Jump to content



Desktop για 3D rendering (Lumion etc)


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

θα είμαι αρκετά ευθύς. Μου ζήτησε η αδερφή μου να βγάλω ενδεικτικά μια σύνθεση για να μπορεί να τρέξει το Lumion στα Recommended Requirements:

 

A PC with this hardware can handle complex designs
and scenes, such as:
A large park or part of a city.
A large home with detailed interiors made up of several
models and HD textures.
A detailed landscape with a few highly detailed components.
Graphics card Graphics Card scoring a G3DMark of 10,000 or higher
Graphics card memory 6 GB or more
Operating system Windows 10 64-bit**
CPU (processor) Intel/AMD Processor scoring a single thread CPUMark of 2000
or higher
Screen resolution 1920 x 1080 pixels***
System memory (RAM) 16 GB or more
Hard drive NVME m.2 Hard Drive
Hard drive space Minimum 30 GB of free disk space in the drives where
the Windows User Account and Documents folder are located in.
Power supply Click here to see which power supply you need
(minimum 80+ gold-rated with sufficient wattage)

 

Ευχάριστη έκπληξη που έχει ακριβώς στοιχεία όπως Mark Scores. Με δεδομένο ότι υπάρχουν τα περιφερειακά καθώς και:

 

Corsair CMPSU-850HXEU PSU (850W)

- CoolerMaster Cosmos S - Black Case

- SSD και HDDs

 

που υποθέτω θα επαναχρησιμοποιηθούν, τι πρόταση έχετε για τα υπόλοιπα (MoBo, CPU, ψύκτρα, RAM, GPU); Ίσως και έναν NVMe.

 

Για την ιστορία το σύστημα θα είναι η αναβάθμιση αυτού του συστήματος 9ετίας. :p

 

Από περιέργεια όμως και μόνο, πόσο θα πήγαινε το High-End σύστημα που αναφέρει στο site του Lumion;

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος UltraB έγραψε:

Budget!

Δε μας απασχολεί. Με ενδιαφέρει ένα σύστημα που να πιάνει τα recommended. Άρα μένοντας ποιοτικά, χωρίς υπερβολές τα απολύτως απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ryzen 3600X

 

https://www.skroutz.gr/s/19344888/AMD-Ryzen-5-3600X-Box.html?from=autocomplete&keyphrase=ryzen+5+3600x

 

Radeon 5700 GPU

 

https://www.skroutz.gr/s/19386256/Asus-Radeon-RX-5700-8GB-90YV0D70-U0NA00.html

 

16 GB ram ddr4 3000

 

https://www.skroutz.gr/s/7380831/Corsair-Vengeance-LPX-16GB-DDR4-3000MHz-CMK16GX4M2B3000C15.html

 

MSI tomahawk B450 max. https://www.skroutz.gr/s/19600276/MSI-B450-Tomahawk-Max.html?from=autocomplete&keyphrase=b450+tomahawk+max

 

~750€

 

Και είσαι και παραπάνω από τα "απολύτως" απαραιτητα, σύμφωνα με τα specs που αναφέρει η εταιρεία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα requirements γράφει για single core performance, οπότε υποθέτω ότι δεν εκμεταλλεύεται multi cores. Γι' αυτό έβαλα τον Χ που χρονίζει ψηλότερα.

 

Αν πρόκειται να χρησιμοποιηθεί λογισμικό που αξιοποιεί περισσότερους πυρήνες, εννοείται προτείνεται ο 3700Χ

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Να ρίξω και μια χαζή ιδέα.

 

Να τσεκαριστεί κατά πόσο ο 930 θα είναι bottleneck για τις εργασίες της αδερφής σου. Έχει μόλις 1220 στο passmark και ακόμα και στα minimum προτείνεται επεξεργαστής στα 2000 marks, για αυτό μάλλον είναι χαζή ιδέα, αλλά είναι εύκολο να δείτε αν τελικά καλύπτεται από μικρό αναβαθμίσεις σε άλλους τομείς. Μνήμη, SSD, κάρτα γραφικών.

 

Αν για παράδειγμα το σύστημα της υπογραφής σου ισχύει και η αδερφή σου είναι ακόμα με την αρχαία FX 580 και τα 6GB μνήμης, θα μπορούσες να τσεκάρεις με τα 16GB και την 7970 της υπογραφής σου στο σύστημα της αδερφής σου, να δεις πόσο καλύτερα αποδίδει. Αν δεις σημαντική διαφορά, βασικά διαφορά που καλύπτει τις ανάγκες της, ίσως δεν χρειάζεται να σκάσετε ξανά 1,5-2 χιλιάρικα ή έστω όχι ακόμα. Αν το σύστημα συνεχίζει να δείχνει αργό, τότε απαιτείται ταχύτερος επεξεργαστής και άρα μετάβαση σε νέα πλατφόρμα (μετάφραση:Γιάννη βλακείες γράφεις).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το έψαξα λίγο παραπάνω και έχουμε και λέμε.

