Jump to content



Μετρητης Καταναλωσης ρευματος με καταγραφη σε αρχειο


Recommended Posts

Θελω μια απο αυτες τις συσκευουλς που βασζεις στη πριζα και κουμπωνεις μετα σε αυτο συσκευες και μετραει τη καταναλωση. Ιδανικα να μπορεις να καταγραψεις καποιο log αρχειο ωστε να βλεπω καταναλωσεις στο PC και να συγκρινω ρευματυα, τι γινεται οταν στρεσσαρει το PC οταν ζεσταινεται, οταν ανεβαζω ρολογια κτλ. Το να βλπεω μπακαλιστικα την ενδιεξη εκεινη  τη στιγμη δε λεει και πολλα

 

UT-230B φαινεται αξιοπιστος αλλα δε βλεπω να κανει καταγραφη ρε γμτ

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν θες να βλέπεις αποκλειστικά στο PC τα logs αλλά σε app στο κινητό ( στιγμιαία,ημερήσια, μέση και συνολική μηνιαία κατανάλωση ) είναι δοκιμασμένα αυτά τα 2 ( 1 , 2 )

 

Screenshot_2019-10-04-02-26-13-537_com.blitzhome.jpg

Screenshot_2019-10-04-02-26-25-077_com.blitzhome.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα (για ψυχολογικούς λόγους) το 16Α το οποίο θεωρητικά αντέχει μέχρι 3680 Watt (το οποίο είναι το μέγιστο που δίνει θεωρητικά μία πρίζα σούκο με 2.5άρη καλώδιο και 16άρα ασφάλεια).

 

Στην πράξη δε νομίζω το πολύπριζο σου να τραβάει ρεύμα πάνω από 10Α που έχει ονομαστικό το μικρό, αλλά επειδή μιλάμε για κινέζικο προϊόν  καλύτερα το μεγαλύτερο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, trib said:

Σε αυτά της blitzwolf, θα αντέξουν να συνδέσω πολύπριζο με 7-8 συσκευές; 

Το 10αρι το είχα τερματήσει μια φορά με το κλιματιστικό του σαλονιού και δεν έπαθε κάτι. Εδώ και μήνες έχω όλο το pc πάνω του με οθόνες,ηχεία κλπ και δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα, αλλά δεν θα το άφηνα μόνιμα το μικρό πάνω σε συσκευή με πολύ μεγάλη κατανάλωση.

5 hours ago, therock said:

Απο Ελλαδα ρε αλανια δε παιζει κατι μη τρεχουμε κινες

Από Ελλάδα κάτι παρόμοιο δεν έχω βρει.  Από banggood πάντως με priority direct mail σε καμιά 10αριά μέρες είναι σπίτι σου.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη ισως το σκασω, προς το παρον πηρα το unit230b που ελεγα

 

Ειμαι λιγο ασχετος με το ρευμα, λιγο Help

 

-Γιατι σου δειχνει τα volt εισοδου, πχ231-237. Καλο ειναι να βλεπουμε οτι δεν εχει προβλημα η πριζα του τοιχου, αλλα θα θελα να ξερω τα volt που τραβαει η συσκευη

-Επισης αμα καταληγουν διαφοροι μετασχηματιστες στο ενδιαμεσο, πως ξερουμε τι καταληγει στη συσκευη. Για παραδειγμα φορτιζω το galaxy watch, το οποιο παιρνει απο τη βαση φορτιση 5V/0.7A αλλα επειδη δεν εχω το φορτιστακι του, το φορτιζω με εναν apple φορτιστη που κουβαλω συνηθως. Οποτε τωρα κουμπωνοντας το φορτιστη στο μετρητη μου, μου δειχνει 2.1/2.2A, που οκ κομπλε τοσο τραβαει ο φορτιστης αυτος, αλλα εμτα γινεται ενας ακομα μετασχηματισμος. Αυτον πως μπορεις να τον ελεγξεις

-Το βασικοτερο απο ολα ειναι να μετραει την καταναλωση του PC μου. Εκει ενωσω το καλωδιο στο μετρητη λογικα η συνολικη ενεργεια που θα τραβαει θα ειναι αυτη που βλεπω σωστα?

-Εχει μια επιλογη, Power factor. αυτο μετραει το Efficiency? Τωρα για το ρολοι εδειχνει καπου 0.41, στo PC θα δειχνει λογικα 88-91 οσο ειναι και το τροφοδοτικο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν volt που τραβάει η συσκευή σου. Υπάρχει διαφορά δυναμικού στη πρίζα σου με και χωρίς κατανάλωση. 

