το πιστολάκι στο μπάνιο και να μείνεις σε λίγο στα σκοτάδια!

Συνεπώς, τότε θα πρέπει να σκεφτείς είτε το 3 x 25  (~17,25 kWatt), είτε αν θες να πας παραπάνω  το 3 x 35  (~24 kWatt) αλλά εκεί τσούζει λίγο η αναβάθμιση.

Λειτουργικότερο και πιο ευέλικτο σύστημα είναι το τριφασικό, γιατί με ένα καλό διαμοιρασμό των φορτίων θα έχεις μια ισορροπημένη εγκατάσταση και όπως και να έχει ακόμα και μια στραβή να γίνει , θα πέσει μια φάση οι άλλες δυο θα έχουν ρεύμα !

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στο τριφασικού γίνεται καλύτερη κατανομή τον φορτίων. Πχ θερμοσίφωνας και 2 θερμοπομποι, οι άλλοι 3 θερμοπομποι, και η κουζίνα μοιρασμένα στις 3 φάσεις. Υπάρχει μια παράμετρος που λέγεται ταυτοχρονισμος, σημαίνει ότι σπάνια θα δουλέψουν όλα τα φορτία την ίδια στιγμή ώστε να φορτωθεί η συγκεκριμένη φάση. Μια μελέτη από ηλεκτρολόγο θα σου λύσει αρκετές απορίες ώστε να δουλέψει ομαλά το σύστημα

Πολύ σωστά τα λέει ο seafalco. Ετεροχρονισμος λέγεται?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το τριφασικό είναι μονόδρομος... Το (μεγάλο) πρόβλημα είναι ότι προσπαθώ να συνεννοηθώ με τους μαστόρους από Αθήνα και άλλα μου λέει ο ένας κι άλλα ο άλλος...

Ερώτημα: Όταν είχαμε περάσει τα τρία δεκαεξάρια καλώδια ζοριστήκαμε αρκετά. με το ζόρι πέρασαν. Τα πέντε του τριφασικού είναι εφικτό να χωρέσουν;

Ο ένας ηλεκτρολόγος λέει άνετα, ο άλλος (που μάλλον θα το αναλάβει) σχεδόν το αποκλείει.

Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος kourbeti έγραψε:

Τελικά το τριφασικό είναι μονόδρομος... Το (μεγάλο) πρόβλημα είναι ότι προσπαθώ να συνεννοηθώ με τους μαστόρους από Αθήνα και άλλα μου λέει ο ένας κι άλλα ο άλλος...

Ερώτημα: Όταν είχαμε περάσει τα τρία δεκαεξάρια καλώδια ζοριστήκαμε αρκετά. με το ζόρι πέρασαν. Τα πέντε του τριφασικού είναι εφικτό να χωρέσουν;

Ο ένας ηλεκτρολόγος λέει άνετα, ο άλλος (που μάλλον θα το αναλάβει) σχεδόν το αποκλείει.

 

Για το τριφασικό τα καλώδια θα είναι δεκάρια, επομένως 90% θα περάσουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 3/10/2019 at 2:49 ΜΜ, το μέλος kourbeti έγραψε:

Έβαλα ένα ηλεκτρολόγο να κάνει αίτηση για να βάλω ρεύμα 05 στο σπίτι της μάνας μου στο Βόλο, και στη ΔΕΗ του είπαν ότι έχει καταργηθεί! Μόνο τριφασικό.

Αυτό έγινε την άνοιξη, απογοητεύτηκα (γιατί ήδη είχα βάλει 16αρια καλώδια...) και το παράτησα. 

Σήμερα που τον πήρα για να το ξαναβάλουμε μπροστά, (να ξαναβγάλω τα 16ρια και να βάλω για τριφασικό) μου είπε ότι μια άλλη πελάτισσά του έκανε την αίτηση για 05 από την Αθήνα και την δέχτηκαν κανονικά! 

 

Ξέρεις κανείς τι παίζει;

 

Και εγώ έκανα αίτηση στην Κρήτη για 05 ,τα ίδια μου είπαν.Τριφασικο 3χ25 αλλά αυτό προϋποθέτει αλλαγές στον πίνακα και στο καλοδιο που πάει σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.