Jump to content



Αγορά Wifi usb adapter ή άλλη λύση για internet στο χωριό


karmen1983

Recommended Posts

4 minutes ago, salde said:

και το USB πώς θα τα κάνει αυτά; Μάλλον η τράπεζα δίνει ελεύθερο γουάι φάι

Ε μάλλον θα έχει κάποιον από μέσα και θα της έχει δώσει τον κωδικό... χεχε

 

Αν είναι τύπου να συνδέεσαι και να σε στέλνει σε σελίδα που δίνεις mail κτλ, προσοχή, μπορεί να μην παίξει η λύση του wireless router....

 

ΥΓ πάρε και τα δύο να είσαι σίγουρη ?

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι δεν σε πάει σε ιστοσελίδα απλά βάζεις κωδικό wifi και τέλος. Θα μιλήσω και με τον father σε λίγο να το επιβεβαιώσω και αν θυμάμαι καλά πάω γι αυτό εδώ

 

https://www.msystems.gr/index.php?category=1822&product=25773

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, karmen1983 said:

Οκ βλέπω ότι δίνει και δυνατότητα καλωδίου πέρα από wifi. Αρα θα μπορώ να δουλέψω και με καλώδιο αν θέλω σωστά; 

 

ΥΓ Να σου πω θα είσαι το τηλεφωνικό Support μου όταν προσπαθώ να το εγκαταστήσω? :p 

Για αυτό που πας να πάρεις, 

Το συνδέεις στην πρίζα, μπαίνεις στο ip του ασύρματα και επιλέγεις quick setup που θα δεις την παρακάτω εικόνα:

 

Screenshot_2019-10-21-11-23-50-969_com.android.chrome.png

 

Straightforward είναι. Μετά θα συνδεθεί με το wifi θα σου ζητήσει password κτλ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε συγκριτικό! Αν είχες καλύτερα αποτελέσματα με το usb dongle ή με το wifi router. (Εν τω μεταξύ αυτά τα usb dongles είναι hit and miss με το Linux καθώς χρησιμοποιούν proprietary chipsets και πολύ δύσκολα παίζουν).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αφου τα καταφερα εγω μπορει ο καθε ενας. :hehe:

 

εκανα δοκιμη στο σπιτι κ μαλιστα ολα απο το κινητο. Βρηκε το wifi, εβαλα τον κωδικο συνδεθηκε κ ολα καλα!!! Ουτε 5 λεπτα.

@grigas αν πανε το ιδιο καλα κ στο χωριο δε θα σε ζαλίσω στο τηλ :p

thanksssss

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2019 at 10:30 AM, GriGaS said:

Όπως και το κινητο;

δεν σε ρώτησα εχθές για να μην μπερδέψουμε την Κάρμεν που βιαζόταν. Τώρα που τα αγόρασε, μου εξηγείς λίγο αν θες γιατί να είναι διαφορετικό το ένα από το άλλο; Αν επιτρέπει τη σύνδεση στο wifi της τράπεζας το USB dongle είτε με κωδικό είτε ελεύθερα, για ποιο λόγο αν πας να κάνεις την ίδια σύνδεση στο wifi της τράπεζας με τον router σου θα ζητήσει διαφορετικού είδους στοιχεία (ιμέιλ, να μπεις σε σελίδα κλπ); Το ίδιο (να συνδεθείς στο wifi  κάποιου) δεν κάνεις και στη μια και στην άλλη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Στη eurobank στα σίγουρα και νομίζω και στην εθνική έχουν ελεύθερο το WiFi (χωρίς κωδικό) αλλά μέχρι να μπεις σε μια ιστοσελίδα που ανοίγει αυτόματα και να δώσεις κάποια στοιχεία δεν έχεις σύνδεση στο Internet. Το ίδιο νομίζω πως είναι και στο WiFi του ΑΒ Βασιλόπουλος. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

δεν σε ρώτησα εχθές για να μην μπερδέψουμε την Κάρμεν που βιαζόταν. Τώρα που τα αγόρασε, μου εξηγείς λίγο αν θες γιατί να είναι διαφορετικό το ένα από το άλλο; Αν επιτρέπει τη σύνδεση στο wifi της τράπεζας το USB dongle είτε με κωδικό είτε ελεύθερα, για ποιο λόγο αν πας να κάνεις την ίδια σύνδεση στο wifi της τράπεζας με τον router σου θα ζητήσει διαφορετικού είδους στοιχεία (ιμέιλ, να μπεις σε σελίδα κλπ); Το ίδιο (να συνδεθείς στο wifi  κάποιου) δεν κάνεις και στη μια και στην άλλη περίπτωση;

 

Υπάρχουν WiFi hotspots χρειάζεται να αλληλεπιδράσει ο client για να αρχίσουν να δρομολογούν κίνηση. Πχ σου δείχνει μία σελίδα και πρέπει να συμπληρώσεις στοιχεία.

Στην περίπτωση του router, είναι αυτός ο client και προφανώς δεν έχει δυνατότητα ολοκλήρωσης της σύνδεσης εάν χρειάζεται πχ browser.