 

2.1 Α από τα 230v της πρίζας είναι κοντά 500 watt. Κάτι δε διαβάζεις σωστά. Για να μετρήσεις τα A που φεύγουν από το φορτιστή σου προς τη συσκευή σου χρειάζεσαι άλλη συσκευή σαν αυτή που χρησιμοποιεί ο @pol77 στα review του.

 

Αν το βάλεις να δείχνει watt θα σου δείχνει όντως την πραγματική κατανάλωση του PC σου. 

 

Το power factor είναι το λεγόμενο συνημιτονο. Ο φορτιστής σου έχει μεν χαμηλό, αλλά επειδή είναι τόσο μικρή η κατανάλωση του δεν ασχολούμαστε με την αεργη ισχύ.Το τροφοδοτικό σου επειδή έχει active power factor correction (active pfc)  λογικά θα δείχνει πάνω από το 99%.Ειναι διαφορετικό από το βαθμό απόδοσης που από όσο καταλαβαίνω εννοείς. 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, GriGaS said:

Δεν υπάρχουν volt που τραβάει η συσκευή σου. Υπάρχει διαφορά δυναμικού στη πρίζα σου με και χωρίς κατανάλωση. 

 

2.1 Α από τα 230v της πρίζας είναι κοντά 500 watt. Κάτι δε διαβάζεις σωστά. Για να μετρήσεις τα A που φεύγουν από το φορτιστή σου προς τη συσκευή σου χρειάζεσαι άλλη συσκευή σαν αυτή που χρησιμοποιεί ο @pol77 στα review του.

 

Εχεις δικιο, 0.021-0.022Α ελεγε, απλα θεωρησα επειδη μοιαζει οτι θα ηταν 2.1-2.2 σε αλλη κλιμακα. Αλλα οκ τωρα πχ φορτιζω το κινητο, 238V/0.061Α=14.75 αλλα με power factor 0.51 δειχνει 7.1W. Αυτο σημαινει οτι απο οσα τραβει ο φορτιστης τα μισα εχουν απωλειες και καταληγουν 7W στο κινητο?

28 minutes ago, GriGaS said:

Αν το βάλεις να δείχνει watt θα σου δείχνει όντως την πραγματική κατανάλωση του PC σου. 

 

 

Με ποσο κοντινη ακριβεια? Μπορω να θεωρησω πως οι τιμες που θα βλεπω θα ειναι πολυ κοντα σε πραγματικες καταναλωσεις?

29 minutes ago, GriGaS said:

Το power factor είναι το λεγόμενο συνημιτονο. Ο φορτιστής σου έχει μεν χαμηλό, αλλά επειδή είναι τόσο μικρή η κατανάλωση του δεν ασχολούμαστε με την αεργη ισχύ.Το τροφοδοτικό σου επειδή έχει active power factor correction (active pfc)  λογικά θα δείχνει πάνω από το 99%.Ειναι διαφορετικό από το βαθμό απόδοσης που από όσο καταλαβαίνω εννοείς. 

 

Και παλι δε καταλαβαινω τι διαφορα του με την αποδοτικοτητα. Δηλαδη τι παει να πει 99% Power Factor και 91% effiency

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος therock έγραψε:

Εχεις δικιο, 0.021-0.022Α ελεγε, απλα θεωρησα επειδη μοιαζει οτι θα ηταν 2.1-2.2 σε αλλη κλιμακα. Αλλα οκ τωρα πχ φορτιζω το κινητο, 238V/0.061Α=14.75 αλλα με power factor 0.51 δειχνει 7.1W. Αυτο σημαινει οτι απο οσα τραβει ο φορτιστης τα μισα εχουν απωλειες και καταληγουν 7W στο κινητο?

 

Το να εξηγήσουμε την άεργο ισχύ που μετριέται σε VoltAmpereReactive (VAr) είναι κάτι δύσκολο για μη γνώστη. Στις οικιακές εγκαταστάσεις επειδή είναι αμελητέα δεν την χρεώνει καν η δεή.

 

Για να καταλάβεις, εσύ ζητάς από το δίκτυο 14.75 VA αλλά επειδή υπάρχει PF 0.51 η πραγματική ισχύς για την οποία χρεώνεσαι είναι 7.1 Watt. Τα άλλα 7.65 VAr πάνε υπερ πίστεως.