 

1) Το πρόγραμμα αυτό δεν φαίνεται να νιώθει από πολυπύρηνους και ενδιαφέρεται για single core performance. Οπότε η καλύτερη επιλογή είναι ο Ryzen 3600X όπως έγραψα παραπάνω.

 

image.png

 

2) Το πρόγραμμα, όπως λένε και οι κατασκευαστές, συνεργάζεται καλύτερα με Nvidia κάρτες.

 

image.png

 

Συνεπώς (ανεβάζοντας βέβαια το κόστος) καλύτερη επιλογή σε λογικά οικονομικά πλαίσια φαίνεται να είναι η Nvidia 2060 super

 

image.png

 

3) To πρόγραμμα ζητάει μνήμη RAM, άρα μια που οι τιμές έχουν πέσει προτείνω αντί για 16GB ---> 32 GB RAM

 

Οπότε η πρότασή μου διαμορφώνεται:

 

Ryzen 3600X  ~ 240€

MSI Tomahawk B450 MAX   ~ 111€

32 GB RAM   ~  133€ (https://www.skroutz.gr/s/7528603/Corsair-Vengeance-LPX-32GB-DDR4-3000MHz-CMK32GX4M2B3000C15.html)

Nvidia GTX 2060 SUPER  ~ 410€  (https://www.skroutz.gr/s/19927272/Gigabyte-GeForce-RTX-2060-Super-8GB-Windforce-GV-N206SWF2-8GD.html)

 

ΣΥΝΟΛΟ ~ 895€

 

Και επειδή είναι αμαρτία να παίζει με μηχανικό δίσκο προτείνω και έναν NVME 500GB

~ 76€ (https://www.skroutz.gr/s/16602097/Adata-XPG-SX8200-Pro-512GB.html?from=drop)

 

Φτάνουμε στα ~ 970€

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το έχω δουλέψει αρκετά το lumion. Μπράβο της που το χρησιμοποιεί. Ειδικά από την έκδοση 9+ δίνει απίστευτα αποτελέσματα.

Απλά πες μου και τι άλλα προγράμματα χρησιμοποιεί. 3dsmax? Rhino? Autocad? Vray?

Και δώσε ένα maximum budget. 

 

Link to comment
Share on other sites

Άρα όσο περισσότερη δύναμη τόσο το καλύτερο.

Τo lumion είναι πρόγραμμα για visualizations. Κυρίως αρχιτεκτονικής. Είτε πρόκειται για στατικό καρέ είτε σε video.(παρουσίαση χώρου) 

Αυτόματα μιλάμε για πολλές χιλιάδες καρέ.

Θα πρέπει να δω πάλι αν δουλεύουν και οι δύο κάρτες στο πρόγραμμα αυτό Μήπως πάει σε δύο κάρτες.

Αλλιώς σε μια 2080ti. 

Θα ήθελα να μάθω όμως το workflow της αδερφής του γιατί μπορεί και ένας 3600 να μην είναι αρκετός. Γιατί για να φτάσει κάποιος στο λουμιον έχουν προηγηθεί πρώτα αλλά προγράμματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

λοιπον δεν υποστηριζει 2 καρτες. Οποτε παιρνεις την δυνατοτερη που μπορεις. 
 

Έδωσε τα recommended specs και.όχι τα high end, οπότε φαντάζομαι ότι θέλει να πιάσει τα recommended αλλά όχι τα top.

 

Επίσης από τα benchmarks στα οποία δίνει link η ίδια η εταιρεία, ο 3600Χ είναι κορυφή. Δες την εικόνα πιο πάνω. Όταν λες δεν θα αρκεί ο 3600X, σε τι παραπάνω αναφέρεσαι? Είναι ήδη στην κορυφή της λίστας και κορυφαίο VFM. Δεν βλέπω κάτι καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Το έχω δουλέψει αρκετά το lumion. Μπράβο της που το χρησιμοποιεί. Ειδικά από την έκδοση 9+ δίνει απίστευτα αποτελέσματα.

Απλά πες μου και τι άλλα προγράμματα χρησιμοποιεί. 3dsmax? Rhino? Autocad? Vray?

Και δώσε ένα maximum budget. 

 

Δεν το έχει χρησιμοποιήσει ακόμα, αλλά της φαίνεται αρκετά εύχρηστο και ψάχνεται γενικά. Στόχος της είναι η παρουσίαση αρχιτεκτονικών μελετών σε φωτορεαλιστική απεικόνιση.

πριν 3 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Θα ήθελα να μάθω όμως το workflow της αδερφής του γιατί μπορεί και ένας 3600 να μην είναι αρκετός. Γιατί για να φτάσει κάποιος στο λουμιον έχουν προηγηθεί πρώτα αλλά προγράμματα.