Για όλα υπάρχουν λύσεις, αλλά εάν επρόκειτο για τέτοια περίπτωση ήταν πιο εύκολο και γρήγορο να επιλέξει dongle.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας κ είμαι αεροδρομειο ας πω την εμπειρια μου, τωρα που εχω χρονο :p

 

Μονο θετικα εχω να γραψω για το wifi router.

 

1. Η συνδεση ειναι παιχνιδακι κ οντως δεν χρειάζεται φυσικη επαφη με το κεντρικο ρουτερ, αρκει να ξερεις τον κωδικο. 

2. Οσες μερες ημουν κατω δεν εφαγε κανενα κολλημα κ δεν εχασε σημα παρολο που ειχαμε κ βροχες. Στην περιπτωση βροχης εχανα επαφη με το usb dongle που ειχα σε προηγουμενες επισκεψεις μου.

3. Δεν χρειαζοταν να εχω το λαπτοπ σε ενα συγκεκριμενο σημειο μιας κ ειχα σημα σε ολο το σπιτι κ στη πισω αυλη.

4. Φυσικα το εκμεταλλεύτηκα κ στο κινητο.

5. Το usb dongle που πηρα το εβαλα απλα την πρώτη μερα για να δω αν πιανει. Επιανε μαξ 2 γραμμές σε συγκεκριμένο ομως σημειο.

6. Ειχα παρει κ ενα 5μετρο καλωδιο κ συνδεσα κ τον σταθερο. 

7. Το κοστος του ηταν εφάμιλλο με αυτο του usb dongle αλλα η χρησιμότητά του ετη φωτος μακριά 

 

Οποτε τα αφησα κ τα 2 κατω κ την επομενη φορα θα ειμαι κ παλι plug and play :D

 

 

@GriGaS σε ευχαριστώ κ παλι πολυ πολυ.

Α και μη το ξεχασω. Το θεωρουσα γελοίο να ανοιξω θεμα, αλλα τελικα η εναλλακτική που δόθηκε δεν την περιμενα ουτε στα ονειρα μου. Κοιτα να δεις που ο @astrolabos που λεει καθε φορα "ΚΑΝΕ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΡΕ" εχει δικιο :hehe:

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Spirosssss said:

Με κάποιο πιο δυνατό setup λες να περνάμε 2 πλακες + υπόγειο;

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 

O @GriGaS παίζει, αν κατάλαβα καλά, με 2 τέτοια wireless routers, εκ των οποίων το ένα είναι ενδιάμεσο. Δεν υπάρχει μεγάλη απώλεια στο bandwidth όμως έτσι; 

Grigas, πόσο speedtest βγάζεις από το router και πόσο από τον πιο απομακρυσμένο υπολογιστή;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι μου βρίσκεται στον 3ο όροφο ενώ το γραφείο στο ισόγειο.

 

To setup μου έχει ως εξής (θα το γράψω όλο σε περίπτωση που κάποιος θέλει να ρωτήσει και τίποτα άλλο).

  • Σε ρόλο modem είναι το παλιό καλό Linksys WAG200G. Είναι εξαιρετικά σταθερό και για όσο έχω 24άρα δεν το αλλάζω
  • Σε ρόλο router - 2.4 Ghz b/g/n Access Point το TP Link W8970
  • Σε ρόλο switch TP Link SG2008 (ο λόγος που έχω managed switch είναι το port trunking που υποστηρίζει το NAS μου). Πάνω εκεί κουμπώνουν όλες οι ενσύρματες συσκευές μου
  • Σε ρόλο 5 Ghz AC Access Point το TP - Link Archer C50 (κυρίως για να παίζει απροβλημάτιστα Full HD περιεχόμενο το amazon fire tv της κρεβατοκάμαρας)

Ο λόγος που έχω χωριστές συσκευές για 2.4 και 5 ghz είναι ο εξής: Για να μπορέσω να στείλω το μέγιστο δυνατό bandwidth στο γραφείο, όπου βρίσκεται ένα TP Link WR841N το 8970 είναι τοποθετημένο κάτω από το γραφείο, ανάποδα με τις κεραίες υπό γωνία. Από όσο έχω καταλάβει οι omnidirectional κεραίες έχουν ένα pattern κυλίνδρου με κέντρο αυτές, οπότε με λίγη τριγωνομετρία υπολόγισα τις γωνίες που πρέπει να κοιτάνε τόσο αυτές του σπιτιού όσο και αυτές του γραφείου ώστε να έχω το καλύτερο δυνατό σήμα.

 

Στην πράξη οι ταχύτητες που βλέπω αντιγράφοντας από το nas είναι κατ' ελάχιστο 2.5 mb/sec και φτάνουν και τα 4 mb/sec. Το latency δε με απασχολεί, μιας και δεν παίζω παιχνίδια.

 

(φυσικά υπάρχουν και στιγμές που βαράνε γενικό κοκομπλόκο και θέλουν όλες οι συσκευές επανεκκίνηση)

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.