 

πριν 10 ώρες, το μέλος therock έγραψε:

Με ποσο κοντινη ακριβεια? Μπορω να θεωρησω πως οι τιμες που θα βλεπω θα ειναι πολυ κοντα σε πραγματικες καταναλωσεις?

 

Ένα δικό μου του 10ρικου έχει μεγάλη ακρίβεια. Μπορείς να το τσεκάρεις αν θες με λάμπες ή συσκευές με γνωστή ισχύ (π.χ. τοστιέρα, βραστήρα κλπ).

πριν 10 ώρες, το μέλος therock έγραψε:

Δηλαδη τι παει να πει 99% Power Factor και 91% effiency

 

99% power factor σημαίνει ότι το 99% των VA που τραβάει από το δίκτυο γίνονται ενεργός ισχύς Watt

 

91% effiency σημαίνει ότι για κάθε 100 Watt που τραβάει από τα 230 Volt της πρίζας, τα 91 Watt γίνονται ισχύς στα 5 και 12 Volt που βγάζουν οι γραμμές του τροφοδοτικού.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@Gregorypeg1000

 

Αν θέλουμε να μετρήσουμε την μέγιστη κατανάλωση μιας συσκευής, δλδ συνδέω το pc tower και θέλω να δω πια είναι η μέγιστη κατανάλωση watt κατα την διάρκεια που τρέχω bench ξέρω γω,  θα μου το δείξει;

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Havic said:

@Gregorypeg1000

 

Αν θέλουμε να μετρήσουμε την μέγιστη κατανάλωση μιας συσκευής, δλδ συνδέω το pc tower και θέλω να δω πια είναι η μέγιστη κατανάλωση watt κατα την διάρκεια που τρέχω bench ξέρω γω,  θα μου το δείξει;

Δεν κρατάει μαξ τιμή στιγμιαίας κατανάλωσης αν ρωτάς αυτό. Βλέπεις όμως την τιμή στο Power (W) που είναι η στιγμιαία και έχει polling rate 2 δευτερόλεπτα περίπου.
Μπορείς να καταλάβεις πόσο καίει το pc γιατί είναι αρκετά σταθερή η τιμή στο 100% load.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kinda late I know.... είναι και ελάχιστα DIY λύση.

 

anyway βρήκα το AT3010 AC Meter στα 9.70€ (10.20$) το οποίο και αγόρασα, προφανώς μέχρι να παραλάβω δεν μπορώ να κάνω πολλά σχόλια πέρα από τα specs.

 

Τι το ξεχωρίζει; ότι συνδέεται με Bluetooth στο κινητό με δική του εφαρμογή και σου επιτρέπει να κάνεις εξαγωγή τα δεδομένα, οψόμεθα.

 

Photos
 

Spoiler

 

 

image.png.1e8da50932e79b0eb5d548f9820a8c94.png    image.thumb.png.9b67775a17e9f1a3169205b58d90ab73.pngimage.png.1b6d3c19dfb70b32fe6f55896c305ab9.pngimage.png.176694cda8780e408eefde110e79723a.png

 

 

 

 

Video (russian δυστυχώς), στο συγκεκριμένο λεπτό φαίνεται που κάνει εξαγωγή σε excel.

Spoiler

 

 

Specs

Spoiler

AT3010 AC meter electrical parameter:

Voltage measurement range: 050.0V~320V Resolution accuracy: 0.1V
Current measurement range: 0.000A~100.0A Resolution accuracy: 0.001A
Power measurement range: 0000.0W~99999.9W Resolution accuracy: 0.1W
Power accumulation range: 00000.00 degrees ~99999.9 degrees (KWh) Resolution accuracy: 0.01 degrees
The total range of electricity charges: 00000.00~42000000.00 $ Resolution accuracy: 0.01 yuan or other countries
Electricity price setting range: 0000.00~9999.99 $ Resolution accuracy: 0.01 yuan or other country
Carbon dioxide range: 000.00~9999.99Kg (KWh*997/1000 5/3 bit switch)
Temperature measurement range: 0~99 degrees Celsius 0~99°C Resolution accuracy: 1 degree Celsius
Standby power consumption: <0.5W~1W
Refresh time: >500mS/time> 500mS/time
Measurement rate: about 0.5 times / sec
Display type: micro-power LCD module LCM black font green backlight Chinese and English display
Product size: 117 x 61 x 38mm
Working temperature: -10~+60 degrees Celsius -10~+60°C
Working humidity: 10~80 (no doubt exposed) 10~80 (no doubt)
Working pressure: 80~106kPa

 

App είναι zip file έχει το e-test app.apk και μια εικόνα με οδηγίες και specs.