Έως τώρα έκανε στατικά φωτορεαλιστικά με βάση σχέδια AutoCAD τα οποία έκανε import στο 3DsMax και από εκεί νομίζω με VRay έφτιαχνε τις σκηνές της. Θα ρωτήσω και θα επανέλθω με περισσότερα. Οπότε ναι, θεωρητικά αν δεν της κάτσει το Lumion, θα θέλει να μπορεί να γυρίσει στα εργαλεία που χρησιμοποιεί ήδη, άρα θα έλεγα ότι καλό είναι να έχουμε και πολλούς πυρήνες.

Μόλις τώρα, το μέλος gdp77 έγραψε:

Έδωσε τα recommended specs και.όχι τα high end, οπότε φαντάζομαι ότι θέλει να πιάσει τα recommended αλλά όχι τα top.

 

Επίσης από τα benchmarks στα οποία δίνει link η ίδια η εταιρεία, ο 3600Χ είναι κορυφή. Δες την εικόνα πιο πάνω. Όταν λες δεν θα αρκεί ο 3600X, σε τι παραπάνω αναφέρεσαι? Είναι ήδη στην κορυφή της λίστας και κορυφαίο VFM. Δεν βλέπω κάτι καλύτερο. 

Ναι έδωσα τα recommended γιατί αυτό φαίνεται πιο viable, αλλά θα μπορούσε να κοιτάξουμε και τα high end και να αξιολογήσουμε τα οφέλη. Απ' ότι καταλαβαίνω βέβαια τα high end είναι για μεγαλύτερα projects απ' ότι θα έπαιρνε η ίδια, αλλά υποθέτω ότι θα ήταν πολύ πιο γρήγορο και για τα δικά της. Αν δεν ξεφεύγουμε πολύ συγκριτικά με το τι μπορεί να κάνει με τα recommended, ίσως το εξετάσουμε και αυτό το ενδεχόμενο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για το συγκεκριμένο πρόγραμμα σύμφωνα με το link της ίδιας της κατασκευάστριας εταιρείας οι RYZEN είναι μονόδρομος. Αν θες πιο πολλούς πυρήνες πας σε 3700Χ. Για άλλα λογισμικά που μπορεί να είναι πιο πολύ Intel friendly δεν ξέρω. Ο Gomar μάλλον ξέρει περισσότερα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν recomended specs σε τετοια προγραμματα γιατι ποτε δε θα πεις οκ μου φτανει οταν ερχεσαι αντιμετωπος με τον χρονο. Αυτο εννοω. Οτι του δωσεις θα το εκμεταλευτει και ο χρηστης θα το παρει σε χρονο. Δεν ειναι gaming ωστε ειτε 70fps ειτε 700 θα ειναι ιδια η εμπειρια χρησης. 
Εδω η παραπανω δυναμη την βλεπεις σε χρονο.

Οποτε το δυνατοτερο σημαινει και το γρηγοροτερο.
Απο εκει και περα ναι η 2060S ειναι ενοειται μια πολυ καλη καρτα και βγαζει καλους χρονους αλλα δε σημαινει πως μια 2080 δε θα βοηθησει ακομα περισσοτερο.
Πρεπει να μας πει τι σκηνες φτιαχνει, αν ειναι πολυπλοκες και βαριες, μηπως παει σε 1080ti λογω των 11GB. (αν δε μπορει για 2080τι) αλλιως 2060S / 2070S  

Μιας και απαντησε ο φιλος μας ο  @tragikos θα απαντησω και για τον 3600χ που αναφερεσαι. 
Σε περιπτωση οπως λεει οτι δε της κανει το lumion (μιας και στην Ελλαδα το χρησιμοποιουν ελαχιστοι) και το γυρισει σε Vray / corona και 3ds max , τοτε ο 3600 ειναι ψοφιος γιατι θα χρειαστει πυρηνες.

Για μενα 3700χ / 3900χ ειναι must 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GoMaR said:

Για μενα 3700χ / 3900χ ειναι must 

3900Χ αυτή την περίοδο με το σταγονόμετρο και υπερκοστολογημενο μόνο μπορείς να βρεις. Θα πρέπει να περιμένει μέχρι τα τέλη του έτους για να επανέλθουν οι τιμές στην "κανονικότητα". Σίγουρα πάντως αν μιλάμε για πυρήνες είναι κορυφαία επιλογή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Πρεπει να μας πει τι σκηνες φτιαχνει, αν ειναι πολυπλοκες και βαριες, μηπως παει σε 1080ti λογω των 11GB. (αν δε μπορει για 2080τι) αλλιως 2060S / 2070S  

Θα επανέλθω με την πληροφορία αυτή.

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Για άλλα λογισμικά που μπορεί να είναι πιο πολύ Intel friendly δεν ξέρω. Ο Gomar μάλλον ξέρει περισσότερα.

Αυτή την απορία την έχω κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.