Spoiler

 

 

Προσοχή υπάρχει έκδοση και χωρίς Bluetooth αλλά και έκδοση για DC.

Έγινε επεξεργασία από Havic
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

γενικά προσοχή με τους απλούς μετρητές όπως τον πρώτο που δείχνει ο @therock απο πλευράς ότι μόλις τελειώσει η μπαταρία που έχουν μέσα πάνε για πέταμε . δίοτι για να τους ανοίξεις τους σπας !

εγώ βρήκα έναν της Brennenstuhl o οποίος έχει υποδοχή για να του βάλεις μπαταριούλες οπότε θεωρητικά είναι απέθαντο !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Ασχετο, αλλα μιας και μιλησα για power factor ενας γνωστος μου μου στειλε αυτο

 

https://energeias-oikonomia.com/?ch=1311fbgr&fbclid=IwAR0Y4p1Nb1bboaP7wr0srt6uXfBLTYZ2MLnDd3_yU3xcIGt4VGjBC1zpoc0

 

Το ξερω πως οταν ψαχνεις κατι στο ιντερνετ το γκοογκλ σε καταγραφει και στελνει διαφημισεις και αρθρα στο fb με βαση αυτα που κοιτας αλλα πως γινεται και εσκασε το αρθρο στο τοιχο φιλου

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

 

γενικά προσοχή με τους απλούς μετρητές όπως τον πρώτο που δείχνει ο [mention=35246]therock[/mention] απο πλευράς ότι μόλις τελειώσει η μπαταρία που έχουν μέσα πάνε για πέταμε . δίοτι για να τους ανοίξεις τους σπας !

 

εγώ βρήκα έναν της Brennenstuhl o οποίος έχει υποδοχή για να του βάλεις μπαταριούλες οπότε θεωρητικά είναι απέθαντο !

Ωπα ποιον λες τον 230B? Μη μου λες τετοια γιατι εδωσα 23 ευρω να τον πεταξω. Ειχα παρει εναν με 10 απο εσοπ παλια και εγινε οντως αυτον που λες. Δεν ανοιγε ειχε κατι βιδες που δεν εχω ξαναδει ποτε. Σα ραδιενεργο συμβολο (οχι torx) και τον εσπασα

 

Αυτος παντως εχει κανονικες βιδουλες που τον ανοιγεις και αλλαζεις ρε μαν

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος therock έγραψε:

Ασχετο, αλλα μιας και μιλησα για power factor ενας γνωστος μου μου στειλε αυτο

 

https://energeias-oikonomia.com/?ch=1311fbgr&fbclid=IwAR0Y4p1Nb1bboaP7wr0srt6uXfBLTYZ2MLnDd3_yU3xcIGt4VGjBC1zpoc0

 

τεράστια απάτη. το έχει αναλύσει εκτενώς ο @Seafalco

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πως ετυχε να πεσει σε τυχο γνωστου μερες μετα που εμαθα την ενοια νου κανει εντυπωση

Εν παση περιπτωση συνδεσα το Pc συο μετρητη μου. Μου δινει power factor 0.97. 100-160W idle και 300-300W max σε full stress καταστασεις

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος therock έγραψε:

Ασχετο, αλλα μιας και μιλησα για power factor ενας γνωστος μου μου στειλε αυτο

 

https://energeias-oikonomia.com/?ch=1311fbgr&fbclid=IwAR0Y4p1Nb1bboaP7wr0srt6uXfBLTYZ2MLnDd3_yU3xcIGt4VGjBC1zpoc0

 

Το ξερω πως οταν ψαχνεις κατι στο ιντερνετ το γκοογκλ σε καταγραφει και στελνει διαφημισεις και αρθρα στο fb με βαση αυτα που κοιτας αλλα πως γινεται και εσκασε το αρθρο στο τοιχο φιλου

 

Πριν καιρό αρκετό τα είχα πάρει και εγώ κρανίο με κάποιους επιτήδειους και τελικά αυτό πήρε μορφή:

Όταν έχεις χρόνο και αρκετό καφέ . . .   :) 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.